Sportas

2020.09.09 12:40

Lietuvos krepšininkai puošis „Huawei“ logotipu? Apžvalgininkai vadina tai tarptautiniu skandalu

Jurga Bakaitė, LRT.lt2020.09.09 12:40

Pagrindine Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) ir rinktinių rėmėja tapo prieštaringai vertinama Kinijos technologijų milžinė „Huawei“.

Federacijos atstovai sako tik besidžiaugiantys, jog sunkiu sportui metu LKF užsitikrino finansinę paramą. Tuo metu politikos apžvalgininkai įspėja apie skandalą ir sako, jog toks įvykis demonstruoja federacijos atotrūkį nuo pasaulio įvykių.

Jie atkreipia dėmesį, kad Kinijos technologijų milžinė nuolat įsivelia į šnipinėjimo skandalus, yra siejama su uigūrų mažumos persekiojimu, su ja konfliktuoja Lietuvos sąjungininkai.

Įžvelgia grėsmę nacionaliniam saugumui

Vilniaus politikos analizės instituto analitikas, apžvalgininkas Marius Laurinavičius pirmasis sukritikavo LKF sprendimą savo „Facebook“ paskyroje.

„Antrąja Lietuvos religija kartais net pavadinamas krepšinis – prieš šalies nacionalinį saugumą?“, – klausė jis. – „Kai visas demokratinis pasaulis pradeda suprasti Kinijos apskritai ir „Huawei“ bendrovės konkrečiai keliamas grėsmes <...> Lietuvoje pasirašoma tokia sutartis… Kas dedasi Arvydo Sabonio (LKF prezidento – LRT.lt) ir visos krepšinio federacijos galvose, sunku net įsivaizduoti“, – antradienio vakare rašė apžvalgininkas.

Tai ne pirmas kartas, kai Lietuvoje kyla skandalas dėl kontroversiškai vertinamų Kinijos įmonių paramos mūsų šalies sportui: metų pradžioje buvo paskelbta, kad Marijampolės futbolo arena bus pavadinta rėmėjo „Hikivision“ vardu. Ši įmonė, didžiausia pasaulyje vaizdo stebėjimo įrangos gamintoja ir tiekėja, yra įtraukta į JAV sankcijų sąrašą už tai, kad prisideda prie vyriausybės vykdomo disidentų ir uigūrų mažumos persekiojimo.

Kilusi pasipiktinimo banga nesustabdė pokyčių: buvęs Marijampolės futbolo klubo stadionas, vėliau žinomas kaip „Arvi arena“, vasarą atsinaujino ir šiuo metu vadinamas „Hikivision arena“.

Andrijauskas: nevengčiau palyginimo, lyg rinktinę remtų „Lukoil“ arba „Yandex“

Tuo metu Vilniau universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas, Kinijos vidaus ir užsienio politikos ekspertas doc.dr. Konstantinas Andrijauskas sako, kad grėsme nacionaliniam saugumui LKF žingsnio vadinti nereikėtų, tačiau Lietuvai garbės jis nedaro.

„Mažų mažiausiai labai neprotinga ir potencialiai rizikinga. Neteigčiau, kad tai jau čia ir dabar yra grėsmė nacionaliniam saugumui, bet tai siunčia nepaprastai keistą signalą tiek mūsų verslo aplinkai, tiek mūsų partneriams, draugams užsienyje, nekalbant jau apie eilinį šalies gyventoją.

Dažnam lietuviui krepšinis itin svarbus – bandau įsivaizduoti, kad „Lukoil“ arba „Yandex“ taptų mūsų nacionalinės krepšinio rinktinės generaliniu rėmėju. Sunkiai suvokiama. Akivaizdu, kad mūsų federacija nelabai supranta, kokiame pasaulyje gyvena“, – sako K. Andrijauskas. – „Tokio tipo akcijos normalizuoja labai kontroversiškas Kinijos įmones“.

Pasaulis labai pasikeitė per tuos 5–7 metus, bet federacija, akivaizdu, ne.

Jis priminė, kad „Huawei“ jau anksčiau buvo LKF rėmėja, pavyzdžiui, buvo rengiami šio ženklo vardo turnyrai, ankstesnis bendradarbiavimas minimas ir LKF pranešime. Tačiau, K. Andrijausko teigimu, situacija per pastaruosius metus smarkiai pasikeitė – iš dalies dėl JAV politikos, iš dalies dėl kitų incidentų.

Pavyzdžiui, pernai Lenkijoje kilo skandalas, kai buvo suimtas šnipinėjimu įtariamas „Huawei“ darbuotojas, Vakarų žiniasklaida kalba apie bendrovės kuriamas stebėjimo technologijas, naudojamas uigūrų mažumos priespaudai vykdyti Sindziango autonominiame regione.

„Tie dalykai („Huawei“ parama Lietuvos sportui) buvo, tik per penkerius metus pasaulis smarkiai pasikeitė, kaip ir pats „Huawei“ įvaizdis – ne tik dėl šnipinėjimo ar tarptautinių sankcijų apėjimo skandalų, kurie ypač ryškūs santykiuose tarp Kinijos ir JAV, bet ir dėl „Huawei“ vaidmens šalies viduje padedant kurti aukštųjų technologijų autoritarizmą, pavyzdžiui, priespaudos uigūrų atžvilgiu atveju. Pasaulis labai pasikeitė per tuos 5–7 metus, bet federacija, akivaizdu, kad ne“, – sakė K. Andrijauskas.

Jo teigimu, bandoma formuoti nuomonę, kad Kinijos bendrovė nėra priklausoma nuo vyriausybės, tačiau taip nėra – „Huawei“ įkūrėjas ilgą laiką buvo Kinijos armijos pareigūnas, įmonei kelią į tarptautinę sėkmę tiesė vyriausybės parama ir protekcionizmas.

„Nors „Huawei“ teigia, kad jie privati įmonė, Kinijoje tokių didelių privačių įmonių, tikrąja to žodžio prasme, paprasčiausiai nebūna“, – teigė Kinijos ekspertas. Jo teigimu, pasaulio vyriausybės ir įmonės stebi kompaniją, vengia dalyvauti jos viešųjų ryšių ir reklamos kampanijose.

Ir šįmet, ir pernai Kinijos vyriausybės veiksmus ir Kinijos kompanijas kaip galima grėmę valstybės saugumui įvardijo Valstybės saugumo departamentas.

„Kinijos siekis įgyti technologinį pranašumą ir aktyvi investicijų skvarba didina kitų valstybių pažeidžiamumą ir infrastruktūros kontrolės praradimo riziką“, – teigiama šių metų grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime.

LKF: norėtume, kad ant marškinėlių būtų tik užrašas „Lietuva“

Federacijos generalinio sekretoriaus Mindaugo Špoko teigimu, LKF rėmėjų parama yra gyvybiškai svarbi, jis teigė, kad „Huawei“ logotipas gali atsirasti ir ant rinktinės marškinėlių.

Jeigu yra legaliai prieinama prekė, legali įmonė ir siūlomos paslaugos, apie ką mes šnekame?

„Turi būti įrodyta, kad kažkas blogai ir turime gauti rekomendacijas, kaip nesielgti. Jeigu yra legaliai prieinama prekė, legali įmonė ir siūlomos paslaugos, apie ką mes šnekame? <...> Negavome nė vieno rašto [...], turi būti kažkokios valstybės gairės pasirašytos, ko negalima“, – M. Špoko teigimu, bendradarbiaudama su „Huawei“, federacija nepadarė nieko antivalstybiško.

Jis sako, kad iš rėmėjų LKF turi surinkti apie 2 mln. Eur kasmet, federacija anksčiau buvo pareiškusi, kad planuoja 2020-aisias surinkti iš viso 6,6 mln. Eur pajamų. Jau pavasarį LKF atstovai neslėpė, kad koronaviruso pandemija atsilieps gaunamai paramai, nes nevyko sporto renginiai.

„Žymiai žemiau surenkama. Labai drastiškai visi mažino (rėmimo biudžetus), nes visų pajamos sumažėjo, neturime eterio, neturime, kur žaisti. Esminis dalykas – nukentės ne aukščiausias lygis, nes jie išsilaiko patys, bet vaikai: moksleivių lyga pilnai mūsų išlaikoma, jaunimo rinktinių pasiruošimai, visos programos. <...> 25 procentai federacijos išsilaiko iš valstybės, turime surinkti daugiau nei 63 procentus iš rėmėjų“, – apie federacijos biudžetą kalbėjo M. Špokas.

Jis pastebi, kad, „Huawei“ remia ir kitas sporto organizacijas visame pasaulyje ir sako, kad Kinijos kompanijos parama yra didelis pasiekimas.

„Nėra taip, kad pas mus kažkas atėjo ir nupirko, čia yra rinkodariniai dalykai, jie neduodami už gražias akis. Latviai, estai laukia tokių partnerysčių ir jų negauna, klausia, kaip mums pavyko. Prieš pasaulio čempionatą 2019 metais mes metėme meškeres į 8 dideles Kinijos kompanijas, neslėpsiu, ir tik po 2 metų grįžome prie „Huawei“, – pasakojo M. Špokas.

Jo teigimu, didelis smūgis federacijai buvo alkoholio reklamos draudimas, o į federacijos biudžetą keliauja ir lėšos už reklamas, kuriose pasirodo Arvydas Sabonis, nors dažnai manoma, kad jis pelnosi asmeniškai.

„Kai kažkas sako, kad tai galima, o to negalima... Mes visi pripažįstame, kad krepšinis yra Lietuvos religija, įvaizdžio formavimas. Labai paprasta – turėtų būti duodamas penkių metų vidutinis finansavimas – neduodamas. Su mielu noru užsidėtume (užrašą) „Lietuva“ ant priekio, ir daugiau nieko.

Sakome, kad krepšinis – šalies įvaizdis, o prisidėti kaip, mes neturime“, – apgailestavo LKF generalinis sekretorius.

Jo teigimu, sutartis su Kinijos kompanija pasirašyta keleriems metams: „Tai ilgalaikė sutartis ir mes norėtume, kad ji būtų visam gyvenimui. Visos mūsų ilgalaikės sutartys yra nuo 2 iki 3 metų“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt