Sportas

2020.08.13 14:38

Didžiulis tyrimas baigtas – paskelbta, kiek sportininkų sukčiavo Londono olimpinėse žaidynėse

LRT.lt2020.08.13 14:38

Trečiadienį praėjo lygiai aštuoneri metai nuo 2012 m. Londono olimpinių žaidynių uždarymo ceremonijos. Ši sukaktis kartu užbaigė visų žaidynėse dalyvavusių sportininkų dopingo mėginių pertikrinimo procesą, kuris padėjo atskleisti sukčiavusių sportininkų pavardes.

Kaip skelbia tinklalapis insidethegames.biz, iš viso buvo iš naujo patikrinti net du trečdaliai kraujo ir šlapimo mėginių iš žaidynių metu paimtų 5000-ių.

Pasaulinė antdipoingo agentūra WADA, naudodama pažangias technologijas, išaiškino ir dešimtis naujų atletų sukčiavimo atvejų, kurie nebuvo užfiksuoti žaidynių metu.

Pasak leidinio „Olympedia“ redaktoriaus Billo Mallono, iš viso už draudžiamų medžiagų vartojimą 2012 m. Londono olimpinių žaidynių metu nubausti ar diskvalifikuoti 139 sportininkai. Iš jų net 65 įkliuvo į antidpopingo agentūros akiratį po atliktų papildomų tyrimų.

Tarp jau gerokai po žaidynių įkliuvusių sportininkų yra ir lietuvio – Jevgenijaus Šuklino pavardė. Kanojininkas Londone tapo olimpiniu vicečempionu, tačiau dopingo dėmė jį atsivijo 2019-aisiais, kai Tarptautinė tyrimų agentūra (TTA) kreipėsi į Lietuvos tautinį olimpinį komitetą (LTOK).

J. Šuklinas buvo vienas iš 39 medalininkų, kuris Londono olimpinių žaidynių metu vartojo draudžiamas medžiagas ir dėl to prarado apdovanojimą.

Iš viso žaidynių metu paimtų kraujo ir šlapimo mėginių pertikrinimo procedūra nustatė, kad sukčiavo net 13 olimpinių čempionų, netekusio šio titulo.

Masinis mėginių pertikrinimas lėmė ir 2018 m. Austrai Skujytei po šešerių metų pertraukos įteiktą bronzos medalį. Septinkovininkė Londone užėmė penktąją vietą. Greitai dėl dopingo vartojimo buvo diskvalifikuota ketvirtąją vietą užėmusi ukrainietė, o po kelerių metų buvo anuliuota ir bronzą iškovojusios rusės rezultatas.

WADA prezidentas Witoldas Banka džiaugėsi, kad tokia sudėtinga mėginių pertikrinimo programa davė rezultatų.

„Iš naujo atlikta mėginių, paimtų Londono olimpinių žaidynių metu, analizė davė efektingų rezultatų. Tai reiškia, kad teisingumas gali būti įvykdytas, net ir praėjus ne vieneriems metams. Džiaugiamės, kad prie to prisideda ir patobulėję tyrimų metodai.

Atletai, iš kurių neteisėtai buvo atimta galimybė iškovoti apdovanojimus, susigrąžina šlovės ir pripažinimo akimirkas. Tai kartu pasiunčia aiškią žinutę – mes nesustosime ieškodami teisybės. Visada ieškosime sukčiaujančių atletų ir užstosime tuos, kurie varžosi švariai“, – aiškino WADA vadovas.

Šalys, kurių atletų, dalyvavusių 2012 m. žaidynėse, buvo diskvalifikuota daugiausiai:

1. Rusija (46 sportininkai)
2. Ukraina (17)
3. Baltarusija (15)
4. Turkija (14)
5. Kazachstanas (6)
6. Moldova (4)
7. Uzbekistanas (4)
8. Armėnija (3)
9. Azerbaidžianas (3)
10. Albanija (2)
---
Lietuva (1)
Latvija (1)

Sporto šakos, kuriose užfiksuota daugiausiai sukčiavusių atletų žaidynėse Londone:

1. Lengvoji atletika (91 sportininkas)
2. Sunkioji atletika (34)
3. Dviračių sportas (4)
4. Imtynės (4)
5. Kanojų irklavimas (1)