Sportas

2020.08.01 07:00

Svarbi diena Lietuvos futbolui – šeštadienį renkamas ne tik prezidentas, bet sprendžiami ir kiti svarbūs klausimai

Vaidotas Kazlauskas, LRT.lt2020.08.01 07:00

Jau šeštadienį Vilniuje vyksiančioje LFF eilinėje rinkimų konferencijoje jos dalyviai spręs net kelis futbolo bendruomenei svarbius klausimus. Bene dažniausiai eskaluojama tema – LFF prezidento rinkimai, tačiau darbotvarkėje bus ir daugiau įdomių punktų.

18-a LFF narių (8 – šakinės asociacijos ir 10 – apskričių federacijų) į konferenciją gali atsiųsti po penkis delegatus. Jų balsavimu ir bus priimami svarbiausi sprendimai.

Sprendžiant svarbiausius klausimus būtina, kad „už“ balsuotų mažiausiai 50 procentų plius 1 narys.

Iš viso darbotvarkėje numatyta 18 klausimų, juos galite pamatyti čia, o LRT.lt pristato esminius punktus.

Įdomu tai, kad nedalyvauti šeštadienio konferencijoje nusprendė Utenos apskrities futbolo federacija (UAFF) ir jos vadovas Nemunas Dagilis.

Taip pat skaitykite

Prezidento rinkimuose intrigos laukti neverta

Bene svarbiausias konferencijos darbotvarkės punktas – LFF prezidento rinkimai.

Juose dalyvaus du kandidatai – dabartinis prezidentas, pareigas einantis nuo 2017-ųjų, Tomas Danilevičius, kurį iškėlė Lietuvos futbolo teisėjų asociacija (LFTA), ir Paulius Malžinskas, kurį iškėlė jo vadovaujama Vilniaus regiono futbolo sąjunga.

Aiškus favoritas yra T. Danilevičius, turintis didžiulį konferencijos dalyvių palaikymą. P. Malžinskas minėjo esąs tikras tik dėl to, kad sulauks VRFS deleguotų konferencijos dalyvių balsų.

Neabejojama, kad būtent T. Danilevičius bus perrinktas LFF prezidentu ir vadovaus organizacijai dar ketverius metus, todėl staigmenų tikėtis neverta.

Taip pat skaitykite

Jau kurį laiką neveiksnios LVJFA šalinimas iš LFF narių

Vienas iš konferencijos darbotvarkės klausimų – Lietuvos vaikų ir jaunių futbolo asociacijos (LVJFA) šalinimas iš LFF narių.

Veiklos nebevykdanti LVJFA jau prieš kurį laiką buvo laikinai suspenduota, o šeštadienį, tikėtina, bus oficialiai pašalinta iš LFF narių.

Nors LVJFA yra iškelta bankroto byla ir veiklos ji nevykdo, iki dabar tebėra LFF narė, tačiau balsavimo teisės konferencijoje neturės.

Asociacijos vadovas Vytautas Vaškūnas kaip LFF Vykdomojo komiteto narys buvo suspenduotas dar 2018-ųjų lapkritį vykusiame LFF posėdyje, o praėjusių metų balandį vykusioje LFF konferencijoje buvo oficialiai pašalintas iš jo narių.

Šeštadienį tarp LFF narių nebeturėtų likti ir jo vadovautos LVJFA.

Į LVJFA vietą – neseniai įkurta naujoji Lietuvos vaikų ir jaunių ugdymo futbolo asociacija

Laisvą likusią vietą turėtų užimti Lietuvos vaikų ir jaunimo ugdymo asociacija (LVJUFA), kurią vasario 13 d. įsteigė LFF antrojo viceprezidento Arūno Pukelio atstovaujama VšĮ „Tauragės futbolas“, Redos Mockienės atstovaujama VšĮ „Futbolo akademija „Šiauliai“ ir Nerijaus Gudaičio atstovaujama Mažeikių asociacija „FK Atmosfera“. Naujos asociacijos prezidentu tapo Vilniaus futbolo mokyklos „Ateitis“ vadovas Dainius Gudaitis, o direktoriaus pareigos buvo patikėtos „Šiaulių“ futbolo akademijos atstovui Deiviui Kančelskiui.

Birželio 5 d. spaudos konferencijoje LFF prezidentas T. Danilevičius pranešė, kad Lietuvos vaikų ir jaunių ugdymo futbolo asociacija pretenduoja tapti LFF nare, ir atskleidė, kad ji turėtų atstovauti šalies vaikų ir jaunimo futbolo interesams federacijos lygiu.

Taip pat paaiškėjo, kad asociacijai bus patikėta teisė organizuoti visų lygių vaikų ir jaunių futbolo čempionatus – tiek elitinius, tiek regioninius.

Tiesa, šią savaitę LFF Vykdomojo komiteto nariams ir federacijos vadovams buvo išsiųstas specialus laiškas, kuriame prašoma nepriimti naujosios asociacijos į LFF. Šį laišką pasirašė įvairios Vilniuje, Kaune, Utenoje ir kituose šalies miestuose veikiančios jaunųjų futbolininkų ugdymo įstaigos.

Taip pat skaitykite

Laišką pasirašę organizacijų vadovai tvirtina, kad asociacijos nariu gali tapti tik sutartį su LFF dėl „perėmimo iš „RSC Anderlecht“ geriausios patirties“ turintis juridinis asmuo arba prašymą sudaryti sutartį su RSCA asociacijos valdybai pateikęs juridinis asmuo. Tokių futbolo mokyklų ir akademijų Lietuvoje šiuo metu yra viso labo 18-a.

Mokyklų vadovai teigia, kad jiems, dirbantiems pagal kitas metodikas, tarsi užkirstas kelias įstoti į asociaciją ir tapti jos nariais.

Nepaisant kilusio nepasitenkinimo, sprendimas, kad LVJUFA nebus priimta į LFF narių gretas, yra mažai tikėtinas.

Naujų LFF įstatų redakcijos tvirtinimas

Konferencijoje taip pat bus tvirtinami LFF įstatų pakeitimai. Vienokių ar kitokių pakeitimų siūlymų pateikė LFF Vykdomasis komitetas ir Vilniaus regiono futbolo sąjunga (VRFS).

LFF įstatų projekte drastiškų pokyčių įžvelgti sunku, bene ryškiausias – keisti LFF viceprezidentų rinkimo tvarka. Anksčiau viceprezidentai būdavo renkami konferencijoje, o pagal naująjį įstatų projektą siūloma viceprezidentus rinkti tik Vykdomajame komitete.

Kitas kiek didesnis ir reikšmingesnis siūlymas – atsisakyti įsipareigojimo kasmet organizuoti viešą futbolo forumą ir sprendimus dėl jo palikti LFF – organizuoti juos, ar ne. Jei tam bus pritarta, tik LFF nustatys tokių renginių datą ir laiką.

VRFS siūlo kiek reikšmingesnių įstatų pakeitimų. Vienas tokių – tiesioginis klubų įtraukimas į valdymą ir tapimas LFF nariais, taip įgaunant didesnio ir svaresnio balso teisę.

Tai galėtų būti A lygos, LFF I lygos, futsalo lygos ir kitų lygų nariai, kurie, įtraukti į valdymą, būtų išgirsti geriau.

Dar vienas reikšmingas VRFS siūlymas – ginčus nagrinėti vietiniu lygiu, kad nereikėtų kreiptis į Tarptautinį sporto arbitražo teismą (CAS), nes tai neretam juridiniam ar fiziniam asmeniui kainuoja daug laiko, pastangų, lėšų, tačiau toli gražu ne visada duoda reikiamą rezultatą.

Siūloma ginčų sprendimus grąžinti į Lietuvą, o tuo užsiimti esą galėtų Sporto arbitražo prie Vilniaus komercinio arbitražo teismas, kuris neoficialiai pristatomas ir laikomas Lietuvos sporto arbitražo teismu. Šiai VRFS iniciatyvai jau pritarė ir UEFA.

Kiti siūlomi pakeitimai yra ne tokie reikšmingi, su visais jais išsamiau susipažinti galite feisbuko puslapio „Sporto ginčai“ įraše:

Apmokestinamas vaikų perėjimas iš vienos futbolo ugdymo įstaigos į kitą

Šis klausimas į viešumą iškeltas vos prieš kelias dienas, bet tikėtina, kad sprendimas dėl jo bus priimtas prieš pačią konferenciją, o jos metu vyks tik simbolinis balsavimas.

Tai reglamentavimas tvarkos, pagal kurią jaunieji futbolininkai galėtų pereiti iš vienos futbolo ugdymo įstaigos į kitą.

Pastaruoju metu viešojoje erdvėje buvo skelbiama, esą kai kuriuose šalies regionuose didesnės futbolo ugdymo įstaigos pervilioja auklėtinius iš mažesnių, o šių įdėtas darbas lieka neįvertintas.

LFF siūlo atvejus, kai abi pusės neranda geranoriško sprendimo, spręsti kompensacijomis. Tai iškart sukėlė nepasitenkinimą tarp mažesnių futbolo ugdymo įstaigų, tikinančių, kad tokia tvarka nereikalinga. Esą jaunieji futbolininkai, pasitarę su tėvais, turi teisę pakeisti futbolo įstaigą ir tokių sprendimų negali varžyti joks piniginis veiksnys.

Ketvirtadienį vykusioje diskusijoje savo siūlomą reglamentą pristatė LFF prezidentas T. Danilevičius ir generalinis sekretorius Edgaras Stankevičius, o priešingos nuomonės argumentus, kodėl finansinio aspekto į vaikų futbolą įtraukti nereikia, pateikė buvęs futbolininkas, šiuo metu naujai įkurtos „Vilnius Football Academy“ direktorius Darvydas Šernas ir sporto žurnalistas Evaldas Gelumbauskas.

Diskusijos įrašas – jūsų dėmesiui žemiau:

T. Danilevičius ir E. Stankevičius diskusijos metu teigė, kad šis reglamentas turi būti išdiskutuotas bendruomenėje, tačiau išlieka nemaža tikimybė, kad jis bus priimtas.

Simbolinis įvertinimas legendiniam Lietuvos treneriui

LFF konferencijos darbotvarkės pabaigoje numatytas ir vienas simbolinis klausimas – dėl LFF garbės prezidento vardo suteikimo legendiniam šalies futbolininkui ir treneriui Benjaminui Zelkevičiui.

76-erių specialistas daugiausia yra pasiekęs kaip treneris: Vilniaus „Žalgiryje“ jis dirbo 1977–1982 m. ir 1985–1991 m., o Lietuvos rinktinei vadovavo 1990–1991, 1995–1997 ir 2000–2003 m.

Rinktinės treneris komandai vadovavo 51 kartą, iškovojo 17 pergalių, patyrė 23 nesėkmes, o 11 mačų baigėsi lygiosiomis.