Sportas

2020.07.27 14:51

Pinigai sportui: įdirbį turintiems – grašiai, gražiai pažadėjusiems – tūkstančiai

Asta Martišiūtė, Rūta Lankininkaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2020.07.27 14:51

Lietuvoje atostogų metas. Atostogauja ir švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius, bet prieš atostogas jis išdalijo 14 milijonų eurų iš Sporto rėmimo fondo. Liko padalyti dar beveik tris milijonus, bet jie, sako, palauks, kol ministerija nuspręs, kam dar duoti, o kam ne. Pinigai esą rezervuoti Finansų ministerijos.

Sporto bendruomenė sako nebežinanti, dėl tokių ministerijos sprendimų juoktis ar verkti, nes dalį sporto veiklos teko atidėti dėl karantino, kitą dalį – dėl lėto ministerijos tempo. O labiausiai į akis sporto bendruomenei krito tai, kad tie, kurie daug metų kvietė žmones į treniruotes ar sporto renginius, kurie investavo savo laiką ir pinigus, arba nieko negavo, arba gavo grašius, o tais, kurie nieko iki šiol sporte nedarė, bet ministerijai už solidų finansavimą pažadėjo kalnus nuversti, ministerija patikėjo. Patikėjo netgi už apgaulingą apskaitos tvarkymą teistais asmenimis.

Tikslą LADA-VAZ automobilius populiarinti užsibrėžusiai viešajai įstaigai „Emocijos be stiprintuvo“ Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) iš Sporto rėmimo fondo nutarė skirti pinigų.

– Ar Lietuva gali remti Rusijos prekės ženklą?

„Neparašyta, kad negali remti“, – atsako ŠMSM Sporto grupės vadovas Rolandas Zuoza.

Prie įstaigos „Emocijos be stiprintuvo“ vairo praėjusių metų gruodį stojo alytiškis Antanas Jodauga. Ministro įsakymu jo pateiktam projektui numatyta skirti daugiau kaip 90 tūkstančių eurų, nors Sporto projektų komisija nusprendė projekto neremti. A. Jodauga praeityje teistas už apgaulingą apskaitos tvarkymą. Apie teistumą nurodyta kandidato į Europos Parlamentą anketoje. Dabar A. Jodauga už gautus pinigus pažadėjo rengti stovyklas ir užimtumo programas vaikams ir paaugliams.

„Labai smagu, kad ministerija taip nusprendė. Aš manau, kad tai bus labai įdomus projektas, kadangi jame ir daug fizinio aktyvumo, ir darbo su techninėmis įvairiomis priemonėmis“, – tikino A. Jodauga.

– Ar teistumas netrukdys darbui su vaikais?

„O kaip tai susiję su šiuo projektu, aš nelabai suprantu“, – atsakė A. Jodauga.

– Ar galėjo finansavimą gauti teistas asmuo?

„Teisininkai priėmė tokį sprendimą, kad finansuotinas projektas yra“, – patikino R. Zuoza.

A. Jodaugą ir ministerijos sporto vadovą R. Zuozą sieja Socialdemokratų partija. R. Zuoza su partija į Seimą bandė patekti 2016-aisiais, A. Jodauga laimę bandys šiemet. Sportą kuruojančios ir Sporto projektų komisijai pirmininkaujančios viceministrės Kornelijos Tiesnesytės tėvas – socialdemokratų partijos senbuvis, Vilniaus skyriaus Tarybos narys. A. Jodaugos dešimties dienų stovykloje vienas Alytaus vaikas valstybei kainuos apie 900 eurų, ministerijai tai nepasirodė per brangu. Finansavimo jau antrus metus negauna šokių renginių Alytuje rengėjai, prašę gerokai mažesnės sumos.

„Pats įdomiausias dalykas, kuris glumina, kad atsiranda visai naujų struktūrų, kurios neturi jokio pagrindo. Jeigu ir mažesnes sumas visiems paskirstytų, tai visi galėtų judėti pirmyn, o dabar išeina kad vieną uždarom, kitą atidarom“, – kalbėjo Sporto šokių federacijos viceprezidentas Virginijus Visockas.

Krepšinio legenda Šarūnas Marčiulionis irgi stebisi, kad ministerija šimtatūkstantines sumas ruošiasi patikėti už garbės žodį, nes pinigų prašytojai neturi parodyti, ką yra nuveikę.

„Kaip tie pinigai padalinti šiai dienai, tai yra pažeminimas visos sporto bendruomenės. Pinigus duodi tam, kuo pasitiki, o pasitiki tuo, kas yra prisidėjęs ne tik laiku, prisidėjęs ir pinigais prie sporto vystymo, sporto kultūros vystymo, ir kuris nori prisidėti pinigais. Įmonės, kurios gyvuoja 7 mėnesius, turi vieną darbuotoją ir parašė popierių krūvą, nemanau, kad jos turėtų gauti 200 tūkstančių eurų“, – dėstė Š. Marčiulionis.

Bet A. Monkevčiaus vadovaujama ministerija taip nemano. Pardavimų specialistė, iki paraiškų pateikimo likus trims savaitėms, įkūrė „Baltijos sporto akademiją“ ir jai nutarta skirti 220 tūkstančių eurų. Už tuos pinigus žada įkurti milijoninius kontraktus turėjusių krepšininkų vardo akademiją.

„Mes kalbame apie brolius Lavrinovičius, kurie artimiausiu metu paruoš pranešimą spaudai ir galėsime detaliau apie tai papasakoti, kol kas visa tai dar procese“, – pasakojo Baltijos sporto akademijos įkūrėja Rita Šimelienė.

– Ta sporto akademija gali tapti Lavrinovičių sporto mokykla?

„Lavrinovičių sporto akademija“, – atsakė R. Šimelienė.

„Tikrai tas projektas bus naudingas Lietuvai“, – teigė krepšininkas Darjušas Lavrinovičius.

– Kodėl savo vardo akademijos nekuriate už savo pinigus?

„Šiais laikais nėra lengva tai padaryti“, – sakė D. Lavrinovičius.

– Bet jūs gi milijoninius kontraktus turėdavote?

„Gerai pastebėjote – turėdavome, dabar jau tūkstantiniai tiktai“, – replikavo D. Lavrinovičius.

Naujai sporto akademijai už valstybės pinigus bus nuomojamos salės, tam numatyta 70 tūkstančių eurų, už 30 tūkstančių eurų perkamas inventorius, 100 tūkstančių eurų numatyta trenerių algoms. Sporto projektų komisija nutarė projekto neremti, ministras pasirašė, kad projektą rems.

„Jeigu yra komisijos argumentai nepakankami, pavyzdžiui, nefinansuoti projekto, tai peržiūri ministerijos specialistai, teisininkai, sporto grupės atstovas“, – komentavo ŠMSM Sporto grupės vadovas R. Zuoza.

„Jeigu komisija, kaip aukštesnė projektų institucija, ji pateikia savo rekomendacijas, ir tai yra nuvertinama, pas ministrą kažkas ateina ir pasako, kad komisija buvo, atleiskite, nepakankami kompetentinga, nepateikė argumentų, ir mes vistiek šituos projektus įtrauksime, tai aš nežinau, ar tai galima pavadinti skaidrumu“, – kalbėjo Sporto projektų komisijos narė Sigita Kriaučiūnienė.

Interjero dizainerė ir profesionali projektų rašytoja prieš pat paraiškų pateikimą užregistravo sąmoningumo ugdymo studiją „UPĖ“, ministerija joms nutarė skirti 100-ą tūkstančių eurų.

„Pati studija atsidaro rugsėjo mėnesį ir pamokos startuoja nuo rugsėjo 15 dienos“, – pasakojo interjero dizainerė, užsiimanti joga Jolanta Dzemydienė.

– Patalpas jau turite?

„Patalpų dabar intensyviai ieškome“, – patikino J. Dzemydienė.

„Tiesiog balus gauni už asmenų patirtį, o ne už juridinio asmens patirtį. Manau, kad viskas logiška“, – kalbėjo projektų rašymo specialistė Ieva Rudė.

Evaldas Martinka sporto renginius organizuoja daugiau kaip dešimtmetį, vienas renginys vyko praėjusį sekmadienį, kitas organizuojamas rugpjūtį. Jis sako, kad komisija jo projektą įvertino palankiai, o ministerija esą nusprendė projektą įvertinti iš naujo.

„Jeigu mes paraiškas pateikėme sausio pradžioje, o dabar – liepos pabaiga, tuoj rugpjūtis, ir dar tu nežinai, kaip vykdyti, čia turėtų kažkas atsistoti ir atsiprašyti tos sporto bendruomenės – atsiprašom, mums nesigauna greitai dirbti“, – kalbėjo asociacijos „Sporto renginiai“ vadovas E. Martina.

ŠMSM tvirtina, kad projektus, ypač keliančius abejonių, prieš pasirašant sutartis, įvertins Švietimo mainų paramos fondas, jam taip pat pavesta įvertinti ir viešųjų įstaigų vadovų reputaciją.

Apie tai – įraše:

Savaitė. Istorinis susitarimas, atskleidęs Bendriją ardančius skilimus: kaip Europa spręs vizijos klausimus?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt