Sportas

2020.07.23 13:50

Australijos gimnastės sugriovė tylos sieną – papasakojo apie patirtą spaudimą ir kenkėjišką aplinką

LRT.lt2020.07.23 13:50

Dešimtys buvusių aukščiausio lygio Australijos gimnasčių išėjo į dienos šviesą su istorijomis, kuriose atskleidžiama šalies atletų treniruočių programoje naudojamo fizinio ir psichologinio smurto apraiškos, skelbia BBC.

Socialiniuose tinkluose sklindančiose sportininkių istorijose pabrėžiama, kad treneriai leido tarpti „nuodingai“ aplinkai.

Australijos sportinės gimnastikos federacija patvirtino sportininkių mestus kaltinimus dėl netinkamų trenerių darbo metodu ir tikina, kad sieks teigiamų pokyčių šalies sporto kultūroje.

Didžioji dalis australių gimnasčių tikino, kad jas viešai prabilti paskatino neseniai pasirodęs dokumentinis filmas „Athlete A“, kuriame pasakojama apie JAV gimnasčių ne vienerius patirtą psichologinį smurtą bei seksualinį išnaudojimą, kurį inicijavo buvęs JAV gimnastikos rinktinės gydytojas Larry Nassaras, 2018-aisiais už savo veiksmus pasiųstas už grotų.

Kokius kaltinimus pateikė Australijos sportininkės?

Nors ne viena iš viešai prabilusių gimnasčių nepateikė kaltinimų seksualiniu priekabiavu, ne viena buvusi atletė socialiniuose tinkluose kalbėjo apie kitas, traumuojančias patirtis, tarp kurių:

„Spaudimas dėl sportininkių svorio, draudimas valgyti. Kai kurios sportininkės užsiminė apie išsivysčiusį bulimijos sutrikimą“

„Spaudimas dalyvauti treniruočių procese, nepaisant neseniai patirtų traumų ar vis dar jaučiamų jų padarinių“

„Spaudimas atlikti pratimus, viršijančius sportininkių galimybes“

„Plačiai išplitę nepilnamečių priežiūros pažeidimai“

„Nuodinga“ aplinka, kurioje tarpo kritika ir negatyvumas“

2006-ųjų Sandraugos žaidynių čempionė Chloe Gilliland tvirtino, kad sirgo depresija ir jautė nuolatinį nerimą būdama karjeros viršūnėje. Buvusi sportininkė karjerą užbaigė būdama vos 17-os.

Socialiniame tinkle pasidalintame įraše buvusi gimnaste tvirtino, kad nuolat jautė trenerių užgauliojimus dėl svorio, ji buvo vadinama kvaile ir izoliuota nuo kitų rinktinės narių. C. Gilliland tikino, kad turėjo minčių apie savižudybę.

Olivia Vivian, pradėjusi sportuoti 9-erių, pasakojo, kad išmoko slėpti savo patirtis nuo tėvų. Ji atstovavo Australijai 2008 metais olimpinėse žaidynėse, bet pasiekusi tokį aukštą lygį jautėsi „palūžusia atlete ir asmenybe“.

O. Vivian teigimu, ji iš naujo pamilo sportą tik, kai persikėlė į JAV, kur atrado „pozityvią ir palaikančią aplinką“.

View this post on Instagram

Since the release of ‘Athlete A’ on Netflix I’ve experienced some relatable memories resurface after burying them deep deep down and bolting them under emotional floorboards. This past week I’ve seen, heard and listened to some fellow gymnasts release their stories and questioned myself as to whether I get involved as well. . I’m unsure if I’ll get much personal satisfaction or growth out of a post like this, but I’ve come to understand that it could help someone else and potentially the future of elite gymnastics, and that’s more important to me. . I know that every elite gymnast will have varied experiences, and even similar ones that might have varied effects based on different circumstances. Regardless I hope by sharing, it continues the #gymnastalliance & #gymnastallianceaus and can promote a healthier future for this beautiful sport. Swipe across in photos for my story (apparently too long for insta post)

A post shared by Olivia Vivian (@oliviavivian) on

Kodėl sportininkės nusprendė prabilti?

Daugelis gimnasčių tikina, kad nori teigiamų pokyčių egzistuojančioje jaunų sportininkų – vaikų ir paauglių – aplinkoje.

„Aš bijojau dalintis savo istorija, bet ateina metas, kai kažkas turi stoti už kitas sportininkes“, – aiškino Mary–Anne Monckton, laimėjusi du sidabro medalius 2014 m. Sandraugos žaidynėse. – Psichologinis, emocinis ir fizinis smurtas turi būti sustabdytas ir išmestas iš mūsų sporto.“

Koks buvo Australijos sportinės gimnastikos federacijos atsakas?

Šalies sportinės gimnastikos federacija išleido viešą pranešimą, kuriame teigiama, kad „netoleruos jokių smurto ir piktnaudžiavimo atletais formų“ bei nori, jog sporto kultūra keistųsi į gerą.

Vykdantysis federacijos direktorė Kitty Chiller oficialiame komentare tikino, kad „kiekviena viešai išsakyta išpažintis yra pripažįstama ir sveikintina už drąsą kalbėti bei įnešti pokyčius“.

Funkcionierė nekalbėjo apie konkrečius kaltinimus, tačiau pabrėžė, kad pradėtas vidinis tyrimas.

„Noriu jus patikinti, kad išklausysime visus. Esame pasiruošę imtis veiksmų“, – kalbėjo K. Chilleri.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt