Sportas

2020.08.02 14:51

Nemaloni situacija: vėžiu serganti Nigerijos vartininkė dėl ligoninės sprendimo negali gauti gydymo

LRT.lt2020.08.02 14:51

Buvusi Nigerijos rinktinės moterų vartininkė Bidemi Aluko susidūrė su neįprasta situacija – krūties vėžiu serganti buvusi sportininkė teigia negalinti ligoninėse atlikti jai reikalingų chemoterapijos sesijų dėl to, kad gydymo įstaigose visas dėmesys skiriamas kovai su koronavirusu.

Vėžio diagnozę išgirdusi 2019-ųjų sausį, jai buvo skirtas maždaug metų laikotarpis su chemoterapijos sesijomis ir po to galbūt seksiančia operacija. Buvusi rinktinės vartininkė spėjo atlikti 10 sesijų, tačiau tada smogė koronavirusas.

Tačiau dabar Ibadano, kur sportininkė gydėsi, ligoninėje, kaip ir likusioje šalies dalyje, pacientams, kurie neserga koronavirusu, yra liepiama nesilankyti.

„Negalėjau lankytis klinikoje dėl savo sveikatos būklės – mums buvo sakyta, kad su kitomis problemomis esantys žmonės turėtų laikytis atokiau. Jie nusprendė priimti tik tuos žmones, kurių būklė yra kritinė“, – „BBC Africa“ pasakojo sportininkė.

B. Aluko buvo priversta kreiptis į privačią kliniką už Ibadano, tačiau praėjusį mėnesį nebeliko ir šio varianto, mat vartininkei tiesiog nebeužtenka lėšų.

27-erių sportininkė žiaurią diagnozę išgirdo dar 2017-ųjų balandį, tačiau po metus vykusio gydymo kuriam laikui buvo pasveikusi.

Praėjusiais metais ji kalbėjo apie tai, kad kiekviena iš dešimties chemoterapijos sesijų jai kainavo 1305 JAV dolerius ir ji esą turėjo viską parduoti, kad užtektų pinigų. Tačiau 2019-aisiais liga sugrįžo.

Dėl ligos tekus baigti sportininkės karjerą, B. Aluko nebeišgali toliau tęsti savo gydymo.

Jos vyras, kuris sunkiais etapais buvo finansinis poros ramstis, koronaviruso krizėje neteko darbo ir prisidėti taip pat nebegali.

„Nebeturiu pinigų, už kuriuos galėčiau pratęsti savo gydymą, mano vyras neteko darbo dėl šalies rinkoje susidariusios krizės koronaviruso akivaizdoje“, – BBC aiškino ji.

Praėjusiais metais sportininkei 13 tūkstančių JAV dolerių kovai su liga skyrė ir Nigerijos futbolo federacija. Visgi B. Aluko lėšų vis tiek trūksta, nors ji ir pripažįsta, kad federacija padarė tikrai nemažai.

„Federacija dėl manęs padarė daug, prisidėdama prie mano gydymo išlaidų. Nors ir išleidau visas santaupas, federacijai nenoriu būti našta“, – pasakojo ji.

Susidariusi situacija praėjusių metų liepą paskatino Nigerijos politiką Ibrahimą Olarenwaju pasiūlyti įstatymo pataisą, kuria būtų raginama visiems šalies futbolininkams suteikti draudimą ir nemokamą gydymą.

Teigiama, kad toks pasiūlymas yra vertinamas palankiai, yra svarstomas ir artimiausiu metu gali būti priimtas.

„Tai užima šiek tiek laiko, nes norima į jį pažvelgti giliau, įvertinti kritiškiau ir tik tada priimti sprendimą“, – teigė vietinis politikas.

Jis supranta ligoninių prašymą ne kritinės būklės ligonių nesilankyti gydymo įstaigose, tačiau tiki, kad B. Aluko turėtų jai reikalingas procedūras gauti jau artimiausiu metu.

„Bendravau su jos broliu norėdamas pasiteirauti apie jos sveikatos būklę. Tiesa, kad tokie žmonės dabar neturėtų lankytis ligoninėse. Tikrai gyvename sunkiame laikotarpyje, tačiau ji reikalingą pagalbą turėtų gauti artimiausiu metu“, – minėjo I. Olarenwaju.