Sportas

2020.07.14 18:09

Naujasis „Žalgirio“ treneris – NBA užkulisius tyrinėjęs gynybos specialistas

Dovilė Šeduikytė, LRT.lt2020.07.14 18:09

Kauno „Žalgiris“ po kelių savaičių dramatiško trilerio rado vyriausiąjį trenerį. Dariui Maskoliūnui pasirinkus Šarūno Jasikevičiaus draugiją, o Kazį Maksvytį stipriai užspaudus Rusijos klubui, „Žalgiriui“ teko dairytis į užsienį. Iš bene 40 kandidatų sąrašo „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas ištraukė 38-erių austrą iš Vienos Martiną Schillerį.

P. Motiejūnas nedrįso teigti, kad tai buvo pagrindinis ir pirmasis kandidatas į trenerio postą. Greičiausiai buvo rimtai svarstoma ir apie labiau patyrusį Ertugrulą Erdoganą, bet šis galiausiai pasirinko likti Stambulo „Galatasaray“ gretose.

Rytis Kazlauskas: pagrindinis „Žalgirio“ prioritetas – augti kartu su naujuoju treneriu

Naujasis Kauno „Žalgirio“ treneris M. Schilleris į Lietuvą turėtų atvykti tik rugpjūčio viduryje, bet greičiausiai jam čia patiks. Austras neslėpė nuostabos, kai prieš trejus metus iš Europos persikėlė į Jungtines Amerikos Valstijas. Kaip ir dažną europietį, jį stebino amerikietiški dydžiai: „Mašinos čia didžiulės, viskas, ką perki parduotuvėse, yra didžiuliais kiekiais, gatvės plačios ir viskas atrodo XL dydžio, palyginti su Europa“, – Jutos dienraščiui „Deseret News“ tada pasakojo M. Schilleris.

„Žalgirio“ vadovas teigė, kad austrą pasirinko ir dėl jauno amžiaus. Iš jo tikimasi šiuolaikiško požiūrio, lankstumo ir imlumo naujovėms bei technologijoms, kuriomis jau naudojasi „Žalgirio“ štabas.

Prisistatydamas sirgaliams M. Schilleris jau pademonstravo savo žinias apie krepšinio populiarumą Lietuvoje. Austrui pasirodė įdomus faktas, kad čia krepšinio populiarumas lenkia futbolą.

Jis taip pat pristatė savo žaidimo filosofiją: „Žinoma, mes norime būti stiprūs gynyboje. Mes turėsime aiškias gynybos taisykles, kurių turėsime laikytis, ir taip sukursime vieningą kaip kumštis gynybą. Puolime mes turime išnaudoti aikštės plotą, dalintis kamuoliu, turime priimti greitus sprendimus ir išnaudoti baudos aikštelę. Norime sukurti gražų akiai krepšinį, kas buvo daroma ir iki šiol.“

Kad gynyba yra svarbiausias M. Schillerio tikslas, rodo ir statistika. Jo treniruota dukterinė Jutos „Jazz“ komanda „Stars“ praėjusį sezoną varžovams leido įmesti tik 31,3 proc. tritaškių.

Gruodžio mėnesį, kai M. Schilleris tapo geriausiu treneriu G lygoje, „Stars“ leido varžovams vidutiniškai pelnyti 97 taškus, iš žaidimo pataikyti tik 35 proc. metimų, o komandos gynybos reitingas buvo 95 balai.

M. Schilleris turi potencialo perimti ir Šarūno Jasikevičiaus sugebėjimą pakelti žaidėjų vertę. Tai jis darė ir Solt Leik Sičio komandoje, kur ugdė krepšininkus, kurie vėliau galėtų prisidėti prie pagrindinės NBA komandos „Jazz“. Praėjusį sezoną vieni iš ryškiausių buvo Juwanas Morganas ir Williamas Howardas.

„Stars“ klubo prezidentas Jonathanas Rinehartas ne kartą gyrė austro atsidavimą darbui. M. Schilleriui tapus geriausiu sezono treneriu, jis teigė, kad daugiausia darbo jaunasis specialistas atlieka už kadro: „Jis dirba be poilsio. Nuostabu matyti, kaip augo mūsų komanda, nes tai yra tiesioginis Martino darbo įrodymas.“

Nors dirbo antrinėje komandoje, M. Schilleris turėjo galimybių įvertinti ir NBA klubo darbą.

Jutos „Jazz“ treneris Quinas Snyderis jam atvėrė užkulisius: „Jis iš tikrųjų mane įsileido. Dalyvavau trenerių susirinkimuose, buvau rūbinėje per rungtynes ir pasirengimo stovyklas. Išmokau labai daug, ypač kaip dirbti su trenerių štabu.“

Šios pamokos tikrai pravers treneriui Kaune. P. Motiejūnas tikisi, kad štabe liks ir nemažai lietuvių, nors galutinį žodį paliko pačiam vyriausiajam treneriui.

Kauno klubas pažadėjo M. Schilleriui paramą ir galimybę tobulėti, net jeigu rezultatų reikės palaukti: „Treneris galėjo likti ten ir pretenduoti į asistento darbą NBA, bet mes turime parodyti pasitikėjimą. Suprantame, kad greitai rezultatų nebus, reikės kantrybės, reikės dirbti, – mes pasirengę.“

Tai tikriausiai taip pat buvo vienas pažadų, sužavėjusių austrą. Augti jam buvo leista ir „Stars“ klube. Pirmąjį sezoną jis pasiekė tik 16 pergalių ir patyrė 34 pralaimėjimus, tačiau jau trečiaisiais darbo metais G lygoje skaičiai apsivertė (30–12) ir jis tapo geriausiu viso sezono treneriu.

M. Schilleris yra pripažinęs, kad nenuleisti rankų pirmąjį sezoną padėjo „Jazz“ trenerio Q. Snyderio skambučiai: „Man tai reiškė labai daug. Ypač pačioje pradžioje, kai mes žaidėme blogai. Buvo keletas skambučių ir žinučių, kurie paprasčiausiai mane padrąsino, ir aš tai labai vertinu.“

Gali būti, kad kitą sezoną P. Motiejūnas ir „Žalgirio“ sporto direktorius Robertas Javtokas turės M. Schilleriui parašyti ne vieną paguodžiančią žinutę, bet „Žalgiris“ rado jauną, tobulėjantį ir jau įvertintą trenerį.