Sportas

2020.07.13 15:19

Olimpinis britų skandalas – beveik 100 sportininkų 2012-aisiais vartojo bandymams pritaikytą medžiagą

LRT.lt2020.07.13 15:19

Britų olimpinę asociaciją purto skandalas – prieš 2012-ųjų Londono olimpines žaidynes beveik 100 sportininkų slaptame JK Sporto agentūros projekte vartojo eksperimentinio pobūdžio medžiagą, kuri galėjo pagerinti jų rezultatus, savo publikacijoje rašo „Daily Mail“.

Minėto šaltinio teigimu, britai šį tyrimą su sportininkais pavadino „naująja mitybos intervencija“. Teigiama, kad medžiaga, kurią vartojo sportininkai, yra pritaikyta tik tyrimams, nes nebuvo garantijų, ar ji nepažeis antidopingų taisyklių bei nesukels šalutinio poveikio.

Dokumentuose, kuriuos gavo „Daily Mail“ redakcija, skelbiama, kad šią medžiagą vartojo 91 profesionalus sportininkas.

„DeltaG“ prekiniu ženklu pavadintas produktas, minėtos žiniasklaidos priemonės teigimu, didino sportininkų energiją. Jis buvo išbandytas jau pirmajame varžybų etape.

Rūgšties pavidalo medžiaga, sudaryta iš ketonų, iš pradžių buvo sukurta Oksfordo universitete. Mokslininkai, gavę 10 mln. JAV dolerių paramą iš Jungtinių Valstijų gynybos departamento, ją kūrė JAV specialiųjų pajėgų kariams.

Vyriausybinė JK Sporto agentūra, pradėdama bandymus su sportininkais, kreipėsi į WADA (Pasaulinė antipodingo agentūra) ir gavo patikinimą, kad ketonai šiuo metu nėra uždrausti, tačiau jie pasilieka teisę keisti šią poziciją.

Po to, kai buvo uždegta žalia šviesa, JK sporto agentūra pradėjo bendradarbiauti su sportininkais. Viena iš sąlygų buvo tai, kad agentūra neprisiims atsakomybės už tai, jeigu medžiaga sukels šalutinį poveikį.

Kaip informuoja „Daily Mail“, daugiau nei 40 procentų visų bandymų atlikusių sportininkų pajautė šalutinį poveikį. 28 asmenims dėl šios medžiagos vartojimo sutriko virškinimas. Dar 24 sportininkai pasitraukė iš bandymų, mat rezultatai nuo to nepagerėjo.