Sportas

2020.07.11 15:50

Žvilgsnis į „Žalgirio“ trenerių paieškų radare atsidūrusį turką: už ką gerbiamas Šaro užnugarį turintis specialistas?

Rytis Kazlauskas, LRT.lt2020.07.11 15:50

„Alkano, motyvuoto ir imlaus naujovėms“ – tokius vyriausiojo trenerio iš užsienio paieškos kriterijus iškėlė Kauno „Žalgirio“ klubo generalinis direktorius Paulius Motiejūnas. Nors specialistų jūroje yra ne viena daugiau ar mažiau girdėta pavardė, tarp kandidatų išsiskiria Turkijoje gerbiamas, bet Lietuvoje kiek mažiau žinomas treneris, uždedantis ne vieną varnelę ant kauniečių vadovo prioritetais laikomų savybių.

Informacija apie tai, kad 52-ejų metų Ertugrulas Erdoganas yra tarp pagrindinių kauniečių taikinių iškilo iškart, kai žalgiriečių derybose su Kaziu Maksvyčiu tašką padėjo „Parma“ klubo vadovai. Iškart po to į užsienio rinką išplaukusiam P. Motiejūnui, kursą padėjo nustatyti ir Šarūnas Jasikevičius, portalo LRT.lt duomenimis, palaikantis Turkijos krepšinio specialisto kandidatūrą.

Š. Jasikevičiaus ir E. Erdogano pažinties pradžia siekia 2011-uosius. Dar žaidėjo marškinėlius vilkėjęs Šaras, gavęs pasiūlymą iš Stambulo „Fenerbahče“ klubo, 2010–2011 m. sezono viduryje persikėlė į Turkiją, kur trenerio Neveno Spahijos asistentu būtent ir dirbo E. Erdoganas.

Užsimezgusi lietuvio ir turko draugystė neliko tik gražiu vieno sezono prisiminimu, o tęsėsi ir tada, kai Šaras persikėlė į kitas komandas bei, galų gale, tapo vyriausiuoju „Žalgirio“ treneriu. Du krepšinį mylintys vyrai iki šių dienų keičiasi mintimis ir įžvalgomis apie žaidėjus bei randa bendrų temų.

Žinoma, į „Barceloną“ klubo persikėlusio Šaro žodis, iškeliant E. Erdogano kandidatūrą, žaliai baltiems yra svarbus, tačiau atsiribokime nuo naujojo katalonų ekipos vairininko ir į turko asmenybę pažvelkime iš asmens, žinančio, ką gautų „Žalgiris“, nusamdęs pastaruosius du sezonus Stambulo „Galatasaray“ klubą treniravusį specialistą.

Turkijos sporto žurnalistu ir komentatoriumi dirbantis Uguras Ozanas Sulakas aktyviai sekė Šaro ir „Fenerbahče“ klubo, kol vadžių į savo rankas neperėmė „Barcelona“ ekipos vadovybė, laimėjusi lietuvio simpatijas.

Portalas LRT.lt bendravo su krepšinio rinką sekančiu U. Sulaku, kuris sutiko pasidalinti savo įžvalgomis apie „Žalgirio“ vairą perimti galimybių turinčiu specialistu.

– Kokios savybės E. Erdoganą leistų vadinti treneriu, tinkančiu treniruoti Eurolygoje rungtyniaujantį „Žalgirį“?

– Jis vienas geriausiai žaidėjus ugdančių trenerių visoje Turkijoje. E. Erdoganas ypač padėjo Europoje nežaidusiems amerikiečiams, gynusiems Stambulo „Galatasaray“ klubo garbę. Jis juos pakėlė iš B į A arba iš C į B lygį.

Puikus pavyzdys – jūsų pažįstamas ir Kaune praėjusiame sezone rungtyniavęs Nigelas Hayesas. Kitas Stambule žaidęs amerikietis – Gregas Whittingtonas dabar turi pasiūlymą iš Atėnų „Panathinaikos“. Zachas Auguste`as taip pat keliaus į kitą komandą. Tuo metu Aaronas Harrisas papildys Pirėjo „Olympiakos“, o Alexas Poythressas – Sankt Peterburgo „Zenit“.

– Užsiminėte apie E. Erdogano reputaciją Turkijoje. Ką galite papasakoti apie jo asmenybę Turkijos krepšinyje?

– Turkijoje E. Erdoganas yra ypač gerbiamas. Jis jau 30 metų dirba be jokio agento. Jis – unikalus vyrukas ir nekreipia dėmesio į kitus, nes vadovaujasi savo turima filosofija.

Jis daug metų dirbo Turkijos vyrų krepšinio rinktinės trenerių štabe. Veikiausiai E. Erdoganas bus pagrindinis kandidatas užimti vyriausiojo rinktinės trenerio kėdę po Ufuko Saricos.

„Fenerbahče“ svarstė ir E. Erdogano kandidatūrą, kai Željko Orbadovičius nusprendė atsisveikinti su klubu. Željko labai gerai sutaria su Ertugrulu bei su Šarūnu Jasikevičiumi. Šaro ir jo santykiai dar užsimezgė „Fenerbahče“ laikais.

E. Erdoganas „Fenerbahče“ klube beveik 15 metų dirbo trenerių štabe. Jis buvo ir laikinas treneris, trumpai vadovavo klubui. Jis dirbo su Turkijoje labai gerbiamu Bogdanu Tanjevičiumi, su Aydinu Orsu, kurį galėčiau palyginti su Antanu Sireika. Jis buvo pagrindinis tokių didžių specialistų padėjėjas.

E. Erdoganas visuomet buvo iki galo neįvertintas. Iki darbo „Galatasaray“ ekipoje, sakyčiau, kad jis negaudavo jam teisėtai priklausančios pagarbos iš kitų.

– Pastaruosius du sezonus E. Erdoganas dirbo su „Galatasaray“ bei treniravo klubą Turkijos čempionate ir Europos taurės turnyre. Kaip galite įvertinti jo darbo vaisius?

– Reikia nepamiršti, kad E. Erdogano pasiekimai su „Galatasaray“ buvo unikalūs. Tai klubas, turėjęs ne tokį didelį biudžetą, lyginant su čempionato lyderių klubais.

„Galatasaray“ būtų tikriausiai net ir laimėję savo Europos taurės „TOP-16“ grupės turnyrą, jeigu ne svarbių žaidėjų – G. Whittingtono ir Yigito Arslano traumos (Stambulo ekipa „TOP-16“ etapo G grupėje liko ketvirta – LRT.lt).

Problema turint mažesnį biudžetą – tu investuoji į žaidėjus, o jeigu jie patiria traumas, neturi, kuo jų pakeisti.

Kai E. Erdoganas perėmė „Galatasaray“ klubo, kurio biudžetas buvo smarkiai sumažintas, vairą, pirmajame sezone Turkijoje jis liko ketvirtas, o šiame sezone iki pandemijos žygiavo šalia „Fenerbahče“ turnyro lentelėje.

– Kokius kitus šio trenerio bruožus ir kompetencijas galėtumėte išskirti?

– E. Erdoganas gerai kalba angliškai, todėl neturi problemų komunikuoti su amerikiečiais žaidėjais. Jis yra emocingas treneris, gerai sutaria su savo asistentais.

Didžiausias E. Erdogano trūkumas – prieš kitus jis nesurūpina asmeniniu įvaizdžiu. Jis neturi žmogaus, formuojančio jo įvaizdį, todėl atrodo, kad gali atrodyti, kad šis treneris nėra vertas darbo didesniame klube.

Reikia pripažinti, šiuo metu rinkoje trūksta gerų ir tinkamų kandidatų. Taip, „Žalgiris“ tikrai bandytų taikytis į tokį specialistą kaip Xavi Pascualis, bet jis turi darbą „Zenit“ klube. Manau, kad Joanas Plaza ar Velimiras Perasovičius jau yra bandę savo laimę Eurolygoje ir ten neužsikabino. Savo ruožtu, E. Erdoganas dar negavo savo šanso Eurolygoje.

– Kaip bebūtų, šis specialistas dar turi galiojantį kontraktą su „Galatasaray“ klubu. Ar „Žalgiriui“ išsirinkus E. Erdoganą, jam nebūtų problemų persikelti į Kauną?

– „Žalgiriui“ nereikėtų sumokėti nė vieno cento už E. Erdogano persikėlimą iš Stambulo į Kauną. Jis turi ypatingai gerus ryšius su klubo vadovybe. Kiek žinau, jo kontraktas nėra toks, kuris jį supančioja liktų „Galatasaray“ ekipoje.

– Kokį krepšinio stilių propaguoja šis treneris?

– Jis mėgsta į greitą puolimą orientuotą krepšinį. Jam patinka žaidimas, kuriame dominuoja atletiški aukštaūgiai. Galime sakyti, kad jis yra šiuolaikinis treneris, nes sugebėjo prie europietiško krepšinio padėti pritapti daugeliui amerikiečių žaidėjų.

Be to, jis yra dirbęs su ne vienu aukšto meistriškumo specialistu, todėl puikiai žino, koks yra Eurolygos turnyro lygis.

– Kaune Š. Jasikevičius garsėjo savo spalvingomis spaudos konferencijomis ir bendravimu be užuolankų su žiniasklaida. Ko būtų galima laukti iš E. Erdogano?

– Spaudos konferencijų, matyt, E. Erdoganas nesišvaistytų tokiomis garsiomis frazėmis kaip Šaras, bet jis labai gerai bendrauja su žiniasklaida ir žino savo ribas.