Sportas

2020.07.01 12:00

3 prieš 3 krepšinio žvaigždė Užupis: jeigu ne karantinas, galbūt būtume įprasto krepšinio jau ir nebežaidę

Rytis Kazlauskas, LRT.lt2020.07.01 12:00

Praėjusiais metais pergalėmis tarptautinėje arenoje trijulių krepšinį Lietuvoje populiarinusi Šakių „Gulbelės“ komanda skaudžiai pajuto koronaviruso pandemijos pasekmes. Privalomas karantinas ne tik neleido rengti pilnaverčių treniruočių, bet ir visiškai sumaišė šių metų sezono planus.

Marijaus Užupio, Šarūno Vingelio, Pauliaus Beliavičiaus ir Aurelijaus Pukelio atstovaujama komanda kovo mėnesį Indijoje turėjo kovoti dėl kelialapio į Tokijo olimpines žaidynes.

Šiuos planus teko atidėti kitiems metams, tačiau dar nežinoma, ar tie patys keturi krepšininkai gins Lietuvos garbę 2021 m. jau Austrijoje vyksiančiame atrankos turnyre.

Dėl to, kad „Gulbelės“ komandos pagrindu sudaryta Lietuvos rinktinės sudėtis gali būti kitokia nei planuota, kaltinti galima ir tą pačią sėkmingai 2019 m. FIBA turnyruose kovojusią ketveriukę.

Jeigu ne pergalės 3x3 krepšinio „Challenger“ ar „Masters“ serijos turnyruose, iškovota Europos čempionato bronza, ar, galų gale, užimima šeštoji vieta pasauliniame reitinge, galbūt šiuo metu mūsų šalyje apie trijulių krepšinį būtų kalbama kur kas mažiau o olimpinė svajonė būtų gerokai nutolusi nuo Lietuvos.

„Gulbelės“ komanda savo pajėgumą turi įrodyti iš naujo ir tą pradeda daryti nuo savo kiemo. Kol FIBA tarptautinių turnyrų kalendoriui bando įpūsti naujos gyvybės, Šakių komanda jau spėjo laimėti du iš trijų Lietuvos 3x3 krepšinio čempionato etapų. Kodėl du? Nes viename iš jų „Gulbelė“ tiesiog nedalyvavo.

Naujas jėgų testas M. Užupio, Š. Vingelio, P. Beliavičiaus ir A. Pukelio laukia jau šį savaitgalį Palangoje, kur startuos plačiai išreklamuotas LKL profesionalų 3x3 krepšinio turnyras. Čia „Gulbelės“ varžovais taps ir LKL čempionato ekipoms sezono metu atstovaujantys žaidėjai, o Kauno rajono „Tauro“ ekipoje rungtyniaus ir Eurolygos čempionas bei Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės narys Jonas Mačiulis.

Prieš naujus išbandymus ir ateitį trijulių krepšinyje mintimis su portalu LRT.lt pasidalino viena iš ryškiausių šio sporto žvaigždžių Lietuvoje – Marijus Užupis, kuris pasauliniame 3x3 krepšinio žaidėjų reitinge žengia 19-as.

– Po jau įvykusių pirmųjų Lietuvos 3x3 krepšinio čempionato etapų teko girdėti, kad visos komandos tiesiog dega noru įveikti „Gulbelės“ komandą. Ar tą jaučiate aikštėje?

– Tikrai jaučiame, kad kitos komandos nori žūtbūt mus įveikti. Kitos komandos, atrodo, žaidžia su dviguba energija. Niekas nenori mūsų užleisti lengvai į pirmąją vietą bei bando mus įveikti visais įmanomais būdais.

– Karantino metas sujaukė olimpinės atrankos turnyro planus. Kiek po šio laiko buvote nutolę nuo optimalios sportinės formos?

– Net sunku žodžiais apsakyti. Nuo krepšinio atitrūkome visiškai ir praradome visą įdėtą darbą. Vėl turime pradėti nuo pradžių. Kažkiek netgi treniravomės ir nelegaliai – galbūt dabar už tai mūsų nenubaus. Patyliukais tikėjomės, kad viskas greičiau pasibaigs ir būsime pasiruošę.

Kaip bebūtų, niekas greitai nesibaigė, todėl pradėjome ruoštis vasaros turnyrams. Šiuo metu viskas klostosi neblogai. Tikiu, kad greitu metu įgausime formą bei bandysime sulaukti FIBA turnyrų.

– Dar prieš paskelbiant karantiną interviu metu kalbėjote, kad jūsų ketveriukė turi nemažas galimybes patekti į olimpines žaidynes. Kaip sutikote naujienas apie į kitus metus nusikėlusius planus dėl Tokijo žaidynių?

– Esu tikrai nusivylęs. Labai sunkiai dirbome ir aukojome sezoną su Šakių „Vyčio“ komanda dėl trijulių krepšinio. Visos įdėtos pastangos sugriuvo kaip kortų namelis. Netgi nežinojome datos, kada vėl galėsime pradėti ruoštis.

Atrodo, įdėti darbo ir net nežinai, kam ruošiesi. Lyg kažkas sakytų: „ačiū, galbūt kažkada jūsų paslaugų prireiks“. Dėl to ir buvo nusivylimo. Ruošdamiesi olimpinei atrankai, važinėjome į turnyrus Rusijoje. Dabar viskas vyks iš naujo ir neaišku, ar tos pačios sudėties mūsų komanda kovos dėl olimpinio kelialapio.

3x3 krepšinis vis labiau populiarėja ir nenuostabu, kad visi nori patekti į Lietuvos rinktinę. Galbūt ir Jonas (J. Mačiulis – LRT.lt) prisijungs. Matysime, kaip bus.

– Esate viena iš trijulių krepšinio žvaigždžių Lietuvoje. Ką jums pačiam reiškia, kai į šį sporta pasuka ir tokie žaidėjai kaip Jonas Mačiulis?

– Turbūt viena šio reikalo pusė – smagu, kai tokie žmonės žino apie trijulių krepšinį ir jį išbando savu kailiu. Jie kartu pritraukia ir daugiau sekėjų bei gerbėjų į šį krepšinį.

Kitas dalykas, atėjus Jonui, turime parodyti, kad žaist trijulių krepšinį nėra taip paprasta ir taip lengvai nenusileisime. Turnyre jau spėjome įrodyti, kad vienas Jonas rungtynių nelaimės.

– Prieš pirmąjį LKL trijulių krepšinio turnyro etapą Palangoje patekote į vieną grupę su Prienų „Cbet“ ir „Šiaulių“ komandomis. Kaip vertintate tokius burtus?

– Burtai buvo neblogi. Visos komandos yra apylygės. Galbūt pranašumą turime mes ir dar kelios komandos, kurios turi daugiau patirties trijulių krepšinyje. Didelio skirtumo nėra – vis tiek turėsime žaisti su visomis kitomis komandomis.

– Kada žadate startuoti ir tarptautiniame sezone su „Gulbelės“ komanda?

– Paskutiniame FIBA siųstame laiške minėta, kad būsimų turnyrų klausimas bus sprendžiamas rugpjūčio 15-ąją. Kaip bebūtų, turiu nuojautą, kad su šiuo laišku viskas taip lengvai nepasibaigs ir sezonas bus nukeltas. Liūdesys.

– Ko dar trūksta, kad jūs ir jūsų komandos draugai, rungtyniaujantys „Gulbelės“ komandoje, taptų trijulių krepšinio profesionalais ir galėtų nebežaisti 5x5 krepšinio?

– Manau, kad jau beveik nieko nebetrūksta. Galbūt reiktų kiek didesnių finansų, tačiau pinigų visada įmanoma prisitraukti. Ne tiek daug ir jų trūksta, nes mus remia 3x3 asociacija.

Jeigu ne karantinas, galėjo būti ir taip, kad būtume nebežaidę 5x5 krepšinio bei dalyvavę vien tik trijulių krepšinio turnyruose. Buvome gavę daug pakvietimų iš FIBA organizacijos. Jeigu būtume laimėję vieną ar kitą turnyrą, būtume turėję teisę dalyvauti papildomose varžybose.

Tokiu būdu, mūsų visa koncentracija galėjo būti skirta vien tik 3x3 krepšiniui.

– Ką žada ateities planai? Galbūt 5x5 krepšinis visiškai pasitrauks į antrąjį planą?

– Prieš karantiną būčiau sakęs, kad tikrai taip. Dabar visos kortos yra sumaišytos ir negali atsukti nugaros kažkuriam sportui. Turi būti parengęs ir atsarginį variantą.

Asmeniškai norėčiau persiorientuoti tik į 3x3 krepšinį. Noriu populiarinti šį sportą ir padėti Lietuvai pasiekti aukštumų.

– Kiek yra sunku sezono metu keisti 3x3 krepšinį į 5x5?

– Kaip sakydavo mano amžiną atilsį tėtis: „esi nei šen, nei ten“. Žaidi vieną krepšinį, grįžti pavargęs ir pereini prie kito. Tada atrodo, kad atiduodi visas jėgas, nors ir būni pavargęs, tačiau laimėti nepavyksta. Kyla nervai. Savaitgalį vėl važiuoji į užsienį ir dalyvauji trijulių krepšinio turnyruose.

Nepavyko nei gerai užbaigti trijulių krepšinio sezono, nei gerai pasirodyti su Šakių „Vyčio“ komanda. Geriau pasirinkti kažkurią vieną kryptį ir ją pakelti į tokias aukštumas, kad galėtumei tuo džiaugtis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt