Sportas

2020.06.19 20:00

Istorinis susitarimas trina ribas tarp neįgaliųjų ir sveikųjų sporto

Marius Andrijauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.06.19 20:00

Lietuvos paralimpiečiams atsiveria daugiau galimybių prasibrauti į pagrindines tarptautines varžybas. 2018 m. Europos neįgaliųjų vicečempionas 100 m bėgimo rungtyje Danas Sodaitis sveikina istorinius pokyčius.

Sportininką itin motyvuoja tai, kad siekti Europos ir pasaulio čempionatų bei paralimpinių žaidynių normatyvų neįgalieji galės bendrose varžybose su sveikaisiais. Mintis integruoti neįgaliuosius šalies paralimpinio komiteto (LPAK) prezidentui Mindaugui Biliui gimė treniruojantis su elitiniais Lietuvos ir Estijos disko metikais.

Po Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) ir šalies paralimpinio komiteto (LPAK) sutarties dėl neįgaliųjų integracijos, su LRT bendravęs D. Sodaitis buvo pakylėtas. Mintis apie bendras varžybas, pasak atleto, nerealiai gera. D. Sodaitis Lietuvos čempionate startuos 100 ir 200 m bėgimo rungtyse.

– Danai, kaip pats vertini idėją apie bendrą lengvaatlečių ir paralimpiečių čempionatą, galimybę varžytis bendroje įskaitoje su visais?

– Nereali mintis. Kai išgirdau ją, pirmuosius šauksmus apie šią idėją, man kaip sportininkui tai yra labai svarbus pokytis, kuris atveria naujų galimybių įvykdyti normatyvus. Ką kiekvienas sportininkas ir turi padaryti – siekti aukščiausių rezultatų, kuris leistų dalyvauti pasaulio čempionatuose, Europos čempionatuose, paralimpinėse ar olimpinėse žaidynėse.

– Žinau, kad jau ne kartą teko varžytis su sveikais sportininkais. Kaip sekėsi? Kiek skiriasi greičiai, rezultatai?

– Pradėsiu gal nuo to, kad suprastumėte, ką apskritai reiškia neįgaliajam bėgti su sveikaisiais. Įsivaizduokite, jeigu esate bendrame draugų rate, juokauti ar pasitikėti savimi yra lengva. Taip pat ir mums neįgaliesiems sportininkams būti savame rate yra lengva ir paprasta.

Bet jeigu jus pakviesčiau prireikus pasakyti kalbą scenoje, duoti interviu prieš žiūrovus, manau, kad jūsų pasitikėjimas nebebūtų toks, koks yra draugų rate. Taip pat ir neįgaliam sportininkui dalyvauti sveikųjų varžybose – tarsi lipti ant scenos. Tarsi vėl ta komforto zona paliekama šalia.

Bet darant tai nuolat – tobulėji, tampi geresne savo versija. Treniruodamasis, rodydamas puikius rezultatus varžybose su neįgaliaisiais, gali sužibėti ir varžybose su sveikaisiais. Artėjančių varžybų rezultatai bus skaičiuojami ir tarptautiniuose reitinguose.

– Ar domėjaisi geriausių Lietuvos sprinterių rezultatais 100 ir 200 m rungtyse, ir kokie tavo rezultatai, kiek jie skiriasi nuo sveikųjų sportininkų?

– Trečius metus dalyvauju sveikųjų čempionatuose. Galiu tik pasidžiaugti, kad trenerio Marto Skrabulio ir sporto klubo suteikiamų galimybių dėka, sugebu patekti į A ir B finalus. Kur galiu dalyvauti, sakykime, su TOP–8 sveikaisiais Lietuvos sprinteriais. Tai, manau, yra puikus įvertinimas. Tai verčia mane tobulėti, nieko nėra neįmanoma.

Rugpjūčio 14–15 d. vyksiantis šalies lengvosios atletikos čempionatas Palangoje ne tik sutrauks pagrindines žvaigždes, dėl pandemijos likusias Lietuvoje. Jis turės ir edukacinę reikšmę, stebint sportininkų su negalia pasirodymus. Dar kartą sportininkai tarpusavyje jėgas išmėgins rugpjūčio 22 d. atvirose federacijos taurės varžybose Vilniuje. Lietuva - pirmoji Europoje, kurioje neįgalieji ir sveikieji varžysis bendroje įskaitoje dėl medalių.

Lietuvos paralimpinio komiteto (LPAK) prezidentas Mindaugas Bilius sako turėjęs galimybių treniruotis su geriausiais Lietuvos ir Estijos disko metikais. Taip gimė mintis apie neįgaliųjų sportininkų integraciją.

„Su LLAF leidimu 2015 m. važiavau į stovyklą Portugalijoje. Kartu vyko Andrius Gudžius, Liveta Jasiūnaitė, Edis Matusevičius ir kiti. Kada treniravomės kartu, pamačiau, kad visi labai draugiški, mane tai motyvavo.

Teko diską mėtyti kartu su Virgilijumi Alekna, Andriumi Gudžiumi, Gerdu Kanteriu. Visi nuostabiai priėmė, dalijo naudingų patarimų. Tada pagalvojau, o kodėl visiems Lietuvos neįgaliems sportininkams negalėtų būti taip pat“, – apie neįgaliųjų atletų integravimą kalbėjo M. Bilius.

„Neseniai kalbėjau su Tarptautinio paralimpinio komiteto prezidentu Andrew Parsonsu. Jis tiki, kad žinia apie tokį susitarimą iš Lietuvos pasklis po visą pasaulį ir nekantrauja atvykti pas mus. Tai galbūt prisidės prie to, kad žmonės nebūtų skirstomi į sveikuosius ir neįgaliuosius“, – teigė LPAK vadovas.

„Lietuvos lengvosios atletikos čempionate žiūrovams bus dar įdomiau. Jie pamatys, kaip neįgalus sportininkas bėga, važiuoja, stumia rutulį, meta diską, ietį. Kaip būnant aklam šokti į tolį. Tai gera proga ir mums būti matomiems, ir žmonėms suprasti, kaip viskas vyksta“, – apie čempionatą Palangoje kalbėjo M. Bilius.

Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) prezidentas Eimantas Skrabulis neabejoja, kad sumanymas pasiteisins. Sutartis su Paralimpiniu komitetu pasirašyta olimpiniam ciklui iki 2024 m., bet E. Skrabulis nemato priežasčių, kodėl ji negalėtų būti pratęsta.