Sportas

2020.06.20 13:45

Ledą atgavę Lietuvos čiuožėjai – apie būsimas varžybas, Reed praradimo skausmą ir olimpines viltis

Paulius Cubera, LRT.lt sporto redaktorius2020.06.20 13:45

Kauno ledo arenoje jau kurį laiką ir vėl pluša čiuožėjai, tarp jų ir Lietuvos olimpinė viltis – Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius. Čiuožėjams sezoną apsunkino ne tik pasaulinė koronaviruso pandemija, bet ir nelaimė Allison šeimoje, tačiau vieni pirmųjų pasaulyje galimybę grįžti ant ledo gavę čiuožėjai džiaugiasi ir nekantrauja grįžti į varžybas.

2020 m. pasaulio dailiojo čiuožimo čempionatas buvo atšauktas likus vos kelioms dienoms iki renginio Kanadoje pradžios. Lietuvos pora šioms varžyboms rengėsi itin atsakingai, buvo pasiekusi puikią formą ir net laimėjo varžybas Vokietijoje vasario 9-ąją.

Atrodė, kad lietuvių planetos pirmenybėse laukia neišvengiama sėkmė. Žinoma, kalba ėjo ne apie medalius, bet apie geriausius rezultatus čiuožėjų karjerose. 2018 m. planetos pirmenybėse jie buvo dvidešimti, 2019-aisiais – septyniolikti. Vis dėlto viltys dužo, kai atsitrenkė į neatremiamą koronaviruso pandemiją.

Šiuo metu Lietuvos pora pagal pasaulinį reitingą yra 21-oje vietoje – taip aukštai per savo karjeras nėra buvę nei A. Reed, nei S. Ambrulevičius.

Lietuviai Kaune ledą atgavo vieni pirmųjų pasaulyje, mat daug kur pandemijos situacija dar nėra tokia gera, kaip Lietuvoje. Tiesa, poros laikas be treniruočių užsitęsė dėl A. Reed šeimą ištikusios nelaimės. Kovo 17-ąją mirė jos brolis Chrisas.

Paklausta apie tai, sportininkė vis dar negali sulaikyti ašarų, bet iškart susikaupia ir teigia, kad grįžti ant ledo buvo sunku: „Sunku, nemeluosiu, labai sunku. Chrisas visada buvo didžiulis mano ir Sauliaus palaikytojas. Man labai daug reiškia galėti ir toliau daryti tai, ką aš mėgstu, ką labai mėgo ir jis. Man sunku, bet jis visada čia su manimi, stebi. Aš tai žinau.“

Abu čiuožėjai kiek anksčiau jau buvo iš esmės baigę karjeras, S. Ambrulevičius su LNK žinių vedėja Asta Žukaite 2014-aisiais dalyvavo ir ledo šokių televiziniame projekte. Vis dėlto čiuožėjas nusprendė grįžti į profesionalų sportą, tuomet sutiko A. Reed ir pora puikiai sutapo.

„Atsirado branda, gal su metais supranti, kad tai darai vienintelį kartą gyvenime ir antro šanso negausi. Abu buvome pavargę, metę sportą, bet grįžome dėl tokio paties tikslo. Sutapo charakteriai, vadinamoji chemija, turime varomąją jėgą, nereikia, kad mums kažkas spirtų į užpakalį, patys to norime. Kai nori – daug kas įmanoma“, – sako Saulius.

Šiuo metu pora rengiasi rudens varžyboms, nors dar ir nėra tiksliai žinoma, ar jos tikrai įvyks. Saulius ir Allison tikisi kvietimų į „Grand Prix“ varžybų etapus.

„Aš net nesitikėjau, atvirai kalbant, kad sportininkai taip greitai sugrįš. Aišku, iki puikios formos dar toli, bet visi išalkę, ištroškę ledo, matosi, kad labai nori dirbti, čiuožti.

Dar daug neaiškumų dėl startų, planuojama, kad mūsiškiai rugsėjį dalyvaus dvejose „Challenger“ serijos varžybose, o tada spalį–lapkritį – jau „Grand Prix“ etapuose. Gruodį – dar vienas „Challenger“ etapas. Jei visa tai pasitvirtins – bus labai gerai“, – LRT.lt sakė Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė Lilija Vanagienė.

Čiuožimo pasaulis džiaugiasi, kad, dėl koronaviruso pandemijos neįvykus pasaulio čempionatui ir nutrūkus visoms tarptautinėms varžyboms, pasaulinė federacija (ICU) leido ir kitame sezone nestatyti naujų programų, o naudoti tas pačias.

„Tai labai palengvins darbą. Jei reikėtų statyti naujas programas, būtų fiziškai neįmanoma. Tai sunkus darbas, nekalbant apie programą, tai ir rūbų siuvimas, kiti dalykai. Būtų labai nelogiška. Techninis komitetas priėmė labai gerą sprendimą, kad paliko galioti senąją programą“, – teigė L. Vanagienė.

„Žinoma, tai atimtų daug laiko, bet ir dabar kažką darysime, norisi padaryti kažką naujo, koreguosime, keisime kažkokias idėjas, bus ta pati programa, bet kad neatrodytų nuvalkiota. Tai ir kūrybinio darbo procesas“, – sakė S. Ambrulevičius.

L. Vanagienė ypač džiaugiasi, kad Lietuvos pora treniruojasi būtent Lietuvoje, nes tai – didžiulis paskatinimas jauniesiems šalies čiuožėjams.

„Sausio mėnesį susikūrė nauja pora, labai gerai, kad jie dabar turi, į ką lygiuotis, šalia savęs mato tokią stiprią porą. Mūsų pavienininkams tai taip pat yra labai didžiulis akstinas ir motyvacija, labai svarbu, kad Saulius ir Allison čiuožia čia.

Labai dėkojame jiems, nes jie labai daug padeda jauniems čiuožėjams ir treniruotėse, ir per apšilimus, padeda statyti naujas programas. Jie lyg choreografai įsitraukia į Lietuvos dailiojo čiuožimo bendruomenę“, – kalbėjo čiuožimo federacijos prezidentė.

Pats S. Ambrulevičius teigė, kad jam labai patinka dirbti su jaunimu ir jis jau galvoja ir apie būsimąją trenerio karjerą.

„Kanadoje dirbau kaip reikiant. Galvoju, kas bus po to, ateityje. Man smagu dalytis savo sukaupta patirtimi, ją dar kaupiu. Man patinka įkvėpti kitus, tikiuosi, kad vėliau bus gera trenerio karjera“, – teigė Saulius.

Pagrindinis artėjančio sezono Lietuvos poros tikslas – bilietas į Pekino žiemos olimpines žaidynes. Tam dar reikės A. Reed gauti Lietuvos pilietybę, šį klausimą federacija ims spręsti netrukus.

Amerikietė A. Reed visą savo laisvą laiką leidžia Lietuvoje, gyvena S. Ambrulevičiaus tėvų šeimoje, bando kuo geriau pažinti Lietuvą bei pramokti mūsų kalbos. Jai netrukus bus suteiktas ir nuolatinis leidimas gyventi Lietuvoje – L. Vanagienė tikisi, kad tai labai padės gauti pilietybę.