Sportas

2015.11.04 10:43

LTS vadovas: jei tenisas niekam nerūpi, kodėl Daviso varžybos turėtų rūpėti patiems tenisininkams?

ELTA 2015.11.04 10:43

2016 metų neoficialaus pasaulio vyrų teniso komandų čempionato – Daviso taurės (Davis Cup) – II grupės Europos-Afrikos zonos varžybas Lietuvos rinktinė pradės dvikova su Norvegijos komanda. Šis mačas vyks kitų metų kovo 4–6 dienomis Lietuvoje.

Mūsų šalies tenisininkai lemiamame I grupės mače išvykoje 0–5 pralaimėjo Slovėnijos atstovams ir iškrito į žemesnę grupę.

Pasak Lietuvos teniso sąjungos (LTS) prezidento Ramūno Grušo, spėlioti, kaip komandai seksis kitais metais, dar anksti, o rinktinės pasirodymą pirmoje Daviso taurės grupėje vertintinas viso labo patenkinamai.

„Komandai kėlėme tikslą likti pirmoje Daviso taurės varžybų grupėje, tačiau realybė sudaužė šias viltis į šipulius. Vertinant objektyviai, Lenkijoje daug vilčių iškovoti pergalę mes neturėjome. Lenkai turi stiprią ir patyrusią komandą, kuri galiausiai iškovojo teisę žaisti pajėgiausioje – Pasaulio – grupėje, tačiau iš mačų su Ukraina ir Slovėnija tikėjomės daug daugiau, – kalbėjo LTS vadovas.

Jo teigimu, mūsų šalies komandai „kažkur pritrūko motyvacijos ir noro, kitur varžovai tiesiog buvo pajėgesni“.

„Būtų neteisinga kaltę dėl pralaimėjimų suversti tik žaidėjams. Jie puikiai mato aplink vykstančius procesus ir, matyt, pastebi, kad tenisas, kaip sporto šaka, nėra įdomus sportą kuruojančioms valstybės institucijoms, savivaldybėms.

Žaisti pirmoje ar trečioje Daviso taurės grupėje – valstybinio finansavimo prasme nėra jokio skirtumo. Šiais metais LTS iš valstybės gavo kiek daugiau nei 40 tūkst. eurų. Tai maždaug pusė to, kiek mums prireikė surengti Daviso taurės mačą Vilniuje. Lygiai tą patį galiu pasakyti ir apie sostinės savivaldybę, kuri iš esmės rodė tik pačias minimaliausias pastangas rengiant mačą su Ukraina Vilniuje. Sakyčiau, Šiauliai yra vienintelis Lietuvos miestas, kuris pagal galimybes rūpinasi Lietuvos tenisu. Taigi, jei tenisas ir nelabai rūpi aplink esantiems žmonėms ir institucijoms, kodėl Daviso taurės varžybos turėtų rūpėti ir patiems tenisininkams?“, – svarstė R. Grušas.

„Už dalyvavimą Daviso taurės pirmos, antros ir trečios grupės varžybose tenisininkai negauna Teniso profesionalų asociacijos (ATP) taškų, o mūsų galimybės motyvuoti juos finansiškai, visų pirma dėl jau minėto valstybės požiūrio, yra labai ribotos. Bent jau palyginus su ATP ar kitomis nacionalinėmis federacijomis. Be to, galiu mesti didelį akmenį ir į Tarptautinės teniso federacijos (ITF) daržą. ITF nuolat deklaruoja koks svarbus jai yra Daviso taurės turnyras, tačiau varžybų organizavimas Slovėnijoje mums aiškiai parodė, kad taip nėra. Esu tikras, kad jokia save gerbianti organizacija neleistų rengti tarptautinių varžybų tokioje arenoje. Ne arenoje, o angare. Kuriame kortas yra per žemas, per tamsus, per trumpas. Pasakysiu atvirai – pirmą kartą mačiau, kad žaidėjai iš rūbinės į kortą turėtų eiti per lauką. Ir ne 3 ar 5, o lygiai 95 metrus. Po mačo ar apšilimo, sušilę ir suprakaitavę. Tamsoje ir, sakykime, 5 laipsnių temperatūroje. Visiškas absurdas, – sakė R. Grušas. – Aš tikrai nenoriu pasakyti, kad aplinka, kurioje žaidėme lėmė mūsų pralaimėjimą. Matyt, būtumėme nusileidę slovėnams ir „Siemens“ arenoje, tačiau aš nelabai įsivaizduoju, kokius argumentus reikės naudoti kviečiant Ričardą Berankį ir Lauryną Grigelį į rinktinę kitą kartą. Sakyti, kad Daviso taurė – svarbios varžybos, o žaisti jose – garbė?“

Kitais metais Lietuvoje gali būti surengti net trys Daviso taurės mačai.

„Kovo mėnesį startuojame namuose kova su norvegais, vėliau, jei laimėsime, Lietuvoje gali apsilankyti Pietų Afrikos Respublikos rinktinė, bosniai ar bulgarai, – sakė LTS prezidentas. – Žvelgiant iš organizacinės pusės, vargu ar pirmą kitų metų susitikimą žaisime didelėje multifunkcinėje arenoje. Mūsų mačo su Ukraina, vykusio „Siemens“ arenoje, patirtis rodo, kad padaryti tokį renginį kainuoja labai daug pastangų, pinigų, kitų resursų.

ITF įvertinimas buvo malonus – Lietuvos ir Ukrainos dvikova organizacine prasme buvo prilyginta Pasaulio grupės mačui, tačiau pastangų išeikvojome tikrai daug, o žiūrovų Vilniuje nebuvo tiek, kiek laukėme. Mums dėl dėmesio teko konkuruoti su tuo pačiu metu vykusiu Europos krepšinio čempionatu ir puikiai ten žaidusia Lietuvos rinktine. Keliu kepurę prieš mūsų krepšininkus ir pripažįstu, kad padaryti to mes kol kas nesame pajėgus“.