Sportas

2020.05.24 15:30

Europos čempionas Edgaras Riabko neturi laivo ir negali treniruotis, tačiau kuria mokyklą

Pasaulinė pandemija sujaukė ir dukart Europos F2 vandens formulių čempiono kauniečio Edgaro Riabko planus. Prieš pat karantiną 36-erių sportininko formulė buvo išardyta ir ruošiama pervežimui į šiaurės Italiją. Ten ketinta ją modernizuoti. Tačiau dėl koronaviruso laivo išvežti nepavyko. Dabar dukart Europos čempionas neturi galimybės treniruotis.

Modernizuoti formulę ir keisti jos balansą prireikė ir dėl to, kad pats Edgaras Riabko besirengdamas šiam sezonui ketina numesti 9 kg svorio. Kaip sako, 5-6 kg jau yra numetęs. Sportininkas naudoja 2014-tais metais Italijoje sukurtą bolidą. Planai pirkti naują formulę atidėti geresniems laikams.

O kada bus pirmos varžybos lieka neaišku. Europos čempionatas turėjo vykti Prancūzijoje vasarą, bet jau yra atšauktas. Atšaukti ir keletas pasaulio čempionato etapų. Sportininkas tikisi, kad pasaulio čempionato pirmąjį etapą pavyks suorganizuoti rugsėjo 12-13-tą dienomis Kaune.

Nors dėl sezono dar kyla daug klausimų, bet sportininkas laiko veltui neleidžia, o kiekvieną dieną dirba – prie Kauno marių kuria motorlaivių akademiją vaikams. Prie senosios Kauno marių prieplaukos motorlaivių akademiją ketinama atidaryti jau liepos mėnesį.

Pasaulinė pandemija sujaukė vandens formulių čempiono Edgaro Riabko planus – neturi galimybės treniruotis

– Kaip karantinas pakeitė sportinį gyvenimą?

– Mūsų sporte sugriuvo viskas. Visi pasaulio čempionato etapai atšaukti. Europos čempionatas Prancūzijoje atšauktas. Pasaulio taurės etapai kol kas yra perkeliami į rudenį. Kaip viskas klostysis nežinome, bet planuojame pirmąjį pasaulio čempionato etapą surengti rugsėjo 12-13 d. Kaune, antras etapas spalį vyktų Portugalijoje, trečiasis – gruodį Abu Dabyje. Pasaulio čempionate būdavo dažniausiai 5-7 etapai, o šiemet, duok Dieve, kad įvyktų trys. Viliamės, kad antros viruso bangos nebus, neliks karantinų ir visi sportininkai galės atvykti. Į Kauną Tai turėtų paaiškėti vasaros viduryje.

– Tai reiškia, kad 2018-2019 m. iškovotą Europos čempiono titulą išlaikysite ir šį sezoną?

– Mažai galimybių, kad Europos čempionatą iš jo atsisakiusių prancūzų kas nors perims. Gali būti, kad galiu likti Europos čempionu iki kitų metų be varžybų.

– O kokius planus kėlėte sau prieš šį sezoną?

– Pirmas planas pasirengimo sezonui buvo kardinaliai pakeisti mano laivo balansą. Visų pirma aš pats pasiryžau numesti 9 kg. Jau esu palengvėjęs 5-6 kg. Liko dar 2-3 kg. Dėl mano svorio sumažėjimo keisis ir pats laivo balansas. Dėl to kaip tik turėjome į šiaurės Italiją nugabenti mano formulę ir perklijuoti kuro baką. Jis yra laivo konstrukcijos dalis ir tą galėjo padaryti tik laivo gamintojas – Italijos firma (E.Riabko naudoja italų gamintojo DAC bolidą, sukurtą 2014 m. – LRT.lt).

Jau turėjau išvykti į Italiją, bet kelionę nukėliau vienai dienai. O po to jau italai paskambino, kad prasidėjo epidemija. Pranešė, kad pas juos „raudonoji zona“ ir aš negalėsiu įvažiuoti. Taip ir liko mano formulė išardyta ir parengta išvežti. Kai tik turėsime galimybę, išvešime formulę į Italiją, kur perdarys kuro baką. O kai iš Italijos parsivešime atgal, surinksime laivą „naujai“ – motorai, reduktoriai, hidraulikos sistemos. Visi agregatai keičiasi. O po to šoksime greitai į vandenį, treniruosimės ir lauksime to pirmo starto.

– Anksčiau buvo kalbų apie planus įsigyti naują bolidą?

– Taip, visada naujas yra gerai. Bet mes labai stipriai suartėjome su mano 2014 m. bolidu. Su juo du metus iš eilės tapau Europos čempionu. Laivas yra greitas. Avarijų rimtesnių neturėjau. Laivo konstrukcija nepažeista. Turime kur tobulėti. Iki šiol plaukiojome su maždaug 18 kg viršsvorio. Tai yra gan daug. Galime numesti 15-16 kg. Taip pagerintume vieno rato įveikimo laiką bent 0.5 sek. Kvalifikacijoje tai yra labai daug. Pakilčiau 3-4 pozicijomis aukštyn. O nusipirkus naują techniką irgi užtruktų – kol prie jos priprasčiau.

Tai dabar nusprendėme formulę tobulinti kiek įmanoma ir su ja siekti pasaulio čempiono titulo. Tad dabar laukiame kol atsidarys sienos, kai tik jos atsidarys vešime laivą į Italiją. O po to surinksime naudodami naujesnes, lengvesnes medžiagas. Kaip sakiau, mūsų tikslas yra „numesti“ kuo daugiau – bent 15 kg. Nuo savęs numesiu 9 kg ir dar 6 kg – nuo laivo.

– O kaip su treniruotėmis? Laivas dabar išardytas ir dar turės keliauti į Italiją. O kaip šiuo metu?

– Kito antro tokio laivo neturiu. Manau, kad greitu laiku sienos atsidarys. Ir kol neatsivešiu laivo tokio koks jis turi būti – aš nesitreniruosiu. Palaikau kiek įmanoma fizinę formą. Sporto salėje, bėgioju, žaidžiu tenisą.

– Techniniai sportai ypač priklausomi nuo rėmėjų. Kaip jūsų atveju viskas keičiasi dėl pasaulinės pandemijos?

– Manau, kad su rėmėjais šiemet bus sunku. Bet laukiam vasaros. Jei atsivers sienos, pagerės situacija su darbais, tikiuosi, kad rėmėjai padės. Kaune varžybas taip pat surengti bus sunku. Manau, kad turi prisidėti ir mūsų pasaulinė federacija bei padaryti nuolaidas varžybų surengimui. Manau, kad po šios pandemijos turime visi kartu kaip kumštis tvirtai eiti į priekį.

– Pirmasis startas ir planuojamas rugsėjo 12-13 d. Kaune. Kada galutinai viskas paaiškės?

– Galutinai dar nėra viskas aišku. Laukiame atsakymo iš Kauno savivaldybės. Iki pandemijos jie mus rėmė. Dabar laukiame galutinio atsakymo, ar tikrai parems. Kiek žinau, jie turėjo tai svarstyti, nes skambino ir klausė, ar tikrai rengsime tas varžybas. Atsakėme, kad nagais kabinsimės, kad tiktai surengtume. Tai laukiame savivaldybės atsakymo, nes ji yra pagrindinė rėmėja. Taip pat laukiame žinių ir iš antrojo generalinio rėmėjo – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos. Gavę patvirtinimą iš didžiųjų rėmėjų, eisime ir pas kitus. Stengsimės.

– O kaip nuotaikos tokiu metu? Laivas išardytas, jį dar reikės gabenti į Italiją ir laukti sugrįžtant. Treniruotis negalite. Čempionatą organizuojate, bet neaišku, ar jis įvyks...

– Pasakysiu tai, ko dar nesame viešinę – prie Kauno marių senosios prieplaukos kuriasi motorlaivių akademija. Mokysime vaikus plaukti su motorlaiviais nuo šešerių metų amžiaus. Turiu tikrai daug veiklos ir džiaugiuosi, kad šiuo metu nevyksta varžybos ir šiai naujai veiklai galiu skirti visą dėmesį. Dirbu prie vandens tikrai daug – statome elingus, perkame laivelius. Tikiuosi, kad nuo liepos 1 d. gims nauja mokyklėlė Kaune. Taip užsimirštu nuo savo Formulės-2.