Naujienų srautas

Sportas2020.05.21 20:06

Didžiausios Lietuvos krepšinio viltys – žaidėjai, galintys ateityje apsivilkti vyrų rinktinės marškinėlius

Rytis Kazlauskas, LRT.lt 2020.05.21 20:06

Užkopti į Lietuvos krepšinio olimpą ir vieną dieną apsivilkti mūsų šalies rinktinės marškinėlius svajoja tikriausiai kiekvienas oranžinį kamuolį treniruotėse begainiojantis moksleivis.

Žinoma, kelias iki rinktinės yra tolimas ir toli gražu pasiekiamas ne kiekvienam net ir trenerių savu metu liaupsintam jaunuoliui.

Portalas LRT.lt nusprendė žvilgtelėti į dabartinį Lietuvos krepšinio talento aruodą ir pabandyti atsakyti į klausimą – kurie iš mūsų šalies jaunųjų žaidėjų turi daugiausiai vilčių praverti rinktinės duris?

Išrinkti šiuo metu ryškiausiai žibančius ir daugiausiai potencialo turinčius jaunuosius krepšininkus, gimusius 2000 metais ir vėliau, padėjo su jaunimo ir moksleivių komandomis dirbantys Lietuvos krepšinio treneriai.

Portale LRT.lt pateikiami Lietuvos trenerių dažniausiai įvardinti talentai, kurie išvardinti pagal pozicijas, kuriose rungtyniauja.

Įžaidėjas: Rokas Jokubaitis (Kauno „Žalgiris“)

2018–2019 m. sezone Eurolygoje „Žalgirio“ gretose debiutavęs gynėjas ryškaus pėdsako aukščiausio lygio Europos krepšinyje palikti dar nespėjo, tačiau rodo stabilų talento augimą ir tobulėjimą.

Kairiarankis 19-metis 193 cm ūgio gynėjas 2019–2020 m. sezono metu Lietuvos krepšinio lygoje (LKL) žaisdavo jau po 17 minučių ir pelnydavo po 7,4 taško (dvitaškiai 59 proc., tritaškiai 45,7 proc.), atlikdavo po 2,6 rezultatyvaus perdavimo bei rinkdavo po 8,8 naudingumo balo.

Eurolygoje gynėjas svarbios rolės neturėjo, tačiau spėjo sužibėti dvikovoje su Berlyno ALBA ekipa, kurioje ant parketo praleido beveik 22 minutes, pelnė 11 taškų, atliko 4 rezultatyvius perdavimus bei surinko 12 naudingumo balų. Kitose

Dar vienoje dvikovoje, kurioje R. Jokubaitis žaidė daugiau nei įprastas 3–6 minutes – susitikime su Pirėjo „Olympiakos“ (16 minučių) – jaunasis žalgirietis įmėtė 7 taškus ir atliko 6 rezultatyvius perdavimus.

Įsimintinas buvo ir R. Jokubaičio debiutas Lietuvos vyrų krepšinio rinktinėje vasario. 2021 m. Europos čempionato atrankos turnyro mače Vilniuje su čekais įžaidėjas žaidė visą lemiamą ketvirtą kėlinį, pelnė 7 taškus ir atliko 6 rezultatyvius perdavimus.

LRT.lt kalbinti krepšinio treneriai sutinka, kad R. Jokubaičio laukia šviesi ateitis, tačiau tobulėjančiam krepšininkui būtinas didesnis žaidimo laikas „Žalgirio“ gretose.

„Būtų smagu matyti Roką nuolat gaunantį 10–15 minučių Eurolygoje. Šiuo metu jam tenka atsarginio įžaidėjo rolė ir tenka laukti savo progų“, – tvirtino vienas iš specialistų.

Tarp žaidėjo stiprybių išskiriamas aukštas žaidimo suvokimas, drąsa aikštėje ir įgimtos lyderio savybės. Krepšininkas pasižymi neblogu metimu iš toli bei gerai skaito varžovų gynybą.

Išskiriama, kad per kelis pastaruosius sezonus pastebimai sutvirtėjo ir R. Jokubaičio kūnas, leidžiantis komfortabiliau jaustis aukštesnio lygio krepšinio rungtynėse.

Įžaidėjas: Augustas Marčiulionis (Vilniaus „Rytas“)

Portalo LRT.lt kalbintas „Ryto“ klubo direktorius buvo užtikrintas – 18-metis Augustui Marčiulioniui jau nebereikia nieko įrodyti Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL), todėl Vilniaus klubo sistemos auklėtinis jau nuo 2019–2020 m. bus pagrindinės komandos žaidėjas.

Iš tikrųjų, antrasis sezonas NKL čempionate Lietuvos krepšinio legendos Šarūno Marčiulionio sūnui buvo ypač sėkmingas. 192 cm ūgio gynėjas įmesdavo po 15,3 taško, atlikdavo po 5,8 rezultatyvaus perdavimo ir rinkdavo po 16,6 naudingumo balo.

Tokia statistika leido A. Marčiulioniui susižerti labiausiai patobulėjusio ir geriausio jaunojo metų žaidėjo titulus.

Su jaunimu dirbantys krepšinio treneriai sutinka, kad už pažangą NKL čempionate gynėjas buvo įvertintas neatsitiktinai. A. Marčiulionis 2019–2020 m. atrodė dar labiau sutvirtėjęs rungtyniaudamas su vyrais tiek puolime, tiek ir gynyboje.

Ginantis vilniečiui padeda greitos ir kibios rankos, kuriomis savo karjeros metu pasižymėjo ir Š. Marčiulionis. Puolime A. Marčiulionis vertinamas už puikų žaidimo pojūti ir aikštės matymą, kurį vienas iš kalbintų specialistų palygino su Šarūno Jasikevičiaus.

Tarp žaidėjo minusų – pataikymas iš tolimos distancijos. Tiesa, antrajame sezone NKL čempionate A. Marčiulionis demonstravo geresnį taiklumą (31,8 proc.) nei debiutiniame sezone (26 proc.).

Atakuojantis gynėjas/įžaidėjas: Dovydas Giedraitis (Madrido „Estudiantes“)

Nuo 2017–2018 m. sezono Ispanijoje tobulėjantis 19-metis 193 cm ūgio Dovydas Giedraitis seka tėčio ir vyresnio brolio Karolio pėdomis bei siekia įsitvirtinti vyrų krepšinyje.

Madrido „Estudiantes“ dublerių gretose 2018–2019 m. sezone ketvirtajame Ispanijos krepšinio divizione gynėjas pasirodė puikiai – pelnydavo po 20,2 taško, atkovodavo po 3,2 kamuolio ir atlikdavo po 1,6 rezultatyvaus perdavimo. Tritaškius žaidėjas realizuodavo 37 proc. tikslumu.

Toks galingas pasirodymas D. Giedraičiui iškovojo vietą pagrindinėje „Estudiantes“ klubo sudėtyje bei leido žaisti savo pirmąjį sezoną Ispanijos krepšinio ACB lygoje.

Tiesa, taiklią rankelę turinčiam krepšininkui koją kišo traumos bei ne visada rodytas trenerio pasitikėjimas. Gynėjas 2019–2020 m. sezone iš viso sužaidė tik 6 rungtynes, per kurias aikštėje praleisdavo po 11 minučių bei pelnydavo po 2,7 taško. Tiesa, žaidėjas iš 11 išmestų tritaškių pataikė net 7.

Išskiriama, kad D. Giedraitis yra protingus sprendimus rungtynių metu priimantis krepšininkas. Tai yra labiau atakuojančio gynėjo pozicijos krepšininkas, galintis esant reikalui trumpam perimti įžaidėjo funkcijas.

Tarp D. Giedraičio stiprybių išskiriamas geras pataikymas iš distancijos, tačiau dar labiau įsibėgėti gynėjui trukdo traumos. Žaidėjo tobulėjimas priklausys nuo žaidybinio laiko, kurio dabar krepšininkui labiausiai ir reikia.

Atakuojantis gynėjas/lengvasis krašto puolėjas: Deividas Sirvydis (Vilniaus „Rytas“)

Dar „Ryto“ sistemos auklėtinis, iš kurio proveržio tikisi ne tik krepšinio sirgaliai ar specialistai, bet ir Detroito „Pistons“ klubas, pašaukęs žaidėją 2019 m. NBA naujokų biržoje 37-uoju šaukimu.

19-metis 204 cm ūgio vilnietis po minėtos naujokų biržos ir vasaros praleistos treniruočių stovykloje JAV, grįžo į „Ryto“ komandą ir buvo nuolat įtraukimas į rotaciją LKL čempionato ir Europos taurės turnyro rungtynėse.

Po 15 minučių Europos taurės turnyre žaidęs D. Sirvydis įmesdavo po 6,6 taško, atkovodavo po 2,8 kamuolio, o tritaškius realizuodavo 38,2 proc. tikslumu.

LKL čempionate D. Sirvydžio statistika buvo kiek prastesnė – 5,7 taško, 2,5 kamuolio ir 33,3 proc. tritaškių.

Nenuostabu, kad po ganėtinai aukšto šaukimo NBA naujokų biržoje prieš 2019–2020 m. į krepšininką buvo dėtos nemažos viltys, tačiau žaidėjas lyginant su 2018–2019 m. sezonu, didesnio žingsnio į priekį kol kas nedėjo.

Visgi „Ryto“ klubo direktorius R. Jarutis tikino, kad Vilniaus ekipa toliau tiki jaunuoju krepšininku.

„Jis turi didžiulį palaikymą iš klubo vadovybės ir trenerių štabo pusės.Norėčiau Deividą užstoti ir aš. Jis tikrai sulaukia nemažo spaudimo. Žinoma, kad nėra lengva susitvarkyti su tokiu spaudimu ir dėmesiu. Tai nėra paprasta“, – kalbėjo R. Jarutis.

Pabrėžiama, kad D. Sirvydis po praėjusių metų gerokai sutvirtino savo kūną ir yra pasiruošęs būti ne tik pagalbininku atakuojant iš toli, bet ir atliekant gynybines užduotis.

Belieka sulaukti, ką parodys ateitis – ar banguojantį žaidimą D. Sirvydis iškeis į stabilumą ir įsitvirtinimą aukščiausiame lygyje.

Lengvasis kraštas/sunkusis krašto puolėjas: Paulius Murauskas (Kauno „Žalgirio“ dubleriai)

16-metis 200 cm ūgio Paulius Murauskas yra jauniausias ir kol kas daugiausiai klausimų keliantis šio sąrašo talentas. Apie kaunietį krepšinio treneriai kalba kaip apie ypač daug potencialo turintį žaidėją, tačiau sutinka – dar anksti kelti jaunuolį į svaiginančias aukštumas.

2019–2020 m. sezone, būdamas 15-os, P. Murauskas skambiai debiutavo Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) čempionate. Dvikovoje su Vilniaus „Perlo“ ekipa „Žalgirio“ dublerių krepšininkas pelnė 12 taškų ir atkovojo 3 kamuolius.

Iš viso per 30 sužaistų rungtynių NKL čempionate žaidėjas įmesdavo po 6,7 taško, atkovodavo po 4,1 kamuolio ir atlikdavo po 0,9 rezultatyvaus perdavimo.

Portalo LRT.lt žiniomis, į P. Murauską dėmesį buvo atkreipęs ir Šarūnas Jasikevičius, teigiamai įvertinęs jaunuolio talentą.

Tarp savo bendraamžių tvirtumu ir universalumu išsiskiriantis puolėjas dar tobulina savo žaidimo įgūdžius ir kaupia patirtį vyrų krepšinyje.

Jeigu krepšininkui pavyks toliau sėkmingai progresuoti ir pagerinti savo taiklumą iš distancijos, P. Murauskas turi visas galimybės įsitvirtinti aukščiausio lygio krepšinyje.

Sunkusis krašto puolėjas/lengvasis krašto puolėjas: Klaidas Metrikis (Klaipėdos „Neptūnas“)

Klaidas Metrikis – dar vienas 2000 metų gimimo kartos atstovas bei kartu su R. Jokubaičiu ir D. Giedraičiu praėjusiais metais 19-mečių pasaulio čempionate ketvirtąją vietą užėmęs žaidėjas.

20-ies metų 204 cm ūgio klaipėdietis įprastai rungtyniauja sunkiojo krašto puolėjo pozicijoje, tačiau jaučiasi komfortabiliai atlikdamas užduotis ir lengvojo krašto puolėjo vaidmenyje.

2018–2019 m. sezone NKL čempionate Klaipėdos „Neptūno–Akvaservis“ klubo gretose debiutavęs puolėjas įmesdavo po 11,7 taško bei atkovodavo po 3,4 kamuolio.

2019–2020 m. sezono išvakarėse krepšininkas gavo dvigubą licenciją ir turėjo progą debiutuoti LKL čempionate Klaipėdos „Neptūno“ ekipoje. Tai nutiko paskutinį lygos savaitgalį prieš sezoną sustabdžiusią koronaviruso pandemiją. K. Metrikis į „Šiaulių“ krepšinį per 2 minutes įmetė 4 taškus.

Antrajame sezone NKL čempionate taiklią rankelę turintis žaidėjas rinkdavo po 13,8 taško bei atkovodavo po 4,1 kamuolio.

Progresą rodęs žaidėjas demonstruoja, kad ateityje gali užsikabinti aukštesniame lygyje vyrų krepšinyje. Didžiausia krepšininko stiprybe yra įvardijamas sugebėjimas pataikyti iš distancijos. Be to, K. Metrikus turi tvirtą kūną.

Krepšininkas nėra itin atletiškas ar staigus, tačiau turi reikiamą įgūdžių arsenalą, kad ateityje galėtų žaisti aukštesniame lygyje.

Sunkusis krašto puolėjas: Ąžuolas Tubelis (Vilniaus „Rytas“)

Vilniaus sistemoje augantis Ąžuolas Tubelis – neabejotinai viena didžiausių Lietuvos krepšinio vilčių. 18-metis 206 cm ūgio žaidėjas turi šiuolaikiniam krepšiniui sutvertą kūną bei didžiulę sprogstamąją energiją, kurią išskyrė LRT.lt kalbinti krepšinio treneriai.

Tarp bendraamžių Ą. Tubelis neturi sau lygių – jis tapo šių metų pradžioje Kaune surengto Eurolygos jaunimo atrankos turnyro MVP bei padėjo Vilniaus „Ryto“ komandai iškovoti bilietą į pagrindinį turnyrą.

2019–2020 m. sezonas krepšininkui buvo išskirtinis ne tik dėl ypač solidžios statistikos NKL čempionate (16,7 taško, 6,2 atkovoto kamuolio), bet ir sužaistų pirmųjų karjeros rungtynių LKL čempionate ir Europos taurės turnyre.

Aukštaūgiui piešiama šviesi ateitis, o vilnietis dalies kalbintų trenerių matomas kaip būsimas NBA krepšininkas. Tiesa, išskiriama, kad Ą. Tubelis turi būtinai pagerinti savo pataikymą iš distancijos.

Per du sezonus NKL čempionate žaidėjas išmetė 156 tritaškius ir pataikė tik 39 (25 proc.). 2019–2020 m. sezone, jau tvirtesnį kūną nei pirmajame sezone turėjęs žaidėjas, savo atakas dažniau baigdavo žaidimu varžovų baudos aikštelėje, todėl mesdavo mažiau tolimų metimų.

Aukštesniame universaliu aukštaūgiu vadinamas Ą. Tubelis turės įrodyti, kad gali būti pavojingas ir toliau nuo krepšio. Tą pavykus padaryti, vieną dieną vilnietį galime išvysti ir Lietuvos rinktinėje.

Vidurio puolėjas: Marekas Blaževičius (Vilniaus „Rytas“)

„Marekui kitą sezoną atsiveria didelės galimybės. Jis turi trenerio pasitikėjimą, o savo darbais jis galės įrodyti, ko yra vertas“, – taip apie „Ryto“ jaunąjį aukštaūgį M. Blaževičių po sezono kalbėjo komandos direktorius R. Jarutis.

Autoritetų aikštėje nepaisančiam ir tvirtą charakterį demonstruojančiam M. Blaževičiui 2019–2020 m. sezone pavyko išsikovoti po 12 minučių kraitį Europos taurės taurėje ir LKL čempionate.

Krepšininkas tarptautiniame fronte sužaidę kelias neblogas rungtynes ir vidutiniškai įmesdavo po 4,1 taško bei atkovodavo po 3 kamuolius. LKL čempionate statistika buvo kiek solidesnė: 7 taško, 3,3 atkovoto kamuolio.

Aukštaūgis giriamas pastangas aikštėje, atletiškumą ir aiškiai matomą tobulėjimą. Suprantama, kad stumdytis su labiau patyrusiais priekinės linijos žaidėjais M. Blaževičiui dar trūksta fizinės jėgos. Sutvirtinus kūną, aukštaūgis jau artimiausiu metu gali tapti vienu iš vilniečių ramsčių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi