Naujienų srautas

Sportas2020.05.17 19:50

10 didžiausių skandalų NBA istorijoje – nuo ginklų rūbinėje iki muštynių, sudrebinusių lygą

LRT.lt 2020.05.17 19:50

Per beveik 8 dešimtmečius trunkančią NBA lygos istoriją, be įspūdingų krepšininkų pasiekimų, rekordų ir nepamirštamų rungtynių, netrūko ir skandalų, kurie buvo gerokai suteršę lygos įvaizdį sirgalių akyse.

Lygos vadovybei ne tik teko sukti galvas, kaip tvarkytis su aikštės ribas peržengusiais žaidėjais ar komandų personalo nariais, bet ir pačiai atsidurti skandalų epicentre.

Portale LRT.lt pristatoma 10 didžiausių NBA lygos istorijoje kilusių skandalingų istorijų.

10. „Šaltojo voko“ sąmokslo teorija 1985 m.

NBA komisaru 1984 metais tapusiam teisininkui Davidui Sternui jau po metų teko atlaikyti kaltinimus suklastojus lygos loterijos šaukimų burtų traukimo eigą.

Kiekvienais metais prieš NBA naujokų biržą į lygos atkrintamąsias nepatekę klubai dalyvauja loterijoje, kurioje prasčiausiai sezone pasirodžiusioms komandoms paskirstomi pirmieji šaukimai.

Dar prieš 1985 m. biržą buvo aišku, kad komanda, laimėjusi pirmąjį šaukimą, į savo gretas pakvies Džordžtauno universiteto gretose dominavusį neeilinio talento aukštaūgį Patricką Ewingą.

Dėl pirmojo šaukimo 1985 m. varžėsi 7 komandos (tuomet NBA rungtyniavo 23 klubai), turėjusios vienodas galimybes laimėti aukščiausią šaukimą. Tarp ekipų buvo ir Niujorko „Knicks“, kuriai būtinai reikėjo solidaus vidurio puolėjo.

1985 m. NBA naujokų biržos loterijos šaukimų burtų ceremonija buvo transliuojama per televiziją. „Šaltojo voko“ teorijos šalininkai tvirtina, kad NBA vadovybė siekė turėti pajėgią komandą didžiulę rinką turinčiame Niujorke, todėl pirmojo šaukimo klausimą išsprendė atšaldydami voką su „Knicks“ vardu jame.

Teigiama, kad D. Sternas burtų traukimo ceremonijos metu būtent todėl ir sugebėjo ištraukti voką su Niujorko klubo vardu.

NBA niekada nepripažino, kad tokie kaltinimai gali būti tiesa, o tarp vyresnių lygos gerbėjų istorija apie neva sukčiaujant „Knicks“ atitekusį pirmąjį šaukimą liko gyva.

9. Šaunamieji ginklai „Wizards“ rūbinėje

NBA lygoje nuo 2001 iki 2013 metų rungtyniavęs įžaidėjas Gilbertas Arenas savo karjeroje rinko vidutiniškai po 20,7 taško, tačiau buvo žinomas ne tik dėl rezultatyvumo, bet ir dėl problemų keliančio elgesio už aikštės ribų.

Turbūt labiausiai krepšininko karjeroje aptariamu momentu galima laikyti 2009 m. gruodžio 24 d. incidentą, kurio metu G. Arenas, tuomet atstovavęs Vašingtono „Wizards“ klubui, į arenoje esančią komandos rūbinę įsinešė neužtaisytų ginklų.

Krepšininkas pažeidė ne tik lygos, bet ir valstijos įstatymus. Pradėjus tyrimą, 2010 m. sausio 1 d. pranešta, kad neužtaisytą ginklą į „Wizards“ komandos rūbinę įsinešė ir kitas krepšininkas Javarisas Crittentonas.

Pareigūnams atlikus tyrimą paaiškėjo, kad nesutarimų tarp G. Areno ir J. Crittentono kilo po to, kai įžaidėjas įsitraukė į konfliktą tarp J. Crittentono ir JaVale`o McGee dėl praloštų pinigų. Netrukus J. Crittentonas pagrasino nušausiąs G. Areną.

Nenorėjęs likti skolingas grasinimų, G. Arenas į areną atsinešė keturis ginklus, prie jų buvo raštelis, skirtas J. Crittentonui: „Išsirink vieną.“ Teigiama, kad abu ginklus turėję krepšininkai rūbinėje buvo juos nukreipę vienas į kitą.

Kol NBA atliko vidinį tyrimą, žarijas pakurstė ir vienų iš „Wizards“ rungtynių pristatymo metu įvykęs incidentas. Šaltinių teigimu, komandos draugai apsupo G. Areną, o šis pirštais imituodamas šaunamojo ginklo judesius „nušovė“ kolegas.

NBA iškart nusprendė pamokyti žaidėją ir diskvalifikavo jį iki pat 2009–2010 m. sezono pabaigos. Krepšininkui buvo skirta ir lygtinė dvejų metų laisvės atėmimo bausmė. Žaidėjas dėl ginklų laikymo įstatymo pažeidimo buvo priverstas 30 dienų praleisti specialioje įstaigoje.

Iki sezono pabaigos diskvalifikuotas buvo ir J. Crittentonas, jis po incidento NBA daugiau nebežaidė. Vėliau krepšininkas buvo nusiųstas 23 metams į kalėjimą už žmogžudystę.

8. Kermito Washingtono smūgis Rudy Tomjanovičiui

NBA lygoje 20 a. 8-ajame dešimtmetyje išvysti krepšininkų susirėmimus ant parketo nebuvo toks retas reiškinys. Tiesa, lygai teko sugriežtinti taisykles po Kermito Washingtono šiurpaus smūgio Rudy Tomjanovičiui.

Didžiulio atgarsio sulaukęs incidentas nutiko 1977 metų gruodžio 9 d. rungtynėse tarp Hjustono „Rockets“ ir Los Andželo „Lakers“ klubų.

Antroje rungtynių pusėje dėl kamuolio kietoje kovoje grūmėsi „Rockets“ žaidėjas Kevinas Kunnertas ir „Lakers“ aukštaūgis Kareemas Abdul Jabbaras. Situaciją stebėjęs iš šalies kitas „Lakers“ krepšininkas – K. Washingtonas – netrukus įsivėlė į apsistumdymą su K. Kunnertu.

Nesutarimams rutuliojantis į muštynes, raminti situacijos atskubėjo R. Tomjanovičius. Akies krašteliu pamatęs atbėgantį varžovą, K. Washingtonas, kaip teigiama, instinktyviai smogė jam į veidą. Po smūgio „Rockets“ žaidėjas parkrito ant parketo be sąmonės.

Netrukus paaiškėjo, kad R. Tomjanovičiui skilo veido kaulai, buvo sulaužytas žandikaulis ir nosis, sutrenktos smegenys. Žaidėjas teigė, kad po smūgio burnoje jautė smegenų skystį. Gydytojas, kuris rūpinosi R. Tomjanovičiaus sužeidimais, tvirtino, kad jie buvo tokie baisūs, „lyg bandytum lipnia juosta suklijuoti stipriai sudaužytą kiaušinį“. Krepšininkas turėjo praleisti visą likusį sezoną, tačiau sėkmingai grįžo į aikštę kitame sezone.

NBA vadovybė skyrė K. Washingtonui 23 rungtynių diskvalifikaciją ir 10 tūkst. JAV dolerių baudą. Žaidėjas po incidento sulaukė gausybės grasinančių laiškų.

Po incidento lyga nusprendė skirti griežtesnes bausmes už smūgius bei muštynes rungtynių metu. D. Sternas, jau tuomet dirbęs lygos struktūroje, tvirtino, kad K. Washingtono ir R. Tomjanovičiaus incidentas paskatino lygą priimti sprendimą dėl trečio teisėjo rungtynėse paskyrimo.

7. Leno Biaso mirtis

20 a. aštuntojo dešimtmečio pabaigoje NBA kovojo su didžiule krepšininkų problema – kokaino vartojimu. JAV žiniasklaidos giganto „Washington Post“ straipsnyje, pasirodžiusiame 1980 m., buvo teigiama, kad kokainą vartoja nuo 40 iki 75 procentų lygos žaidėjų.

Tai kenkė lygos prestižui, tačiau jis pradėjo taisytis, kuomet sužibo į lygą atėję supertalentai – Larry Birdas ir Magicas Johnsonas. Nors situacija taisėsi, tai nepadėjo išvengti vienos iš labiausiai JAV krepšinio pasaulį sukrėtusių tragedijų 9-ajame dešimtmetyje.

1986 m. NBA naujokų biržoje Bostono „Celtics“ klubas antruoju šaukimu pasikvietė Leną Biasą, tuo metu laikytą vienu iš ryškiausių šalies krepšinio talentų. Žaidėjas paskutiniais metais universitete rinkdavo po 23,2 taško ir atkovodavo po 7 kamuolius. L. Biasas turėjo būti rimta paspirtis Bostono klubui, kuriame didžiulę lyderio naštą ant savo pečių nešė L. Birdas.

Kaip bebūtų, praėjus vos 48 valandoms nuo naujokų biržos, L. Biasas mirė nuo širdies ritmo sutrikimų, kuriuos sukėlė kokaino perdozavimas.

Žinios apie krepšininko mirtį sukrėtė NBA visuomenę. Lygos vadovybė iškart įvedė narkotikų prevencijos programą, skirtą jauniems žaidėjams.

6. Latrello Sprewello smurto prieš trenerį protrūkis

13 metų NBA lygoje praleidęs (1992–2005 m.) ir keturiskart į „Visų žvaigždžių“ rungtynes rinktas universalusis gynėjas Latrellas Sprewellas savo karjeros metu pasižymėjo ne vienu incidentu.

Dar 1993 m. krepšininkas, rungtyniaudamas „Warriors“ ekipoje, įsivėlė į muštynes su gerokai už jį sunkesniu komandos draugu Byronu Houstonu, o po dvejų metų susimušė ir su kitu komandos draugu – Jerome`u Kersey`umi bei grasino jam trenkti medine lenta.

Visgi liūdnai pagarsėjusius L. Sprewello „žygdarbius“ vainikavo 1997 m. gruodžio 1 d. „Warriors“ treniruotės metu nutikę įvykiai.

Tuo metu „Warriors“ klubą treniravęs P.J. Carlesimo paprašė L. Sprewello atlikti geresnius perdavimus komandos draugams. Atšovęs, kad nėra nusiteikęs kritikai, krepšininkas liepė treneriui prie jo nesiartinti.

Kai P.J. Carlesimo pabandė prieiti prie savo auklėtinio, L. Sprewellas jį čiupo už kaklo ir beveik 10 sekundžių smaugė, kol dviejų vyrų neišskyrė šalia buvę krepšininkai bei treneriai.

Negana to, nusiprausęs bei persirengęs, po 20 minučių L. Sprewellas grįžo prie trenerio ir smogė jam į veidą.

Krepšininkas po incidento NBA buvo diskvalifikuotas iki 1997–1998 m. sezono pabaigos ir praleido 68 rungtynes. Diskvalifikacijos metu krepšininkui buvo skirtas 90 dienų namų areštas dėl vairuojant automobilį kelyje sužalotų dviejų asmenų.

Po įvykio su P.J. Carlesimo krepšininkas grįžo į aikštę 1998–1999 m. sezone, jis iškart tapo vienu iš Niujorko „Knicks“ lyderių.

5. Kobe Bryantui pareikšti kaltinimai išprievartavimu

2003 metais Kobe Bryantas savo trofėjų lentynoje turėjo 3 NBA čempiono žiedus ir buvo tituluojamas vienu geriausių lygos krepšininkų. Visgi tų pačių metų liepos mėnesį žaidėjas įsivėlė į skandalą.

Krepšininkas birželio 30 d. įsiregistravo viešbutyje Kolorado valstijoje, kuris buvo netoli klinikos, kurioje liepos 2 d. K. Bryantui turėjo būti atlikta peties raiščių operacija.

Viešbutyje dirbusi darbuotoja pateikė kaltinimus NBA žvaigždei dėl tariamo išprievartavimo, įvykusio krepšininko kambaryje liepos 1 d.

Moteris kreipėsi į policiją, policija apklausė K. Bryantą. Žaidėjas neigė išprievartavęs merginą ir tvirtino, kad ji neprieštaravo su juo pasimylėti.

Byla prieš krepšininką buvo nutraukta po to, kai abi šalys susitarė dėl žalos atlyginimo. „Los Angeles Times“ teigimu, K. Bryantas moteriai sumokėjo 2,5 milijono JAV dolerių. Žaidėjas visada neigė kaltinimus išprievartavimu.

Po šio įvykio nuo žaidėjo nusigręžė tokie rėmėjai kaip „McDonalds“ ir „Nutella“, tačiau K. Bryantas tęsė sėkmingą karjerą.

Baigęs žaisti krepšinį 2016 m., K. Bryantas visą savo dėmesį skyrė šeimai – žmonai ir keturioms dukroms. 2020 m. sausio 26 d. krepšinio žvaigždė kartu su dukra Gianna ir dar 7 žmonėmis žuvo sraigtasparnio katastrofoje.

4. Isaiah Thomasui – kaltinimai seksualiniu priekabiavimu

NBA lygoje 1981–1994 metais rungtyniavęs gynėjas Isaiah Thomasas dukart tapo lygos čempionu ir 1990 m. buvo pripažintas naudingiausiu finalo serijos krepšininku. Visgi po profesionalo karjeros amerikietis negalėjo pasigirti dideliais pasiekimais. Priešingai, 2006 m. vyras įsivėleė į skandalą.

2006 m. sausį I. Thomasas ėjo „Knicks“ krepšinio operacijų prezidento pareigas, kai iš klubo atleista marketingo skyriaus viceprezidentė Browne Sanders dėl seksualinio priekabiavimo į teismą padavė buvusią krepšinio žvaigždę.

Moteris teigė, kad I. Thomasas prie jos seksualiai priekabiavo ir nuolat laidydavo vulgarias replikas. Į teismą moteris padavė ir „Knicks“ klubą valdžiusios įmonės „Madison Square Garden“ vadovybę, kuri, anot B. Sanders, savo biuruose toleravo vyrų viršenybės ir nebaudžiamumo politiką.

B. Sanders tvirtino, kad ji buvo atleista iš darbo, nes „Madison Square Garden“ vadovybei užsiminė apie darbe patiriamą seksualinį priekabiavimą.

2006 m. rugpjūtį į teismo bylą buvo įtrauktas ir „Knicks“ klubo savininkas bei Jamesas Dolanas. 2007 m. spalį teismas nusprendė, kad „Madison Square Garden“, o ne I. Thomasas turi B. Sanders išmokėti 11,6 mln. JAV dolerių už patirtą moralinę žalą.

Nors „Madison Square Garden“ vadovybė žadėjo skųsti tokį teismo verdiktą, po kelių mėnesių abi šalys susitarė dėl 11,5 mln. JAV dolerių kompensacijos.

3. Masinės muštynės rungtynių Detroite metu

2004 m. lapkričio 19 d. Detroito „Pistons“ klubo namų arenoje „The Palace of Auburn Hills“, geriau žinomoje „The Palace“ pavadinimu, įvyko vienos didžiausių visų laikų masinių muštynių lygos istorijoje.

Dvikovos tarp „Pistons“ ir Indianos „Pacers“ pabaigoje šeimininkų komandos aukštaūgis Benas Wallace`as veržėsi arčiau krepšio, bet jį šiurkščia pražanga sustabdė Ronas Artestas. B. Wallace`as neliko skolingas oponentui ir jį smarkiai stumtelėjo.

Abu žaidėjai toliau norėjo aiškintis santykius kumščiais, o juos nuraminti bandė likę abiejų komandų krepšininkai. Nors santykius su vienu iš „Pacers“ krepšininkų siekė išsiaiškinti ir Stephenas Jacksonas, atrodė, kad didžiausias konflikto gaisras jau yra užgesintas.

Kol R. Artestas, apsuptas trenerių, buvo šalia komentatoriaus Marko Boyle`o stalo, B. Wallace`as į jo pusę metė rankšluostį, o netrukus iš tribūnų į R. Artestą atskriejo ir sirgaliaus Johno Greeno mestas gaiviojo gėrimo plastikinis puodelis.

Įsiutęs R. Artestas šoko į tribūnas, bet prieš tai spėjo parversti M. Boyle`ą, jam nuo smūgio lūžo keli stuburo slanksteliai ir buvo sutrenkta galva. „Pacers“ žaidėjas prasiskynė kelią iki sirgaliaus Michaelo Ryano, nes jį supainiojo su gėrimą metusiu J. Greenu.

Į tribūnas šoko ir S. Jacksonas, jis smogė sirgaliui Williamui Paulsonui po to, kai į R. Artestą buvo mestas dar vienas gėrimo puodelis.

Greitai prie veiksmo tribūnose prisijungė ir kiti „Pacers“ žaidėjai, o susirėmimai tarp sirgalių ir Indianos klubo krepšininkų tęsėsi toliau.

Galiausiai teisėjai nusprendė nutraukti rungtynes, iki kurių pabaigos buvo likusios 45,9 sekundės. Kitą dieną NBA skyrė diskvalifikaciją visam sezonui (86 rungtynės) R. Artestui, S. Jacksonas turėjo praleisti 30 rungtynių, o Jermaine`as O`Nealas – 15. B. Wallace`ui skirta 6 rungtynių diskvalifikacija.

Mažesnėmis diskvalifikacijomis buvo nubausti dar 4 žaidėjai.

Teisiamųjų suole atsidūrė penki „Pacers“ žaidėjai ir penki tribūnose buvę sirgaliai. R. Artestui, S. Jacksonui, J. O`Nealui, Anthony Johnsonui ir Davidui Harrisonui papildomai skirtos vienerių metų probacijos bausmės, 250 JAV dolerių baudos, viešieji darbai bei pykčio tramdymo kursai.

Po kelių mėnesių nuo muštynių NBA sustiprino apsaugą arenose prie abiejų komandų žaidėjų suolelių. Be to, tribūnose buvo draudžia pardavinėti alkoholinius gėrimus po trečiojo kėlinio.

2. Į lažybų skandalą įsivėlęs NBA arbitras

NBA teisėjas Timas Donaghy iki 2007 metų sėkmingai dirbo stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje ir galėjo pasigirti 13 metų trunkančia karjera. Visgi po 2006–2007 m. sezono T. Donaghy buvo pareikšti kaltinimai įsitraukus į nelegalias lažybas.

Federalinio tyrimo biuro (FTB) atliktas tyrimas įtariant, kad teisėjas turėjo ryšių su organizuotomis nusikalstamo pasaulio grupuotėmis ir per savo bičiulius palaikė ryšius su jomis.

T. Donaghy naudojosi savo pažintimis su kitais arbitrais bei viešai neprieinama informacija apie žaidėjų būklę ar kitų teisėjų santykius su krepšininkais. Amerikietis teikdavo informaciją nelegaliomis lažybomis užsiimantiems asmenims ir už tai gaudavo atlygį.

Teigiama, kad problemų dėl lošimo turėjęs T. Donaghy ir pats teisėjaudamas priimdavo naudingus sprendimus dėl tam tikrų lažybų baigčių.

Pričiuptas T. Donaghy prisipažino perdavęs informaciją apie dvejas rungtynes 2006–2007 m. sezone. Arbitrui buvo skirta 500 tūkst. JAV dolerių bauda ir dar 30 tūkst. už nuostolių atlyginimą. Be to, amerikiečiui teko praleisti 15 mėnesių už grotų.

Skolingas neliko ir pats T. Donaghy, jis apkaltino NBA dėl teisėjų spaudimo ir lygai naudingų rungtynių baigties.

Buvęs arbitras tikino, kad 2002 m. Vakarų konferencijos finalo serijos šeštajame susitikime tarp Los Andželo „Lakers“ ir Sakramento „Kings“ krepšininkų lyga norėjo lemiamų, septintųjų, finalo serijos rungtynių, todėl „Lakers“ sulaukė palankių teisėjų švilpukų ir taip džiaugėsi pergale.

2009 m. pasirodė T. Donaghy knyga, kurioje buvęs teisėjas pasidalino savo įžvalgomis apie teisėjo darbą bei NBA daromą įtaką arbitrams.

Po T. Donaghy skandalo tuometinis lygos komisaras D. Sternas išleido naują taisyklių paketą, apibrėžiantį lygos arbitrų darbo taisykles bei procedūras.

1. Los Andželo „Clippers“ klubo savininko rasizmo skandalas

1981 m. San Diego „Clippers“ klubą įsigijęs verslininkas Donaldas Sterlingas klubą jau po kelerių metų perkėlė į Los Andželą. Tiesa, per 34 metų sezonų klubo valdymą „Clippers“ tik 7 kartus pasiekė NBA atkrintamąsias.

D. Sterlingo klubo valdymas buvo pažymėtas didžiule trenerių rotacija, vėluojančiais atlyginimais treneriams bei žaidėjams ir rėkimu ant savos komandos krepšininkų rungtynių namuose metu. ESPN verslininko valdomą „Clippers“ klubą pavadino „blogiausia profesionalia komanda“.

Tiesa, viską vainikavo 2014 m. į viešumą iškilęs skandalas, užbaigęs D. Sterlingo karjerą „Clippers“ klube.

Tuo metu vieną iš pajėgiausių sudėčių D. Sterlingo eroje turėję „Clippers“ ruošėsi NBA atkrintamųjų serijai su „Warriors“ ekipa. Prieš prasidedant kovoms, bulvarinė naujienų svetainė TMZ paviešino garso įrašą, kuriame D. Sterlingas reiškia priekaištus savo meilužei V. Stiviano.

Verslininkas pyko ant moters, nes ši neva per daug laiko būdavo su juodaodžiais draugais.

„Mane pykdo tai, kad tu nori būti asocijuojama su juodaodžiais žmonėmis. Ar tau to reikia? Tu gali su jais miegoti, gali atsivesti juos – gali daryti, ką nori. Viskas, ko tavęs prašau, – nesivesk jų į mano komandos rungtynes. Sakau, kad tau nebūtina savo „Instagramo“ paskyros įrašuose rodytis su juodaodžiais“, – įraše savo meilužei kalbėjo D. Sterlingas.

Lyga net ir komandos savininkui negalėjo atleisti tokių žodžių, todėl D. Sterlingas iškart buvo visam gyvenimui suspenduotas, jam skirta 2,5 mln. dolerių bauda.

Be to, rugpjūčio mėnesį kitų komandų savininkai sutiko, kad „Clippers“ klubas už 2 milijardus JAV dolerių būtų parduotas buvusiam „Microsoft“ kompanijos vykdomajam direktoriui Steve`ui Ballmeriui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi