Sportas

2020.05.05 09:53

Dėl nukeltų žaidynių – klausimas sporto federacijoms: organizuoti rinkimus šiemet ar laukti žaidynių pabaigos

Paulius Cubera, LRT.lt2020.05.05 09:53

Sporto pasaulio žmonės laiką dažnai skaičiuoja ne įprastais metais, o olimpiniais ciklais. Kas ketverius metus pasibaigus vasaros olimpinėms žaidynėms šių sporto šakų federacijos aptaria nuveiktus darbus, atsiskaito už pasiekimus ir nesėkmes, o tai padarę renka naują (arba palieka senąją) valdžią. Vis dėlto atidėjus Tokijo olimpines žaidynes metams, federacijoms kilo klausimas – ką daryti su numatytais rinkimais.

LRT.lt apklausė penkių sporto federacijų prezidentus, kokiu keliu bus einama – organizuoti rinkimus pagal įstatus dar šiemet ar bandyti pratęsti kadenciją iki Tokijo olimpinių žaidynių pabaigos.

Apklaustos penkios didžiausios federacijos pagal iš valstybės biudžeto 2020 m. gautų lėšų dydį: plaukimo (702,7 tūkst. eur.), krepšinio (639,7 tūkst.), lengvosios atletikos (563,6 tūkst.), irklavimo (528,7 tūkst.) bei baidarių ir kanojų irklavimo (395,3 tūkst.).

Turtingiausios federacijos prezidentas Emilis Vaitkaitis, atsakydamas į LRT klausimą apie galimybę nukelti rinkimus į kitus metus, buvo užtikrintas ir teigė, kad tai nėra svarstoma.

„LPF įstatai sako, kad prezidentas, gen. sekretorius ir vykdomasis komitetas renkamas 4 metų kadencijai, tad taip, rinkimai šiais metais bus. Nukelti rinkimų nesvarstome“, – teigė E. Vaitkaitis.

Prieš tai generalinio sekretoriaus pareigas prie prezidento Tomo Kučinsko ėjęs, o nuo 2016 metų federacijai vadovaujantis buvęs plaukikas E. Vaitkaitis kol kas sako nežinantis, ar kandidatuos antrąjai kadencijai.

Pagal plaukimo federacijos įstatus, tas pats prezidentas negalėtų vadovauti organizacijai daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.

Štai Lietuvos krepšinio federacijai (LKF) nuo 2011 metų vadovauja legendinis krepšininkas Arvydas Sabonis. Šiuo metu į pabaigą eina antroji kauniečio kadencija prie LKF vairo, tad kandidatuoti naujuose prezidento rinkimuose jis jau negalės.

Pagal LKF įstatus, prezidentas renkamas 4 metų kadencijai, tačiau įstatuose taip pat parašyta, kad jo kadencija skaičiuojama „nuo atitinkamais metais Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) organizuojamų vasaros olimpinių žaidynių pabaigos iki kitų metu vasaros olimpinių žaidynių (olimpiniam ciklui) pabaigos, t. y. LKF prezidento rinkimai vykdomi tais pačiais metais, kaip ir TOK vykdo vasaros olimpines žaidynes.“

Situacija neeilinė. 2020 m. antrosios A. Sabonio kadencijos ketverių metų laikotarpis baigiasi, tačiau olimpinių žaidynių nėra. Logiška būtų rinkimus perkelti į kitus metus, tačiau tai nėra taip paprasta.

Kaip LRT.lt sakė LKF generalinis sekretorius Mindaugas Špokas, visų pirma reikia, kad A. Sabonis sutiktų dar metus dirbti šiose pareigose. Tiesa, čia pat M. Špokas patikino, kad apie tai iki šiol su prezidentu nėra kalbėjęs.

LKF planavo susirinkti balandžio 23 d. vykdomojo komiteto posėdžiui, tačiau dėl karantino negalėjo to padaryti. Dabar LKF planuoja tai padaryti gegužės pabaigoje ir priimti sprendimą.

„Mūsų įstatuose parašyta, kad kadencija baigiasi su olimpiniu ciklu. Nukėlus žaidynes atsiranda dilema, ką daryti toliau. Norint pratęsti kadenciją, klausimą reikia iškelti ataskaitinėje konferencijoje, be to, reikia, kad ir prezidentas sutiktų likti. Kol kas apie tai nekalbėjome, išdiskutuosime vykdomajame komitete ir tada nešime klausimą į ataskaitinę konferenciją“, – LRT.lt sakė M. Špokas.

LKF generalinis sekretorius teigė, kad šiuo metu darbotvarkėje šis klausimas nėra pats svarbiausias. LKF vis dar derina kitais metais Kaune turinčio vykti olimpinio atrankos turnyro datas su FIBA, sprendžia kitus su koronaviruso pandemija susijusius klausimus.

Lietuvos irklavimo federacijos (LIF) įstatai skelbia, kad „prezidentas renkamas ketverių metų kadencijai, pirmojoje eilinėje konferencijoje po vasaros olimpinių žaidynių.“

LIF prezidentas Dainius Pavilionis antrajai savo kadencijai buvo perrinktas 2016 m. lapkritį, tad šių metų lapkritį jo kadencija teisiškai baigsis.

„Mano supratimu – (olimpinis – red.) ciklas turėtų pasibaigti“, – paklaustas, kokį sprendimą dėl besibaigiančios kadencijos siūlys federacijos vykdomajam komitetui, atsakė D. Pavilionis.

„Olimpiada nusikėlė, tad dabar reikia gerai apsvarstyti šį klausimą. Konferenciją buvome numatę kovo pabaigoje–balandžio pradžioje, dėl viruso ji nusikėlė, tačiau mes neturime labai svarbių reikalų, todėl neskubame jos rengti nuotoliniu būdu“, – LRT.lt sakė LIF prezidentas.

Anot jo, klausimas, ką daryti su rinkimais, bus iškeltas vykdomajame komitete, o sprendimą dėl dabartinio prezidento kadencijos priims visi LIF nariai eilinėje ataskaitinėje konferencijoje. Kada ji įvyks kol kas nėra aišku. D. Pavilionis norėtų palaukti laiko, kai konferenciją bus galima rengti gyvai, o ne internetu.

Pats D. Pavilionis dar nėra nusprendęs, ar norėtų vadovauti LIF trečią kadenciją. Šios federacijos įstatai kadencijų skaičiaus prezidentui neriboja.

Kitokios nuomonės dėl rinkimų laikosi baidarių ir kanojų federacijos (LBKIF) prezidentas Aleksandras Alekrinskis, šias pareigas einantis irgi antrąją kadenciją.

„Situacija yra dviprasmė ir arčiausiame vykdomajame komitete mes šį klausimą kelsime. Laukiame, kada baigsis karantinas, nes šiuos klausimus reikėtų ne online spręsti, o tiesiog susitikus, pasitarus gyvai.

Aš linkęs daryti rinkimus po ketverių metų – vėliausiai balandžio mėnesį turėtume perrinkti valdžią“, – LRT.lt sakė A. Alekrinskis.

Pagal LBKIF nuostatus, naujos federacijos valdžios rinkimai turi įvykti per keturis mėnesius nuo praėjusių finansinių metų pabaigos.

„Žinoma, pratęsus kadenciją, darbas galėtų būti užbaigtas, olimpinis ciklas turėtų būti užbaigtas olimpinėmis žaidynėmis, bet mano nuomonė yra tokia. Čia sprendimas yra ne mano, o visų mūsų narių“, – teigė LBKIF prezidentas, pripažinęs, kad naujiems žmonėms pradėti darbą likus vos keliems mėnesiams iki olimpinių žaidynių būtų sunkoka.

Lietuvos lengvosios atletikos federacijai (LLAF) jau 20-uosius metus vadovaujantis Eimantas Skrabulis teigė, kad kol kas oficialiai šio klausimo jo vadovaujama federacija dar nekėlė.

„Galvojau apie tai, kol kas tik asmeniškai tariausi su taryba, prezidento rinkimai paprastai vyksta olimpiniais metais. Pirminė mūsų nuomonė, kad reikia daryti rinkimus atsižvelgiant į ketverių metų ciklą – nepriklausomai nuo to, kada ta olimpiada įvyks. Tačiau klausimas iki detalių dar nėra išdiskutuotas“, – kalbėjo E. Skrabulis.

Kaip sakė E. Skrabulis, federacija savo nariams šiuo metu yra „skolinga“ vieną ataskaitinę eilinę konferenciją, kuri negalėjo įvykti dėl paskelbto karantino. Anot prezidento, federacija nėra pasirengusi surengti konferencijos nuotoliniu būdu.

Būtent visi LLAF nariai konferencijoje turėtų spręsti, ką daryti dėl besibaigiančios prezidento kadencijos – pratęsti ją metams iki Tokijo žaidynių pabaigos, ar rengti rinkimus, kaip planuota.

„Jeigu dėl kažkokių priežasčių neįvyktų ši ataskaitinė eilinė konferencija, tada liktų galioti status quo ir rinkimai turėtų vykti pagal įstatuose numatytą tvarką“, – teigė E. Skrabulis.

Penkias kadencijas LLAF jau vadovaujantis E. Skrabulis dar nežino, ar kandidatuos ir vėl. Lengvaatlečiai savo įstatuose tik 2016 m. įtvirtino prezidento rotaciją ir nustatė, kad tas pats žmogus pareigų negali eiti daugiau nei 3 kadencijas iš eilės. Tačiau ši sąlyga galioja tik nuo įstatų pakeitimo datos, tad E. Skrabulis dar galėtų dalyvauti tiek ateinančiuose, tiek kituose rinkimuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.