Sportas

2020.05.03 14:20

Maratono genijaus asmenybę atskleidžianti kasdienybė: spartietiškos sąlygos Kenijoje ir ramus gyvenimas

LRT.lt2020.05.03 14:20

Kenijos maratonininkas Eliudas Kipchoge yra vienas žymiausių pasaulio sportininkų, jis neseniai įvykdė, atrodo, neįmanomą misiją – per mažiau nei dvi valandas įveikė maratoną. Olimpinis čempionas ir pasaulio rekordininkas iš savo sportinės karjeros yra uždirbęs milijonus, tačiau gyvena paprastą gyvenimą Kenijos kaime, kur yra įkūręs nedidelę bėgimo bendruomenę. Spartietiškomis gyvenimo sąlygomis gyvenantys bėgikai kartu su pasauline žvaigžde vaikosi E. Kipchoge svajonės.

Pasakojimą iš E. Kipchoge stovyklos Kenijoje parengė BBC žurnalistas Tomas Reynoldsas.

Augant Kenijoje bėgimas yra kone privalomas – E. Kipchoge ryte bėgdavo į mokyklą, o vakare bėgte grįždavo namo.

„Tu negalvoji, kad bėgi, nes tai tiesiog yra privaloma“, – sako sportininkas.

Tačiau jo gyvenimas pasikeitė 2002 metais, kai jam buvo tik 18 metų. Jo talentą pastebėjęs dabartinis E. Kipchoge treneris Patrickas Sangas pasiūlė jaunajam sportininkui treniruočių planą. Tačiau iškilo problema – Eliudas neturėjo, kuo jo užsirašyti.

„Aš paėmiau pagaliuką ir rašiau su juo 10 dienų treniruočių planą sau ant rankos, taip kiek galėdamas labiau įsiminiau jį. Tada greitai bėgau namo, pasiėmiau popieriaus ir rašiklį ir surašiau planą, kol viskas dar buvo šviežia galvoje“, – pasakoja E. Kipchoge.

Prabėgus 18 metų jis turi treniruočių žurnalą, yra vienas geriausiai žinomų pasaulio sportininkų, tačiau gyvena visiškai paprastą gyvenimą. 35 metų milijonierius gyvena ir treniruojasi ypač paprastomis sąlygomis, kad susidurtų su kuo mažiau trukdžių. Tai jis daro atokiame Kenijos kaime Kaptagate.

Kaip rašo T. Reynoldas, pirmasis įsimenantis dalykas, atvykus į Kaptagatą, – tyla. BBC žurnalistas iš Didžiosios Britanijos į šią vietą keliavo 24 valandas. Jam reikėjo trijų skrydžių ir kelių taksi automobilių.

Aš neturiu daug atliekamų pinigų, kad jie man susuktų galvą. Esu paprastas žmogus ir gyvenu kaip paprastas žmogus.

Atletų stovyklą supa Kenijos kraštovaizdžiui būdingos šviesiai oranžinės dulkės, tačiau viduje žaliuoja žolė. Bet kuriuo metu čia gyvena ir treniruojasi bent 30 sportininkų, tačiau galėtum pagalvoti, kad tai tiesiog kokia nors budistų šventykla, – jei ne lauke ant žolės išrikiuotos vienų geriausių bėgimo batelių „Nike Vaporfly“ poros.

E. Kipchoge treniruočių programa yra griežta. Nuo pirmadienio iki šeštadienio bėgimas yra religija, nepaisant to, kad visai netoli gyvena sportininko žmona su trimis poros vaikais. Olimpinis čempionas treniruočių metu gyvena bendrabutyje. Jis turi vienintelį pliusą – atskirą kambarį. Kiti sportininkai miega bendruose kambariuose – vyrai viename pastate, o moterys kitame.

„Mūsų gyvenimas čia yra paprastas, labai paprastas. Atsikeliame ryte, einame pabėgioti, grįžtame. Jei tai skalbimosi diena – skalbiamės, o jei ne – tiesiog ilsimės. Tada pietaujame, einame į masažą, 16 val. vėl bėgame, vakare išgeriame arbatos, atsipalaiduojame ir einame miegoti. Visiškai paprastai“, – pasakoja E. Kipchoge.

Kaptagatas turi vieną pliusą sportininkų tobulėjimui – ši vieta yra beveik 2,5 km aukštyje virš jūros lygio. Treniruojantis tokiomis sąlygomis auga ištvermė, tačiau pagrindinė paslaptis – paprastas gyvenimo požiūris.

Kai 2002 m. P. Sangas įkūrė šią vietą, jo planas buvo čia apgyvendinti pradedančius jaunus sportininkus, o ne vienus geriausių visų laikų maratonininkų.

Kiekvienos savaitės planas čia yra griežtas ir nesikeičiantis. Kasdien vyksta dvi treniruotės, iš kurių svarbiausios yra antradieniais (stadione), ketvirtadieniais (ilgas bėgimas) ir šeštadieniais (intervalinės treniruotės). Antra dienos treniruotė po pietų dažniausiai yra 10 km bėgimas, vadinamas atsistatymo treniruote.

Stovykloje yra virtuvė, čia virėjos ruošia atletams paprastą maistą. Vakarienė visada prasideda 19:30, o vienas svarbiausių jos patiekalų – ugali. Tradiciška afrikietiška košė, kurios pagrindas yra miltai. Virtuvė yra visiškai paprasta – joje yra viena viryklė su dviem kaitinimo vietomis. Priešais virtuvę – paprastas valgomasis su plakatu ant sienos, kuriame parašyta, jog „Tūkstančio mylių kelionė prasideda nuo vieno žingsnio.“

Aplinka – lyg pigių svečių namų, tačiau pusės maratono bėgimo pasaulio rekordininkas Geoffrey Kamwororas, gyvenantis čia, teigia, kad minimalizmas yra labai svarbus.

„Manau, kad mums į naudą buvimas šioje stovykloje. Mes esame atskirai nuo savo šeimų, tad galime susikoncentruoti. Svarbiausia yra bėgimas. Mes jį vertiname kaip savo biurą. Bėgimas yra kažkas, kuo mes turime rūpintis, dėl jo dirbti, jausti aistrą ir gerbti“, – teigia G. Kamwororas.

Stovykloje visų čia gyvenančiųjų sutarimu renkamas prezidentas bei tam tikri komitetai, sprendžiantys tam tikrus bendruomenės klausimus. Nors E. Kipchoge prezidentu nėra buvęs, tačiau daugelis jį čia laiko „bosu“.

„Jie taip mane vadina, bet visada sakau, kad tai neteisinga. Kai tampi bosu, nebemąstai teisingai, geriau būti lyderiu, o ne bosu. Todėl aš atlieku savo pareigas, taip pat valau ir tvarkau. Taip rodau pavyzdį jaunimui, manau, kad rodau tinkamą pavyzdį“, – sako E. Kipchoge.

Žymiausio Kenijos atleto CV įspūdinga: jame yra visi trys olimpiniai medaliai – bronza (Atėnai, 5000 m), sidabras (Pekinas, 5000 m), auksas (Rio, maratonas). Nuo tada, kai 2003 m. jis paliko stadioną ir pradėjo bėgti plentu, E. Kipchoge laimėjo 11 iš 12 maratonų. Jam priklausantis oficialus pasaulio rekordas – 2 val. 01:39 min.

Man gera būti prie gyvūnų, ypač po treniruočių – tu su jais atsipalaiduoji, gali perkrauti savo mintis.

BBC žurnalistui T. Reynoldsui viešint Kaptagate pavyko pakalbinti ir E. Kipchoge žmoną Grace, ji papasakojo, koks jos vyras yra už sporto.

„Namuose jis yra tikrai linksmas ir nuolat žaidžia su vaikais, tačiau jis yra labai griežtas, kai kalbama apie laiką“, – teigia jo žmona. Ji atskleidžia, kad sekmadieniais visa šeima žiūri „Formulės-1“ varžybas.

„Laikas ypač svarbus sekmadieniais, kai einame į bažnyčią. Visada išeiname iš namų 8:30, nors pradžia tik 9:00, o kelio – penkios minutės.“

Iš vargingų kraštų ir šeimų kilę atletai, dažnai ir keniečiai, pasiekę šlovę pasikeičia, tačiau E. Kipchoge yra tikras, kad jis visada liks toks pat paprastas.

„Aš neturiu daug atliekamų pinigų, kad jie man susuktų galvą. Esu paprastas žmogus ir gyvenu kaip paprastas žmogus. Pinigai yra kitur. Aš nedirbu su pinigais, jie yra banke, aš noriu gyventi paprastą gyvenimą“, – teigia E. Kipchoge.

Sekmadieniais jis ilsisi rūpindamasis gyvūnais. Jis turi nedidelę fermą, kurioje laiko karves, avis ir vištas. Maždaug už 25 km esančio Eldoreto miestelio parduotuvės savininkas Mike`as Kiplagatas pasakoja, kaip žymusis bėgikas atvyksta nusipirkti gyvuliams maisto: „Jis atvyksta su taksi motociklu, apsiperka ir išvyksta. Nors yra legenda, tačiau elgiasi visiškai kukliai.“

„Man gera būti prie gyvūnų, ypač po treniruočių – tu su jais atsipalaiduoji, gali perkrauti savo mintis“, – sako E. Kipchoge.

Jo įspūdinga ištvermė gali būti kilusi būtent iš ūkininkavimo. Be kasdienio bėgiojimo į mokyklą ir iš jos, vaikystėje Eliudas užsidirbdavo pinigų vežiodamas dviračiu pieną. Jis nuvažiuodavo 40 kilometrų nuo savų namų iki kito kaimo ir atgal, surinkdavo iš ūkininkų pieną ir jį parduodavo.

Dabar ketvirtadieniais Eliudas su savo kompanija bėga kone tokį patį atstumą, kokį vaikystėje įveikdavo dviračiu.

Ketvirtadieninis ilgasis bėgimas prasideda 5:30 ryte. Nors saulė dar tik kyla, į startą susirenka daugiau nei 50 bėgikų, ne tik tų, kurie gyvena stovykloje. Kalbamasi mažai, bet BBC žurnalistas rašo, kad jaučiamas susijaudinimas. Prie stovyklos bėgikų prisijungia ir ne vienas aplinkinių vietovių gyventojas – ne tam, kad gautų bene garsiausio keniečio autografą, o tam, kad pabandytų su juo pasivaržyti.

Įdomu, kad bent jau E. Kipchoge šiuos bėgimus pradeda nieko nevalgęs. „Jis niekada gyvenime nėra praleidęs treniruotės. Nė vienos“, – sako E. Kipchoge treneris P. Sangas. Jie kartu dirba jau 20 metų.

Garsiausio pasaulio maratonininko požiūrį į sportą ir į sportininko režimą parodo ir faktas, jog po istorinio savo 2 valandų maratono Vienoje bėgikas nuėjo ne švęsti, o ilsėtis ir tęsti savo darbą.

„Dabar laikas kitam darbui. Padarykime šį rekordą oficialų“, – E. Kipchoge po bėgimo Vienoje pasakė savo kineziterapeutui Peteriui Nduhiu.

Rekordinis 1 val. 59 min. 40 sek. maratonas Vienoje nėra oficialus pasaulio rekordas, mat bėgikui padėjo visas būrys tempo palaikytojų, kurie nuolat keitėsi. Pagal tarptautinės lengvosios federacijos taisykles tai nėra leidžiama.

Tiesa, po bėgimo Vienoje E. Kipchoge niekada oficialiai neskelbė apie savo ketinimus įveikti maratoną greičiau nei per dvi valandas oficialioje trasoje. Vis dėlto lengvosios atletikos pasaulyje sklandė gandai, kad 2020-aisiais jis tai mėgins įvykdyti Londono maratone. Tačiau net jei tokie planai ir buvo, jiems sutrukdė koronavirusas.

„Viena atrodė kaip karjeros zenitas. Tai buvo įspūdingas jausmas. Jeigu bet kuris kitas bėgikas būtų taip nubėgęs maratoną, jis būtų surengęs tikrą karnavalą. Ką veikė Eliudas? Grįžo į stovyklą, išgėrė puodelį arbatos ir tęsė savo treniruotes“, – pasakoja P. Nduhiu.

„Man svarbiausias dalykas yra įkvėpimas, o ne šlovė. Man nesvarbu tapti žinomam, aš noriu įkvėpti žmones. Man laimę kelia sutikti žmones ir iš jų išgirsti, kad žmogus neturi limitų. Man tai teikia didžiulę laimę“, – sako pats E. Kipchoge.

Eliudo Kipchoge pasiekimai:

- Olimpinių žaidynių bronza (2004 m., 5000 m), sidabras (2008 m., 5000 m) ir auksas (2016 m., maratonas);

- Pasaulio čempionato auksas (2003 m., 5000 m) ir sidabras (2007 m., 5000 m);

- Londono maratono nugalėtojas (2015, 2016, 2018 ir 2019 m.);

- Čikagos maratono nugalėtojas (2014 m.);

- Berlyno maratono nugalėtojas (2015, 2017 ir 2018 m.), kartą užėmė antrą vietą (2013 m.);

- Pasaulio rekordas (2:01:39 val.), pasiektas 2018 m. Berlyne;

- Pirmasis žmogus, įveikęs maratoną greičiau nei per 2 val. (1:59:40 – neoficialus rekordas).

- Geriausias pasaulio lengvaatletis (IAAF apdovanojimai) 2018 ir 2019 m.