Sportas

2020.05.03 11:30

LKL dovydai prieš lygos galijotą – kurie klubai daugiausia kartų įkando „Žalgiriui“?

Rytis Kazlauskas, LRT.lt2020.05.03 11:30

Sausio 19-oji, „Žalgirio“ arena. Triumfuodami „Šiaulių“ krepšininkai apsikabinę sveikina vienas kitą – jie ką tik Lietuvos krepšinio lygos (LKL) mače 86:83 patiesė Kauno „Žalgirį“. Nors šiauliečiams tai buvo tik 6-as laimėjimas per 19 rungtynių, žaidėjų džiaugsmas parodė – tai nėra eilinė pergalė.

Iš tikrųjų, dvikovas prieš stipriausius lygos klubus į medalius nepretenduojančios ekipos dažniausiai pasitinka su mintimis „pabandyti įkąsti varžovui“. Dažnai įvardijama, kad norint nugalėti tokį sunkiasvorį, kaip „Žalgirį“, reikia ne tik gero autsaiderio statusą rungtynėse turinčio klubo žaidimo, bet ir stringančio favorito.

LKL čempionato istorijoje žalgiriečiai tokių netikėtų nesėkmių, kokia buvo patirta prieš „Šiaulius“ šių metų pradžioje, yra patyrę ir ankstesniais sezonais.

Portalas LRT.lt siūlo atsukti laiką atgal ir pasižiūrėti, kurie mažesni LKL klubai lygos istorijoje yra daugiausia kartų įkandę „Žalgiriui“.

Kalbėdami apie „Žalgirio“ pralaimėjimus LKL čempionate, visų pirma, turime nubrėžti aiškią liniją, kas yra mažesnieji šalies pirmenybių klubai.

Į šią sąvoką nepatenka 1993–1998 m. problemų žalgiriečiams pridarydavusi kita laikinosios sostinės ekipa – „Atletas“. Per pirmuosius 5 LKL sezonus „Atletas“ net 4 kartus kovojo su kauniečiais dėl lygos čempiono vardo.

Iš viso „Žalgiris“ savo aršiausiam varžovui per pirmąjį čempionato gyvavimo etapą pralaimėjo 11 dvikovų reguliariajame sezone ir LKL finalo serijos metu.

Kitas išskiriamas klubas – Vilniaus „Rytas“. Šiuo metu vilniečiai į šią kategoriją patenka dėl didžiausių klubo pergalių, iškovotų nuo 1999–2000 m. sezono, kai komanda pirmąkart laimėjo LKL čempionatą, iki 2009–2010 m., kai buvo iškovotas pastarasis titulas.

Negana to, „Rytas“ nuo 1998–1999 m. sezono net 18 kartų žaidė lemiamą finalo seriją su kauniečiais. Sostinės ekipa dėl titulo per šį laikotarpį nekovojo 2013–2014, 2015–2016 ir 2016–2017 m. sezonuose.

Per daugiau nei 20-ies metų kovų istoriją „Žalgiris“ vien LKL čempionate „Rytui“ pralaimėjo 50 kartų, įskaitant visas dvikovas reguliariajame sezone ir finalo serijose.

Kalbėdami apie netikėtus „Žalgirio“ pralaimėjimus, įtrauksime ir pastaruoju metu tarp stipriausių šalies klubų minimus Klaipėdos „Neptūno“ ir Panevėžio „Lietkabelio“ klubus.

Šios dvi komandos LKL istorijoje jau yra žaidusios ir lygos finalo serijas, tačiau dar iki pastaraisiais sezonais demonstruoto pakilimo dažnai nepatekdavo ant prizininkų pakylos.

„Žalgirio“ skalpų kolekcininkas Kazys Maksvytis

Pirmąją į „netikėtų“ pralaimėjimų kategoriją patenkančią nesėkmę žalgiriečiai patyrė antrajame LKL sezone, 1994–1995 m., kai rezultatu 86:88 nusileido vėliau ketvirtfinalyje Kauno „Laverai“ pralaimėjusiai Vilniaus „Statybos“ ekipai.

Po šio pralaimėjimo LKL istorijoje 22 kartus šalies čempionu tapęs „Žalgiris“ pralaimėjimus rinko prieš dar 12 lygos klubų (išskyrus „Rytą“ ir „Atletą“).

Ilgą laiką tarp daugiausia kartų „Žalgirį“ parklupdžiusių komandų pirmavo „Šiauliai“, jie nuo debiuto LKL čempionate (1994–1995 m.) iki sausį iškovotos pergalės Kaune žalgiriečius įveikė 12 kartų. Tai trečias pagal dydį pergalių kraitis prieš „Žalgirį“ LKL čempionato istorijoje, įskaitant visus lygos klubus.

Tiesa, neginčijami favoritai „mažesniųjų“ čempionato komandų kategorijoje yra Klaipėdos „Neptūnas“. Pradedant kalbą apie neeilinius šios komandos pasiekimus, reikia pažymėti, kad iki 2004–2005 m. sezono klaipėdiečiai „Žalgirį“ buvo įveikę viso labo dukart. Per kitus 7 sezonus (2005–2012 m.) Klaipėdos „Neptūnas“ Kauno ekipai taip ir neįkando. Nuo 2012 iki šių laikų „Neptūnas“ pasiekė net 14 laimėjimų. Taigi iš viso lygos istorijoje „Neptūnui“ priklauso 16 pergalių prieš „Žalgirį“, tai antras pagal dydį kraitis, kalbant apie visus lygos klubus.

Tokius rezultatus prieš „Žalgirį“ klaipėdiečiams sukurti padėjo 2012–2013 m. sezone prie klubo vairo stojęs vyriausiasis treneris Kazys Maksvytis.

Iš Vilniaus „Sakalų“ į „Neptūną“ pakilęs specialistas jau pirmajame savo karjeros sezone pajūryje iškovojo pirmąją pergalę prieš šalies krepšinio grandą – 78:77.

O kitais metais K. Maksvyčio pergalių kraitis prieš „Žalgirį“ tapo keturiskart didesnis. Kauniečiai dukart nusileido „Neptūnui“ reguliariajame sezone ir dukart – LKL finalo serijoje.

Trečiajame K. Maksvyčio sezone Klaipėdoje „Žalgiris“ dukart pralaimėjo „Neptūnui.

2015–2016 m. „Neptūno“ vairą perėmė Dainius Adomaitis, jo treniruojami klaipėdiečiai kartą LKL finalo serijoje įveikė Kauno „Žalgirį“ (76:54). Antrajame D. Adomaičio sezone uostamiestyje „Neptūnas“ dar dukart įveikė „Žalgirį“.

Kol D. Adomaitis dirbo „Neptūne“, K. Maksvytis perėmė Panevėžio „Lietkabelio“ vairą. Antrajame sezone (2016–2017 m.) Panevėžyje specialisto treniruojami panevėžiečiai pateko į LKL finalą ir iš viso per sezoną 3 kartus įveikė „Žalgirį“.

K. Maksvytis į Klaipėdą sugrįžo 2017–2018 ir 2018–2019 m. ir per šį laikotarpį LKL čempionate šventė dar 4 pergales prieš „Žalgirį“.

Iš viso kitą sezoną „Parma“ klube darbus tęsiantis treneris su „Neptūno“ ir „Lietkabelio“ klubais yra iškovojęs 14 pergalių prieš žalgiriečius.

42 metų trenerio pasiekimus įspūdingais paverčia ir kitas karjeros faktas. K. Maksvyčio treniruojami klubai yra iškovoję 14 pergalių prieš „Rytą“. Taigi iš viso specialisto sąskaitoje – net 28 laimėjimai prieš lygos grandais tituluojamas ekipas.

Būtent iš Darbėnų kilusio trenerio pergalės prieš „Žalgirį“ su „Lietkabeliu“ leidžia Panevėžio ekipai vadintis penkta pagal pergalių prieš kauniečius skaičių lygos komanda (6 pergalės).

DAUGIAUSIA PERGALIŲ PRIEŠ „ŽALGIRĮ“ LKL ISTORIJOJE PASIEKĘ KLUBAI:

1. Vilniaus „Rytas“ 50 pergalių (neįskaitant Vilniaus „Statybos“ rezultatų);

2. Klaipėdos „Neptūnas“ 16 pergalių;

3. „Šiauliai“ 12 pergalių;

4. Kauno „Atletas“ 11 pergalių;

5. Panevėžio „Lietkabelis“ 6 pergalės.

Kitų LKL klubų rezultatai

Iš viso LKL čempionato istorijoje Kauno „Žalgiris“ yra patyręs 115 pralaimėjimų. Penki daugiausia pergalių prieš žalgiriečius pasiekę lygos klubai atsakingi net už 82 proc. šių kauniečių nesėkmių (95 pralaimėjimai).

Likusioms komandoms lieka 20 pergalių kraitis, kurį tarpusavyje išsidalija šiuo metu LKL čempionate žaidžiantys Utenos „Juventus“, Prienų „Cbet“, Alytaus „Dzūkijos“, Kėdainių „Nevėžio“ ir nebeegzistuojantys ar LKL čempionate nerungtyniaujantys Vilniaus „Sakalų“, „Mažeikių“, Vilniaus „Statybos“, „Šilutės“, Plungės „Olimpo“ ir Vilniaus „Perlo“ klubai.

Daugiausia pergalių prieš „Žalgirį“ iš šių išvardytų komandų yra iškovojęs Plungės „Olimpas“. 1993–1998 m. lygoje žaidusi komanda su kauniečiais kartą kovojo ir LKL finalo serijoje (1997–1998 m.), o iš viso žalgiriečius per trumpą gyvavimą aukščiausiame šalies krepšinio divizione įveikė 5 kartus.

Ne vieną pergalę prieš kauniečius yra pasiekę ir Vilniaus „Sakalai“. Nuo 1994 iki 2013 m. lygoje rungtyniavęs klubas „Žalgirį“ įveikė 3 kartus. Įdomu tai, kad visas šias trejas rungtynes sostinės ekipos gretose žaidė aukštaūgis Rolandas Matulis, ir pats vieną sezoną (2001–2002 m.) praleidęs Kaune.

Po 2 kartus „Žalgirį“ yra įveikusi šiuo metu NKL čempionate rungtyniaujanti „Šilutė“ ir Vilniaus „Statyba“, kurią lygoje 1997–1998 m. pakeitė Vilniaus „Rytas“.

Iš šiuo metu lygoje rungtyniaujančių komandų po 2 pergales prieš „Žalgirį“ klubo istorijoje yra pasiekusios Utenos „Juventus“ ir Prienų „Cbet“ ekipos.

Kėdainių „Nevėžis“ 2015–2016 m. sezone vienintelį kartą LKL istorijoje įveikė „Žalgirį“ (88:82), o į pergalę kėdainiečius vedė 173 cm ūgio mažylis iš Liberijos Saah Nimley, pelnęs 19 taškų.

Kartą „Žalgirį“ įveikė ir Alytaus miesto ekipa. Šiuo atveju reikia pažymėti, kad dabar LKL čempionate rungtyniaujantis Alytaus „Dzūkijos“ klubas juridiniu požiūriu nėra „Žalgirį“ 2000–2001 m. sezone įveikusios „Alitos“ ekipos istorijos tęsėjas.

Tarp netikėtų „Žalgirio“ pralaimėjimų – kluptelėjimai ir prieš dar dvi lygoje neberungtyniaujančias ekipas. 2001–2002 m. sezone kauniečiai Mažeikiuose rezultatu 87:77 nusileido tuo metu „Naftos“ vardą turėjusiai ekipai.

2009–2010 m. sezone kauniečiai nusileido Vilniaus „Perlo“ klubui – 78:75. Įdomu tai, kad po pralaimėjimo kukliai, vos du sezonus LKL čempionate rungtyniavusiai ekipai „Žalgirio“ vyriausiojo trenerio postą paliko Ramūnas Butautas.

Iš šiuo metu LKL čempionate rungtyniaujančių ekipų tik Pasvalio „Pieno žvaigždės“ nėra nė karto šventusios pergalės prieš „Žalgirį“.

KITI LKL KLUBAI, ĮVEIKĘ KAUNO „ŽALGIRĮ“:

1. Plungės „Olimpas“ 5 pergalės;

2. Vilniaus „Sakalai“ 3 pergalės;

3. „Šilutė“ 2 pergalės;

4. Vilniaus „Statyba“ 2 pergalės;

5. Utenos „Juventus“ 2 pergalės;

6. Prienų „Cbet“ 2 pergalės;

7. Alytaus „Dzūkija“ 1 pergalė;

8. Kėdainių „Nevėžis“ 1 pergalė;

9. Mažeikių „Nafta“ 1 pergalė;

10. Vilniaus „Perlas“ 1 pergalė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.