Sportas

2020.04.29 16:56

Iš LRT archyvų – „Gintarinė pora“ ir „Žuvėdra“ leido užaugti pasaulinėms šokio žvaigždėms

Niekas negalėtų paneigti, kad Lietuvos televizija, nuo 1968 m. transliuojanti pramoginių ir sportinių šokių varžybas, suformavo požiūrį į šokį mūsų šalyje. Nedaug žmonių sovietiniais metais galėjo atvykti į Kauno sporto halę ar Vilniaus sporto rūmus ir pasigrožėti šokiais gyvai. Pasaulinės koronaviruso pandemijos proga LRT atveria savo archyvus ir kviečia prisiminti šokių Lietuvoje pradžią ir vystymąsi.

LRT TELEVIZIJA tiki, kad prisidėjo prie to, jog visais dešimtmečiais Lietuvoje ugdomos pasaulinio lygio šokių žvaigždės.

Jūsų dėmesiui parengėme 1968 – 1984 metų sportinių šokių Lietuvoje apžvalgą, kurioje išvysite šokančią legendinę Jūratės ir Česlovo Norvaišų porą, garsiojo ansamblio „Žuvėdrą“ pradžią bei 1993-ųjų metų Lietuvos Lotynų Amerikos šokių čempionatą.

Lietuvos Lotynų Amerikos šokių čempionatas (1993 m.):

Sporto studija. Lietuvos Lotynų Amerikos šokių čempionatas 1993m.

Septintajame – devintajame praėjusio amžiaus dešimtmečiuose Lietuvoje labai sparčiai populiarėjo naujas laisvalaikio leidimo būdas, o kartu ir sportas – pramoginiai šokiai.

Vienas pirmųjų šios šakos entuziastų – inžinierius Tomas Petreikis – tuometiniuose Kauno profsąjungų kultūros rūmuose 1963 m. įsteigė šokių klubą „Sūkurys“. Pirmiausiai klubas kvietė suaugusiuosius kultūringai praleisti laisvalaikį ir pasimokyti klasikinių bei Lotynų Amerikos šokių.

Sportinių šokių kolektyvo „Sūkurys“ kūrybinės veiklos 30-metis:

Šoka „Sūkurys“. Sportinių šokių kolektyvo kūrybinės veiklos 30-metis

Tuometinėje – sovietinėje – Lietuvoje pramoginiai šokiai tapo vakarietiško, šiuolaikiško ir šiek tiek uždrausto saldaus gyvenimo simboliu.

Sovietinė valdžia, nors ne visada lengvai, tačiau visgi nežlugdė šokių ir 1964 m. leido Lietuvoje surengti pirmąsias varžybas. Tuomet šalyje visi išgirdo medikų Jūratės ir Česlovo Norvaišų vardus – jie tapo pirmojo konkurso nugalėtojais tiek klasikinių, tiek Lotynų Amerikos šokių programose.

Šoka Jūratė ir Česlovas Norvaišos:

Jūratė ir Česlovas Norvaišos. Samba
Jūratė ir Česlovas Norvaišos. Pasadoblis
Jūratė ir Česlovas Norvaišos. Kvikstepas

Vėliau duetas aštuonerius metus buvo visos Sovietų Sąjungos čempionais, o 1974 m. perėmė vadovavimą „Sūkurio“ kolektyvui ir šį darbą tebedirba iki mūsų dienų.

Pramoginių šokių virusas plito ir kituose šalies miestuose. 1965 m. Klaipėdoje Skaistė Idzelevičienė įkūrė kolektyvą „Žuvėdra“, kuriam iki šiol vadovauja kartu su partneriu gyvenime ir ant parketo – Romaldu Idzelevičiumi.

Kolektyvo „Žuvėdra“ pradžia:

Kolektyvo „Žuvėdra“ pradžia

Kiek vėliau – 1978 m. – Dalia ir Vidutis Kamaičiai pakvietė šokti vilniečius šokių klube „Vijūnas“ – ir šiandien čia mokytis šokti traukia įvairaus amžiaus žmonės. Vėliau tiek didžiuosiuose, tiek ir mažesniuose miestuose pradėjo kurtis vis daugiau šokių klubų.

Sovietinis Kaunas tikrai negalėjo pasigirti gražių renginių gausa, tad miestiečiai išskėstomis rankomis sutiko Kauno „Sūkurio“ organizuotas „Gintarinės poros“ varžybas, kurios sutraukdavo minias žiūrovų ir dalyvių.

Kauno sporto halė būdavo apgulta ne mažiau nei per krepšinio varžybas: čia buvo galima išvysti ne tik mūsų šalies šokių žvaigždes, bet ir svečius iš užsienio, pasigėrėti nematytais šokiais bei apdarais.

Tarybų Lietuva 1968, „Gintarinė pora“:

Tarybų Lietuva 1968 - 22. Gintarinė pora

Tokią galimybę Lietuvos televizija sukurdavo ir žiūrovams prie ekranų – žurnalas „Tarybų Lietuva“ neretai parodydavo vaizdų iš „Gintarinės poros“. Beje, Lietuvos televizija tik aštuoneriais metais tuomet atsiliko nuo pirmosios šokių varžybų televizinės transliacijos Vokietijoje (1960 m.).

„Žuvėdros“ pasirodymas (1994 m.):

Klaipėdos sportinių šokių kolektyvo „Žuvėdra“ pasirodymas