Sportas

2015.10.16 09:09

Paaiškėjo, kas kaltas dėl neramumų rungtynėse su Anglija

BNS 2015.10.16 09:09

Lietuvos futbolo federacija (LFF), policijos atstovai ir LFF stadione dirbusios apsaugos vadovybė bendrame susitikime analizavo priežastis, dėl kurių nepavyko išvengti incidentų tarp Lietuvos ir svečių sirgalių Europos čempionato atrankos rungtynių metu praėjusį pirmadienį (spalio 12 d.) tarp Lietuvos ir Anglijos rinktinių bei aptarė prevencijos galimybes.

Pasak pranešimo, trišaliame susitikime prieita išvados, jog LFF stadiono infrastruktūra nėra pakankama aukšto rizikos lygio rungtynėms – ypač tokioms, kur oficialiai parduodamų bilietų svečių aistruoliams skaičius nepatenkina viso poreikio ir aistruoliai bando patekti į stadioną bet kokia kaina.

„Tikrai nėra taip, kad visa tai buvo staigmena, tam ruošėmės visomis išgalėmis. Vos sužinoję, kad žaisime su Anglija viešai informavome, kad negalėsime sutalpinti visų norinčių, o norint išspręsti šį klausimą neužteks vien LFF pastangų, – sakė LFF generalinis direktorius Edvinas Eimontas. – Tuo labiau, kad reprezentacinio stadiono problema žinoma daugelį metų, tačiau prisimenama dažniausiai tik jau po to, kai įvyksta koks nors incidentas ar kritiškai atsiliepia žiniasklaida“.

Pasak LFF generalinio direktoriaus, bet kokiu atveju, dabar svarbu analizuoti padarytas klaidas, su teisėsauga ieškoti kelių ir sprendimų su saugumo specialistais. Tai padėtų išvengti panašių incidentų ateityje, nes po poros metų turėsime priimti tūkstančius anglų ir škotų aistruolių, arba gali tekti ieškoti kardinaliai kitokių sprendimų.

Susitikime konstatuota, jog pagrindinė problema, dėl kurios kilo neramumai tribūnose, tapo dalies aistruolių iš Anglijos nelegaliai, apeinant bendrą įsigijimo tvarką, iš trečiųjų asmenų Lietuvoje įsigyti bilietai ne svečių gerbėjams skirtame sektoriuje.

Oficialiai svečių aistruoliams skirtame sektoriuje, į kurį bilietus buvo galima pirkti tik per Anglijos FA, o atskyrimui nuo kitų žiūrovų buvo skirtos papildomos saugos darbuotojų pajėgos, rimtesnių incidentų neužfiksuota.

Pasak policijos atstovų, nedisciplinuoti, linkę kelti neramumus futbolo aistruoliai iš Lietuvos į savo šalį parsiveš žinią, jog į stadioną patekti įmanoma ir nelegaliai, todėl tikėtina, kad kitose rungtynėse jų gali atvykti dar daugiau. Todėl svarbu jiems duoti aiškią žinią, jog tam tikrais atvejais, pažeidus taisykles, žiūrovai į stadioną gali būti neįleidžiami.

Didžiojoje Britanijoje, kur sukaupta ilgametė patirtis ir sukurta įstatyminė bazė kovoti su chuliganizmu stadionuose, kiekvienas į stadioną einantis žiūrovas yra identifikuojamas. Pažeidęs taisykles gali būti ne tik diskvalifikuotas iš dalyvavimo sporto varžybose, bet ir gauti draudimą palikus šalį keliauti į užsienį, kur vyksta tam tikros komandos išvykos rungtynės.

Lietuvos policijos atstovai atkreipė dėmesį, jog jau pusmetį yra ruošiamas įstatymas, kuriame būtų paliestas renginio saugumo organizavimo klausimas.

Savo ruožtu, LFF identifikavo galimus patobulinimus siekiant padidinti saugumą. Tarp jų numatomas bilietų pardavimo tvarkos į tam tikrus sektorius griežtinimas, papildomas stadiono ženklinimas ir apšvietimas, kitas esamos infrastruktūros atnaujinimas ir koregavimas, nuodugnesnė apsaugos darbuotojų atranka, rungtynėse naudojamų laikinųjų objektų lokacijos pakeitimas ir kita.

Tačiau, kaip pastebėjo LFF generalinis direktorius, „ženklios esamo LFF stadiono techninės infrastruktūros rekonstravimo galimybės, dėl visiškai objektyvių priežasčių, yra ribotos“.

Lietuvos futbolo federacija dar kartą atsiprašo futbolo sirgalių, kurie nukentėjo per rungtynes ir tikisi, jog įgyvendintos analizės išvados bei glaudesnis bendradarbiaujančių struktūrų veiklos koordinavimas padės išvengti tokių situacijų ateityje.