Sportas

2020.04.25 09:23

Po traumos pernai sugrįžimą forsavusi Palšytė karantine mato ir pozityvą: dabar yra pats metas sustoti ir nurimti

Rytis Kazlauskas, LRT.lt2020.04.25 09:23

Į kitus metus perkeltos Tokijo olimpinės žaidynės, masiškai atšaukiamos įvairios tarptautinės lengvosios atletikos varžybos bei nežinia dėl Deimantinės lygos varžybų etapų buvo tapę rimtu signalu, kad lengvaatlečių kalendoriuose bus išbrauktas ir rugpjūčio pabaigoje Paryžiuje turėjęs vykti Europos čempionatas.

Apie šio renginio likimą penktadienį 2016 metų Europos šuolio į aukštį rungties vicečempionė Airinė Palšytė turėjo diskutuoti kartu su kitais sportininkais iš užsienio vaizdo konferencijoje.

Sportininkai turėjo sudėlioti šių metų varžybų iki Europos čempionato kalendorių, aptarti galimą sezono startą bei kitus esminius klausimus, norint išjudinti iš mirties taško koronaviruso pandemijos suparalyžiuotą sezoną.

Ketvirtadienį paskelbus apie Europos čempionato atšaukimą, į ateitį buvo nukelta ir minėtoji sportininkų konferencija.

Portalo LRT.lt kalbinta sportininkė, palaikanti ryšius ir su lengvaatlečiais iš kitų valstybių, papasakojo apie Tarptautinės lengvosios atletikos federacijos (IAAF) dėliojamus planus dėl sezono pratęsimo.

„Dar nėra aišku, kada sezonas galėtų prasidėti. Yra galvojama apie startą rugpjūčio viduryje, o finišą – spalio viduryje, – tikino A. Palšytė. – Nemaža dalis atletų abejoja dėl galimybių varžytis tarptautinėje arenoje. Dar nežinoma, kada bus atvertos valstybių sienos. Jeigu varžybos ir vyks, jos bus organizuojamos be žiūrovų. Vykdant varžybas be žiūrovų, labai sunku užtikrinti, kad sportininkų pasiekti rezultatai yra užfiksuoti teisingai ir nėra jokių sukčiavimų.“

Jeigu sezonas ir prasidės, planuose yra kalbama apie šiemet vyksiančius Deimantinės lygos varžybų etapus. Katare, Kinijoje, Švedijoje, Italijoje ir Maroke turėję vykti šių metų etapai dėl koronaviruso pandemijos jau buvo nukelti į vėlesnę metų dalį.

Tiesa, į šias prestižines komercines lengvosios atletikos varžybas pateks tik geriausi šalių sportininkai, kurie dar iki startų Deimantinės lygos etapuose bus praleidę ilgą laiką be tarptautinių varžybų.

Kita problema – net ir įspūdingi sportininkų rezultatai šiose varžybose negarantuotų olimpinių kelialapių. Perkėlus olimpines žaidynes į 2021-uosius, normatyvų vykdymo laikotarpis oficialiai prasidės tik nuo gruodžio 1-osios.

„Kaip tokiu atveju bus užtikrinama sportininkų motyvacija, nekalbant apie tik norą užsidirbti? – retoriškai klausė A. Palšytė. – Mano vadybininkė minėjo, kad jeigu Deimantinės lygos varžybos būtų vykdomos, jeigu jose būtų pasiekiami aukšti rezultatai, būtų stengiamasi kiek paankstinti olimpinių žaidynių kvalifikacinio laikotarpio pradžią. Galbūt net iki rugsėjo mėnesio ir taip įskaityti Deimantinės lygos varžybų rezultatus.“

Dar praėjusių metų vasarą atsispiriamosios kojos traumą patyrusi A. Palšytė skubėjo atsigauti iki rudenį Katare surengto pasaulio čempionato. Rekordiškas sugrįžimas ir startas ketvirtose karjeroje pasaulio pirmenybėse nebuvo sėkmingas – neįveikusi kvalifikacinio barjero, sportininkė liko 22-a bendroje įskaitoje.

Šuolininkei į aukštį nesusiklostė ir žiemos sezono startai. Vasario pabaigoje surengtame Lietuvos uždarų patalpų čempionate daugkartinė šalies čempionė A. Palšytė, įveikusi tik 180 cm aukščio kartelę, nusileido Urtei Baikštytei.

Dabar niekur skubėti neturinti sportininkė gali ramiau žvelgti į ateitį. A. Palšytė tikina, kad šį laiką stengsis išnaudoti produktyviai.

„Sezonas iš tikrųjų tampa tuščias, bet man asmeniškai šitas laikas yra į naudą. Turiu daugiau laiko susikoncentruoti į traumų gydymą bei esamas problemas. Suprantu, kad nėra reikalo save priverstinai stumti. Galiu praleisti ir Lietuvoje vyksiančias varžybas bei jas paaukoti, kad galėčiau būti pasiruošusi 2021 metams visu šimtu procentų.

Po praėjusią vasarą patirtos traumos skubėjau sugrįžti iki pasaulio čempionato. Bandžiau sau įrodyti, kad galiu šokti. Buvo paskubinti įvykiai, paskubinta reabilitacija. Manau, kad dabar yra pats tas metas sustoti ir nurimti“, – teigė pašnekovė.

Jeigu ne koronaviruso pandemija, Lietuvoje A. Palšytės pavasarį nesutiktumėte. Sportininkė jau kovo pabaigoje pakelia sparnus į užsienį ir treniruočių stovyklose praleidžia laiką iki balandžio pabaigos.

Portalui LRT.lt šuolininkė į aukštį kalbėjo, kad jaučiasi keistai būdama gimtinėje.

„Buvimas namuose yra keistas. Pavyzdžiui, atsiranda galimybė matyti gamtos pokyčius, kurių anksčiau nepastebėdavau. Aišku, kad režimas yra lėtesnis. Yra daugiau laisvo laiko, yra daugiau laisvo laiko įlįsti ir visokioms mintims, nebūtinai teigiamoms. Nereiškia, kad viskas yra blogai“, – pasakojo A. Palšytė.

Šuolininkė į aukštį, kaip ir kiti mūsų šalies lengvaatlečiai, jau nuo pirmadienio galės sugrįžti į sporto bazes ir treniruotis saugiu atstumu nuo kolegų įprastinėmis treniruočių sąlygomis.

Vyriausybės patvirtinti karantino apribojimų sušvelninimai, anot sportininkės, džiugina, tačiau verčia stebėtis, kodėl jie negalėjo būti priimti anksčiau.

„Labai keista, kodėl to nebuvo galima padaryti anksčiau, – apie tokį valdžios sprendimą kalbėjo A. Palšytė. – Skaičiavome, kad vienam žmogui yra skiriamas 10 metrų kvadratinis plotas, tokiu atveju stadionas galėtų talpinti apie 6000 žmonių. O bėgdama parkelyje matai, kad kartais nėra vietos pralenkti kitus žmones. Supranti, kad sprendimai priimami keistai. Gerai, kad nuo pirmadienio turėsime galimybę sportuoti. Manau, kad mūsų dienotvarkė bus dar kitokia ir panašesnė į įprastą.“