Sportas

2020.04.23 21:59

Šuolį karjeroje atliksiantis „Žalgirio“ naujokas: „Walkupo 2.0“ versija ar naujasis Grigonis?

Rytis Kazlauskas, LRT.lt2020.04.23 21:59

Kauno „Žalgirio“ klubui žaidėjų rinkoje pavyko sužvejoti laimikį, į kurį kauniečiai buvo nusitaikę jau ne vieną mėnesį. Komandos gretose nuo kito sezono rungtyniaus amerikietis Steve`as Vasturia.

Iš Filadelfijos kilęs 24-ejų metų 196 cm ūgio gynėjas Kaune sulauks debiuto ir stipriausiame Senojo žemyno turnyre – Eurolygoje. Krepšininko kelionė į „Žalgirio“ gretas priminė sprintą su kliūtimis laiptais aukštyn.

Po studijų Notre Dame universitete (2013–2017 m.), kuriame krepšininkas trejus metus rungtyniavo su „Žalgiryje“ žaidžiančiu aukštaūgiu Martinu Gebenu, S. Vasturia prieš 2017 metų NBA naujokų biržą rodė savo talentus Filadelfijos „76ers“ klubui. Tiesa, nei ši nei kitos NBA komandos krepšininko naujokų biržoje nepasirinko.

Koją sėkmingai pradėti profesionalo karjerą gynėjui pakišo netrukus gauta trauma. Antroje 2017–2018 m. sezono pusėje gavęs Berlyno ALBA pasiūlymą krepšininkas atvyko į Europą.

Tiesa, naujoje karjeros stotelėje S. Vasturia buvo tik treniruočių pagalbininkas Mariui Grigoniui ir kitiems tuo metu Berlyno ekipoje žaidusiems krepšininkams. Amerikietis Vokietijos ekipos gretose sužaidė tik dvejas rungtynes.

Universalusis gynėjas pirmajam tvirtam profesionalo karjeros žingsniui pasirinko antrąjį Ispanijos krepšinio divizioną. 2018–2019 m. sezone žaidėjas praleido „Palencia“ klube, kuriame rungtyniavo ir dabartinis „Šiaulių“ komandos aukštaūgis Rokas Gustys.

„Palencia“ ekipoje S. Vasturiai pagaliau pavyko parodyti savo talentus. Krepšininkas per 39 rungtynes įmesdavo po 15,9 taško (tritaškiai 34,6 proc.), atkovodavo po 5,4 kamuolio ir atlikdavo po 3,4 rezultatyvaus perdavimo.

Solidūs rezultatai antrajame pagal pajėgumą Ispanijos krepšinio divizione leido amerikiečiui atrasti naujas aukštumas bei debiutuoti Vokietijos krepšinio lygoje žaidžiančiame Vechtos „Rasta“ klube.

2018–2019 m. sezono atradimu Vokietijoje tapusi „Rasta“ ekipa iškovojo teisę rungtyniauti ir FIBA čempionų lygoje. Tokiu būdu „Rasta“ gretose atsidūręs S. Vasturia gavo galimybę žaisti dvejuose turnyruose bei įrodyti savo pajėgumą prieš gerokai pajėgesnes ekipas nei metais anksčiau Ispanijoje.

Krepšininkas Vokietijos krepšinio lygoje įmesdavo po 13,4 taško (tritaškiai 35,9 proc.), atkovodavo po 3,7 kamuolio ir atlikdavo po 4,9 kamuolio. FIBA čempionų lygoje žaidėjo rodikliai buvo panašūs: 11,8 taško (27,1 proc.), 3,9 kamuolio ir 5,4 rezultatyvaus perdavimo.

Būsimo žalgiriečio profilis: T. Walkupo versija ar naujasis M. Grigonis?

Vos tik pasklidus naujienoms apie tai, kad „Žalgiris“ domisi S. Vasturia, krepšinio bendruomenė netruko surasti panašumų tarp žaidėjo ir nuo 2018–2019 m. sezono Kaune rungtyniaujančio Thomo Walkupo. Pasigirsta nuomonių, kad Kaune žais „Thomo Walkupo 2.0“ versija.

Iš tikrųjų, jeigu lyginsime abiejų žaidėjų karjeros kelią į Kauno „Žalgirį“, rasime nemažai panašumų. T. Walkupas iki atvykdamas į Lietuvą, 2017–2018 m. sezoną praleido Vokietijos Liudvigsburgo „MHP Riesen“ ekipoje, kurios gretose debiutavo FIBA čempionų lygoje.

Net ir T. Walkupo statistika šiame turnyre (11 taškų, 4,3 atkovoto kamuolio ir 4,2 rezultatyvaus perdavimo) buvo itin panaši į S. Vasturios. Tiesa, čia galima užbaigti šių dviejų žaidėjų sutapatinimo į vieną procesą.

„S. Vasturia yra labiau plastiškesnis ir universalesnis puolime krepšininkas nei Thomas Walkupas. Man jis daugiau primena Marių Grigonį“, – bendraudamas su portalu LRT.lt kalbėjo buvęs būsimo žalgiriečio komandos draugas „Palencia“ gretose Rokas Gustys.

„Šiauliuose“ puikų debiutinį sezoną LKL čempionate sužaidęs R. Gustys gali ne tik puikiai įvertinti S. Vasturios, bet ir žino, ką sako kalbėdamas apie M. Grigonio žaidimą. „Šiauliams“ atstovavęs vidurio puolėjas su „Žalgirio“ gynėju ne vienerius metu rungtyniavo įvairaus amžiaus Lietuvos rinktinėse.

Rungtyniaudamas su R. Gusčiu Ispanijoje, S. Vasturia, kaip ir studijų laikais Notre Dame universitete, atakas mėgdavo užbaigti prasiveržimais bei ieškodamas varžovų pražangų. Amerikietis mesdavo dvigubai daugiau dvitaškių (7,9) nei tritaškių (4).

Visgi, anot R. Gusčio, „Žalgirio“ naujoko talentai puolime neapsiribodavo tik renkamais taškais.

„Jis yra puikus žaidėjas, kuris labai tinka europietiškam krepšiniui. Steve`as gerai mato aikštę ir gali atlikti puikius perdavimus, – aiškino R. Gustys. – Jis gerai veržiasi krepšinio link ir yra ypač puikus greitajame puolime.“

Žaidėjo universalumą, anot „Šiauliuose“ žaidusio aukštaūgio, įrodo ir galimybė žaisti keliose pozicijose. R. Gustys tvirtino, kad atakuojančio gynėjo pozicijoje nominaliai žaidžiančiam S. Vasturiai nesvetimi ir kiti vaidmenys.

„Sakyčiau, kad jis yra labiau atakuojantis gynėjas, bet jaučiasi patogiai žaisdamas ir įžaidėju. Puolime jis gali žaisti ir lengvojo krašto puolėjo pozicijoje, nes turi ilgas rankas ir yra pakankamai aukštas“, – aiškino vidurio puolėjas.

Kūrybinę gyslelę naujasis „Žalgirio“ pirkinys demonstravo žaisdamas Vokietijoje. Vechtos ekipoje, skirtingai nei sezone Ispanijoje, krepšininkas jau nebebuvo pagrindinė opcija puolime, todėl S. Vasturia, prisitaikęs prie naujojo vaidmens, dažnai ieškodavo komandos draugų. 2019–2020 m. sezone per 34 sužaistas rungtynes Vokietijos ir FIBA čempionų lygos turnyruose gynėjas 19-oje susitikimų atliko 5 ar daugiau rezultatyvių perdavimų.

S. Vasturios universalumas turėjo atkreipti Šarūno Jasikevičiaus akį. Gynėjų grandyje „Žalgirio“ vairininkas mėgsta keliose pozicijose galinčius žaisti, gerai žaidimą skaitančius bei gynyboje sėkmingai su savo užduotimis susitvarkančius žaidėjus tokius, kaip Leo Westermannas, Vasilije Micičius ar tas pats Marius Grigonis.

Būtent darbas gynyboje taip pat nėra svetimas amerikiečiui, kuris yra pagarsėjęs, kaip aiškiai savo užduotis gynyboje suprantantis ir jas gerai vykdantis krepšininkas. Ilgos rankos gynėjo pozicijoje nemažas ūgis (196 cm) leidžia krepšininkui sėkmingai darbuotis prieš varžovus nuo „pirmosios“ iki „trečiosios“ pozicijos.

Krepšininko minusai bei potencialas tapti didžiuliu laimikiu kitiems

Kauno „Žalgirio“ komandos gerbėjai dar nepamiršo klube 2019–2020 m. sezone taip ir nepritapusio Alexo Perezo. Gynėjo kelias į Lietuvą, kaip ir S. Vasturios atveju, vedė per FIBA čempionų lygos klubą – Bandirmos „Banvit“.

Meksikietis Eurolygoje taip ir nepritapo bei greitai atsisveikino su „Žalgiriu“. Nors S. Vasturia yra kitokio profilio žaidėjas, debiutas Eurolygoje neabejotinai taps kol kas didžiausiu iššūkiu 24-erių metų krepšininko karjeroje.

Debiutavęs „Rachta“ gretose, S. Vasturia per pirmąsias 7 turnyro rungtynes fiksavo 3,5 prarastų kamuolių vidurkį. Tiesa, vėliau žaidėjui pavyko susitvarkyti su šia problema ir per kitus 6 susitikimus krepšininko vidurkis krito iki 2,6 klaidos.

Krepšininkui Eurolygoje teks prisitaikyti prie visiškai kitokio žaidimo greičio, intensyvumo ir fiziškumo.

Jeigu krepšininkui pavyks debiuto aukštesniame lygyje sunkumais, krepšinio sirgaliai įdėmiai stebės ir S. Vasturios pataikymo iš toli skaičius. Gynėjas FIBA čempionų lygoje tritaškius 2019–2020 m. sezone realizuodavo tik 27,1 procento tikslumu.

Sezono pradžioje žaidėjas buvo pataikęs tik 2 tolimus metimus iš 17 (11,7 proc.) per pirmąsias ketverias sužaistas rungtynes.

„Steve`as turi ryžto atakuoti iš toli. Jeigu jis jaučia metimą, gali prisvaidyti daug tritaškių. Tiesa, jis labiau mėgsta kurti atakas bei veržtis krepšio link“, – apie buvusio komandos draugo sugebėjimus atakuoti iš toli pasakojo R. Gustys.

Nors žaidėjo statistika FIBA čempionų lygoje atakuojant iš toli nebuvo įspūdinga, krepšininkas Vokietijos čempionate tritaškius metė gerokai užtikrinčiau (35,9 proc.), o antraisiais metais universitete iš toli atakavo net 41 proc. pataikymu.

S. Vasturios žaidimo advokatai gali remtis T. Walkupo pavyzdžiu. Krepšininkas debiutiniame Eurolygos sezone (2018–2019 m.) tritaškius metė 29,5 proc., o 2019–2020 m. – net 46,7 proc. pataikymu.

Akivaizdu, kad S. Vasturia yra „daugiau nei vieno sezono Kaune“ Š. Jasikevičiaus filosofijos krepšininkas. Rinkoje didelės vertės dar neturintis krepšininkas anaiptol nebus brangiausias kito sezono „Žalgirio“ pirkinys. Nors oficialiai dar nėra paskelbtos gynėjo kontrakto su „Žalgiriu“ detalės, nesunku suprasti, kad krepšininkas su klubu sudarė daugiau nei vieno sezono trukmės sutartį.

Geriausiais pavyzdžiais amerikiečiui komandoje taps jau minėti T. Walkupas ir M. Grigonis, kuris „Žalgirio“ gretose, perkandę Š. Jasikevičiaus sistemos niuansus, tapo neabejotinais komandos lyderiais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt