Naujienų srautas

Sportas2015.10.15 13:42

P. Motiejūnas įspėja: Labai realu, kad rinktinė liks be NBA ir Eurolygos žaidėjų

Chaosas ir nesuvokiama destrukcija – taip FIBA braižomą tarptautinio krepšinio tvarkaraštį apibūdina Kauno „Žalgirio“ vadovas Paulius Motiejūnas. Jis patvirtino, kad sezono metu, rudenį ir žiemą, Eurolyga neketina savo žaidėjų išleisti į nacionalinę komandą. Principinga tiek FIBA, tiek Eurolyga, todėl didžiausių Europos krepšinio organizacijų karas gali baigtis negražiai.

P.Motiejūnui naujasis tarptautinio krepšinio tvarkaraštis atrodo nelogiškas, netgi jei Eurolygos žaidėjai galėtų prisijungti prie rinktinės. Jų žaidimas sezono metu sujauktų krepšinio klubų planus, o kadangi nacionalinės komandos neturėtų geriausių žaidėjų iš NBA, kentėtų ir žiūrovai.

Tokios nuomonės vieningai laikosi ir visas didžiojo Eurolygos vienuoliktukas. Eurolygos vadovo Jordi Bertomeu siūlomas tvarkaraštis netenkina FIBA. Krepšinio revoliucionieriai užsispyrę laikosi savo pozicijos.

„Žalgirio“ direktorius įtariai žiūri ir į FIBA planus surengti alternatyvą Eurolygai. Anot P.Motiejūno, palenkti į naują turnyrą stipriausius Europos klubus FIBA bando grasinimais diskvalifikuoti rinktines.

Laiko liko nedaug. FIBA startuoti su nauju turnyru planuoja jau 2016-ųjų rudenį, o 2017-aisiais įsigalios nauja atrankos į 2019-ųjų pasaulio čempionatą sistema, kai penkis kartus per dvejus metus rinktinės rudenį ir žiemą savaitei rinksis į stovyklas.

P.Motiejūnas įspėja, kad protu nesuvokiamas scenarijus, pagal kurį Lietuvos rinktinė ir kitos šalys dėl vietos pasaulio čempionate kovotų be Eurolygos ir NBA krepšininkų, yra visai realus.

„Čia labai realu, – nė nesuabejojęs 24sek.lt teigė P.Motiejūnas. – Viskas vilkinama ir galvojama, kad spaudimu ar kitais būdais pavyks pasiekti savo tikslų. Labai realu. Jau ir be NBA žaidėjų tie rinktinių langai yra nesąmonė krepšinio prasme.“

24sek.lt pateikia išsamų pokalbį su P.Motiejūnu apie pilkus debesis tarptautinio krepšinio padangėje ir neskaidrų FIBA organizuojamą klubinį turnyrą, kuris siekia išstumti Eurolygą.

– Jordi Bertomeu paskelbė, kad Eurolyga neketina išleisti žaidėjų į rinktines rudens ir žiemos nacionalinių komandų „langų“ metu. Tai buvo nelaukta ar apie tokią poziciją Eurolygos klubai žinojo jau seniai?

– Kadangi turime A licenciją ir esame Eurolygos valdybos nariai, su mumis ši pozicija buvo derinama. FIBA susitikinėja su skirtingais klubais, skirtingomis federacijomis atskirai, o Eurolygoje visų komandų darbas vyksta bendrai. Visi 11 A licencijas turinčių klubų laikosi vieno kelio, todėl Bertomeu žodžiai mūsų visiškai nenustebino.

Eurolygos vadovas buvo minėjęs, kad susitiks su FIBA vadovais ir bandys tartis, ieškoti alternatyvų. Bet rasti kompromisą su FIBA buvo sudėtinga.

– Kokios tos galimos alternatyvos?

– Esminis dalykas – požiūris į šį reikalą ir dialogas, kad tų rinktinių langų būtų mažiau. Galbūt langai galėtų būti atverti prieš ir po sezono. Juk galima bendrai susėsti ir derinti kalendorių prie pasaulio čempionato, olimpinių žaidynių. Bet kiek man teko girdėti, FIBA tam sako kategorišką „ne“.

Mėtosi grasinimais diskvalifikuoti federacijas, kaip jau yra buvę su Rusijos ir Japonijos krepšinio federacijomis. Bet man tai labiau primena politinės galios demonstravimą.

– Atsižvelgiant į Eurolygos ir FIBA interesus, ar įmanoma šioje situacijoje rasti visas puses tenkinantį kompromisą?

– Viskas įmanoma. Tik reikia, kad aukščiau visko būtų krepšinis, o ne kažkoks galios rodymas. Eurolyga yra verslo struktūra, kuri generuoja pinigus tiek iš televizijos, tiek iš rėmėjų. Atrodo mažų mažiausiai keista, kai kažkas ateina iš šono ir verslo struktūrai liepia kažką daryti. Sunkiai suvokiama.

NBA yra daug galingesnė už Eurolygą. NBA pozicija aiški ir niekas jos nekvestionuoja. Maždaug „darykite, ką norite“. FIBA ramiai tą priėmė, nedarė jokio spaudimo. Juk net kalbų nėra, kad FIBA galėtų grasinti JAV diskvalifikuoti jų rinktinę.

Reikia, kad Eurolyga ir FIBA susėstų prie bendro stalo kaip dvi krepšinio bendruomenės. Ir kad krepšinį propaguojantys organai ieškotų bendro sprendimo. Visada galima rasti išeitį.

– Iki naujo FIBA tarptautinio krepšinio tvarkaraščio liko porą metų. Sakykite, ar iš tikrųjų įmanoma, kad rinktinės liks ne tik be NBA, bet ir be Eurolygos žaidėjų?

– Visiškai įmanoma. Čia labai realu. Viskas vilkinama ir galvojama, kad spaudimu ar kitais būdais pavyks pasiekti savo tiklsų. Labai realu. Jau ir be NBA žaidėjų tie rinktinių langai yra nesąmonė krepšinio prasme.

– Kokios didžiausios rinktinių langų atvėrimo sezono metu problemos?

– Afišuojama, kad pagrindinis tų langų tikslas – pritraukti kuo daugiau žiūrovų sezono metu. Bet pirmiausia, norėdamas pritraukti žiūrovus, turi surinkti rinktinę su stipriausiais žaidėjais. Be to, kvalifikacijoje, kiek žinau, reikėtų žaisti su visokiomis ne krepšinio šalimis. Žiūrovui tai ne taip įdomu. Beje, rinktinė žaistų ne visos sudėties.

Primetamas toks modelis, kuris esą federacijoms būtų pelningas, nes jos uždirbtų ne tik vasarą, bet ir sezono metu. Tačiau tai sunkiai įmanoma. Krepšininkai būtų nesusižaidę, rinktinės rungtyniautų ne stipriausios sudėties. Manau, net Lietuvoje būtų sudėtinga išparduoti visus bilietus, o ką jau kalbėti apie kitas valstybes.

– Kokią įtaką rinktinių „langas“ turėtų klubams. Pavyzdžiui, „Žalgiriui“?

– Tai nesąmonė. Išreguliuotų pasiruošimą sezonui. Jau dabar žaidėjai atvažiuoja nesportavę, visi susirenka į komandą likus dešimt dienų iki sezono pradžios. Jei išvažiuotų į rinktinę, sugriūtų visas planas.

Pašalinkite iš klubo, pavyzdžiui, penkis žaidėjus. Lieka septyniese. Likę žaidėjai nei gali tinkamai ruoštis rungtynėms, nei normaliai sportuoti. Juk ir treneriai išvažiuotų. Visiškas chaosas. Žaidėjus savaitei paleisti atostogų? Tada jie išsimuštų iš ritmo. Visiška destrukcija. Nesuvokiama.

– Kaip NBA reaguoja į tai, kad stipriausių lygų patvirtinimo negavusi FIBA bando visus šokdinti pagal savo dūdelę?

– NBA yra daug galingesnė už Eurolygą. NBA pozicija aiški ir niekas jos nekvestionuoja. Maždaug „darykite, ką norite“. FIBA ramiai tą priėmė, nedarė jokio spaudimo. Juk net kalbų nėra, kad FIBA galėtų grasinti JAV diskvalifikuoti jų rinktinę. Supranta, kad prieš galingesnį nepašokinėsi. O Europoje jie bando parodyti savo galią.

Naujas turnyras nevilioja

– FIBA planuose – ir naujas turnyras, kuris taptų alternatyva Eurolygai. Ar neteko girdėti, kas iš didžiųjų Eurolygos klubų ryžtųsi žaisti FIBA projekte?

– Atsimenant 1999-uosius, būtų, kas eitų ir kas liktų. Su pinigais gali nupirkti daug ką. Bet ir pačioje Eurolygoje esame kalbėję, kad jei kas nors pateiktų tokį projektą, kuris klubams būtų naudingesnis, visi ten eitų. Bet trūksta aiškumo, skaidrumo: neaišku, nei koks rėmėjas, nei iš kur tie žadami pinigai.

Eurolygos vadovas sakė, kad jei FIBA viską išgrynintų ir pasakytų, kad klubams bus finansiškai geriau ir krepšinio prasme naudingiau, tai klubai galėtų spręsti patys. Jei komandoms FIBA turnyre būtų geriau, tai net nebūtų jokių svarstymų – dauguma klubų iškart ir pereitų.

Bet svarbu pabrėžti, kad Eurolygą valdo patys klubai. Kaip ir LKL. Ne kažkoks vienas žmogus, o patys klubai. O kiek teko sužinoti iš paskutinės informacijos, neaišku, kurie klubai būtų FIBA valdyme, o kurie ne. Valdybą sudarytų ne visi, bet tam tikri klubai, būtų kažkokie FIBA žmonės, rėmėjai, dar kažkas. Taip išeina, kad iš krepšinio organo, kurio valdyme dalyvavai pats, išeini ten, kur jau valdo tave. Vėlgi, tai nėra naudinga klubams.

Gal kas nors dar pasikeis. Gal šitas modelis bus šimtą kartų geresnis už Eurolygą. Bet kol kas tai sunkiai tikėtina. Apie jį girdime pusantrų metų, bet to aiškumo nedaugėja.

– Skaitant Lietuvos krepšinio federacijos pateikiamą informaciją apie FIBA projektą, susidaro įspūdis, kad LKF visiškai palaiko FIBA modelį. Ar LKF skatina Lietuvos klubus linkti prie FIBA projektų?

– Tai – normalu. Jie galvoja apie Lietuvos rinktinę. Jei tikrai yra grėsmė, kad dėl „Žalgirio“ ar kitų komandų gali diskvalifikuoti visą federaciją, normalu, kad tai juos spaudžia.

Eurolygos valdybos susirinkime sužinojome, kad FIBA vadovai buvo atskirai susitikę su skirtingais klubais, skirtingomis federacijomis ir atskirai siūlė sąlygas, kuriomis galėtų žaisti. Su mumis irgi buvo kalbėta, bet galiausiai visi nusprendėme pasirašyti raštą, kad nenorime tartis atskirai po vieną – esame vieningi, niekas nenori kažkur kitur pulti stačia galva, todėl derėsimės visi kartu.

Bus, kas eis į FIBA projektą, kas ne, bet kol kas tarp Eurolygos A licencijos savininkų išlaikyta vienybė. Ir ji jaučiasi. FIBA mus kvietė į derybas, bet atsakėme, kad bus sudaryta speciali grupė, kurioje bus ir Bertomeu, ir kitų klubų atstovai, todėl derėtis reikia su jais.

– Ar dėl susidariusios situacijos vyksta kokie nors pokalbiai su LKF?

– Vyksta. Bandome gauti informaciją, stebime. Tas procesas bus gana ilgas, bet viskas greitai išsispręs. Ir tai išsispręs nebūtinai gražiai. Kitas Eurolygos posėdis numatytas kitą mėnesį. Po Eurolygos susitikimo su FIBA lauksime naujų žinių. O su LKF kalbame ir kalbėsime.

– Kalbant apie FIBA grasinimus diskvalifikuoti rinktines, ar tie gąsdinimai turi pagrindo? Nejaugi už klubo nesutikimą žaisti FIBA klubiniame turnyre organizacija ryžtųsi pašalinti stipriausias rinktines iš pasaulio, Europos čempionatų?

– Man tai atrodo nerealu. Netikiu, kad visos ispanų, graikų ar turkų komandos nueis į FIBA projektą. Jei visi eis, tai lygiai taip pat eis ir „Žalgiris“. Akivaizdu, jei pasiūlymas bus naudingas, ten eis visi. Nebus problemų.

Bet jeigu taip nebus, netikiu, kad FIBA diskvalifikuotų ispanus, graikus, turkus ir Europos čempionatą organizuotų be šitų rinktinių. Tai vėl prasilenktų su jų tikslais – nesurinktų pilnų arenų ir krepšiniui tai būtų krachas. Nebūtų ir finansinės naudos – nebūtų produkto, kurį FIBA galėtų parduoti. Arba tas produktas būtų daug silpnesnis.

Įsivaizduokite, antra, trečia pasaulio reitingo rinktinė (Ispanija ir Lietuva, – aut. past.) nedalyvauja tarptautiniame turnyre. Tai yra nesąmonė.

– Deryboms dėl naujo FIBA turnyro liko maždaug vieneri metai, dėl rinktinių langų – dveji. Kokią jų baigtį prognozuojate?

– Labai sunku pasakyti. Viskas priklauso nuo derybų. Visoms pusėms prioritetas turi būti krepšinis, ne kažkokios kvailos ambicijos. Derybų keliu galima viską išspręsti. Norime, kad krepšinio pasaulyje būtų taika (šypsosi).

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi