Naujienų srautas

Sportas2020.04.26 17:55

10 NBA žaidėjų, prisidėjusių prie krepšinio taisyklių pakeitimo

LRT.lt 2020.04.26 17:55

Daugiau nei 70 metų skaičiuojančioje stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje NBA rungtyniavo ne vienas savo laikmetį pralenkęs ar tiesiog neeilinių gabumų talentas, privertęs pakeisti nusistovėjusiais taisykles. Kitais atvejais taisyklių pokyčius inicijuodavo ir ne pačių pajėgiausių krepšininkų įprastiniai veiksmai aikštėje.

Portalas LRT.lt siūlo prisiminti dešimt NBA lygos žaidėjų, dėl kurių teko keisti krepšinio taisykles, kurios vėliau prigijo ir už NBA lygos ribų.

George`as Mikanas (karjera NBA: 1948–1954; 1956 m.)

JAV dar tik formuojantis NBA lygai Mineapolio „Lakers“ klube žaidęs 208 cm ūgio George`as Mikanas buvo žodžio „dominavimas“ iliustracija žodyne.

Jau žaisdamas De Paulo universitete Čikagoje G. Mikanas tiems laikams milžiniško ūgio žaidėjas buvo įgavo negailestingo varžovų metimų blokuotojo reputaciją.

Šiais laikais krepšinyje yra draudžiama blokuoti jau į krepšį besileidžiantį kamuolį, tačiau G. Mikano studijų laikais niekas negalėjo nė pagalvoti, kad žaidėjas gali pašokti taip aukštai.

Būtent dėl G. Mikano JAV koledžų asociacijos NCAA krepšinio turnyruose buvo įveista besileidžiančio į krepšį kamuolio taisyklė, neleidusi aukštaūgiams atlikti „nelegalių“ blokų. Vėliau ši taisyklė prigijo ir NBA.

Nors G. Mikano laikais jau galiojo 3 sekundžių puolime taisyklė, neleidžianti puolančios komandos žaidėjams būti ilgiau nei 3 sekundes baudos aikštelėje, siekiant sumažinti aukštaūgio dominavimą, buvo dvigubai padidinta baudos aikštelės teritorija – nuo 1,82 iki 3,64 m pločio.

Po „Mikano taisyklės“ įvedimo 1951–1952 m. sezone „Lakers“ aukštaūgio rezultatyvumas krito nuo 27,4 taško iki 23,8 per rungtynes, tačiau amerikietis toliau liko dominuojanti figūra NBA lygoje.

Su vidurio puolėju yra siejamas ir atakos laiko limito atsiradimas. Dar 1950–1951 m. sezono metu vykusioje dvikovoje tarp „Lakers“ ir Fort Veino „Pistons“ klubų, „Pistons“ išsiveržė į priekį rezultatu 19:18 ir, bijodami, kad kamuolį gavęs G. Mikanas pelnys taškus, visą likusį rungtynių laiką Fort Veino ekipos žaidėjai perdavinėjo kamuolį vienas kitam.

Tokie, nors ir tuo metu legalūs, „Pistons“ žaidėjų veiksmai sukėlė sirgalių pasipiktinimą, tačiau 24 sekundžių atakos laikas buvo įvestas tik 1954 metais.

Su G. Mikanu yra siejamas ir tritaškio linijos atsiradimas. Tiesa, tai nutiko 1969 metais, kai aukštaūgis jau buvo baigęs karjerą. Amerikietis vadovavo trumpai gyvavusiai ABA lygai, kuri įdiegė tritaškio liniją. Vėliau šią taisyklę perėmė ir NBA.

Po karjeros G. Mikanas buvo įvardytas kaip geriausias pirmosios XX a. pusės žaidėjas. NBA 1996 metais jį įtraukė į 50 geriausių lygos 50-mečio žaidėjų sąrašą.

Wiltas Chamberlaine`as (karjera NBA: 1959–1973 m.)

Filadelfijos „Warriors“ (vėliau klubas persikėlė į San Franciską), Filadelfijos „76ers“ ir Los Andželo „Lakers“ klubuose rungtyniavęs 216 cm ūgio W. Chamberlaine`as geriausiai prisimenamas dėl 1962 metais pelnytų 100 taškų per vienerias rungtynes – iki šiol nepagerinto NBA rezultatyvumo rekordo.

Krepšininkas per pirmuosius 8 lygos sezonus pirmavo pagal renkamą taškų vidurkį, o 1961–1962 m. sezone per sužaistas 80 rungtynių vidutiniškai įmesdavo net po 50,4 taško. Nenuostabu, kad tokie statistikos skaičiai leido W. Chamberlaine`ui vadintis „labiausiai lygoje dominuojančiu žaidėju nuo G. Mikano laikų“.

Su W. Chamberlaine`u siejami ne tik kosminiai ir sunkiai suvokiami lygos rekordai, bet ir svarbūs taisyklių pakeitimai. 1964–1965 m. NBA buvo iki 4,9 m pločio buvo padidinta baudos aikštelė – pirmą kartą nuo G. Mikano inicijuoto taisyklių pakeitimo.

Amerikiečio dominavimo NBA lygoje laikais, W. Chamberlaine`o komandos draugais, išsimesdami kamuolį iš už galinės linijos, jį permesdavo per krepšio lentą, o už varžovus visa galva atletiškesnis aukštaūgis jį tiesiog kraudavo iš viršaus pagavęs ore. Greitai NBA uždraudė taip išsimesti kamuolį iš už galinės linijos.

Dar įspūdingiau skamba faktas, kad W. Chamberlaine`as baudų metimus realizuodavo kiek įsibėgėdamas ir dėdamas kamuolį krepšį nuo baudų metimo linijos. NBA lyga netruko uždrausti ir tokią praktiką neleisdama kirsti baudos metimo linijos.

Per savo 14 metų trukusią karjerą amerikietis dukart tapo NBA čempionu bei 4 kartus buvo pripažintas naudingiausiu sezono žaidėju.

Darrylas Dawkinsas (karjera NBA: 1975 – 1989 m.)

D. Dawkinsas per 14 metų trukusią NBA karjerą skambių pergalių ir asmeninių apdovanojimų neiškovojo, tačiau NBA gerbėjų prisiminimuose krepšininkas išliko tikrai ilgam.

211 cm vidurio puolėjo pozicijoje žaidusio amerikiečio vizitine kortele buvo tapę triuškinami dėjimai iš viršaus. D. Dawkinsas iki šiol laikomas vienu iš šį žaidimo elementą taip išpopuliarinusių krepšininkų.

Būtent dėl D. Dawkinso dėjimų teko įvesti naujas taisykles. 1979–1980 m. sezone atstovaudamas Filadelfijos „76ers“ klubui aukštaūgis per tris savaites į šipulius pažėrė dvi krepšinio lentas. NBA vadovybė iškart įvedė taisyklę, kuri skelbė, kad krepšinio lentos sulaužymas yra baudžiamas pinigine bauda ar net suspendavimu.

Be to, po lentas niokojančių amerikiečio pasirodymų lyga įvedė naujus kokybės standartus krepšiams, kurie turėjo būti gaminami iš tvirtesnių medžiagų.

Shaquille`as O`Nealas (karjera NBA: 1992–2011 m.)

Keturiskart NBA čempionas ir triskart naudingiausias finalo serijos žaidėjas, 216 cm ūgio milžinas Shaquille`as O`Nealas savo karjeros pradžioje ir pike buvo varžovų gynybos siaubas.

Dar gindamas Orlando „Magic“ komandos garbę 1993 metais vienas iš vidurio puolėjo dėjimų buvo toks galingas, kad po jo neatlaikė krepšio konstrukcija – sulūžus hidraulinei sistemai, krepšys su visa lenta nusileido žemyn.

Sh. O`Nealas toliau tęsė inventoriaus laužymą, o NBA greitai įvedė taisyklę nurodančią, kad krepšio konstrukcijos turėtų būti gaminamos iš tvirtesnių medžiagų, o kiekvienoje arenoje privalėjo būti rezervinių krepšių. Tai buvo pirmas toks taisyklių pakeitimas nuo D. Dawkinso laikų.

Visgi puikiausias Sh. O`Nealo dominavimo įrodymas – zoninės gynybos draudimo atšaukimas. Iki 2001–2002 m. sezono NBA buvo uždraudusi šią gynybos sistemą, tačiau daugiausiai dėl tuo metu „Lakers“ gretose žaidusio krepšininko žvėriško žaidimo, lyga panaikino draudimą varžovams gintis aikštės gynyba.

Kitas su Sh. O`Nealu siejama taisyklė – „Hack-a-Shaq“ apribojimas. „Hack-a-Shaq“ terminas buvo naudojamas apibūdinant varžovų veiksmus prieš aukštaūgį. Visos karjeros metu prastai baudų metimus realizavęs krepšininkas buvo pasirenkamas varžovų taikiniu siunčiant jį prie baudų metimo linijos. Taip apsidraudžiant nuo garantuotų taškų.

Visgi lyga, siekdama apriboti tokią varžovų strategiją, įvedė draudimą specialiai prasižengti prieš žaidėjus, kurie neturi kamuolio savo rankose, likus žaisti mažiau nei 2 minutes iki rungtynių pabaigos. Tai padarius skiriama nesportinė pražanga, todėl „Hack-a-Shaq“ netenka prasmės, nes net ir po netaiklių baudos metimų kamuolys lieka tos pačios komandos valdyme.

Kareemas Abdul–Jabbaras (karjera NBA: 1969–1989 m.)

Iki vardo bei pavardės pakeitimo krepšinio pasaulyje Lewisu Alcindoru žinomas amerikietis dar Kalifornijos valstijos universiteto UCLA komandoje buvo nesustabdoma jėga NCAA čempionate.

218 cm ūgio milžinas jau pirmajame studijų sezone (1966–1967 m.) varžovų gynybą taip triuškindavo dėjimais, kad NCAA nusprendė uždrausti žaidėjams dėti kamuolį iš viršaus.

Ši taisyklė studentų krepšinyje buvo panaikinta tik 1976–1977 m. sezone, kai jau vardą pakeitęs K. Abdul–Jabbaras buvo spėjęs tapti 4 kartus naudingiausiu NBA sezono krepšininku.

Charlesas Barkley (karjera NBA: 1984–2000 m.)

Naudingiausias 1992–1993 m. sezono krepšininkas bei 5 kartus pirmojo simbolinio NBA penketuko žaidėjas Charlesas Barkley dėl savo NBA mastais ne ypač aukšto (198 cm), tačiau itin tvirto kūno sudėjimo, įkvėpė lygą įvesti 5 sekundžių taisyklę.

Ji skamba taip: žaidėjas, kuris varosi kamuolį nugara į krepšį ir yra aktyviai dengiamas baudos aikštelės prieigose, turi per penkias sekundes užbaigti savo veiksmą (atlikti metimą ar perduoti kamuolį) arba kamuolys bus atiduotas varžovų komandai.

Savo karjeros metu Ch. Barkley naudodamas savo tvirtu sudėjimu ir žaidimo nugarą įgūdžiais, 15–20 sekundžių stumdavosi iki varžovų krepšio, kol susikurdavo progą metimui.

Reggie Milleris (karjera NBA: 1987–2005 m.)

Visą karjerą Indianos „Pacers“ klube praleidęs snaiperis Reggie Milleris paliko tokią ryškią žymę NBA lygoje, kad praėjus 7 metams po amerikiečio karjeros pabaigos buvo įvesta „Reggie Millerio taisyklė“.

2012–2013 m. sezone įveista taisyklė nurodo, kad kamuolį išmetantis žaidėjas negali susikurti papildomo pranašumo prieš gynėją savo kojų veiksmais. Tokius veiksmus atliekantis krepšininkas yra baudžiamas pražanga puolime.

R. Milleris savo karjeros metu dažnai kojomis išprovokuodavo arčiau snaiperio šokančių varžovų pražangas taip užcementuodamas savo kaip „trijų taškų ir pražangos“ specialisto vardą.

Derekas Harperis (karjera NBA: 1983–1999 m.)

Keturiose NBA komandoje žaidęs ir dukart į antrąjį geriausiai besiginančių NBA sezono žaidėjų penketuką patekęs gynėjas yra laikomas prisidėjo prie to, kad lyga įvestų „hand check“ taisyklę, kuri neleidžia gynėjui prilaikyti rankomis kamuolį turintį krepšininką.

Ši taisyklė buvo įvesta tik nuo 2004–2005 m. sezono, kai D. Harperis jau buvo baigęs karjerą, tačiau karjeros metu taip bandydavo stabdyti Čikagos „Bulls“ lyderį Michaelą Jordaną. Būtent toks artimo kontakto žaidimas prieš M. Jordaną ir padėjo lygai įvesti tokį taisyklę.

Allenas Iversonas (karjera NBA: 1996–2011 m.)

Vienas garsiausių visų laikų NBA „mažylių“ ir naudingiausias 2000–2001 m. sezono žaidėjas krepšinio taisyklių nepakeitė, tačiau tiesiogine to žodžio prasme prisidėjo prie krepšininkų įvaizdžio formavimo.

Nors lygoje nemaža dalis krepšininkų nešiojo apsmukusius džinsus, ryšėjo skareles bei dėvėjo masyvius papuošalus, būtent tuometinis A. Iversono, kuris nešiojo tokius drabužius, populiarumas privertė lygos vadovybę prieš 2005–2006 m. sezoną įvesti naujas aprangos kodo taisykles.

Žaidėjai privalėjo dėvėti verslo stiliaus ar konservatyvesnio stiliaus aprangą visuose NBA renginiuose. A. Iversonas yra sakęs, kad toks aprangos stilius: „neparodo, kas esu toks, neleidžia savęs reprezentuoti“.

Dwyane`as Wade`as (karjera NBA: 2003–2019 m.)

Triskart NBA čempionas su Majamio „Heat“ klubu karjerą stipriausioje krepšinio lygoje užbaigė praėjusiais metais. Atletiškumu, puikia gynyba ir neeiliniais įgūdžiais puolime pasižymėjęs gynėjas inicijavo ir vienos taisyklės įvedimą.

D. Wade`as karjeroje pasižymėjo judesiu puolime, kuris buvo pavadintas „prasiskynimo“ prieš gynėjus judesiu. Krepšininkas, kurį dengdavo rankas iškėlęs varžovas, ore šokdavo tiesiai į varžovą ir jo rankas, kad būtų užfiksuotas kontaktas ir asmeninė pražanga besiginančiajam.

Po taisyklės įvedimo 2011–2012 m. sezone tokiuose epizoduose pražangų dažniausiai nebeskiria.

Panašius veiksmus puolime taikydavo ir dabartinė NBA lygos žvaigždė Kevinas Durantas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi