Sportas

2020.05.15 20:16

Sudužusios svajonės: kaip viena kulka iš perspektyvaus futbolininko atėmė karjerą, sveikatą ir istorinį šansą

LRT.lt2020.05.15 20:16

2010-ųjų sausį pajėgus puolėjas iš Paragvajaus jau laukė artėjančio pasaulio futbolo čempionato ir galimo persikėlimo rungtyniauti į stipriausias Europos lygas, tačiau vienas nesėkmingas apsilankymas naktiniame klube tai pakeitė nesuvokiamai, rašoma goal.com publikacijoje.

Tam, kad Salvadoro Cabano gyvenimas aplink jį sugriūtų neatpažįstamai, prireikė vos kelių sekundžių.

Futbolo pasaulyje žinomas ne vienas atvejis, kai per kelias sekundes gali dingti perspektyvaus žaidėjo karjera: trūkęs raištis, lūžusi čiurna ar disciplinos nepaisymas gali potencialiai pajėgų sportininką pasiųsti tiesiausiu keliu į nežinią.

Tačiau buvusio Paragvajaus rinktinės puolėjo atveju, jo svajonę sugriovė ne pavojingas varžovo bandymas perimti kamuolį ar tiesi alkūnė į veidą. Viena kulka, paleista vieno Meksikos naktinio klubo tualete, atėmė iš jo galimybę tapti aukščiausios klasės puolėju ir vos nepasiglemžė jo gyvybės.

Po atakos Salvadoras Cabanas stebuklingai atsigavo, tačiau tikroji kova jo dar laukė ateityje.

Prasidedant 2010-iesiems, atrodė, kad visas pasaulis yra po S. Cabano kojomis. Jis, būdamas 18, pradėjo žaisti savo gimtojo Itaugvos miestelio komandoje, kur talentai įprastai yra pastebimi dar jauni, bet jis buvo kiek vėlesnio brendimo ir dėmesį patraukė tik vėliau.

Pradžia buvo sunki – blankus nuomos sezonas „Guarani“ komandoje, po to nepavyko atsitiesti ir savo miesto ekipoje. Tačiau tada sekė karjeros etapai Čilėje ir Meksikoje, kur puolėjas pradėjo demonstruoti tikrąsias savo galimybes.

Per 53 rungtynes jis pelnė 29 įvarčius „Audax Italiano“ komandai Čilėje, vėliau per 106 mačą pridėjo dar 61 tikslų smūgį jau vilkėdamas „Jaguares de Chiapas“ komandos marškinėlius Meksikoje.

2003-aisiais jis pirmą kartą sulaukė kvietimo į Paragvajaus nacionalinę rinktinę, tačiau ten dominavo Roque Santa Cruzas ir Nelsonas Cuevas, tad S. Cabanas tik nuo suolo stebėjo visą 2006-ųjų pasaulio čempionatą Vokietijoje.

Tačiau pakeliui iš Vokietijos viskas tarsi pasikeitė ir S. Cabanas pradėjo dėti didelius žingsnius į priekį. Tą pačią vasarą jis prisijungė prie Meksikos grandų „America“ ir jau pirmajame sezone už pasitikėjimą atsidėkojo 29 įvarčiais.

2007-aisiais ir 2008-aisiais jis buvo rezultatyviausias „Copa Libertadores“ turnyro žaidėjas, o po pastarojo pasiekimo buvo išrinktas ir geriausiu Pietų Amerikos metų futbolininku, taip prisijungdamas prie tokios legendinės kompanijos, kaip Pele, Zico ar Diego Maradona.

Iš puikios puolėjo formos dividendus sėmė ne tik klubas – atrankoje į 2010-ųjų pasaulio čempionatą jis pasižymėjo net šešis kartus ir padėjo savo komandai iškovoti kelialapį į Pietų Afrikos Respubliką, už nugaros paliekant tokius grandus kaip Argentina, Urugvajus ar Kolumbija.

Prieš pat lemtingus įvykius galingo stoto puolėjas buvo atmetęs pelningą pasiūlymą persikelti į Europą ir nusprendė likti Meksikoje.

„Kai visa tai nutiko, jau buvau sutaręs dėl galimo perėjimo į „Manchester United“ ar kitą galingą klubą Europoje. Tačiau tada „America“ padvigubino mano atlyginimą davė du butus miesto centre ir nusprendžiau likti ten“, – jau po kelių metų atsiminė S. Cabanas.

Tada, 2010-ųjų sausio 25-ąją, kai jau buvo garantuotas dėl savo saugios ateities „America“ klube, S. Cabanas su savo žmona nusprendė apsilankyti naktiniame klube „Bar Bar“. Ten staiga kilo aštrus konfliktas, kuris baigėsi baisiai – futbolininkui užėjus į tualetą, jis buvo įspraustas į kampą, į jį buvo nutaikytas ginklas, kuris netrukus iššovė, pataikė į kaktą ir futbolininkas buvo paliktas mirčiai.

Tokios naujienos sukrėtė ne tik Paragvajaus ir Meksikos futbolo bendruomenes, bet ir šalis apskritai. 10 dienų futbolininkas buvo paniręs į komą ir balansavo tarp gyvenimo ir mirties, tačiau galų gale sugebėjo atsibusti ir taip išsaugojo savo gyvybę.

2013-aisiais jis pateikė savo versiją, kodėl incidentas nutiko – jo manymu, buvo norėta eliminuoti jį iš tų metų pasaulio futbolo čempionato ir sustabdyti Paragvajų nuo tapimo pasaulio čempionais.

Atsiminęs patį momentą jis sakė, jog jau su nukreiptu į jį ginklu jis ragino užpuoliką nelaukti – teigiama, jog užpuolikas neiššovė 10 minučių. Jau po šūvio S. Cabanas atsiminė išvydęs neįprastus vaizdinius – žaidėjas teigia, jog nukeliavo tiesiai į dangų ir kalbėjo su dievu. Šis esą pridėjo savo pirštą prie kruvinos kaktos ir sakė, jog žaidėjui atsidurti rojuje dar anksti – jis dar turi pasidžiaugti gyvenimu ir padėti tiems, kam to reikia.

Jis pats tikina, jog gyvas liko tik dėl galingo savo kūno sudėjimo ir fizinių duomenų, tačiau vis tiek jo laukė net keturi mėnesiai sunkaus ir varginančio gydymo ir reabilitacijos – tik po tiek laiko jam buvo leista grįžti atgal į gimtąjį Paragvajų. Įdomu tai, kad kulka, kuri buvo skirta jį nužudyti, jo kaukolėje yra įstrigusi iki pat šios dienos.

Į futbolininko gyvybę pasikėsinęs žmogus vėliau buvo identifikuotas kaip „JJ“ Jose Jorge Balderas Garza. Teigiama, kad žudikas dirbo Edgarui „Barbie“ Valdezui Villarrealiui, kuris tuo metu vadovavo kariniam Beltran-Leyva narkotikų kartelio sparnui.

E. Valdezas, šiuo metu atliekantis 49-erių metų laisvės atėmimo bausmę Jungtinėse Amerikos Valstijose, prisipažino, jog po išpuolio suteikė pastogę J. J. Balderasui. Pats kulką paleidęs žudikas praeitais metais buvo įkalintas Meksikoje dėl organizuotos kriminalinės veiklos, tačiau įdomu tai, jog jam niekada nereikėjo stoti prieš teismą dėl atakos prieš futbolininką.

Nors žaidėjas po incidento buvo rimtai nusiteikęs grįžti į aikštę ir dar 2011-ųjų pradžioje pradėjo treniruotis, tačiau gana greitai tapo aišku, jog patirta žala buvo per didelė, kad dar būtų galima grįžti žaisti į aukščiausią lygį.

Kitais metais jis buvo kaip didvyris sutiktas savo gimtojo miesto „12 de Octubre” komandoje, kur ir pradėjo savo karjerą. Tuo metu klubas žaidė trečiajame šalies divizione ir S. Cabanas retais savo pasirodymais padėjo komandai pakilti į antrąjį.

Paskutinis futbolininko bandymas dar grįžti rungtyniauti buvo 2014-aisiais, kai jis prisijungė prie Brazilijos ketvirtojo diviziono „Tanabi“, tačiau ten užsibuvo vos mėnesį – gana greitai tapo aišku, kad buvęs efektyvus ir rezultatyvus puolėjas tiesiog nebegalėjo palaikyti savo komandos draugų tempo.

Tačiau futbolininkui gyvenimas iššūkių pamėtėjo ir greta aikštės.

„America“ klubo sprendimas nutraukti sutartį su žaidėju netrukus po lemtingo įvykio klube iššaukė ilgalaikę teisinę kovą tarp komandos ir žaidėjo – 2011-aisiais, žaidėjui dar gydantis žaizdas, jis buvo apkaltintas mokesčių vengimu. Kaip tikino jo žmona – būtent dėl to jis negalėjo grįžti į Meksiką ir bendradarbiauti siekiant išaiškinti nusikaltimo aplinkybes.

S. Cabanas taip pat sakė, jog jo agentai per karjerą iš jo neteisėtai pasisavino 17 milijonų JAV dolerių, grįžęs į gimtąją Itaugvą turėjo krapštyti pinigus dirbdamas šeimos kepykloje.

„Štai ir aš, bandau atsigauti. Vis dar turiu daug tikėjimo, nepaisant to, kad praradau viską“, – 2014-aisiais sakė buvęs žaidėjas.

Tas tragiškas vakaras Meksikos naktiniame klube atėmė galimybę iš žaidėjo būti dalimi geriausios pastarųjų metų Paragvajaus komandos 2010-ųjų pasaulio čempionate, atėmė sveikatą, pragyvenimo šaltinį ir ekonominį saugumą.

Dabar, būdamas jau 39-erių, ir po trumpo treniravimo etapo Meksikoje grįžęs į Paragvajų, S. Cabanas tikina, jog atleido šauliui už tą lemtingą vakarą.

„Atleidimas turi būti nuoširdus. Atleidau tiems, kurie mane sužeidė – tai man suteikia ramybę. Galiu tik padėkoti Dievui už suteiktą antrą šansą ir toliau mėgaujuosi gyvenimu“, – bendraudamas su „Tigo Sports“ sakė buvęs futbolininkas, vis dar tebeturintis randą tada kulkos karštį pajutusioje vietoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt