Sportas

2020.04.16 09:47

Naujovė kovoje su dopingu – JAV sportininkai pradėti testuoti nuotoliniu būdu

LRT.lt2020.04.16 09:47

Prasidėjus koronaviruso pandemijai, būtinybė laikytis atstumo bendraujant gerokai suvaržė sporto sargų misiją atliekančių antidopingo agentų veiklą. Visgi JAV pradėta inicijuoti nuotolinė sportininkų tikrinimo programa, kurios pionierėmis tapo šalies plaukimo žvaigždės.

Kaip skelbiama tinklalapyje swimmingworldmagazine.com, nuotolinis mėginių paėmimo metodas, pradėtas JAV antidopingo agentūros (USADA), eliminuoja kontakto būtinybę tarp sportininko ir jį tikrinančiojo.

Dopingo mėginio paėmimo procedūra prasideda nuo sportininkui atsiunčiamos testavimo įrangos ir baigiama sportininko išsiunčiamais paimtais kraujo bei šlapimo mėginiais.

Per sportininko patikros langą, atletas palaiko ryšį su antidopingo agentu vaizdo skambučio metu, kol sutvarkoma dokumentacija. Be to, antidopingo pareigūnas skambučio metu virtualiai įvertina tualeto patalpas, kuriose yra surenkamas šlapimo mėginys.

Sportininkai, nestebint kameroms, paruošia šlapimo mėginį, kuris antidopingo pareigūno yra patvirtinamas šlapimo temperatūros matavimo indikatoriumi. Dopingo testavimo įranga leidžia atletams paimti ir kraujo mėginį bei jį priduoti stebinti antidopingo organizacijos atstovams.

Tokios naujos atletų testavimo procedūros pradininkais tapo plaukikė Katie Ledecky bei lengvosios atletikos atstovai – Noah Lylesas, Allyson Felix, Emma Coburn ir Aliphine Tuliamuk.

„Esu laiminga, kad galėjau dalyvauti šioje programoje. Jaučiausi labai saugiai“, – tvirtino K. Ledecky.

Į nuotolinio tikrinimo programą jau užsiregistravo ir kita plaukikė – Lilly King, kuri nekart kritikavo rusę Juliją Jefimovą ir kiną Suną Yangą dėl dopingo taisyklių pažeidimo.

„Jeigu atvirai, iš pradžių buvau kiek skeptiškai nusiteikusi, – „USA Today“ tvirtino L. King. – Po pirmojo patikrinimo, supratau, kad buvo pagalvota apie kiekvieną žingsnį. Yra per daug faktorių, kurie neleistų sportininkui priduoti suklastotų mėginių. Išsisukti galėtų tik aukštos klasės sukčius.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.