Sportas

2020.04.16 08:58

Skandaluose skendęs ir net 44-erius metus sunkiajai atletikai vadovęs vengras atsistatydino iš pareigų

LRT.lt 2020.04.16 08:58

Pastaraisiais metais dopingo skandalų fone linksniuotą Tarptautinę sunkiosios atletikos federaciją (IWF) paliko net 44 metus vadovaujančias pareigas organizacijoje ėjęs Tamasas Ajanas. Vengras iš vadovaujamų pareigų atsistadino tik priremtas prie sienos dėl jam pateiktų kaltinimų.

81-erių T. Ajanas nuo 1976-ųjų iki 2000-ųjų ėjo IWF generalinio sekretoriaus pareigas, o nuo 2000-ųjų – federacijos prezidento. Vadovo pareigas iš vengro perėmė amerikietė Ursula Papandrea.

Iš posto neišverčiamas T. Ajanas šių metų sausio pradžioje buvo apkaltintas korupcija. Anot tinklalapio insidegames.biz, Vokietijos nacionalinio transliuotojo ARD televizijos sukurtame dokumentiniame filme „Lordo of the Lifters“ atskleidžiami vengro vadovaujamos federacijos korupcijos mastai.

Buvęs sporto funkcionierius griežtai neigė jam pateiktus kaltinimus dėl prieš dešimtmetį organizuotų finansinių machinacijų bei korupcijos tvarkantis su antidopingo procedūromis.

Po tokių kaltinimų tirti IWF organizacijos veiklą pradėjo viena iškiliausių asmenybių kovoje su sukčiavimu sporte – profesorius Richardas McLarenas. Kanadietis išgarsėjo dirbdamas su visą pasaulį sudrebinusia Rusijos sportininkų antidopingo byla, po kurios rusų atletai neteko galimybės varžytis olimpinėse žaidynėse.

Vengras dar sausio pabaigoje, prasidėjus minėtam tyrimui, buvo priverstas 90-iai dienų pasitraukti iš prezidento pareigų. Trečiadienį IWF Vykdomasis komitetas vaizdo konferencijos metu svarstė galutinį T. Ajano likimą organizacijoje, tačiau daugelį narių erzino vengro nenoras pasitraukti iš vadovaujamų pareigų.

Naujoji organizacijos vadovė U. Papandrea tinklalapiui insidegames.biz tvirtino, kad net ir priverstas pasitraukti į šoną nuo IWF veiklos, T. Ajanas ARD paviešintuose elektroniniuose laiškuose svaidėsi grasinimais. U. Papandrea užsitraukė vengro įsiūtį dėl organizacijos patalpose pasirodžiusios R. McLareno tyrėjų komandos.

Amerikietė tvirtino, kad vengras ne tik jai grasino, bet ir toliau palaikė kontaktus su Tarptautiniu olimpiniu komitetu (IOC), nors tą daryti neturėjo jokios teisės. Per priverstinį 90-ies dienų pasitraukimą iš prezidento pareigų, T. Ajanas kišo pagalius į ratus naujajai vadovybei – trukdė prieiti prie banko sąskaitų ir be U. Papandrea žinios atliko pinigines transakcijas bei kišosi į Vykdomojo komiteto veiklas.

„Tikiuosi, kad mūsų sporto šakai padaryta žala yra atstatoma. Mano pagrindinis tikslas – pataisyti mūsų reputaciją“, – aiškino U. Papandrea.

Žemiausią tašką IWF organizacija pasiekė 2017 metais, kai IOC vadovas Thomas Bachas pabrėžė, kad sunkios atletikos federacijos vadovai turi didžiulę dopingo problemą, kitu atveju – sportui grėsė pašalinimas iš olimpinių žaidynių.

IOC saugojo 2008 ir 2012 metų olimpinėse žaidynėse dalyvavusių sunkumų kilnotojų po varžybų paimtus mėginius. Antidopingo pareigūnams mėginius iš naujo patikrinus, paaiškėjo, kad net 61 sportininkas vartojo draudžiamas medžiagas.

Tiesa, po griežto T. Bacho perspėjimo ir pasirodžiusio dokumentinio filmo, IWF organizavo naujas iniciatyvas kovoje su dopingu sporte ir T. Ajano žentas – IWF generalinis direktorius Attila Adamfi organizavo naują sunkiosios atletikos atrankos į olimpines žaidynes sistemą, kuri privertė sportininkus dažniau atlikti dopingo testus.