Naujienų srautas

Sportas2020.04.09 15:21

Čikaga laukia mesijo iš Lietuvos – įspūdinga Karnišovo kelionė į legendinio klubo vadovybės Everestą

Rytis Kazlauskas, LRT.lt 2020.04.09 15:21

Nuo talentingo 21-erių krepšininko, 1992 metų olimpinėse žaidynėse rungtynių metu fotografavusio NBA superžvaigždes, iki vadovo, kuris bus atsakingas už visas Čikagos „Bulls“ klubo krepšinio operacijas. Artūro Karnišovo kelias į tokias viršūnes netikėtas atrodo tik tiems, kurie lietuvio nepažįsta.

Ankstyvą ketvirtadienį ESPN apžvalgininkas Adrianas Wojnarowskis pranešė, kad „Bulls“ savininko Jerry Reinsdorfo sūnus Michaelas baigė greitą naujojo organizacijos vykdomojo krepšinio operacijų viceprezidento žvalgybą ir išsirinko savo favoritą.

Denverio „Nuggets“ klube nuo 2017-ųjų generaliniu vadybininku dirbęs Artūras Karnišovas kovoje dėl pozicijos Čikagos organizacijoje nurungė ir gerokai labiau patyrusius buvusius klubų generalinius vadybininkus, tačiau „Bulls“ savininkų šeima po nuotoliniu būdu surengtų pokalbių liko sužavėta lietuviu.

Įspūdinga karjera aikštelėje ir už jos ribų

A. Karnišovo krepšininko karjeroje nemažai įspūdingų pasiekimų. Patekęs į SSRS jaunimo rinktinę universalus puolėjas į save atkreipė NBA duris jau pravėrusio Šarūno Marčiulionio žvilgsnį.

„Golden State Warriors“ klube rungtyniavęs ir ryšių lygoje jau turėjęs Š. Marčiulionis rekomendavo atkreipti dėmesį į A. Karnišovą su tarptautinių žaidėjų rinka NBA lygoje dirbusiai Kim Bohuny. Moteris nusprendė apie jauną ir perspektyvų lietuvį papasakoti Siton Holo universitete dirbusiam treneriui PJ Carlesimo.

„Taip pasitikėjau Kim ir Šarūno rekomendacijomis, kad tiesiog nusprendėme iškart pasiūlyti jam atvykti į universitetą. Neturėjome daugiau nei 2 sekundžių priimti sprendimą“, – prieš 30 metų nutikusius įvykius prisiminė pirmasis A. Karnišovo treneris JAV PJ Carlesimo.

Į svajonių šalį atvykęs A. Karnišovas tapo pirmuoju studentu iš SSRS, kuris prisijungė prie NCAA universiteto krepšinio komandos. Anglų kalbos nemokėjęs vilnietis dar prieš keletą metų apie savo pirmuosius žingsnius JAV pasakojo „Denver Post“ laikraščio žurnalistei Ginai Mizell.

Lietuvis prisiminė, kaip atsisėdęs Siton Holo universiteto auditorijoje dairėsi aplinkui į studijų draugus, kurie pildė savo užrašus Amerikos istorijos paskaitoje. Kalbos barjeras, dar spaudęs A. Karnišovą, neleido jaustis komfortabiliai, tačiau jau tada jis sau pažadėjo: „Daugiau niekada taip nesijausiu.“

Netrukus A. Karnišovas pradėjo lankyti papildomas anglų kalbos pamokas. Ekonomikos studijas baigusio lietuvio pasiekimus akademinėje srityje įrodo ir dukart pelnytas geriausiai besimokančio Siton Holo metų atleto titulas.

Po studijų JAV A. Karnišovas pradėjo profesionalaus krepšininko karjerą Europoje, o nuo 1994 iki 2002 metų žaidė Prancūzijoje, Ispanijoje, Graikijoje ir Italijoje. 1996 m. lengvasis krašto puolėjas buvo pripažintas geriausiu Europos metų krepšininku.

2002 m. tuo metu vos 31-erių baigęs profesionalo karjerą A. Karnišovas grįžo į JAV ir pasuko į finansų sritį. Lietuvis siekė padėti savo kolegoms krepšinio pasaulyje protingai valdyti savo pinigus. Vos po vienerių metų K. Bohuny pasiūlė A. Karnišovui prisijungti prie NBA organizacijos ir kaupti savo patirtį dirbant su geriausiais krepšinio srities specialistais bei kuruojant tarptautinius lygos projektus.

Tylus, bet efektingai dirbantis lietuvis turėjo galimybę iš arti matyti NBA klubų vadovybių darbą. Kartais A. Karnišovas persikeldavo už Atlanto ir būdavo arti Europos klubų vadovų bei stebėdavo jų darbo praktiką.

2008 metais A. Karnišovas žengė kitą karjeros žingsnį ir tapo Hjustono „Rockets“ klubo tarptautiniu skautu. Čia lietuvis susipažino su generaliniu klubo vadybininku Darylu Morey, kuris supažindino savo naująjį kolegą su tuo metu novatorišku požiūriu į krepšinio vadybos procesus, remiantis sudėtinga informacijos analize.

„Patikimas partneris, – taip apie lietuvį yra atsiliepęs D. Morey. – Kai jis prisijungė prie mūsų, supratau, kad vieną dieną jis taps klubo vadovu. Jis jau tada mąstė kaip generalinis vadybininkas.“

Hjustone A. Karnišovas iš arti matė, kaip vyksta pokalbiai dėl žaidėjų, kaip buriama sudėtis NBA Vasaros lygai. Žinoma, buvęs krepšininkas taip pat stebėjo, kaip organizacija mainų keliu gavo dabartinę „Rockets“ žvaigždę ir viso klubo veidą Jamesą Hardeną.

„Nebuvau žmogus, galintis priimti sprendimus klube, bet gali iš arti matyti visus procesus ir kaip iki jų yra prieinama“, – apie savo metus Hjustone pasakojo A. Karnišovas.

Jau tada vadybiniu lietuvio talentu įsitikinę kolegos NBA pasaulyje pabrėžė tylų, bet efektyvų ir perspektyvų NBA profesionalą.

Po penkerių metų su „Rockets“ A. Karnišovas prisijungė prie Denverio „Nuggets“ organizacijos ir tapo generalinio vadybininko Timo Connelly asistentu. Daug bendraujantis T. Connelly ir šešėlyje labiau likti linkęs A. Karnišovas sujungė jėgas, kad Denverio klubą pakeltų į naujas aukštumas.

Jau 2014 m. NBA naujokų biržos antrajame rate „Nuggets“ 41-uoju šaukimu pasirinko serbą Nikolą Jokičių, kuris prie klubo prisijungė 2015–2016 m. ir lygoje užsirekomendavo kaip vienas geriausiai aikštę matančių aukštaūgių nuo Arvydo Sabonio laikų. Po 2018–2019 m. sezono žaidėjas buvo išrinktas į simbolinę geriausių lygos krepšininkų rinktinę.

Denverio ekipa su A. Karnišovu ir T. Connelly priešakyje atliko ir kitus sėkmingus ėjimus. 2014 m. naujokų biržoje 11 šaukimu pasirinktas lengvasis krašto puolėjas Dougas McDermottas kartu su teisėmis į aukštaūgį Anthony Randolphą buvo išmainyti į toje pačioje naujokų biržoje du Čikagos ekipos pirmojo rato šaukimus: Jusufą Nurkičių ir Gary Harrisą. Pastarasis jau nuo 2015–2016 m. sezono tapo komandos starto penketo gynėju.

Nesėkmingu tandemo žingsniu galima laikyti 2017 m. 13-ojo šaukimo Donavono Mitchello iškeitimą į Jutos „Jazz“ komandą už sunkųjį krašto puolėją Trey`ų Lylesą ir 24 biržos šaukimą tais metais – Tylerį Lydoną. Jau pirmajame savo sezone D. Mitchellas NBA lygoje tapo žvaigžde, o T. Lylesas ir T. Lydonas savo vertės Denveryje neįrodė ir ten neužsibuvo. Tiesa, net ir šis kluptelėjimas neužkirto „Nuggets“ kelio tapti viena iš Vakarų konferencijos favoričių.

2017 m. A. Karnišovo talentas patraukė ir kitų NBA klubų savininkų žvilgsnį, todėl tinklus ant lietuvio bandė užmesti tokios organizacijos kaip Bruklino „Nets“ ar Milvokio „Bucks“. „Nuggets“ nusprendė nerizikuoti ir paaukštino T. Connelly į krepšinio operacijų prezidento pareigas, o A. Karnišovas tapo naujuoju klubo generaliniu vadybininku.

2017–2018 m. sezone „Nuggets“ ekipa tik paskutinėse reguliariojo sezono rungtynėse nepateko į NBA atkrintamąsias. Jau kito sezono metu Vakaruose „Nuggets“ liko antri, o konferencijos pusfinalyje po 7 rungtynių serijos 3:4 nusileido Portlando „Trail Blazers“.

Šio sezono metu „Nuggets“ Vakarų konferencijoje buvo treti ir pirmąsias vietas užleido tik Los Andželo „Clippers“ ir Los Andželo „Lakers“ klubams, laikomiems vienais favoritų tapti čempionais. Visgi dėl koronaviruso pandemijos sustabdytas sezonas kol kas neleido įsitikinti Denverio ekipos galimybėmis šių metų atkrintamosiose.

Tai, kad A. Karnišovas savo darbe vadovaujasi tik pasvertais ir iš anksto apgalvotais sprendimais, kalbėdamas su portalu LRT.lt yra patvirtinęs ir „Nuggets“ organizacijoje dirbantis lietuvis Martynas Pocius.

„Viskas A. Karnišovo sprendimuose yra tikrai pasverta, apgalvota ir apmąstyta. Žinoma, tai ateina su patirtimi. Kartais būna situacijų, kuomet nežinai, kokį sprendimą reikia priimti, bet patirtis padeda nujausti, ko imtis. Artūras spinduliuoja ta olimpine ramybe. Išskyrus momentus, kai stebime „Nuggets“ rungtynes (šypsosi – LRT.lt). Tada emocijos labai verda“, – aiškino buvęs krepšininkas.

Persikelkime į Čikagą, kurios sirgaliams A. Karnišovo atvykimas prilygsta ilgai laukto mesijo pasirodymui.

Klubas, reikalavęs permainų

Jums gali kilti klausimas, kuo yra ypatinga pozicija, į kurią buvo įdarbintas A. Karnišovas. Atsakymas labai paprastas – 48-erių lietuvis tapo tik trečiuoju žmogumi nuo 1985 metų, kuris užims tokias vadovaujamas pareigas legendinėje „Bulls“ organizacijoje.

Dar 1985 m. prie organizacijos prisijungė Jerry Krause`as. Iš Čikagos kilęs vadybininkas per 18 metų klube džiaugėsi Michaelo Jordano era ir šešiais iškovotais NBA čempionų titulais, o pats J. Krause`as buvo dukart pripažintas geriausiu lygoje klubo vadovu.

2003 m. J. Krause`ą pakeitė buvęs „Bulls“ žaidėjas Johnas Paxsonas, M. Jordano eroje triskart tapęs NBA čempionu. Vėliau, 1996-aisiais, ėjo „Bulls“ trenerio Philo Jacksono asistento pareigas, J. Paxsonas yra laimėjęs dar vieną NBA čempiono titulą.

Prieš perimdamas vadovaujamas pareigas iš J. Krause`o, J. Paxsonas dirbo krepšinio apžvalgininku. Naujasis klubo vadovas sėkmingai perėmė darbus iš pirmtako: 2003–2004 m. sezone su klubo sudėtimi, kurioje nebuvo ryškių žvaigždžių, buvo prasiskintas kelias į lygos atkrintamąsias.

Per kitus 13 metų „Bulls“ ekipa 11 kartų pateko į NBA atkrintamąsias, iš kurių keturis kartus žengė toliau nei pirmasis atkrintamųjų etapas. Nuo 2009 m. komandos generaliniu vadybininku tapo Garas Formanas. J. Paxsono ir G. Formano duetas suformavo konkurencingą „Bulls“ sudėtį aplink 2008 metų pirmąjį NBA naujokų biržos šaukimą Derricką Rose`ą.

2010–2011 m. sezone „Bulls“ Rytų konferencijoje nušlavė visus varžovus ir užėmė pirmąją vietą, tačiau kelyje NBA titulo link komandą konferencijos finale sustabdė Majamio „Heat“ klubas. Tai buvo vienintelis kartas nuo M. Jordano laikų, kai Čikagos ekipa pasiekė konferencijos finalą.

Visgi jau kitame sezone D. Rose`as patyrė sunkią kelio traumą, tačiau komanda sugebėjo išsilaikyti konkurencinga po to, kai NBA naujokų biržoje pasirinkti Jimmy Butleris ir Tajas Gibsonas tapo naujausiais komandos lyderiais.

Netrukus išryškėjo nesutarimų žaibai tarp klubo vadovybės ir vyriausiojo trenerio Tomo Thibaudeau štabo. Po 2014–2015 m. sezono komandą visus 5 sezonus į atkrintamąsias išvedęs treneris atsisveikino su organizacija.

Dirbantis poroje nuo 2009 m. J. Paxsono ir G. Formano duetas buvo pramintas „GarPax“, tai G. Formano vardo ir J. Paxsono pavardės raidžių kombinacija. „GarPax“ pasirinktas naujasis klubo vairininkas Fredas Hoidbergas per trejus darbo metus nuo 2015 iki 2018 m. su komanda tik kartą pateko į atkrintamąsias.

Komandą palikus Jimmy Butleriui, 2017–2018 m. sezone „Bulls“ iškovojo tik 27 pergales (tuo metu mažiausiai J. Paxsono eroje). Kitame sezone rezultatai buvo dar prastesni – 22 pergalės ir 60 pralaimėjimų. 2018–2019 m. sezono pradžioje F. Hoidbergą pakeitė Jimas Boylenas.

Jau trečiose Jimo Boyleno rungtynėse „Bulls“ namuose net 56 taškais nusileido Bostono „Celtis“ klubui (77:133) ir patyrė didžiausią pralaimėjimą namuose ekipos istorijoje.

J. Boylenas Čikagoje pagarsėjo kaip varginančių treniruočių šalininkas bei savo kritiškais pasisakymais žiniasklaidoje žaidėjų atžvilgiu. Specialisto minutės pertraukėlės rungtynių pabaigoje komandai atsiliekant ryškiu skirtumu tapo krepšinio komentatorių pokštų tema.

Reiklus ir su žaidėjais nesutariantis specialistas vadovavo komandai ir šio sustabdyto sezono metu, o per jį „Bulls“ buvo iškovojęs 22 pergales, patyrę 43 nesėkmes ir rikiavosi 11-oje pozicijoje NBA Rytų konferencijos turnyro lentelėje. Toks rezultatas tapo visiška priešingybe J. Paxsono viltims. Prieš sezoną ilgametis Čikagos klubo vadovas kalbėjo apie galimą patekimą į atkrintamąsias.

Po J. Butlerio eros komanda taip ir nebuvo pertvarkyta, o ėjimai NBA naujokų biržoje ir krepšininkų rinkoje netapo išsigelbėjimo ratu. „Buliai“ iš Čikagos atsidūrė visiškoje aklavietėje.

„GarPax“ era buvo aptemdyta ne tik dalies nesėkmingų sezonų, bet ir skandalai už aikštelės ribų. Kai Čikagos ekipai vadavo treneris Vinny Del Negro (2008–2010 m.), kartą po rungtynių J. Paxsonas smogė treneriui ir bandė jį smaugti dėl to, kad šis nepaisė gydytojų rekomendacijų ir leido ilgiau žaisti neseniai traumą išsigydžiusiam vidurio puolėjui Joakimui Noah.

Kai komandoje dar rungtyniavo Loulas Dengas, žaidėjas J. Paxsono buvo pavadintas verksniu, nes negalėjo žaisti krepšinio dėl traumos. L. Dengui komandos gydytojai nebuvo diagnozavę stresinio pėdos lūžio.

„GarPax“ eros metu „Bulls“ krepšininkai nevengavo viešai kritikuoti vienas kitą dėl lyderystės trūkumo, o apie tai noriai rašydavo JAV žiniasklaida. Negana to, Ispanijos rinktinėje žaidžiančiam Nikola Mirotičiui 2017 metais treniruotės metu Bobby Portisas smūgiavo į veidą. Per incidentą N. Mirotičiui buvo sulaužytas viršutinis žandikaulis. Po keturių mėnesių aukštaūgis paliko klubą.

J. Butleris dar 2017 metais buvo pareiškęs, kad komandos rūbinėje yra klausomasi žaidėjų pokalbių bei reaguojama į kritiką treneriams.

Žinoma, visi šie nutikimai nebuvo tiesioginė „GarPax“ tandemo kaltė, tačiau į viešumą iškilę faktai prisidėjo prie visuotinio sirgalių nepasitenkinimo, kuris tik sustiprėjo komandai smigus žemyn lygos turnyro lentelėje.

Nenuostabu, kad komandos savininkas Jerry Reinsdorfas, dar 1985 metais įsigijęs klubą, priėmė ilgai gerbėjų lauktą sprendimą atlikti pokyčius klubo vadovybėje. Trečiadienį 84-erių milijardierius pats bendravo su A. Karnišovu. Prieš tai dar vieną pokalbį su lietuviu turėjo ir paieškų procesą koordinavęs J. Reinsdorfo sūnus Michaelas.

JAV žiniasklaida teigia, kad J. Paxsonas liks organizacijoje kaip patariantysis specialistas, tačiau A. Karnišovas netrukus turės pasiraitoti rankoves. Eilėje laukia ir vyriausiasis treneris J. Boylenas, apie kurio būsimą atleidimą kalbama vis garsiau, ir būsimas lietuvio kolega generalinio vadybininko pozicijoje vietoje Garo Formano.

A. Karnišovo akis, 1992-aisiais olimpinėse žaidynėse gaudžiusi Čikagos „Bulls“ žvaigždės Michaelo Jordano judesius dvikovoje tarp Lietuvos ir JAV rinktinių, turės atidžiai stebėti talentų rinką ir ieškoti naujų „perliukų“. Ilgai sirgalių laukti pokyčiai pasiekė Čikagą. Visos viltys bus dedamos į 48-erių tylų, bet efektyvų lietuvį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi