Naujienų srautas

Sportas2020.04.08 18:20

Sustabdyta olimpinė atranka: lengvaatlečių reakcija į sprendimą – skirtinga

LRT.lt 2020.04.08 18:20

Lengvaatlečių atranka į Tokijo olimpines žaidynes sustabdyta. Pasaulio lengvosios atletikos federacija (World Athletics) patvirtino atnaujintas atrankos į olimpiadą taisykles, kurios pasikeitė tik atrankos periodo trukme, skelbiama Lietuvos lengvosios atletikos federacijos pranešime spaudai.

Iškovoti bilietą į Tokiją lengvaatlečiai ir toliau galės dviem būdais – įvykdę normatyvus arba rinkdami reitingo taškus. Buvo numatyta, kad atrankos periodas ištvermės rungtims truks nuo 2019 m. sausio 1 d. iki 2020 m. liepos 1 d., stadioninėms rungtims – nuo 2019 m. liepos 1 d. iki 2020 m. liepos 1 d.

Dabar atranka baigsis metais vėliau, tačiau visi šių metų rezultatai, kurie bus pasiekti nuo balandžio iki lapkričio imtinai, atrankai reikšmės nedarys. Tai yra, net jei sportininkas normatyvą įvykdytų Europos čempionato finale ar taptų žemyno čempionu – teisės dalyvauti Tokijo žaidynėse šis pasiekimas jam neatvers.

Prasmės ruoštis sezonui – nėra

Bene labiausiai dėl tokio „World Athletics“ sprendimo nukentėjo ištvermės rungčių atstovai. Sportinio ėjimo ir maratono rungčių kol kas dar neatšaukto Europos čempionato programoje nėra. Vadinasi, tiek ėjikai, tiek maratonininkai šiemet neturės nei aukšto lygio tarptautinio starto, nei galimybės patekti į Tokijo olimpines žaidynes.

Prieš dvejus metus ketvirtą vietą Europos čempionate užėmusi Brigita Virbalytė skėsčioja rankomis. Po traumos atsigavusią ėjikę sprendimas sustabdyti olimpinę atranka demotyvavo.

„Man buvo smūgis jau tada, kai olimpines žaidynes nukėlė į kitus metus, bet susikaupiau. Pakalbėjome su treneriu ir sakėme, kad man įmanoma įvykdyti olimpinį normatyvą rudenį, o tada nereikėtų skaičiuoti reitingo taškų. Toks buvo planas ir buvau iš tų žmonių, kurie per karantino laikotarpį nenutraukė treniruočių proceso, nemažinau apsukų, darydavau tiek greičio, tiek ištvermės treniruotes. Sau mintyse pasakiau, kad stengiuosi rudenį įvykdyti normatyvą, tačiau po vakar dienos naujienos vėl viskas pasikeitė“, – pasakojo B.Virbalytė.

Lietuvė užima pakankamai aukštą poziciją planetos reitinge ir jei žaidynės būtų vykusios šiemet, į jas patektų be didesnių problemų.

„Negaliu sakyti, kad nebelieka prasmės treniruotis, nes visada galvojame apie Tokijo olimpines žaidynes, bet forsuoti, skubinti įvykius, prasmės nėra. Esu sugrįžusi po traumos ir vis dar jaučiu jos pasekmes, tad nesinori rizikuoti, kadangi medicininės priežiūros sportininkai šiuo metu neturi. Šiai dienai reikėtų galvoti apie tam tikrą atostogų rėžimą ir vasaros gale, rudens pradžioje pradėti rengtis normatyvo įvykdymui 2021 metais“, – sakė B.Virbalytė.

Panašiai į naujieną reagavo kone visi Lietuvos ėjikai. Varžybų vasarą jiems apskritai nėra numatyta.

„Olimpinės svajonės kai kurie iš mūsų siekia visą karjerą, tad nežinau, ar rasčiau motyvacijos rengtis žemo rango varžyboms, nes jos greičiausiai būtų kažkokio lygio startai Lietuvoje. Lietuvaičių ėjikių turime vos kelias ir rizikuoti savo sveikata, neturint medicininės priežiūros... Galbūt tai galėtų būtų kontrolinis startas, kuriame pasitikrinčiau savo jėgas, bet varžybos rudenį nebūtų tos, kuriose būtų siekiama aukšto rezultato, nes prasmės nėra“, – teigė geriausia 2015 metų Lietuvos lengvaatletė.

Laukia žinių dėl Europos čempionato

Viena didžiausių Lietuvos sporto žvaigždžių Airinė Palšytė šiuo metu gyvena nežinioje. Šuolininkė į aukštį „World Athletics“ sprendimą sustabdyti olimpinę atranką vertina palankiai – „išloštas“ laikas jai padės galutinai susitvarkyti sveikatos problemas bei neforsuojant tinkamai pasirengti Tokijo žaidynėms.

„Į šią situaciją galima pasižiūrėti dvejopai. Tie sportininkai, kurie turi kažkokių problemų, kaip aš, Agnė Šerkšnienė ar kiti atletai, kuriems praėję metai nebuvo patys geriausi, turime papildomą progą dar labiau išsilaižyti žaizdas, traumas. Galime neskubėdami ruoštis, tad viskas turėtų būti į naudą. Galima visą dėmesį sutelkti kitiems metams, kitai vasarai. Iš kitos pusės, tie sportininkai, kurie yra geros sportinės formos, rimtai ruošėsi, jie praranda prasmę dalyvauti varžybose, jei jos išvis bus“, – sprendimą vertino A.Palšytė.

Optimistiniu atveju, lietuvė norėtų vasarą pasitikrinti jėgas varžybose, o likusio sezono planus dėlios pagal tai, ar įvyks rugpjūčio 25-31 dienomis Paryžiuje (Prancūzija) turintis vykti Europos čempionatas.

„Aš atsistatau po traumos, tad man sprendimas palankus, nors šiek tiek gaila, nes jei būtų vasarą varžybų, nesvarbu kokių, norėtųsi startuoti. Galbūt neforsuojant sektųsi pasiekti gerų rezultatų ir įrodyti sau, kad atsigavau po traumos, – sakė A.Palšytė. – Prancūzija geografiškai nėra toli nuo Ispanijos, Italijos, tad atvejų ten nemažai. Kiek esu girdėjusi iš lengvaatlečių komisijos atstovų, galutinis sprendimas turėtų būti priimtas ne vėliau birželio pradžios. Kol kas atvejų skaičius auga, bendra situacija nėra gerėjanti, tad kažką prognozuoti sunku.“

Bėgiko tikslas nesikeičia – nori Lietuvos rekordo

Simui Bertašiui olimpinės atrankos sustabdymas turėtų kelti dviprasmiškus jausmus. Bėgikas prieš dvejus metus Europos čempionato 1500 m rungtyje užėmė labai aukštą šeštą vietą ir pelnė krūvą olimpinės atrankos reitingo taškų. Šie taškai, neskaičiuojant ateinančio vasaros sezono rezultatų, liks galioti ir taip sustiprins daugkartinio Lietuvos rekordininko šansus debiutuoti olimpinėse žaidynėse.

Tačiau bėgikas yra tarp tų retų sportininkų, kurie net ir karantino metu turėjo maksimaliai geras sąlygas ruoštis sezonui – lietuvis jau antrą mėnesį leidžia Slovakijoje. Gerą sportinę formą jis norėtų parodyti ir svarbiuose tarptautiniuose startuose.

„Sutinku, kad rinkti reitingo taškus šią vasarą yra nelogiška. Sportininkai turi nevienodas sąlygas siekti aukštos sportinės formos, ne visi turi galimybę treniruotis. Konkurencija vasarą tikrai bus mažesnė, galima lengviau užsidirbti „bonus“ taškų, laimėti aukšto rango varžybas, nes dauguma jose nedalyvaus. Tačiau truputį keista, kad neleidžiama vykdyti normatyvų apskritai, nes nesvarbu, ar konkurencija yra, ar nėra, bet jei įvykdai normatyvą, būtų sąžininga jį įskaityti“, – sakė S.Bertašius.

Tačiau sportininko tikslai išlieka ambicingi – vasarą jis tikisi pasiekti naują asmeninį, kartu ir Lietuvos rekordą 1500 m bėgimo rungtyje.

„Asmeniniai tikslai išlieka. Jei įvyks kokios nors varžybos Lietuvoje, norėtųsi pasiekti savo asmeninį rekordą. Pernai to padaryti nepavyko, tad tų asmeninių tikslų tikrai turiu. Turiu geras sąlygas treniruotis ir neverta nutraukti proceso, reikia treniruotis, kaip ir kiekvienais metais, – teigė S.Bertašius. – Planas buvo stovykloje išbūti iki balandžio pabaigos, tad kol kas stovyklos laikas nesusijaukė. Slovakijoje sąlygos geros, treniruotis galime laisvai, o miestelyje, kuriame gyvename, žmonių labai mažai. Patekome tinkamu laiku į tinkamą vietą.“

Primename, kad Lietuvos lengvosios atletikos federacija varžybų kalendorių iki gegužės 31 d. paskelbė negaliojančiu, o apie realių varžybų vykdymo datas ir vietas dar bus svarstoma LLAF Tarybos posėdyje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi