Sportas

2020.04.08 12:41

Dopingas Lietuvoje: dziudo imtynininko organizme – Romo Ubarto vartotas steroidas, kultūristo – narkotikai

Paulius Cubera, LRT.lt2020.04.08 12:41

Lietuvos antidopingo agentūra trečiadienį paskelbė sankcijas dviem Lietuvos sportininkams – kultūristui ir dziudo imtynininkui.

Ketverių metų diskvalifikacija iš sporto buvo nubaustas dziudo imtynių atstovas Tomas Juraitis, o dvejų metų bausmė pritaikyta kultūrizmo atstovui Deividui Jonikaičiui.

Kaip praneša Antidopingo agentūra, T. Juraičio organizme rasta draudžiamos medžiagos arba jos metabolinių liekanų – boldenono.

Sportininkų bausmės yra skirtingos, nes skirtingos vartotos medžiagos, skirtinga buvo ir pačių atletų reakcija į Antidopingo agentūros tyrimą.

„Boldenonas yra anabolinis steroidas, suteikiantis jėgos pranašumą, jis labiau vartojamas veterinarijoje gydyti arkliams. Ši medžiaga draudžiama tiek varžybų, tiek ne varžybų metu.

Tenamfetaminas yra draudžiamas tik varžybų metu, be to, sportininkas su mumis bendradarbiavo ir pripažino, kad šios medžiagos galėjo patekti į jo organizmą“, – LRT.lt sakė Lietuvos antidopingo agentūros direktorė Rūta Banytė.

Boldenoną vartojo ir pirmasis Lietuvos olimpinis čempionas disko metikas Romas Ubartas. Su šia medžiaga atletas buvo pagautas 1993 metais.

Šis steroidas praėjusių metų spalį buvo rastas ir Vimbldono teniso turnyro dvejetų čempiono Roberto Faraho organizme. Tenisininkas buvo suspenduotas šių metų sausį.

Boldenonas gali būti vartojamas veterinarijoje arklių gydymui, tačiau pavyzdžiui žirgų sporte irgi yra uždraustas.

O štai kultūristo D. Jonikaičio organizme rastas tenamfetaminas nėra sportinį pranašumą suteikianti draudžiama medžiaga, tai tiesiog narkotikas.

Tenamfetaminas yra tiesiog kitas narkotinės medžiagos metamfetamino (MDA) pavadinimas, sugalvotas tada, kai MDA imtas tirti kaip potencialus vaistas farmacijoje.

Tiesa, R. Banytė nemano, kad už šios ir įstatymais draudžiamos medžiagos vartojimą D. Jonikaitis gali sulaukti ir teisinių pasekmių.

„Nors jis su mumis bendradarbiavo ir pripažino, kad medžiaga galėjo atsirasti organizme, manau, kad teisiškai tai įrodyti būtų sunku. Policija seka įvykius, manau, žino, bet mes į ją nesikreipiame“, – teigė R. Banytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.