Naujienų srautas

Sportas2020.04.03 19:42

Krasnodare atsigavęs Kuzminskas – apie karantiną, 5 trenerius per sezoną ir pasiūlymą iš „Mavericks“

Rytis Kazlauskas, LRT.lt 2020.04.03 19:42

Už beveik 2000 kilometrų nuo Lietuvos nutolęs Krasnodaro miestas Rusijoje tapo ta vieta, kurioje po kelių sezonų pertraukos Mindaugas Kuzminskas vėl pradėjo mėgautis krepšiniu. Vietos „Lokomotiv“ klube galingai žaidusį lietuvį ir visą ekipą sugebėjo sustabdyti tik koronavirusas.

Kai kovo 12-ąją „Lokomotiv“ krepšininkai sužaidė, kaip vėliau paaiškėjo, paskutines 2019–2020 m. rungtynes su Talino „Kalev“ ekipa, abu komandos lietuviai – M. Kuzminskas ir Mantas Kalnietis – gavo leidimą kelioms dienoms sugrįžti į Lietuvą. Po dvikovos buvo greitai pranešta apie teigiamą vieno „Kalev“ žaidėjų koronaviruso testą – visa „Lokomotiv“ komanda turėjo užsidaryti privalomame 14 dienų karantine.

Įvykiai po „Lokomotiv“ ir „Kalev“ rungtynių rutuliojosi lyg nuo kalno riedanti ir mase didėjanti sniego gniūžtė. VTB lyga Rusijoje tapo pirmąja profesionalia lyga šalyje, užbaigusia sezoną. Nugalėtojai nebuvo paskelbti, todėl sėkmingai kovojusios „Lokomotiv“ ekipos trečioji vieta turnyro lentelėje liko tik maloniu prisiminimu klubo vadovybės, žaidėjų ir sirgalių mintyse.

Pačiam Mindaugui Kuzminsku dar iki sėkmingo žygio su Krasnodaro ekipa VTB čempionate sezone teko išgyventi nemažai pokyčių. 30-metis krepšininkas vasarą sudarė sutartį su Pirėjo „Olympiakos“ klubu ir ruošėsi pratęsti karjerą Eurolygoje po dviejų metų Milano „AX Armani“ gretose.

205 cm ūgio vilniečio norus suprato ir tuometinis graikų ekipos vairininkas Davidas Blattas. M. Kuzminskas pageidavo daugiausiai laiko praleisti lengvojo krašto puolėjo pozicijoje. Milane lietuvis buvo matomas „ketvirtuoju“ numeriu (sunkusis krašto puolėjas – LRT.lt). M. Kuzminskas norėjo grįžti į vaidmenį, kuriame žibėjo žaisdamas Kauno „Žalgiryje“ ir Malagos „Unicaja“ ekipose bei pozicijoje, kurioje buvo išnaudojamas Niujorko „Knicks“ klube.

Sezonui net nespėjus įsibėgėti „Olympiakos“ ekipą sukrėtė kardinalūs pokyčiai – D. Blattą po vienerių rungtynių Eurolygoje vyriausiojo trenerio kėdėje pakeitė lietuvis Kęstutis Kemzūra. Visgi K. Kemzūros treniruojamoje ekipoje M. Kuzminskas neužsibuvo – iš viso po 6-ių šio sezono rungtynių Eurolygoje krepšininkas atsisveikino su Graikija ir prisijungė prie Krasnodaro „Lokomotiv“ ekipos, kurios vadovybėje darbuojasi Ginas Rutkauskas, einantis klubo viceprezidento pareigas.

Sezono pradžia Rusijoje buvo lygiai tokia permaininga kaip ir Graikijoje. „Lokomotiv“ nepateko į antrąjį Europos taurės turnyro etapą, o komandoje dirbusį trenerį Luca Banchi laikinai pakeitė serbas Bogdanas Karaičičius. Vėliau prie ekipos vairo stojo rusas Jevgenijus Pašutinas.

Tiesa, pastarieji pokyčiai M. Kuzminsko nebestabdė – „trečioje“ pozicijoje žydėjęs krepšininkas VTB lygoje įmesdavo po 14,7 taško, atkovodavo po 4,2 kamuolio ir atlikdavo po 1,9 rezultatyvaus perdavimo.

Sugrįžti į pamiltą Krasnodarą krepšininkas galės jau kito sezono metu – lietuvis kontraktą su komanda turi dar metams.

Lietuvoje jau išbuvęs privalomą saviizoliacijos laikotarpį M. Kuzminskas sutiko pasidalinti savo mintimis apie sezoną bei ateitį specialioje sportui skirtoje LRT feisbuko laidoje „Pakalbam apie sportą“.

– Mindaugai, kokia yra jūsų dienotvarkė karantino metu, kaip slenka jūsų dienos?

– Apskritai, kai pradėjau žaisti užsienyje, tokiu sezono metu neturėjau galimybės būti namuose. Pradžioje man tai visai patiko. Manau, kad tai yra lengviausias dalykas, kuriuo mes galime šiuo metu pagelbėti pasauliui ir aplinkiniams – tiesiog turime būti namuose. Fizinio rengimo treneris Sigitas Kavaliauskas yra teisingai pasakęs, kad mūsų seneliai yra grįžę iš tremties Sibire ir sėkmingai vėl susikūrė gyvenimus Lietuvoje. Mums tiesiog reikia pasėdėti namuose, tai man nėra didelė problema.

Stengiuosi iš to ištraukti kuo daugiau naudos, pozityvumo. Susitvarkau namus, nueinu į penkis metus netvarkytą sandėliuką. Yra knygos, yra begalė medžiagos internete, kurios pagalba gali tobulinti savo kūno lankstumą, užsiimti meditacija. Kai dar nebuvo aišku dėl VTB sezono pabaigos, mums buvo siunčiamos treniruočių programos. Dabar treniruočių programą sudarau kartu su treneriu Martu Skarbuliu. Užsiimu pratimais namuose, o vėliau, kai bus galima, keliausiu į lauką ar treniruočių sales. Manau, kad situacija yra sunki, ypač medikams, tiems, kurie serga. Visgi dalis žmonių iš šios situacijos galės išeiti stipresni, skyrę daugiau laiko tiems, kam anksčiau jo trūkdavo – šeimoms.

– Koronaviruso pandemija jau palietė daug pasaulio valstybių. Dalis jų – Italija ir Ispanija yra smarkiai paveiktos viruso. Esate žaidęs šiose valstybėse. Kokie atsiliepimai pasiekia jus iš jūsų bičiuliu, esančių netoli koronaviruso židinių?

– Labiausiai paveiktose valstybėse – Ispanijoje, Italijoje ir net JAV – teko ir žaisti. Tenka pabendrauti su kitais. Pietų Ispanijoje situacija yra mažiau dramatiška nei šalies viduryje, Madride. Tuo metu Italijoje, Milane, situacija prasta iki šiol. Turiu pora pažįstamų, kurie yra susiję su medicina bei užsiima savanoryste. Baisu, kad Italijoje yra daug padidintos rizikos grupėje esančių pagyvenusių žmonių, todėl ten – nemažas mirštamumas. Italai labai mėgsta sėdėti kavinėse, bendrauti vieni su kitais, todėl virusas ir pasklido.

Dabar svarbiausia – ar mūsų valstybė padarė visus reikiamus žingsnius. Labai tikiuosi, kad viskas buvo atlikta laiku. Reikia mūsų pačių sąmoningumo. Turime pralaukti, neiti iš namų ir pakentėti. Tikėkimės, kad viskas greitai baigsis.

– Pakalbėkime apie šį sezoną. Jį pradėjote Graikijos Pirėjo „Olympiakos“ klube, kuriame dar dirbo Davidas Blattas. Netrukus jį pakeitė Kęstutis Kemzūra ir greitai priėmėte sprendimą pakeisti klubą bei persikėlėte į Rusiją. Kokios priežastys tai lėmė?

– Mes su D. Blattu daug bendravome po vieno mano sezono Malagos „Unicaja“ klube. Tada jis dirbo Stambulo „Darušafaka“ ekipoje. Jis norėjo matyti mane savo komandoje. Taip nutiko „Olympiakos“ klube. Man svarbiausia buvo žaisti norimoje pozicijoje (lengvojo krašto puolėjo – LRT.lt), kur prabėgo visi geriausi mano metai. Kai grįžau iš JAV, pradedant Milano klubu ir Lietuvos rinktine, buvau perstumtas į ne savo poziciją (sunkiojo krašto puolėjo – LRT.lt). Joje galiu žaisti, tačiau ne visą laiką.

Mano tikslas buvo sugrįžti į mano poziciją ir gauti daug žaidimo minučių. D. Blattas man tiesiai šviesiai pasakė, kad tą pažadėti jis gali. Pažadų jis laikėsi tiek draugiškose rungtynėse, tiek pirmose oficialiose rungtynėse. Deja, po pirmųjų rungtynių jis buvo atleistas, o treneriu pradėjo dirbti K. Kemzūra. Iškart su treneriu susėdome ir pasikalbėjome. Man patiko, kad jis tiesiai šviesiai pasakė savo mintis. Priėmėme sprendimą, kad man būtų geriau važiuoti ir žaisti kur nors kitu, kur gaučiau daugiau žaidimo laiko. Gerbiu K. Kemzūrą, kad sugebėjome taip atvirai pasikalbėti. Nesigailiu dėl savo sprendimo. „Lokomotiv“ gretose atsigavau aikštelėje.

Žaidėme gerai Rusijoje, buvome treti ypač stiprioje lygoje, kuri nepelnytai nuvertinama ir po Ispanijos krepšinio lygos yra antroje vietoje Europoje. Gaila, kad nepavyko šio sezono užbaigti skambia nata. Bet sveikata yra svarbiausia.

– Su Mantu Kalniečiu esate rungtyniavę ne tik „Lokomotiv“ gretose, bet ir Kauno „Žalgiryje“ bei Milano „AX Armani“ ekipoje. Ar jis tapo vienu iš svertų priimant Rusijos klubo pasiūlymą?

– Iš tikrųjų, taip. Pamenu, kad kai iš JAV grįžau žaisti į Europą, Mantas mane „pasikvietė“ į Milaną. Milane viskas nesusiklostė taip, kaip norėjau, o vėliau ir Mantas paliko komandą, tačiau Krasnodare viskas nutiko priešingai. Kartu žaidėme, kartu laimėjome nemažai gražių rungtynių. Abu rungtyniavome daug ir sėkmingai. Komandos vadovybėje dirba ir Ginas Rutkauskas.

Visada pabrėžiu, kad lietuviai turėtų daugiau padėti vienas kitam. Tiek žaidėjai, tiek vadybininkai, tiek agentai. G. Rutkauskas – puikus pavyzdys, kaip lietuviai padeda lietuviams. Jis nebijo pasikviesti lietuvius žaidėjus į savo komandą ir prisiimti šios atsakomybės.

– Ko jūsų manymu pritrūko „Lokomotiv“ klubui, nesėkmingai kovojusiam dėl patekimo į antrąjį Europos taurės turnyro etapą?

– Iki lapkričio pabaigos jau buvau spėjęs pakeisti 5 vyriausiuosius trenerius. Tai buvo įdomus periodas. Ko pritrūko? Nesijaučiau komandos gelbėtoju, bet, manau, kad jeigu būčiau į ekipą atvykęs kiek anksčiau, galbūt būtume iškovoję viena pergale daugiau ir žengę toliau.

Mūsų komanda buvo per daug nauja, turėjome per daug naujų žaidėjų. Turėjome itin talentingų žaidėjų, kuriems reikėjo priprasti prie Europos krepšinio. Tas pats Samas Dekkeris – neeilinis talentas, tačiau tik po poros mėnesių buvimo Europoje jis suprato, kas yra Europos taurė ir VTB lyga.

Vėliau keitėsi treneriai. Italą L. Banchi pakeitė serbas Bogdanas (B. Karaičičius – LRT.lt). Jis tikrai turi gerą ateitį, o neseniai ir buvo įtrauktas į Serbijos rinktinės trenerių štabą. Dabar komandoje dirba Jegenijus Pašutinas, kuris yra vienas nuoširdžiausių mano pažįstamų žmonių. Jeigu viskas gerai, jis irgi yra laimingas, jeigu kas nesiklosto, tada jau laikykis. Kai supranti abi kalbas, labai lengva žinoti, ką jis sako. (šypsosi – LRT.lt).

– Ar visoje šioje trenerių keitimosi karuselėje nebuvo baisu, kad galite atsidurti panašioje situacijoje, kurioje buvote Graikijoje?

– Vienu metu buvo toks juokas pro ašaras. Galvojau, kad čia įsikišę yra kažkokie užkeikimai (juokiasi – LRT.lt). Visgi situacija Krasnodare išliko stabili. Visi treneriai mane matė toje pačioje pozicijoje. Esu dėkingas visiems jiems.

– Kovo pabaigoje VTB lygos vadovybė priėmė sprendimą nutraukti sezoną neskelbiant nugalėtojų. Tai papiktino Rimą Kurtinaitį, kuris norėjo, kad jo treniruojama ir pirmavusi „Chimki“ komanda būtų įvertinta už sužaistą sezono dalį. Dalis CSKA žaidėjų nepritarė R. Kurtinaičio žodžiams. Kokia yra jūsų pozicija šiuo klausimu? Ar reikėjo skelbti nugalėtojus?

– „Chimki“ buvo pirmoje vietoje ir norėjo titulo, antroje vietoje buvę maskviečiai – to nenorėjo. Jeigu būtų mano nuomonė, būčiau už tai, kad skelbtume čempionus. Mūsų komandai buvo likę vos ketverios rungtynės reguliariajame sezone. Jau buvo finišo tiesioji. Būtų teisinga neišmesti viso sužaisto sezono. Galbūt reikėtų imti rezultatus po pirmojo rato arba imti procentinį pergalių skaičių. Sportinis principas turėtų išlikti.

– Rusijoje fiksavote solidžią statistiką ir, kaip pats minėjote, žaidėte savo norimoje pozicijoje. Koks jausmas po pertraukos vėl mėgautis krepšiniu?

– Jausmas buvo žiauriai geras. Kai gerai jautiesi aikštelėje, gyvenimas irgi nusidažo kitomis spalvomis. Net Krasnodaro miestas atrodė toks gražus, kad „šakės“! Visų pirma, buvo „faina“, kad komanda demonstravo gerus rezultatus pajėgioje VTB lygoje, kur žaidžia trys Eurolygos komandos. Pajutau žaidimo skonį ir įtemptų momentų jaudulį. Nė kiek nesigailiu priimto sprendimo sezono viduryje pakeisti komandą. Tą padaryti nėra lengva.

– Geri rezultatai ir turimas kontraktas kitam sezonui su „Lokomotiv“ ekipa leidžia ramiau žvelgti į ateitį?

– Manau, kad bet kuriam žmogui, kalbant apie darbą, smagu žinoti savo ateitį, kai nėra nežinomybės. Ypač kalbant apie finansinę padėti, nes ši tema yra opi šiuo metu. Esu tikrai laimingas, kad turiu sutartį. Krasnodare jaučiuosi gerai. Esu patenkintas, patenkinta yra ir komanda. Kai yra karantino situacija, sunku bus krepšininkams. Aišku, tiems, kurie uždirba dideles sumas, matyt, verkti reiktų mažiausiai. Visgi sporte, krepšinyje klubai yra remiami rėmėjų, savivaldybių. Dabar visi žiūrės, kaip gelbėti ekonomiką ir krepšiniui bus skiriama mažiau dėmesio. Verslai irgi žiūrės savų interesų ir stengsis atsigauti po krizės. Daug kam teks apsikarpyti savo atlyginimus.

– Kalbant šia, krepšinio finansų tema, galime teigti, kad sunkūs laikai po koronaviruso pandemijos gali užklupti ir Lietuvos krepšinio lygos klubus, ypač mažąsias ekipas. Ką manote?

– Manau, kad tai palies ir didžiuosius Lietuvos klubus. Galbūt kiek saugiau jaučiasi Europos flagmanai – „Barcelona“, „Real“ ar kiti. Visiems kitiems, ypač Lietuvoje, reikės spaustis.

Vėlgi sugrįšiu prie to, kad tie krepšininkai, kurie turi didesnius kontraktus, galbūt nejaus didelės įtakos dėl sumažintų atlyginimų. Tačiau yra tų krepšininkų, jaunų žaidėjų, kurie rungtyniauja nuo algos iki algos. Jie turės mąstyti, kaip išgyventi. Kaip ir nemažai daliai žmonių Lietuvoje. Pradžioje buvo visi nusivylę, kad vitrinose trūksta produktų. Nenoriu, kad ateitų toks metas, kai parduotuvėse trūks žmonių. Tikiu, kad visi vieni kitiems padėsime ir iš šios situacijos išbrisime kartu.

– Krepšininkai visame pasaulyje pradėjo sukti galvas, kokia situacija bus dėl užmokesčio sustabdyto sezono metu. Ar jau buvote bent trumpai aptarę šiuos dalykus su „Lokomotiv“ vadovybe?

– Kalbų yra. Yra daug pavyzdžių kitur: vieni klubai sumoka visą atlyginimą, kiti – nori nieko nemokėti. Yra klubų kaip Milano, kuris žaidėjų sumažintų atlyginimų dalį paskiria labdarai, kas yra labai gražu. Yra įvairių pavyzdžių. Tie klubai ir žaidėjai, kurie stengsis diskutuoti, ras aukso vidurį bei laimės. Labai tikiuosi, kad susitarsime su „Lokomotiv“ ekipa. Normalu, kad sezonas nutrūko ir kažkiek susimažinti atlyginimą reikės.

– Šiais metais nebus olimpinių žaidynių ir kalendoriuje atsiranda didžiulė skylė be krepšinio iki kito sezono. Ar jau teko pamąstyti, ką žadate veikti?

– Iš tokios vasaros, kai po rinktinės tektų skubėti į klubą beveik be poilsio, viskas pavirsta į labai didelę laisvo laiko dalį. Žinoma, negali planuotis laisvo laiko, nes nežinai, kokia bus situacija. Susiskambiname su treneriu M. Skarbuliu, bandome dėlioti planus. Per šį laiką savo fizinę formą galima pakelti į visiškai kitą lygį. NBA toks tarpas yra normalus – vieniems sezonas baigiasi balandį, o kitas prasideda rugsėjį. Matome, kad žaidėjai šį laiką išnaudoja savo naudai. Sakyčiau, kad tie žaidėjai, kurie tuo nepasinaudos, praras daug įgūdžių ir sportinės formos.

– Kokia jūsų nuomonė dėl sustabdytų Eurolygos ir NBA sezonų. Ar manote, kad šiame sezone krepšinio dar išvysime?

– Manau, kad sunku priimti kažkokį sprendimą. Sezoną galima ir nukelti, nes vasarą nebus olimpinių žaidynių. Bet negali jo nukelti per daug. Yra žaidėjų kontraktai, kurie baigiasi, rungtynės negali įlipti į kitą sezoną. Bet kokiu atveju, sveikata yra pirmoje vietoje. Šios krizės metu pamatėme, kad kokie bebūtų darbai, sveikata yra svarbiausia. Matėme, kaip dirba mūsų medikai. Kartais jaučiuosi prastai kalbėdamas apie sportą bei pinigus, kai žmonės serga, miršta, o kiti juos gelbėja. Tu tiesiog sėdi namie ir bent taip jiems netrukdai.

Grįžtant prie Eurolygos ir kitų lygų, Eurolygai bus gana sunku pratęsti sezoną. Valstybių sienos yra uždarytos. Jas kirsti yra draudžiama. Nemanau, kad atsiras kažkokių svertų ir galimybių.

NBA situacija yra kitokia. Jie turi didesnių finansinių galimybių. Jie netgi galėtų laive organizuoti likusias rungtynes, prieš tai jį nuplukdę kur nors toli. Jie turi nerealių finansų, galbūt jie sugalvos kažkokį variantą.

– Savo karjeroje rungtyniavote su tokiais žaidėjais kaip Carmelo Anthony ar Kristapas Porzingis. Būtent su K. Porzingiu esate geri bičiuliai. Kaip jums patinka tas europietiškas Dalaso „Mavericks“ projektas, kurio dalimi kartu su Luka Dončičiumi yra ir latvis?

– Žiauriai patinka. Dar nelabai esu tai pasakojęs ir vieną dalyką laikiau paslaptyje. Po karjeros etapo Niujorke turėjau didelę galimybę atsidurti Dalase. Galbūt dėl paties prastų sprendimų ten neatsidūriau. Iki šiol to gaila. Su pasimėgavimu žiūriu į „Mavericks“ žaidimą ir matau, kaip jie tuo mėgaujasi. Tai yra žiauriai svarbu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi