Sportas

2020.04.05 12:55

Tenisas 2020 metais – išgyvens tik geriausi?

LRT.lt2020.04.05 12:55

Vimbldono organizatoriai pirmą kartą nuo II-ojo pasaulinio karo buvo priversti atšaukti turnyrą, ATP ir WTA serijos turnyrai nebus atnaujinti bent iki liepos 13 dienos. Siautėjantis koronavirusas negailestingai jaukia šių metų teniso kalendorių. 

Naujienų agentūra AFP pažvelgė į tai, kas laukia didžiojo teniso 2020-aisiais.

Novakas Džokovičius – laimėtojas ar didžiausias pralaimėtojas?

Kol sezonas nebuvo priverstinai nutrauktas, Serbijos tenisininkas iškovojo aštuntąjį Atvirojo Australijos čempionato nugalėtojo titulą, triumfavo ATP taurės turnyre ir nuo metų pradžios laimėjo visus 18 žaistų susitikimų.

Dabartinis planetos reitingo lyderis, 17-os Didžiojo kirčio serijos turnyrų laimėtojas, taikėsi pakartoti arba pagerinti 2011 ir 2015 metų pasiekimus.

2011 metais N. Džokovičius iškovojo 41 pergalę paeiliui ir sezoną baigė su 70 pergalių ir 6 pralaimėjimais. Tai jam garantavo 10 titulų, serbas karaliavo aikštynuose laimėdamas tris iš keturių „Grand Slam“ turnyrų finalų – „Australian Open“, Vimbldono ir „US Open“.

2015 metais N. Džokovičius vėl matavosi Australijos, Vimbldono ir Atvirojo Jungtinių Valstijų teniso čempionato nugalėtojo karūnas ir laimėjo baigiamąjį metų turnyrą Londone. Tik pralaimėjimas šveicarui Stanui Wawrinkai „French Open“ finale sutrukdė serbui per vieną sezoną laimėti visas pagrindines varžybas. Jo sąskaitoje tais metais buvo 82 pergalės iš 88 ir 11 iškovotų titulų.

Šiemet vasario 29 dieną Dubajuje N. Džokovičius iškovojo 79-ąjį titulą, 32-ejų tenisininkas buvo pasirengęs geriausiems karjeros metams:

„Vienas iš šių metų tikslų – išlikti nenugalėtam per visą sezoną. Nejuokauju“, – tvirtai tuomet pareiškė N. Džokovičius.

Tačiau atšaukus Vimbldoną, kuriame turėjo ginti titulą ir nukėlus Atvirąjį Prancūzijos teniso čempionatą, kurį yra laimėjęs tik kartą, serbų žvaigždės svajonės bliūkšta.

„Didžiausias pralaimėtojas šioje situacijoje yra N. Džokovičius“, – leidiniui „L`Equipe“ tvirtino septyniskart „Grand Slam“ turnyrų laimėtojas ir buvęs klasifikacijos lyderis švedas Matsas Wilanderis.

„N. Džokovičius šiemet dar nė karto nesuklupo, bet jam kelią pastojo šis virusas“, – kalbėjo 55-erių M. Wilanderis.

Ar dar bus teniso 2020 metais?

Po to kai pirmą kartą per 75-erius metus teko atšaukti Vimbldoną, „All England“ klubo, kuriame vyksta šis turnyras, vadovas Ričardas Lewisas pareiškė besitikintis geriausio, bet bijantis blogiausio scenarijaus.

„Nemanau, kad kalbos apie tai, jog šiemet teniso gali ir nebebūti yra nerealios, – sakė R. Lewisas. Bet viliuosi, kad viskas susitvarkys ir anksčiau ar vėliau turnyrai įvyks. Kas žino, kas gali nutikti?“

Teniso sezonas ant grunto ir žolės dangų jau prarastas. Pandemija iš viso paveikė 21 šių serijų turnyrą.

Gegužės pabaigoje turėjęs prasidėti „French Open“ nukeltas į rugsėjo – spalio mėnesius. Turnyras bus rengiamas prabėgus savaitei po „U.S. Open“ finalo Niujorke – rugsėjo 20–spalio 4 dienomis.

Tai sukėlė tenisininkų nepasitenkinimą, pasigirdo kalbų apie galimą turnyro boikotą. Daugumai žaidėjų per tokį trumpą laiką reikėtų keliauti iš vieno žemyno į kitą ir prisitaikyti prie skirtingomis savybėmis pasižyminčių aikštės dangų.

„Roland Garros“ rengėjai kritikuojami dėl vienašališko naujos datos pasirinkimo. Tuo pačiu laiku kaip ir „French Open“ turėtų vykti šeši kiti ATP ir WTA serijos turnyrai. Dėl to kyla grėsmė aukšto lygio varžyboms Azijos šalyse.

Paryžiaus kortai rizikuoja likti be ryškiausių žvaigždžių. Į Prancūziją greičiausiai nevyks šveicaras Rogeris Federeris ir kiti. Vienas „French Open“ konkurentų – rugsėjo 25–27 dienomis suplanuotas „Laver Cup“ turnyras Bostone, kuriame R. Federeris ir Europos šalių tenisininkai susitiks su likusio pasaulio komanda.

Be to, nėra jokių garantijų, kad iki vasaros pavyks sustabdyti mirtino koronaviruso plitimą. Buvusi pirmoji moterų raketė prancūzė Amelie Mauresmo iš tų, kurie mano, kad likusį sezoną teks atšaukti.

„Manau, kad turėsime padėti 2020 metų sezono pabaigą žymintį tašką“, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė A. Mauresmo.

„Tarptautiniai turnyrai = visų tautybių žaidėjai – moterys ir vyrai, įskaitant jų trenerius ir personalą, žiūrovai ir visi pasaulio žmonės, dėl kurių žaidimas tampa kūnu“, – tęsė karjerą baigusi prancūzė.

„Nėra vakcinos = nėra teniso“, – įrašą „Twitteryje“ užbaigė A. Mauresmo.

Kas laukia žemesnio pajėgumo žaidėjų?

Tokie tenisininkai kaip N. Džokovičius, R. Federeris ar Rafaelis Nadalis žaisdami uždirbo daugiau nei po 100 milijonų dolerių. Nemenką dalį elitiniai sportininkai susirinko iš rėmėjų bei reklamos sutarčių. Ankstyva sezono pabaiga finansiškai jiems nebūtų skausminga. Teniso žvaigždės skiria milijonus kovai su pasauline pandemija.

Tačiau antrajame pasaulio reitingo tūkstantuke rikiuojasi ne tokie sėkmingi, menkai apmokami ir vos galą su galu suduriantys tenisininkai.

Pavyzdžiui, 1283 poziciją WTA klasifikacijoje užimanti rusė Ksenija Kolesnikova vargiai išgyventų iš teniso. Šiemet 27-erių sportininkė uždirbo tik 68 dolerius.

„Žaidėjos, esančios žemiau nei 250-a vieta, po kelių savaičių nebeįpirks maisto“, – perspėjo Sakartvelo tenisininkė, 371-oji raketė Sofija Šapatava.

Ji sukūrė peticiją ir kreipėsi į Tarptautinę Teniso Federacija (ITF), ragindama suteikti finansinę pagalbą žemesnio lygio žaidėjams.

Tačiau S. Šapatova abejoja, ar federacija atsižvelgs į tokį prašymą.

„Tiesą sakant, nemanau, – naujienų agentūrai AFP sakė tenisininkė. Jie atsakė, kad šiuo metu tokių galimybių nėra ir susisieks, kai tik galės. Bet po šio laiško federacijos atstovai daugiau nieko nebeatrašė.“