Naujienų srautas

Sportas2020.04.13 21:00

„Liverpool“ treneris Jurgenas Kloppas – mažo miestelio vaikis, tapęs herojumi

LRT.lt 2020.04.13 21:00

Anglijos „Premier“ lygos futbolo klubo „Liverpool“ vyriausiasis treneris Jurgenas Kloopas tituluojamas vienu geriausių specialistų pasaulyje. Praėjusiame sezone Čempionų lygoje triumfavęs treneris savo vardą įrašė tarp futbolo geriausiųjų.

BBC sporto žurnalistas Samas Sheringhamas publikacijoje apie J. Kloppą keliauja į ankstyvas vokiečio gyvenimo dienas ir aprašo, kaip 52-ejų metų treneris įsitvirtino futbolo pasaulyje.

Jensas Haasas iki šiol prisimena, kada pirmą kartą suprato, kad jo klasės draugas J. Kloppas turi futbolo trenerio mąstymą.

Abu 11-mečiai žaidė „SV Glatten“ jaunimo komandoje ir kartą klausėsi mylimo Vokietijos Bundeslygos „Stuttgart“ klubo rungtynių radijo transliacijos.

J. Kloppas pradėjo analizuoti „Stuttgart“ vienuolikės žaidimo taktiką ir, klausydamasis transliacijos, kalbėjo, kokius keitimus turėtų atlikti treneris, kad pagerintų komandos žaidimą. Netrukus dvikovos komentatorius patvirtino, ką sakė jaunasis J. Kloppas, – keitimai buvo atlikti.

„Buvau sužavėtas, kokios jo futbolo žinios ir kaip jis išmano žaidimą, – teigė J. Haasas. – Kartais galvodavau, kad jis jau dabar galėtų būti treneris.“

Tokios istorijos iš J. Kloppo mokyklos laikų – pirmos užuominos apie jo pasirinktą kelią į vyriausiojo trenerio kėdę.

Vokietis iki šiol garbinamas „Mainz 05“ klubo gerbėjų. Čia J. Kloppas baigė profesionalo karjerą ir per vieną naktį tapo vyriausiuoju treneriu, o vėliau pirmą kartą ekipos istorijoje išvedė „Main 05“ į Vokietijos aukščiausiąją Bundeslygą.

Dirbdamas Dortmundo „Borussia“ klube, J. Kloppas sugebėjo nukarūnuoti patį Miuncheno „Bayern“, o su „Liverpool“ iškovojo Čempionų lygos trofėjų bei priartėjo prie pirmojo Anglijos klubo „Premier“ lygos čempionų titulo, kol dėl koronaviruso pandemijos nebuvo sustabdytas sezonas.

J. Kloppas su visais – žaidėjais, žurnalistais, aistruoliais, klubo vadovybe – bendrauja atsipalaidavęs bei nuolat besišypsodamas. Vokiečio asmenybė įkūnija sirgalių taip trokštamo trenerio etaloną: žmogus, kuris iš visos širdies yra atsidavęs komandai.

Apie vyriausiojo „Liverpool“ ekipos trenerio asmenybę ir darbo metodus galima kalbėti ištisas valandas. S. Sheringhamas pakalbino žmones, kurie J. Kloppą lydėjo kelionėje nuo mažo Švarcvaldo miško masyvo miestelio Glateno iki darbo Anglijos „Premier“ lygos klube.

Žurnalistas S. Sheringhamas su J. Haasu susitiko priešais Glatene esančią kepyklėlę šalia fontano. Šioje vietoje Jurgenas su draugais iš „SV Glatten“ komandos susirinkdavo prieš išvykos rungtynes.

Netoliese teka Glato upė, sekdami jos vingiais, berniukai važinėdavosi dviračiais. Šalia upės yra ir J. Kloppo vaikystės namas. Čia iki šiol gyvena jo mama. Netoli stūkso naujutėlė miestelio rotušė, o už posūkio – mokykla, kurią J. Kloppas lankė kartu su J. Haasu.

Šiame kalvotame Pietų Vokietijos Švabijos regione, laikrodžių su gegute, tradicinių kostiumų bei unikalių patiekalų gimtinėje, J. Kloppas išsiugdė laisvės jausmą. Laisvės, kurios nerasi pramoniniuose Mainco, Dortmundo ir Liverpulio miestuose.

„Žmonės čia labai tylūs ir paprasti, taupūs, mėgstantys dirbti. Pašalinius jie vertina pagal tai, kuo jie užsiima, – aiškino J. Haasas. – Švabijos regiono gyventojai neskiria daug laiko giliems pokalbiams, bet, jei čia susirandi draugą, tai draugas jis lieka visam gyvenimui. Čia labai gera augti, gali skirti laiko sau, gali susikoncentruoti į tai, ką gyvenime nori daryti.“

J. Kloppas turi dvi vyresnes seseris, juokaudamasis futbolo treneris jas vadino savo antrosiomis mamomis. O tėvas Norbertas, keliaujantis prekybininkas bei mėgėjiškai žaidęs vartininkas, padrąsino sūnų pasukti į futbolą.

„Norbertas turėjo didžiulę įtaką Jurgenui. Jis jį suformavo, – prisiminė pirmasis J. Kloppo treneris Ulrichas Rathas, įkūręs Glateno vienuolikmečių komandą. Du trenerio sūnūs – Ingo ir Harti – žaidė kartu su Jurgenu ir Jensu. – Svarbu paminėti, kad Norbertas Kloppas kilęs ne iš šių vietų. Jis užaugo Reino krašto – Pfalco – regione, Pietvakarių Vokietijoje, netoli Mainco. Ten vietiniai mėgsta švęsti šventes. Glatene mes to nedarome.“

Norbertas labai aktyviai prisidėjo prie futbolo komandos reikalų, vėliau aktyviai ėmėsi teniso. Iš tėvo Jurgenas paveldėjo iškalbą, entuziazmą ir energiją.

Mama kilusi iš giliai šaknis šiose vietose įleidusios šeimos. Žmonės iš Švarcvaldo apylinkių yra tylūs, nesuvaržyti. Jie dirba sunkiai ir yra valingi.

„Kai Jurgenas per rungtynes nesustygsta vietoj, atpažįstu jame tėvą Norbertą. Kai, grįžęs namo ir uždaręs lauko duris, atranda ramybę ir atgauna jėgas, tada atpažįstu mamos bruožus“, – teigė U. Rathas.

J. Kloppas buvo „SV Glatteno“ jaunimo komandų kapitonas ir žaidė saugo pozicijoje. Paauglystėje jis persikėlė į „TuS Ergenzingen“ komandą, už 24 kilometrų nuo Glateno. U. Rathas buvusį auklėtinį pavadino kiek nevykusiu aikštėje, bet žinojo, kad jis turi įgimtas lyderio savybes.

„Jis visada būdavo priekyje visų įvykių ir visada turėjo ką pasakyti, kai matydavo, kad to reikalauja situacija. Palaikėme gerus ryšius. Jis buvo ambicingas, visada drąsindavo komandos draugus ir vertė juos būti geresnius“, – prisiminė 79-erių metų treneris.

Aikštę, kurioje J. Kloppas žaisdavo su komandos draugais, iš vienos pusės supo pušynas, iš kitos – upė. J. Haasas pamena, ne kartą teko merkti kojas į vandenį, kad ištrauktų į upę įkritusį kamuolį.

Futbolo rungtynės 1981 m. persikėlė į kitą kaimelio vietą, į naują futbolo klubo aikštę. Įdomu tai, kad vietos komandos spalvos – juoda ir geltona – vėliau lydės J. Kloppą ir „Borussia“ klube. Būtent J. Kloppo atsiųsta nuotrauka su dedikacija Glateno gyventojams – iki šio miestelyje saugoma relikvija ir turi savo vietą tarp kitų trofėjų bei apdovanojimų.

Kai J. Kloppas su „Borussia“ 2011 m. tapo Bundenslygos čempionu, visas miestelis specialiomis iškilmėmis pagerbė vieną iš savo gyventojų, užsukusių į gimtinę. Kai plojimai ir palaikymo šūksniai nutilo, J. Kloppas užlipo į paruoštą sceną ir visiems padėkojo.

„Buvo nuostabu, – prisiminė J. Haasas. – Vieną akimirką jis profesionalaus Dortmundo „Borussia“ klubo treneris, kitą – seniai pažįstamas klasės draugas. Jam buvo įdomu sužinoti apie miestelio gyvenimą, kaip sekasi žmonėms. Jis netgi bendravo vietos tarme.“

Šiomis dienomis U. Rathas retai susitinka su buvusiu auklėtiniu, tačiau iki šiol prisimena malonų skambutį 75-ojo gimtadienio proga.

„Jis mane pasveikino ir palinkėjo viso, ko geriausia. Čia jo namai. Jis to niekada nepamiršta“, – teigė vyras.

Palikęs Glateną, J. Kloppas žaidė keliose mėgėjų futbolo komandose, tarp kurių buvo ir Frankfurto „Rot-Wess“ ekipa. Frankfurte būsimas treneris vietos universitete krimto sporto studijas.

1990-aisiais, būdamas 23-ejų, persikėlė į už 48 kilometrų esantį Maincą, čia prisijungė prie antrajame divizione žaidusio pusiau profesionalaus „Mainz 05“ klubo. Čia jį nuolat sekė skvarbus komandos kapitono Michaelo Schumacherio žvilgsnis.

„Tuo metu J. Kloppas buvo tipinis studentas – tiek išvaizda, tiek asmenybės bruožais, – juokėsi 62 metų M. Schumacheris, sėdėdamas 34 tūkst. vietų Mainco stadiono, gyvo J. Kloppo pergalių su klubu simbolio, verslo ložėje. – Jis visada nešiojo džinsus ir marškinėlius, niekada nebuvo įsitempęs.“

Gyvenimas futbolo aikštėje J. Kloppui buvo visiškai kitoks. Vokietis yra prisipažinęs, kad turi antrojo diviziono žaidėjo kojas ir aukščiausios lygos futbolininko smegenis.

„Vos atvykęs pas mus Jurgenas žaidė puolėjo pozicijoje. Jis buvo greitas ir turėjo aštrų protą, bet nebuvo techniškas. Dėl to jam buvo sunku. Kai rungtynių pranešėjas paskelbdavo jo vardą, sirgaliai imdavo šūkauti ir švilpti. Pamenu, kartą po rungtynių sėdėjome su J. Kloppu ir jis manęs klausia: „Ką man daryti? Treneris nori, kad atlikčiau tai, ko nesugebu.“ Jis žinojo, kad nėra geriausias žaidėjas, bet stengėsi daryti tai, ko buvo prašomas“, – pasakojo M. Schumacheris.

Neilgai trukus J. Kloppas buvo pastumtas į gynėjo poziciją. Jį prižiūrėjo treneris Wolfgangas Frankas, šis jam padarė didžiulę įtaką. Tokie pokyčiai 193 cm ūgio vokiečiui išėjo tik į naudą. „Mainz 05“ ekipoje jis praleido ištisą dešimtmetį ir sužaidė 325-erias rungtynes. Visgi sprendimas J. Kloppui patikėti vyriausiojo trenerio postą komandoje atskleidė visas jo stiprybes.

2001 m. vasarį „Mainz 05“ klubui grėsė iškristi į trečiąjį šalies futbolo divizioną. Neapsikentęs komandos prezidentas Haraldas Strutzas nusprendė priimti drąsų sprendimą.

„Situacija buvo tokia: per labai trumpą laiką pakeitėme tris vyriausiuosius trenerius, – interviu Maince esančiame Bruchwego stadione, kuris J. Kloppo žaidėjo karjeros laikais buvo komandos namų stadionas, o dabar yra klubo treniruočių vieta, kalbėjo H. Strutzas. – Turėjo būti labai svarbios rungtynės. Pasakėme, jei niekas nenori mums padėti, žaidėjai turės patys išsisukti iš padėties.

Jurgenas buvo pilnas aistros. Jis buvo paprastas žmogus, bet kartu ir neeilinė asmenybė. Visose rungtynėse buvo matyti, kad jis lyderis. Netgi sirgaliai buvo sužavėti jo asmenybės.

Nusprendėme jį paskirti vyriausiuoju klubo treneriu. Tai buvo tikra bomba ir tapo mūsų geriausių klubo dienų pradžia.“

Tokio sprendimo vaisius vadovybė iškart pamatė. „Mainz 05“ ekipa jau pirmose J. Kloppo kaip vyriausiojo trenerio rungtynėse rezultatu 1:0 nugalėjo „Duisburg“ vienuolikę. Dar per 7 dvikovas naujai iškepto trenerio komanda patyrė tik vieną nesėkmę ir nesunkiai išvengė iškritimo į žemesnį divizioną. Tai buvo ne viskas.

Kitus du sezonus „Mainz 05“ klubas kovojo dėl vietos aukštesniame divizione. Abu kartus tik fatališkai nepalankios aplinkybės paskutinėmis sezonų dienomis neleido komandai pakilti į išsvajotąsias aukštumas.

Kitas nuo tokių apmaudžių nesėkmių gal būtų palūžęs, tačiau J. Kloppas kartu su komanda po antro tokio sezono Mainco miesto aikštėje iš visos širdies kreipėsi į 15 tūkstančių sirgalių minią.

„Visi buvo apsiašaroję, bet ant scenos užlipęs Jurgenas pasakė, kad kitą sezoną jie vėl bandys iš naujo, bandys grįžti dar stipresni. Visus jo stiprybė sužavėjo. Jis visada rasdavo tinkamus žodžius“, – pasakojo H. Strutzas.

Jau kitame sezone J. Kloppo vadovaujama komanda pirmą kartą klubo istorijoje pateko į aukščiausią Vokietijos Bundeslygą, tad ašaras pakeitė džiaugsmas.

„Galiu tik patikinti, vakaras buvo nuostabus. Jurgenas visuomet pabrėžia, kad iki šiol negali pamiršti, kaip 3 val. nakties bare šypsojausi iki ausų, kai su visais šventėme“, – šypsojosi H. Strutzas.

Aukščiausiame Vokietijos futbolo divizione Manco miesto komanda praleido tris sezonus – pakankamai daug laiko, kad J. Kloppo talentas būtų pastebėtas vieno iš įtakingiausių žmonių šalies futbolo pasaulyje.

„Žaisti prieš „Mainz 05“ klubą visuomet būdavo sunku. Ten nerungtyniavo ypač talentingi žaidėjai, bet komanda žaisdavo su didžiuliu entuziazmu“, – teigė Dortmundo „Borussia“ klubo vykdomasis direktorius Hansas Joachimas Watzke. – Futbolo gerbėjams jis paliko neišdildomą įspūdį per 2006 m. pasaulio futbolo čempionatą, kuriame dirbo TV ekspertu.

Vokiečiams Jurgenas buvo lyg perkūnas iš giedro dangaus. Žmogus, sugebėdavęs pademonstruoti aukščiausio lygio futbolo taktikos žinias, tuo pat metu visus pakerėdamas žavesiu. Tai buvo fantastika.“

2008 m. Mainco miesto aikštėje žmonės vėl liejo ašaras, kai su vietos futbolo gerbėjais atsisveikinęs J. Kloppas netrukus išvyko dirbti į Dortmundo klubą. Specialistui nereikėjo daug laiko, kad sukurtų stiprų ryšį su aistringais „Borussia“ ekipos sirgaliais, vadinamais „Geltonąja siena“, palaikančiais mylimą ekipą 80 tūkst. vietų „Westfalenstadion“ stadione.

J. Kloppo vizitine kortele tapo sunkiojo metalo stiliaus demonstruojamas futbolas ir nuolatinis gestikuliavimas bei rėkimas iš aikštės prieigų. Vokietis stringančią „Borussia“ komandą pavertė viena iš simpatiškiausių vienuolikių visoje Europoje. 2011 m. „Borussia“ tapo šalies čempione, o 2012 m. prie antro lygos čempionų titulo pridėjo ir taurės trofėjų.

„Jis įkvėpė komandai dvasios. Jo futbolo stilius buvo visiškai kitoks nei mūsų. Tai buvo agresyvus žaidimas, daug galingo spaudimo ir daug trenerio emocijų. Sirgaliai ir žaidėjai įsimylėjo jį nuo pirmos akimirkos. Visas miestas ir net regionas ėjo iš proto“, – kalbėjo H. J. Watzke.

J. Kloppo superžvaigždės statusas buvo įcementuotas per 2011 m. Dortmunde surengtą Vokietijos aukščiausios lygos čempionų šventinį paradą. Skambant specialiai treneriui sukurtam himnui „Kloppo du Popstar“, scenoje su akiniais nuo saulės pasirodęs J. Kloppas spyrė futbolo kamuolį į sirgalių minią ir pradėjo mojuoti visiems aistruoliams.

„Jis iškart tapo vienu populiariausių vyrų visoje Vokietijoje, – kalbėjo artimas J. Kloppo draugas Uli Grafas, sukūręs ir prodiusavęs hitu tapusį kūrinį „Kloppo du Popstar“, kuris pasiekė antrą vietą Vokietijos hitų sąraše. – Visgi jis nenorėjo tapti superžvaigžde. Jis yra žmonių žmogus. Vaikis iš Švarcvaldo, tapęs herojumi.“

U. Grafas teigia, kad atostogauti kartu su J. Kloppu jam vienas smagiausių užsiėmimų.

„Visą laiką juokiesi, laidai pokštus, gali kalbėtis apie viską – nuo politikos iki sporto. Labai inteligentiškas ir protingas žmogus. Tau nereikia bijoti, ką pasakysi“, – pridūrė trenerio bičiulis.

Puikus futbolo treneris, geras šokėjas ir nepakeičiamas atostogų kompanionas – tuo J. Kloppo talentai nesibaigia. Jeigu kuris nors „Borussia“ rėmėjas imdavo abejoti dėl tolesnio bendradarbiavimo su klubu, J. Kloppas griebdavo telefoną į rankas.

„Jurgenas yra kiekvieno rinkodaros skyriaus darbuotojo svajonė, – aiškino Carstenas Crameris, kuris 7 metus J. Kloppo eroje dirbo „Borussia“ klubo rinkodaros direktoriumi, dabar eina direktoriaus pareigas. – Tokia asmenybė tokiam emocingam klubui kaip „Borussia“ buvo tiesiog puikus derinys. Dortmundo ekipai jis sugebėjo suteikti veidą. Jis buvo mūsų ginklas ir palaikė mus visais įmanomais būdais. Rėmėjai būdavo tiesiog sužavėti, kad jiems skambina vyriausiasis komandos treneris. Visos bendradarbiavimo sutartys iškart būdavo pratęsiamos.“

Prabėgus penkeriems metams po dar vieno išsiskyrimo su ašaromis, J. Kloppas liko gerais draugais su H. J. Watzke ir C. Crameriu. „Liverpool“ treneris juos abu asmeniškai pakvietė į Čempionų lygos finalus Kijeve bei Madride.

„Jei praleidi 7 metus dirbdamas su J. Kloppu, negali sakyti, kad jo nepasiilgai. Jis – neeilinė asmenybė. Didžiuojamės matydami, kokią jėgą jis suteikė visam „Liverpool“ klubui bei Liverpuliui“, – pabrėžė C. Crameris.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi