Sportas

2020.03.24 18:50

Galvosopio metas, priėmus sprendimą: ko tikėtis perkelus olimpines žaidynes į 2021-uosius?

LRT.lt 2020.03.24 18:50

Antradienį oficialiai patvirtinta – didžiausias šių metų sporto renginys – Tokijo olimpinės žaidynės – perkeliamos į 2021-uosius. Šiuolaikinių žaidynių istorijoje tai tik ketvirtas atvejis, kai šios sporto varžybos nesurengtos numatytais metais.

Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) ir Japonijos vyriausybė turėjo priimti svarbų ir sunkų sprendimą dėl sportui stipriai kirtusios koronaviruso pandemijos.

Olimpinių žaidynių perkėlimas į kitų metų vasarą turės didžiulę įtaką sportininkams, treneriams, rėmėjams, Japonijos ekonomikai ir kitoms, IOC vadovo Thomo Bacho žodžiais, „interesų grupėms“.

JAV žiniasklaidos gigantas „USA Today“ apžvelgia, kokių pasekmių gali turėti žaidynių perkėlimas į 2021 metus.

Ką žaidynių pavėlinimas metais reiškia viso pasaulio sportininkams?

Anot IOC, daugiau nei 6000 sportininkai iš viso pasaulio jau buvo iškovoję vietą į Tokijo olimpines žaidynes. Tūkstančiai kitų atletų tikėjosi iškovoti bilietą į žaidynes atrankinėse varžybose, turėjusiose vykti iki birželio pabaigos.

Daugeliui žinia apie nukeliamas olimpines žaidynes bus žlugdanti. Nors pastaruoju metu buvo nemažai signalų apie tai, kad žaidynės gali būti perkeliamos, ypač po to, kai pasaulyje padidėjo sergančiųjų ir mirusiųjų nuo koronaviruso, oficiali žinia apie žaidynių nukėlimą yra sunkiai pakeliama.

Reikia nepamiršti, kad olimpiniai atletai savo gyvenimo ritmą derina prie olimpinių žaidynių kalendoriaus. Kasdieninės treniruotės yra sunkios. Sportininkai privalo dėl žaidynių atidėti tokius planus kaip studijos ar šeimyniniai įsipareigojimai. Be to, olimpinis ciklas trunka ketverius metus, o ne kelis mėnesius.

„Kaip olimpietis, tu savo gyvenimą dalinį į ketverių metų trukmės ciklus. Viską matuojame olimpiniais ciklais“, – praėjusią vasarą kalbėjo imtynininkas Jordanas Burroughsas.

Akivaizdu, kad olimpiniai atletai turės iš naujo perdėlioti savo pasiruošimo jau kitų metų žaidynėms planus. Dalis jų gali nuspręsti, kad tiek vargintis nebeverta.

Kaip tai paveiks sportininkų kovą dėl olimpinių kelialapių?

Prieš koronaviruso protrūkį ir sustabdytus olimpinius atrankos turnyrus, į Tokijo olimpines žaidynes jau buvo išdalinta 57 procentai visų kelialapių. Kyla klausimas, ar visi sportininkai, iškovoję bilietus į žaidynes gali būti ramūs dėl savo ateities?

Antradienį pasaulinės lengvosios atletikos federacijos išplatintame pranešime spaudai skelbiama, kad visi lengvaatlečiai, įvykdę normatyvus, gali būti ramus dėl vietos žaidynėse.

Įvairių sporto šakų pasaulinės federacijos bus priverstos ieškoti naujų olimpinių atrankos turnyrų datų. Toks klausimas aktualus ir mūsų šalies sportininkams.

Bilietus į olimpines žaidynes toliau medžioja lengvaatlečiai – Andrius Gudžius, Airinė Palšytė ir kiti. Dėl vietos Tokijuje dar nėra ramūs dalis mūsų šalies plaukikų.

Portalo LRT.lt kalbinto Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) generalinio sekretoriaus Mindaugo Špoko nuomone, birželio 23–28 dienomis Kaune turėjusi vykti olimpinė krepšinio atranka, kaip ir olimpiada, bus perkelta į 2021-uosius.

Naujos olimpinio 3x3 krepšinio atrankos turnyro datos lauks ir mūsų šalies trijulių krepšinio ekipa.

Kaip 2021-aisiais vyksiančios olimpinės pakeis sporto kalendorių?

Olimpinėse žaidynėse sportininkai kovos 33-iose sporto šakose, o tai reiškia, kad 33-ijų sporto šakų federacijos turės prisitaikyti prie naujo metų sporto kalendoriaus.

Kai kuriose sporto šakose situacija lengvesnė nei kitose, tačiau, pavyzdžiui, 2021 metų rugpjūtį numatyta suorganizuoti pasaulio lengvosios atletikos čempionatą Judžine (JAV). Jeigu Tokijo olimpinės žaidynės bus perkeltos į kitų metų vasarą, dalis stambių tarptautinių varžybų bus atšauktos arba perkeltos į kitas datas.

Pasaulinė lengvosios atletikos organizacija jau patvirtino, kad yra pasiruošusi savo renginius prieš ir po olimpiados perkelti į kitas datas.

Panašus klausimas laukia ir krepšinio turnyrų. 2021 m. planuojama suorganizuoti Europos vyrų krepšinio čempionatą. Sunku įsivaizduoti, kaip į vienerius metus tilptų ir olimpiada ir žemynų krepšinio čempionatai, todėl pasaulinė krepšinio organizacija FIBA, matyt, turės perkelti stambius turnyrus į 2022 metus.

Kokios gali būti finansinės tokio sprendimo pasekmės?

Kaip teigia „USA Today“, IOC turi draudimą, kuris yra aktyvuojamas dėl įvairių priežasčių nutraukiant žaidynes. Be to, savo rezerve organizacija turi 2 mlrd. JAV dolerių, kurie padėtų išsilaikyti IOC ir jos narėms iki kitos finansinės injekcijos.

Amerikiečių žiniasklaidos milžinei NBC priklauso olimpinių žaidynių transliacijos teisės. Kompanija taip pat yra apsidraudusi.

NBC su IOC yra sudariusi 7,75 mlrd. JAV dolerių transliacijų teisių vertės sutartį, kuri galioja iki 2032 metų.

Japonijos ekonomikai jau smarkiai pakenkė sumažėję turistų srautai dėl koronaviruso pandemijos. Būtent ši šalis turėtų patirti didžiausius ekonominius smūgius dėl žaidynių perkėlimo. Japonijos valdžia, anot naujienų agentūros „The Associated Press“, olimpiados organizavimui jau yra išleidusi apie 28 mlrd. JAV dolerių.

Japonijos valdžia tikis, kad turistų srautai padės susigrąžinti dalį išlaidų, tačiau dabar jau yra aišku, kad apie tokius planus bent 2020-aisiais teks pamiršti. Dalį žaidynių organizavimui jau skirtų injekcijų reiks pakartoti 2021-aisiais.

Ar egzistuoja žaidynių atšaukimo scenarijus?

Tokia galimybė išlieka. Nors IOC ir Japonijos vyriausybė atmetė bet kokius žaidynių atšaukimo planus, dėl koronaviruso pandemijos ne vieną mėnesį išliks susisiekimo tarp valstybių problema.

Olimpinės žaidynės, apskritai, yra vienas iš didžiausių renginių pasaulyje. Reiks ir toliau skirti priežiūrą būsimų žaidynių infrastruktūrai. Reiks iš naujo pasirašyti kontraktus su darbų vykdytojais. Šimtai kontraktų bus atšaukti.

Žinoma, kad IOC ir Japonijos vyriausybė yra tvirtai pasiryžusios šias kliūtis įveikti, tačiau tai bus ypač sunkus uždavinys.

Kaip toks sprendimas paveiks 2022 m. žiemos olimpines žaidynes Pekine?

IOC dar nė karto neužsiminė apie tai, kad Tokijo olimpinių žaidynių perkėlimas galėtų paveikti 2022 m. vasarį Pekine vyksiančias žiemos olimpines žaidynes.

Visgi tokia situacija sukuria seniai matytą precedentą. Perkeltos Tokijo olimpinės žaidynės reiškia, kad vasaros ir žiemos olimpiadas skirs 12 mėnesių. Pastarąjį kartą kalendoriniai metais vasaros ir žiemos žaidynes skyrė 1992 metais.