Sportas

2020.03.25 17:05

Sportininkai dėl dopingo tiriami ir karantino metu: teigia, kad testavimas negali sustoti

Brigita Virbalytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.25 17:05

Pasaulinė antidopingo agentūra – WADA – įsitikinusi, kad kova su draudžiamų preparatų vartojimu sustoti negali. Net ir pasauliui kovojant su kitu priešu – koranavirusu. Lietuvos antidopingo agentūra taip pat vadovaujasi šia taisykle ir nestabdo sportininkų testavimo net ir šalyje esant karantinui

Lietuvoje per karantiną sporto varžybos negali vykti, Lietuvos antidopingo agentūros kontrolieriai sutelkia dėmesį į sportininkų testavimas per treniruotes ar gyvenamojoje vietoje. Lietuvos testuotinų sportininkų sąraše esantys atletai specialioje ADAMS sistemoje privalo nurodyti treniruotės laiką ir vietą bei vieną valandą per parą, kai neįspėję kontrolieriai gali atvykti į jų buvimo vietą.

Pasak Lietuvos antidopingo agentūros direktorės Rūtos Banytės, dvylikai agentūros kontrolierių apsaugos priemonių – pirštinių, kaukių, dezinfekcijos priemonių – netrūksta.

„Šiuo metu esame sutelkę dėmesį į sportininkus, kurių biologiniai pasai sukėlė įtarimą mūsų testuotinų sportininkų sąraše bei pagal kitus kriterijus atrinktus sportininkus. Sportininkų testavimas nesustoja, tačiau yra atkreipiamas dėmesys, kad būtų užtikrintas saugumas ir sveikata tiek sportininkų, tiek pareigūnų", – pasakojo R. Banytė.

Lietuvos antidopingo agentūros direktorė patikino, kad gali būti testuojami net izoliavęsi sportininkai. Pasaulinė Antidopingo agentūra rekomenduoja, kad sportininkai turėtų tiesiogiai arba pasitelkiant ADAMS sistemą informuoti, jei jie serga arba yra izoliavęsi. Šalies testuotinų sportininkų sąraše yra 108 pavardės.

„WADA stebi visą situaciją, remiasi PSO ir kitais patikimais šaltiniais. Daugelis šalių taiko griežtas priemones, kurios atima sienų uždarymą, skrydžių atšaukimus, karantiną, saviizoliaciją, daugelis sporto renginių yra atšaukti arba atidėti. Tai skatina tiek WADA, tiek nacionalines antidopingo agentūras keisti savo veiklą, didesnę funkcijų dalį atlikti nuotoliniu būdu. Bet tiek WADA, tiek Lietuvos antidopingo agentūra, siekdamos apginti švarius sportininkus, toliau tęsia savo darbą, bet atsižvelgiant į susidariusią situaciją. Procedūros atliekamos pagal PSO, nacionalinių sveikatos ministerijų, WADA reikalavimus.

Sulaukėme rekomendacijų gairių iš WADA ir ten akcentuojama, tiek sportininko, tiek pareigūno apsauga. Kaip vienas iš pavyzdžių, kaukių dėvėjimas, pirštinių dėvėjimas, darbo vietos dezinfekcija ir panašiai", – atskleidė pašnekovė.

Ji taip pat teigė, jog už atsakingų organizacijų informavimą atsakingi yra patys sportininkai.

„Pagal WADA nurodymus sportininkai vis tiek turi pildyti WADA sistemą ir jeigu sportininkas yra grįžęs, jis turi per ADAMS sistemą arba tiesiogiai agentūrą informuoti, kad jis yra, tarkime, saviizoliacijoje, arba, kad jis serga.

Iš tikrųjų daugumai sportininkų, ypač grįžusių iš rizikingų šalių, kyla klausimų dėl ADAMS sistemos pildymo. Dėl to nusiuntėme jiems laiškus, kad jie turi pildyti, nes testavimas negali sustoti", – sakė R. Banytė.

Pokalbio pabaigoje ji taip pat teigė, jog atsakingoms institucijoms apsaugos priemonių šiuo metu netrūksta.

„Saugumo priemonėmis esame pasirūpinę dar anksčiau, nes, kai užsakinėjame kraujo mėginių rinkinius, tai viskas įeina į tą rinkinį. Kadangi nemažai testavimų turėjome praėjusiais metais, turime dar ir pirštinių, ir kaukių turime, ir dezinfekcijos", – minėjo R. Banytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.