Sportas

2020.03.22 11:20

Tokijo olimpinių žaidynių organizatoriai pradėjo dėlioti galimus varžybų nukėlimo planus

LRT.lt2020.03.22 11:20

Tokijo olimpinių žaidynių organizatoriai pradėjo svarstyti ir modeliuoti galimus varžybų nukėlimo scenarijus. Tokią informaciją naujienų agentūrai „Reuters“ patvirtino du šaltiniai, susiję su 2020 m. žaidynių organizaciniu komitetu.

Koronaviruso pandemija sutrikdė viso pasaulio sporto renginius ir kelia didžiulę grėsmę šių metų olimpiadai. Japonijos vyriausybė kol kas užtikrinta, kad žaidynės vyks numatytu laiku (liepos 24 – rugpjūčio 9 d.). Ministras pirmininkas Sinzo Abe viliasi, kad žaidynės pritrauks daug turistų ir atneš pajamų šaliai.

Vietos valdžios norą surengti žaidynes laiku pakursto ir didžiuliai finansiniai ištekliai mesti į pasiruošimo olimpiadai darbus. Teigiama, kad Japonijoje vietinės kompanijos žaidynėms skyrė – rekordinius žaidynių istorijoje – daugiau nei 3 milijardus JAV dolerių. Šalies investicijos į pasirengimą renginiui siekia apie 12 milijardų JAV dolerių.

„Galų gale, mūsų buvo paprašyta atlikti galimą olimpinių žaidynių atšaukimo simuliaciją“, – naujienų agentūrai „Reuters“ tvirtino vienas iš šaltinių.

Savo tapatybių atskleisti neleidę šaltiniai sutiko kalbėti tik, jeigu liks anonimais. Teigiama, kad jiems nebuvo leista kalbėtis su žiniasklaida.

„Dėliojame įvairius – B, C, D – planus. Žiūrime į įvairias datas, į kurias galėtume nukelti žaidynes“, – tvirtino vienas iš su žaidynių organizavimu susijusių asmenų, pridūręs, kad taip pat yra skaičiuojamos ir skirtingų scenarijų galimos išlaidos.

Tvirtinama, kad tolimesni žaidynių scenarijai, tokie kaip varžybų organizavimo be žiūrovų ar renginio apimties sumažimo, organizacinio komiteto bus svarstomi kovo pabaigoje. Svarstomi ir žaidynių nukėlimo metams ar dviem scenarijai. Kiti komiteto nariai tikisi, kad geriausiu atveju žaidynės bus atidėtos tik mėnesiui ar 45 dienoms.

Galutinį sprendimą turi priimti Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC), tačiau svarbią balso teisę šiame klausime turi ir Japonijos pusės atstovai.

Abu „Reuters“ kalbinti šaltiniai išreiškė susirūpinimą dėl tvirtos IOC vadovo Thomo Bacho laikysenos ir noro žaidynes surengti laiku. Tokia T. Bacho pozicija supykdė ir viso pasaulio sportininkus, kuri tiki – žaidynės gali kelti pavojų visų sveikatai.

„Kuo ilgiau vilkiname galimą sprendimo priėmimą, tuo daugiau pasirengimo darbų yra atliekama. Tokiu būdu išlaidos dėl galimo žaidynių perkėlimo vis labiau auga“, – tvirtino vienas „Reuters“ pašnekovų.

Vienas iš kalbintų organizacinio komiteto atstovų tvirtino, kad ilgesniam laikui nukeltos žaidynės gali sukelti didžiulį nepasitenkinimą iš vyresnių sportininkų. Be to, tokiu atveju rėmėjai turės ilgesniam laikui vykdyti savo įsipareigojimus. Kitas dalykas – po žaidynių buvo suplanuota, kad olimpinis kaimelis pavirs į privačius būstus, kurie jau turi savo šeimininkus.

Reikia nepamiršti, kad 2021 m. sporto kalendoriuje laisvų vietų praktiškai nėra, o 2022 m. planuojamas rengti pasaulio futbolo čempionatas Katare bei Pekino žiemos olimpinės žaidynės.

Sunerimę yra didžiųjų Japonijos kompanijų – tokių kaip „Toyota“ ar „Panasonic“ – atstovai, įnešę finansinį indėlį į žaidynių organizavimą.

„Žinoma, kad kompanijos individualiai tariasi, ką daryti toliau. Niekas nenori būti pirmasis, kuris prabils apie galimą žaidynių perkėlimą į kitą datą“, – tvirtino vieno iš 60-ies rėmėjų atstovas.

Japonijos oro linijų atstovai telekonferencijos metu kalbėjo apie tai, kad egzistuoja net 80 procentų tikimybė, kad Tokijo olimpinės žaidynės nebus surengtos laiku.

Tokijuje jaučiamas vis didesnė žaidynių nukėlimo atmosfera. Finansų ministras Taro Aso Tokijo olimpines žaidynes palygino su 1940-ųjų olimpiada, kuri buvo atšaukta dėl Antrojo pasaulinio karo ir 1980-ųjų Maskvos olimpinių žaidynių boikotu.

„Tai problema, kuri nutinka kas 40 metų. Tai – prakeiktos olimpinės žaidynės. Tai yra faktas“, – aiškino ministras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.