Sportas

2020.03.22 12:09

Pasirengimą anksčiau laiko nutraukusi Palšytė: yra aukštesnių dalykų nei olimpinės žaidynės

Brigita Virbalytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.22 12:09

Airinė Palšytė džiaugiasi paskutinėmis treniruotėmis Turkijos sporto komplekse „Gloria". Geriausia šalies šuolininkė į aukštį kartu su kitais trylika Lietuvos lengvaatlečių, tarp kurių ieties metikė Liveta Jasiūnaitė, trišuolininkė Diana Zagainova, tikėjosi, kad pavyks pasilikti puikias treniruočių sąlygas turinčioje sporto bazėje, tačiau prieš kelias dienas ir ši šalis nusprendė imtis daugiau priemonių kovoje su koronavirusu.

„Sprendimas buvo priimtas už mus. Dar tikėjomės, kad pavyks visą šitą karantino laikotarpį praleisti čia. Kadangi esame visa kompanija ir jau esame dvi savaites, be to, niekam nepasireiškė jokie požymiai, tai, vadinasi, viskas yra gerai, galėtumėme toliau sportuoti, nes papildomai į bazę jau niekas neįleidžiamas, visur laikomasi saugumo priemonių, bet viešbutis, atsižvelgdamas į visas turkų valdžios rekomendacijas, nusprendė, kad jie visgi terminuoja savo veiklas", – sakė sportininkė.

Lengvaatlečiai antradienį turėtų pasiekti Vilnių ir izoliuotis. Po traumos atsigaunanti Airinė Palšytė svarsto, kaip 14 dienų galėtų paveikti jos treniruotes, tačiau nerimą kelia ir tai, kad net ir po to sportininkai greičiausiai nebus įleisti į šalies sporto bazes.

– Kokia situacija šiai dienai Turkijos „Gloria“ sporto bazėje?

– Šiuo metu jau viskas kaip ir aišku. Sprendimas buvo priimtas už mus. Dar tikėjomės, kad pavyks visą šitą karantino laikotarpį praleisti čia. Kadangi esame visa kompanija ir jau esame dvi savaites, be to, niekam nepasireiškė jokie požymiai, tai, vadinasi, viskas yra gerai, galėtumėme toliau sportuoti, nes papildomai į bazę jau niekas neįleidžiamas, visur laikomasi saugumo priemonių, bet visgi viešbutis, atsižvelgdamas į visas turkų valdžios rekomendacijas, nusprendė, kad jie terminuoja savo veiklą ir kad mes neturime jokio pasirinkimo ir kitą savaitę kraunamės daiktus bei paskutiniu lėktuvu bandome grįžti į Lietuvą.

– Iki kada ir kokiomis sąlygomis Jums leido pasilikti?

– Mes realiai tikriausiai galėsime treniruotis iki pirmadienio, galbūt netgi iki pirmadienio vakaro ir antradienį jau turime bilietus atgal. Šios savaitės pradžioje mūsų federacija domėjosi, kokie yra mūsų lūkesčiai ir ar mes visgi norime likti ten, kur esame, ar reikėtų kažkokios pagalbos organizuojant grįžimą. Tai su federacijos pagalba mes dar gavome bilietus grįžti per Stambulą. Kiek žinome, po tos dienos, kai turėtume grįžti, „Turkish airlines“ nebevykdys skrydžių. Tai visgi bandome šokti į tą paskutinį traukinį ir tikimės, kad grįšime.

– Kiek jūsų ten yra? Turbūt grupei sunkiau gauti daugiau lėktuvo bilietų?

– Tikrai yra problema, jeigu dar būtų vienas ar du žmonės tai galbūt juos galima prijungti kažkur, bet, iš kitos pusės, didesnė grupė automatiškai perka daugiau bilietų ir tada gal kažkokia pirmenybė. Net iš tikrųjų nežinau tos realios situacijos, bet mūsų čia yra, berods, 14 sportininkų iš Lietuvos – tai yra, sprinteriai, ieties metikė Liveta Jasiūnaitė ir trišuolininkė Diana Zagainova.

– Grįžus neišvengiamai laukia saviizoliacija.

– Priverstinės atostogos (juokiasi). Žiūrime žinias, kiekvieną dieną įsijungiame LRT – klausome, ką praneša valdžios atstovai, kokios yra naujienos. Puikiai suprantame, kokia didelė yra rizika, žinome, kad turime imtis visų reikiamų sankcijų, kad apsaugotume tiek save, tiek kitus. Mūsų čia yra 14 ir visą šį laiką esame kartu ir nei vienam niekas kol kas nepasireiškė, tai suprantame, kad su šiais žmonėmis galėtume toliau matytis, bet puikiai suprantame visas taisykles, kad turėsime likti namuose ir treniruočių procesas turbūt nutrūks. Na, neturime kitų išeičių.

Iš vienos pusės, juokaujame, kad tai bus priverstinės atostogos dviejų savaičių. Gerai galbūt yra tik tai, kad yra kovo mėnuo ir dar bus tik pradžia balandžio, tai nėra labai gyvybiškai svarbus šitas laikotarpis. Bet niekas nesako, kad su dviejų savaičių laikotarpiu baigsis karantinas. Labiausiai baisu, kad tai nesitęstų dar ilgiau ir kad neprarastume apskritai viso pasiruošimo. Nes, kiek girdime visokių naujienų, tai olimpinės žaidynės neplanuojamos nukelti ar atšaukti. Turime joms ruoštis ir kai neturėsime tam sąlygų, tikrai bus labai liūdna.

– Kiek dvi savaitės gali atsiliepti rezultatams, nors ir sakei, kad dabar nėra svarbiausias pasirengimo etapas?

– Labai sunku kažką sakyti, nes dažniausiai balandžio-gegužės mėnesiai yra tie esminiai mėnesiai, kuriais dedamas pagrindas vasaros sezonui. Žinau save, turiu tam tikrų problemų, galiu dabar fokusuotis į jas, galiu, kiek įmanoma, tvarkytis savo sveikatą ir dirbti netgi namuose (įvairiais kamuoliais, gumomis, balanso pratimai), bet to negali daryti labai ilgai, nes visos kitos funkcinės savybės krenta ir norint būti elitinei šuolininkei į aukštį, man neužtenka tiesiog balanso treniruočių.

Viskas gali išeiti dvejopai, pirma, man pavyks daugiau dėmesio skirti toms probleminėms vietoms ir netgi dirbant namuose susitvarkyti tas problemas ir kai jau bus leidžiama bent jau stadione sportuoti, tuomet galėsiu krauti pagrindus ir būdama sveika galėsiu daryti daugiau pratimų ir greičiau įeiti į formą. Kita situacija, jeigu karantinas užsitęstų ir nebus leidžiama įeiti į stadioną, tai forma, aišku, kris ir pasiekti geriausią sportinę formą liepos pabaigai ar rugpjūčio pradžiai nėra labai daug šansų. Galima bandyti per 6-8 savaites bandyti įeiti į tam tikrą sportinę formą, jeigu jau turi kažkokį pagrindą, bet, jeigu pagrindas yra sutrikdomas, tai rezultatai gali kristi. Mes jau visą žiemą kankinomės, nes neturėjome maniežo Vilniuje, treniravomės privačiuose sporto klubuose, lauke ar kitur.

– Airine, kokia tavo nuomonė apie olimpines žaidynes?

– Blogiausia, kad vieni sportininkai, kurie yra likę sporto stovyklose, yra tokių, tikrai matau ir socialiniuose tinkluose, net ir mes šiuo metu esame puikioje sporto bazėje ir jeigu galėtume čia pasilikti, turėtumėme daug geresnes sąlygas nei kiti. Tada prasilenkia tas principas, kad visi turi vienodas pasirengimo sąlygas, ypač, atsižvelgiant į valdžios rekomendacijas, kad rekomenduojama likti namuose ir nesusiburti į didesnes grupes, nebūti viešose vietose ir panašiai.

Tai visiškai pjaunasi su mūsų sporto dvasia ir idėja, nes, na, dažniausiai nebūni žmogus treniruotėse vienas. Tikrai kyla daug minčių, manau, nebūtų nei labai saugu, nei logiška bandyti vykdyti olimpines žaidynes tada, kada jos yra numatytos. Pirma, tikrai nebus sąlygos sudarytos visiems ruoštis net jeigu ir nurims viskas, vieni sportininkai bus geriau pasiruošę geriau, kiti – prasčiau, gali kilti ir įvairūs konfliktai tarp šalių, federacijų, galima apeliuoti, kad vienų valdžia neleido sportininkams treniruotis stadionuose ar sporto salėse, o kitos šalys netaikė tokių priemonių ir atletai galėjo ruoštis, čia yra nelygybė ir panašiai.

Kad šis šaršalas neišsibujotų, manau, logiškai reikėtų pasverti ir žinau, kad Tarptautinio olimpinio komiteto prezidentas kalbasi su tarptautinėmis federacijomis, sportininkų atstovais ir bando ieškoti geriausio visiems sprendimo. Tokio, manau, tikrai nebus, nes vis tiek, kurie ruošiasi, jie bus pasiruošę geriau ir norės dalyvauti bet kokia kaina, negalvodami net apie kitų sveikatą, kai tie, kurie neturės galimybių, pasisakys už olimpinių žaidynių atidėjimą.

Teisingo sprendimo visiems turbūt nebus. Manau, esame tik šio viruso keliamos grėsmės pradžioje ir reikėtų atsižvelgti ir į sveikatą ir visų saugumą ir tiesiog žiūrėti, kas iš to bus. Suprantu, kad labai dideli pinigai skiriami ir tikrai būtų labai komplikuota atidėti olimpines žaidynes, atšaukti, apskritai, niekas nenorėtų, bet kartais yra ir aukštesnių dalykų negu olimpinės žaidynės.

– Kokių saugumo reikalavimų laikomasi Turkijoje?

– Tikrai čia jaučiamės gerai, per tą laikotarpį niekam nepasireiškė jokių simptomų ir manome, kad bent tarp mūsų viskas yra gerai. Tikrai viešbutis labai rūpinasi – visur yra dezinfekciniai skysčiai, gavome įvairius raštus, kuriuose rašoma, kad mūsų sveikata rūpinamasi, tie raštai išplatinti keliomis kalbomis, kad visi suprastų. Taip pat visi gavome skysčio, tai tikrai su mumis dalijasi viskuo, rūpinasi. Nuo vakar nebeleidžiama naudotis pirtimis, kurios yra čia vietoje. Žmonės iš gatvės, kurie čia dar ateidavo dar kartais treniruotis, nebėra įleidžiami. Pačioje bazėje yra tik sportininkai ir dar pačioje pradžioje viešbučio vadovai ir valdžia tikėjosi, kad galbūt pavyks išlaikyti sportininkus čia, nieko nebeįsileidžiant iš šalies. Iki gegužės mėnesio, ar kiek kam leidžia galimybės ir finansai ir kad galbūt pralauksime šitą laikotarpį bei galėsime turėti geras sąlygas.

Bet, matyt, viešbutis išsigando ir Turkijos valdžios sprendimų, nes kiekvieną dieną jie mato vis didėjantį užsikrėtusiųjų šalyje skaičių ir galbūt bijo, kad tai taps masinė problema, tuomet jie bus tiesiog priversti uždaryti viešbutį, tai niekas to nenori ir kai jie jau būtų priversti, kad, neturėdami skrydžių, sportininkai liktų nežinomybėje. Jie mums rekomendavo ir kitų šalių sportininkams, nes čia yra ir mano konkurentės ukrainietės, joms taip pat buvo pasakyta, kad pirmadienis yra paskutinė diena, patarė susirasti skrydžius, kaip grįžti ir susigalvoti kitus būdus. Nuo kitos savaitės viešbutis užsidaro.

– Kiek galėtų būti sportininkų visoje bazėje?

– Be mūsų, 4-5 Ukrainos sportininkės, taip pat keletas plaukikų, didžioji dalis plaukikų jau išvyko praėjusią savaitę, nes jie čia jau buvo labai ilgai, išsigando esamos situacijos, matėme valgykloje ir turkų komandą, net nežinau, kurios sporto šakos, yra lenkų ieties metikai, taip pat vokiečių sportininkų. Grupių yra nemažai, sportininkų iki 100 galbūt, gal tiek ir nėra, gal pusė viešbučio kambarių yra užpildyti, bet, matyt, viešbutis tiesiog nenori rizikuoti mūsų sveikata. Dabar dar yra galimybė mums visiems sugrįžti namo, kaip bus vėliau, niekas nežino.

Gal nebus nieko blogiau, bet reikia laikytis rekomendacijų ir geriau apsisaugoti negu po to gailėtis. Tikimės, kad grįšime, berods, skrydis antradienį po pietų turėtų leistis Vilniuje iš Stambulo. Turime skrydį iš Antalijos į Stambulą ir iš Stambulo į Vilnių. Tikimės, kad viskas bus gerai, nes, kiek mažiau, Stambulas vienintelis kelias tarp Azijos ir Europos, kiti Europos miestai jau yra užsidarę sienas, o turkai dar kažkokiu būdu vykdo skrydžius. Tikimės, nepateksime į jokį chaosą ir grįšime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.