Sportas

2020.06.12 13:00

Apie olimpines žaidynes svajojančios Lietuvos poros tikslas – pilietybė Allison Reed

Paulius Cubera, LRT.lt2020.06.12 13:00

Lietuvos šokių ant ledo pora Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius po koronaviruso išprovokuotos net trijų mėnesių pertraukos ir vėl Kaune treniruojasi ant ledo. Svajonės 2022 metais dalyvauti olimpinėse žaidynėse Pekine besivaikantys sportininkai pirmiausia turi išpildyti vieną svarbią sąlygą – Allison reikalinga Lietuvos pilietybė.

Kovo 18 d. pora turėjo čiuožti Monrealyje, ten buvo numatytas pasaulio dailiojo čiuožimo čempionatas, tačiau koronavirusas privertė šias varžybas atšaukti.

S. Ambrulevičiui ir A. Reed tai turėjo būti trečiasis pasaulio čempionatas kartu. Prieš dvejus metus jie užėmė 20-ąją, pernai – 17-ąją vietą. Vis dėlto šių metų rezultatai rodė, kad Kanadoje gali būti pasiektas kur kas geresnis rezultatas. Šiemet Europos čempionate jie užėmę 11-ąją vietą, o prieš pat pasaulio čempionatą laimėjo vienas varžybas Vokietijoje.

Tiek patys sportininkai, tiek Lietuvos dailiojo čiuožimo federacijos prezidentė Lilija Vanagienė prieš atšauktą čempionatą teigė, kad pora yra pasiekusi puikią sportinę formą ir tikisi aukšto rezultato Monrealyje.

Atšaukus svarbiausias metų varžybas prasidėjo karantinas, o jį dar labiau pasunkino tragedija Allison šeimoje. Kovo viduryje netikėta mirė amerikietės brolis, irgi čiuožėjas Chrisas Reedas, jam šiemet būtų suėję 31-eri. Dėl šios priežasties sportininkė buvo grįžusi į JAV, ten praleido nemažai laiko, todėl pora treniruotis pradėjo tik praėjusią savaitę.

„Trys mėnesiai, tiek ilgai be ledo nesu buvusi per visą savo karjerą“, – bendraudama su LRT.lt atsikvėpė A. Reed.

26-erių čiuožėjos iš JAV ir dvejais metais vyresnio kauniečio Sauliaus svajonė – 2022 metų olimpinės žaidynės Pekine. S. Ambrulevičius yra trečias partneris A. Reed karjeroje. Su gruzinu Otaru Japaridze 2010 m., būdama vos 15-os, ji dalyvavo olimpinėse žaidynėse Vankuveryje, vėliau čiuožė su Izraelio atstovu Vasilijumi Rogovu. Nuo 2017 m. A. Reed ir S. Ambrulevičius čiuožia kartu.

Vis dėlto šiai sportininkų svajonei reikia vieno nemažo formalumo – A. Reed turi gauti Lietuvos pilietybę. Tiek čiuožėjai, tiek L. Vanagienė tikisi, kad amerikietei pavyks tai padaryti.

Tam reikia dabartinio Lietuvos prezidento malonės, mat pilietybė su Lietuva niekaip giminystės ryšiais nesusijusiems žmonėms suteikiama tik išimties tvarka.

L. Vanagienė supranta, kad Isabellos Tobias istorija su 2012 m. žaidynėmis greičiausiai mes šešėlį ant A. Reed noro atstovauti Lietuvai olimpinėse žaidynėse, tačiau ji tikisi ir supratimo. Anot čiuožimo federacijos prezidentės, I. Tobias neišardė lietuviškos poros, jos partneris Deividas Stagniūnas tiesiog pasitraukė iš sporto, tad I. Tobias neliko nieko kito, kaip ieškotis kito partnerio.

Be to, A. Reed ne tik kur kas daugiau laiko praleidžia Lietuvoje, bet ir puikiai įsiliejo į lietuvišką bendruomenę, bando mokytis lietuvių kalbos.

„Aš suprantu truputį“, – lietuviškai tardama žodžius užsikerta Allison. Netrukus pradeda juoktis ir teigia, kad, pamačiusi treniruotėje LRT žurnalistus, iškart mintyse pradėjo kartotis lietuviškas frazes: „Aš mokausi, noriu išmokti ir galėti kalbėti. Lengviau suprasti, nei kalbėti, kaip ir dabar – aš susinervinu ir pamirštu žodžius.“

Nors A. Reed ir S. Ambrulevičius yra pora ant ledo, asmeniniame gyvenime romantiški santykiai jų nesieja, tačiau, bandydama kuo geriau įsilieti į lietuvių bendruomenę, Allison gyvena kartu su Sauliumi jo tėvų namuose, matosi su jo draugais, giminaičiais.

„Aš pats nustebęs, kaip ji įsilieja. Viskas išeina labai geranoriškai ir natūraliai. Mano draugai ir šeima čia yra tikri lietuviai, bet nereikėjo net pusdienio – ji kaip sava. Jai Lietuvoje patinka, nori visur važiuoti, viską pamatyti. Mūsų žmonės labai kitokie nei amerikiečiai, bet jai kažkaip limpa. Noriai mokosi lietuviškų frazių, jai patinka, nors kartais ir skamba juokingai (juokiasi). Buvome pernai padarę seminarą su ja, vaikams ji labai patiko. Ji toks žmogus, traukia kitus“, – apie savo šokių ant ledo partnerę kalba S. Ambrulevičius.

L. Vanagienė tikina, kad sportiniu keliu į olimpines žaidynes A. Reed ir S. Ambrulevičius tikrai pateks.

„Tiesiogiai iš pasaulio čempionato į olimpines žaidynes patenka 19 porų, jie jau buvo 17, aš net neabejoju, kad pateks, dėl to esu visiškai rami, kad kelialapis bus – beveik neabejoju. Šokiuose ant ledo nebūna taip, kad labai staigiai nusiristum žemyn ar staigiai iššoktum“, – teigė L. Vanagienė.

Tad kad svajonė išsipildytų, reikės tik prezidento malonės.

Kaip pasakojo L. Vanagienė, teisinis procesas dėl A. Reed dar nepradėtas, tačiau federacija jau turi visus reikiamus dokumentus. Be to, A. Reed netrukus bus suteiktas leidimas nuolat gyventi Lietuvoje. To niekada neturėjo ir pilietybę 2012 metais gavusi I. Tobias.

„Aš tikiu, kad mes būsime ten, mes jau N kartų įrodėme, kad esame to verti, lenkiame šiuo metu ne vieną porą, kuri jau ne kartą buvo žaidynėse. Mes sau įrodėme, esame sau patys didžiausi kritikai ir žinome, kad galime ten nuvažiavę gerai pasirodyti“, – kalbėjo S. Ambrulevičius.

I. Tobias nėra vienintelė užsienietė, atstovavusi Lietuvai olimpinėse žaidynėse. Mažai kas atsimena, bet 1992 m. su Povilu Vanagu pirmosiose po nepriklausomybės atkūrimo žiemos žaidynėse Albervilyje dalyvavusi Margarita Drobiazko tuomet lietuviško paso dar neturėjo. Maskvoje gimusi sportininkė šiose žaidynėse dar buvo Rusijos pilietė, o Lietuvos pilietybę gavo 1994-aisiais.