Sportas

2020.03.15 11:03

Rungtynių metu virusu užsikrėtęs žurnalistas: kažkada gerdamas alų iš to pasijuoksiu

LRT.lt2020.03.15 11:03

Kike Mateu yra itin žinomas futbolo sirgaliams Ispanijoje. Jis prisideda prie vienos populiariausių šalyje futbolo laidos „El Chiringuito de Jugones“, tačiau dar žinomesniu tapo tada, kai po UEFA čempionų lygos aštuntfinalio rungtynių Milane vasario 19-ąją jam buvo diagnozuotas koronavirusas.

Neeiline istorija dalinasi „Bleacher Report“ žurnalistas Richardas Fitzpatrickas.

Žurnalisto kelionė į rungtynes Šiaurės Italijoje buvo tokia, kokių jis buvo turėjęs jau daugybę per ilgą savo darbo patirtį dirbdamas su klubu „Valencia“. Jis skrydžiu iš Valensijos pasiekė Pizą, išsinuomojo automobilį ir per tris valandas nukeliavo į Milaną, kur ir turėjo vykti rungtynės „San Siro“ stadione, kuris talpina daugiau nei 80 tūkstančių žiūrovų.

„Atalanta“, kuri Čempionų lygoje žaidžia pirmą kartą savo istorijoje, rungtynėse spėjo pabėgti keturių įvarčių persvara, kol po keitimo aikštėje pasirodęs Denisas Čeryševas „Valencia“ komandai antro kėlinio viduryje pelnė paguodos įvartį.

31-erių žurnalistas, kuris buvo vienas iš daugelio, tą vakarą nušvietusių įvykius Italijoje, savo darbą dirbo kaip įprasta – sudalyvavo spaudos konferencijoje, o vėliau mixed zonoje pakalbino ir kelis futbolininkus. Tuo metu Italijoje buvo vos trys patvirtinti koronaviruso atvejai.

Kai baigė savo darbus, K. Mateu vėl šoko į savo nuomotą mašiną ir, pernakvojęs mažame miestelyje greta Milano, kitą rytą grįžo į Valensiją. Savaitgalis prabėgo be didesnių įvykių (neskaitant to, kad „Valencia“ patyrė dar vieną nesėkmę, Ispanijos čempionate 0:3 pralaimėjusi „Real Sociedad“ vienuolikei).

Tačiau jau kitą pirmadienį K. Mateu pradėjo jausti simptomus, kurie priminė peršalimą, tarp kurių – nuovargis bei sausas kosulys. Antradienio rytą pabudęs jis jautėsi dar šiek tiek prasčiau. Kai Šiaurės Italijoje ėmė tvirtintis vis daugiau ligos atvejų, jis nusprendė pasitikrinti.

„Pradėjau jaustis kiek prasčiau, tačiau neatrodė, kad yra kažkas rimto. Tiesiog tradiciniai simptomai, kai jauti peršalimą – užsikimšusi nosis ir bendras silpnumas. Tačiau vien dėl to, jog teko lankytis Milane, maniau, kad reikalinga pasitikrinti, ar aš turiu tą virusą, ar ne. Negalėjau tiesiog eiti į darbą, kaip tai būčiau daręs normaliomis sąlygomis“, – pasakojo ispanas.

Kai jis paskambino į 112 norėdamas pranešti apie savo būklę, jam buvo pasakyta, jog atitinkami asmenys su juo susisieks dėl tyrimų. Tačiau skambučio nebuvo. Jausdamasis kiek silpnai ir jausdamas pilietinę pareigą, jis nusprendė likusią dienos dalį izoliuoti save namie, kartu su žmona ir sūnumi, kuris tądien nėjo į mokyklą.

Kitą rytą jis dar kartą paskambino į 112, tada jau pabrėždamas, jog neseniai lankėsi Milane. Jam buvo pasakyta, jog gaunama itin daug užklausų ir sunku su visomis jomis spėti, todėl su juo bus susisiekta dar kitą dieną, ketvirtadienį.

Supratęs, kad gali tekti laukti dar parą, K. Mateu nusprendė imtis iniciatyvos pats – pirma nukeliavo į vieną privačią kliniką (kuri neturėjo tinkamos įrangos atlikti tyrimus dėl koronaviruso), o vėliau nuvykęs ir į Valensijos universitetinę kliniką.

Jam buvo atlikti tyrimai ir jau kitą rytą, 4.30 val., jam buvo patvirtintas užsikrėtimas koronavirusu. Kad įspėtų kitus, jis nusiuntė žinutes visiems, su kuriais atsiminė kontaktavęs po grįžimo iš Milano. Nuo pat to laiko jis yra karantinuotas.

„Esu visiškai izoliuotas, – pašnekovas teigė „Bleacher Report“ žurnalistui interviu telefonu metu. – Užsikrėtę žmonės negali turėti visiškai jokio kontakto su kitais. Manau, kad čia, ligoninėje, gali būti ir daugiau užsikrėtusių žmonių, tačiau nežinau. Esu užrakintas ir neturiu jokios informacijos, kad vyksta išorėje.

Negaliu su niekuo matytis, niekas negali manęs aplankyti ir taip esu jau beveik dvi savaites. Jaučiuosi itin nuobodžiai. Turiu knygų, planšetę, galiu žiūrėti televizorių, tačiau po kurio laiko tiesiog norisi veikti kažką kita – išeiti į gatvę, pasivaikščioti, aplankyti paplūdimį, įkvėpti gryno oro – ilgiuosi šių dalykų.

Yra trys ar keturi gydytojai, kurie manimi rūpinasi. Kiekvieną dieną jie mane aplanko, stebi, kaip aš laikausi, taip pat paaiškina man visus tyrimus, kuriuos atlieka. Dabartinėje mano būsenoje jie apsilanko tik kartą per dieną – tiesiog pažiūri, ar man viskas gerai, ir nepasirodo iki kitos dienos“.

K. Mateu buvo pirmasis, kuriam virusas buvo diagnozuotas Valensijos regione. Tai, kad jis dirba žiniasklaidoje ir noriai dalinasi informacija, jį greitai padarė girdimu balsu nušviečiant situaciją, susijusią su virusu.

Vienas dalykas, kurį K. Mateu padarė jau būdamas izoliuotas, tai į „Las Provincias“ svetainę patalpino video įrašą, kuriame nupasakojo savo simptomus ir tai, kaip vyksta jo gydymas. Ispanijos sveikatos apsaugos ministras Salvadoras Illa džiaugėsi tokiu viešu situacijos nušvietimu.

Vienintelis vaistas, kurį žurnalistas gauna gydymo metu, yra paracetamolis. Dabar jis gali tik laukti ir nežino, kada bus paleistas.

„Norėčiau žinoti, tačiau neįsivaizduoju, kiek čia teks būti. Kai visa tai pasibaigs, po kurio laiko aš, gerdamas alų su draugais tai prisiminsiu ir juoksiuosi iš to, kaip man nepasisekė užsikrečiant.

Tačiau dabar noriu siųsti žinutę tiems, kurie ją išgirs – išlikite ramūs, tai yra gana švelni liga, po kurios atsigauti galima be jokių sunkumų. Aš nekarščiuoju, nečiaudėju ir nejaučiu bendro diskomforto. Aš tik sausai kosėju – tai dariau praktiškai nuo pirmos dienos. Pradžioje jis buvo dažnas, dabar ryškiai retesnis“, – atviravo ispanas.

Tiesa, jis supranta, jog liga simptomai gali būti daug rimtesni vyresniems ir mažiau atsparias imunines sistemas turintiems žmonėms.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) praėjusį savaitgalį, užsikrėtimų skaičiui pasiekus 100 tūkstančių, išplatino specialų pranešimą, kuriame rašė, jog imsis visų įmanomų priemonių virusui suvaldyti.

„Turime naudotis kiekviena galimybe ir stabdyti, mažinti, riboti šio viruso plitimą. Kiekvienas žmogus gali prie to prisidėti saugodamas save ir kitus, ar tai būtų namuose, ar viešose vietose ar tiesiog benduomenėje“, – pranešime cituojama PSO.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.