Naujienų srautas

Sportas2020.03.14 12:01

Šeimos sporto geną pasaulio rekordu pavertęs Duplantisas iškėlė klausimą – kur yra riba?

LRT.lt 2020.03.14 12:01

Švedijos supertalentas, naujuoju lengvosios atletikos Usainu Boltu vadinamas 20-metis Armandas Duplantisas vos per mėnesį jau dukart pagerino pasaulio šuolių su kartimi rekordą. Europos čempionas į Tokijo žaidynes važiuos kaip akivaizdus favoritas, tačiau daugelis kelia klausimą: ne kada jis taps olimpiniu čempionu, o kiek aukštai per ateinantį dešimtmetį iškels šio sporto kartelę.

Rekordiniai šuoliai ir aplenktas legendinis Bubka

2018 m. Europos čempionate Berlyne tada tik 18-metis A. Duplantisas nustebino daug ką – jis vienintelis įveikė 605 cm aukštį ir iškovojo auksą. Po metų pasaulio čempionate Dohoje jis nusileido amerikiečiui Samui Kendricksui, nors abu peršoko tą patį 597 cm aukštį.

2020 m. sezoną jaunasis švedas pradėjo tiesiog monstriškai. Jau pirmose varžybose jis įveikė 6 metrus, antrose – pirmą kartą pasiekė pasaulio rekordą, o trečiose – jį dar kartą padidino.

Vasario 4 d. Duseldorfe antruoju bandymu šokdamas per 617 cm aukštyje iškeltą kartelę A. Duplantisas ją vos palietė ir rekordo nepavyko pasiekti jau pirmose sezono varžybose. Tai būtų buvę dar įspūdingiau.

Praėjus vos keturioms dienoms, Torunėje švedas rekordą vis dėlto pasiekė – antruoju bandymu įveikė 617 cm aukštį ir įsirašė į pasaulio lengvosios atletikos istoriją.

„Vos išbandęs šį sportą, jau tada, kai dar su sauskelnėmis bėgiojau, norėjau būti iš visų geriausias – norėjau pasiekti pasaulio rekordą. Nėra jokios paslapties. Labai daug sunkaus darbo, tai viskas, ką iki šiol dariau gyvenime, visa tai susidėjo į tą vieną momentą“, – tada sakė naujasis pasaulio rekordininkas.

Praėjo tik savaitė, ir trečiose sezono varžybose Glazge švedas jau pirmuoju bandymu peršoko 618 cm aukštyje iškeltą kartelę. Svarbiausia, kad rekordinio šuolio metu A. Duplantisas dar turėjo tiek atsargos, kad iškart atrodė, jog šis pasaulio rekordas laikysis labai neilgai.

„Vos pakilęs pajutau, kad esu virš jos, ir žinojau, kad peršokau. Niekada negali pasakyti, kaip toli esi nuo kartelės, bet vos iššokęs pajutau, kad bus geras šuolis“, – naują rekordinį šuolį komentavo sportininkas.

Dar kartą rekordą pagerinti A. Duplantisas pabandė jau po keturių dienų Ljeveno mieste, tačiau visi trys šuoliai per 619 cm aukštį buvo nesėkmingi. Tai pasikartojo ir dar po keturių dienų (vasario 23 d.) vykusiose varžybose, tačiau, nepaisant to, A. Duplantisas ne tik jau yra atlikęs du geriausius šuolius istorijoje, bet ir pakartojo legendinio Sergejaus Bubkos rekordą.

Legendinis ukrainietis, kurio 615 cm rekordo niekas nebuvo pagerinęs nuo 1993 iki pat 2014 m., iki šiol buvo vienintelis pasaulio šuolininkas su kartimi, penkeriose varžybose iš eilės iššokęs 6 metrus ir daugiau.

„Nesąžininga manyti, kad dabar aš kas kartą vis pagerinsiu pasaulio rekordą. Pasistengsiu šį sportą iškelti tiek, kiek tik galėsiu, geriausias būdas tai padaryti – labai aukštai šokti “, – olympicchannel.com sakė A. Duplantisas.

Jam dar tik 20 metų, o pasaulio rekordą pagerinti pavyko jau dukart – specialistai ir aistruoliai kalba, kad, iš sporto pasitraukus Usainui Boltui, lengvoji atletika jau turi naują superžvaigždę, į kurią bent jau artimiausią dešimtmetį kryps visų sporto gerbėjų akys.

S. Bubka savo paskutinį pasaulio rekordą pasiekė 1944 m. – jau būdamas 31-erių. Jį 2014 m. pagerinęs prancūzas Renaud Lavillenie tuo metu buvo 27-erių.

Iki šiol 6 metrų ribą šuolių su kartimi istorijoje, neskaitant A. Duplantiso, yra įveikę 23 sportininkai, tačiau nė vienas to nepadarė toks jaunas. A. Duplantisas pirmą kartą šią ribą peršoko 2018 m. Europos čempionate būdamas vos 18-os.

Apie A. Duplantiso ribą paklaustas dabar jau buvęs rekordininkas R. Lavillenie teigė, kad 620 cm aukštis šiam švedui nebus riba: „Nėra nė vienos priežasties, kodėl jis negalėtų jos įveikti.“

Dar kartą pažiūrėjus į jo 618 cm šuolį, net ir 630 cm riba neatrodo neįmanoma.

View this post on Instagram

6.05m. No words #borntofly

A post shared by Mondo Duplantis (@mondo_duplantis) on

Sportininkų šeima ir mamos vaidmuo

A. Duplantisas gimė JAV, Lafajeto mieste (Luizianos valstija), jo tėvas yra amerikietis, o motina – švedė. Tėvas Gregas taip pat buvo šuolininkas į aukštį (geriausias rezultatas – 580 cm), o mama – Helena (buv. Hedlund) užsiėmė septynkove.

Nors daugeliui atrodo, kad talentą šuoliams su kartimi jaunasis Armandas paveldėjo iš tėvo, bet būtent motinos šeimoje sporto tradicija puoselėta daugybę metų.

Helenos tėvas, Larsas-Ake, įvairiose veteranų varžybose su kartimi šokinėjo iki pat 80 metų amžiaus. Jis buvo nacionalinio lygo Švedijos atletas.

Pati Helena su lengvąja atletika susipažino dar vaikystėje, vėliau kaip septynkovininkė atstovavo Švedijai ne viename tarptautiniame turnyre. Būdama 20-ies ji išvyko studijuoti į JAV, Luizianos valstijos universitetą, kur ir susipažino su būsimu vyru Gregu.

Pora, be Armando, turi dar tris vaikus – sūnus Andreasą, Antoine`ą bei dukrą Johanną.

Pirmasis šuolių su kartimi ėmėsi vyriausiasis – Andreasas. 2019 m. jis atstovavo Švedijai U-18 pasaulio čempionate, o būdamas 17 metų (2010 m.) pirmą kartą įveikė 5 metrų ribą. 2012 m. pasaulio U-20 čempionate jis pasiekė finalą, po metų įveikė 542 cm aukštį, tačiau 2015 m. baigė karjerą.

Antoine`as būdamas vos 14 metų priartėjo prie 4 metrų ribos (396 cm), tačiau nuo vaikystės jis buvo gabus daugybei veiklų, o galiausiai tapo vienu geriausių beisbolo žaidėjų savo universitete, dabar beisbolą žaidžia profesionaliai.

Jauniausiai šeimos atžalai Johannai – 17 metų, neseniai ji įveikė 366 cm aukštį. Armandas yra sakęs, kad, žiūrėdamas į vyresnius brolius kieme, pats kartį pirmą kartą į rankas paėmė būdamas vos trejų metų.

„Jiems sportas į gyvenimą atėjo natūraliai, mums tikrai pasisekė, kad jie pamėgo sportą. Andreasui patiko daug sporto šakų, jis žaidė beisbolą, amerikietišką futbolą, bėgiojo. Šuolių su kartimi sektorius mūsų kieme jiems buvo tarsi žaidimų aikštelė“, – worldathletics.org pasakojo H. Duplantisas.

Motina pasakoja, kad Armandas turi potencialą, suvokusi 2015 m., kai jis, būdamas 16-os, triumfavo Europos U-18 čempionate, peršokęs 530 cm aukščio kartelę.

„Mama su manimi būna tiek pat, kiek tėvas, o gal net daugiau. Ji nusipelno kur kas daugiau pripažinimo, nei gauna. Turbūt daug kam atrodo, kad visą darbą už sektoriaus ribų daro mano tėvas, bet mama daro ne ką mažiau. Ji su manim buvo visose šių metų varžybose uždarose patalpose, tai man tikrai svarbu“, – apie mamą worldathletics.org sakė pats Armandas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi