Sportas

2015.09.26 10:37

R. Kurtinaitis apie Lietuvos sidabrą ir Rusijos krachą: darbštus žaidėjas visada geriau už talentingą tinginį

Marius Bagdonas, 15min.lt2015.09.26 10:37

Sugrįžimui į Eurolygą besiruošiančiam Maskvos srities „Chimki“ vyriausiajam treneriui Rimui Kurtinaičiui pastarieji keli mėnesiai nebuvo lengvi, tačiau aštraliežuvis specialistas rado laiko pasidžiaugti ir savo tautiečių iškovotais sidabro medaliais neseniai pasibaigusiame Europos čempionate.  

Žaidė virš savo galimybių
 
„Manau, kad šiame čempionate vyrai išspaudė maksimumą, o gal net ir padarė šiek tiek daugiau. Pagrindinė to priežastis, mano nuomone, kovingumas – ne kartą esu sakęs, kad jei man reikia pasirinkti tarp ypač gabaus talento tinginio ir darbininko, aš renkuosi darbštų žaidėją. Šiais laikais vien pavardės ir garsūs vardai pergalių neatneša.
 
Lietuvos rinktinė tą puikiai Prancūzijoje ir įrodė. Jei kiekviename mače kovoji 120 proc. savo galimybių, pergalę gali priartinti net ir nebūdamas supertalentingas. Tą šiame čempionate ir pamatėme“, – 24sek.lt kalbėjo R.Kurtinaitis.
 
55-erių metų kaunietis neslėpė, kad bene svarbiausia sidabrinės rinktinės figūra – jos treneris Jonas Kazlauskas, su kuriuo jam yra tekę ne kartą akis į akį susitikti, kai rinktinės vedlys dar treniravo Maskvos CSKA. „Chimki“ strategas gyrė savo buvusį oponentą už ypatingą krepšinio išmanymą ir sugebėjimą reikiamu momentu priimti svarbius sprendimus.
 
„Trenerio strategijos šiemet veikė kuo puikiausiai, – pabrėžė R.Kurtinaitis. – Visada sakiau, kad mūsų rinktinei reikia tokio specialisto kaip Jonas. Vadovaujant jam, žaidėjai iš savęs gali išspausti kur kas daugiau ir tą puikiai matėme Lilyje.“
 
50 proc. sėkmės – J.Mačiulio nuopelnas
 
„Chimki“ vairininkas taip pat išskyrė ilgametį rinktinės lyderį Liną Kleizą labai sėkmingai pakeitusį Joną Mačiulį. Pastarajam krepšininkui buvo atrištos rankos ir suteikta proga Eurolygos čempionas puikiai pasinaudojo.
 
„Jono Mačiulio benefisas – viena svarbiausių šios rinktinės sėkmės priežasčių. Manau, kad 50 proc. visų pergalių lėmė būtent šio krepšininko nuostabus žaidimas svarbiausiais momentais. Aišku, pergalių neiškovoja vienas žaidėjas, tai yra visų vaikinų nuopelnas – net ir tų, kurie aikštelėje žaidė minutę ar penkias. Labai didžiuojuosi šia komanda ir Rusijoje sulaukiau tikrai daug sveikinimų iš įvairių aukščiausio rango pareigūnų“, – 24sek.lt kalbėjo jau penktus metus Chimkuose dirbantis treneris.
 
Svarbiausia šio čempionato dvikova R.Kurtinaitis vadina pusfinalio mačą, kuriame lietuviai po nepaprastai dramatiškos kovos sugebėjo palaužti Serbijos rinktinę.
 
„Ant popieriaus“ šio mačo neabejotini favoritai buvo serbai, tačiau susiduriant klasikinėms krepšinio mokykloms daug lemia ir visokie smulkūs faktoriai. Labai svarbu, kad lietuviai šiame mače sugebėjo susitvardyti su nervais – mes tiesiog savo psichologiniu tvirtumu palaužėme iki tol nepralaimėjusius varžovus. Ir visai nesvarbu, ką dabar rašinėja serbų laikraščiai. Tai tiesiog trenerio Aleksandro Džordževičiaus ir jo auklėtinių „atsišaudymai“, – šypsojosi treneris.
 
Finale Lietuvos rinktinė prieš įsibėgėjusią Ispanijos mašiną su Pau Gasoliu priešaky šansų beveik neturėjo, tačiau R.Kurtinaitis pastebi, jog šiame čempionate nemažą vaidmenį vaidino ir sėkmės faktorius.
 
„Buvo daugybė rungtynių, kai viskas galėjo pasisukti visiškai kitaip. Prisiminkime, jog jei vokietis Dennisas Schroderis grupės rungtynėse būtų pataikęs visas baudas mačo pabaigoje, ispanai galėjo net nepatekti į atkrintamąsias varžybas. Galiausiai jie tapo čempionais. Nedaug trūko, kad ir mūsų vieta grupėje būtų buvus visai kitokia – juk ne vienerias rungtynes laimėjome tik pačiomis paskutinėmis minutėmis“, – teigė treneris.
 
Rusų krachas – federacijos darbo įvertinimas
 
Tvirtai Rusijos sostinėje šaknis įleidęs kaunietis neslėpė nuostabos, kad šios šalies krepšininkams Europos pirmenybės baigėsi visišku nusivylimu. Rusai sugebėjo laimėti tik paskutinį nieko nelemiantį grupės susitikimą su bosniais (81:61) ir jau po pirmojo etapo išvažiavo namo.
 
„Tokie rezultatai kartojasi ne pirmus metus ir pirmiausia atsakomybę turi prisiimti šios šalies federacija, – pažymėjo treneris. – Rusija – šalis didelė, čia daug suinteresuotų pusių, daug kovos dėl valdžios. Norėčiau pastebėti, kad toks pats likimas rusus ištiko ir prieš dvejus metus, kai turnyras buvo rengiamas Slovėnijoje“.
 
Tuomet taip pat buvo laimėta paskutinė dvikova su turkais, tačiau iš turnyro lentelės dugno nepakilta.
 
„Kita nesėkmės priežastis – nesugebėjimas suburti visų pajėgiausių rinktinės žaidėjų. Tačiau čia taip pat dalis atsakomybės tenka federacijai. Jei ekipai būtų padėję Aleksejus Švedas ar Timofėjus Mozgovas, vaizdas aikštėje ir turnyro lentelėje galėjo būti kitoks. Dar kartą būtų galima prisiminti ir sėkmės faktorių. Jei tarkim jie nebūtų paskutinę sekundę pralaimėję suomiams, viskas galėjo pakrypti visai kitaip“, – įsitikinęs „Chimki“ strategas.
 
Jis dabar su šypsena prisimena savo spėjimus prieš Europos čempionatą, kai žiniasklaidai prognozavo kur kas sėkmingesnį Rusijos rinktinės pasirodymą
 
„Duodamas interviu tada sakiau, kad net ir prie viso šio jovalo (kai iš rinktinės buvo pašalinti ir vėliau į ją grąžinti trys krepšininkai – aut.past.) rusai yra pajėgūs kovoti dėl vietos aštuntuke. Kadangi turiu būti kultūringas, užsiminiau, jog ši komanda gali varžytis ir dėl medalių. Dabar skaitau spaudą ir matau, jog joje rašoma, kad teigiau, jog ši komanda gali varžytis ir dėl čempionų titulo. Tikrai tai netiesa. Nors man ir nesiseka spėti rezultatų, tačiau nesu ir toks jau didelis optimistas Rusijos krepšinio atžvilgiu“, – juokėsi vienas geriausių šių dienų Lietuvos krepšinio trenerių.
 
Andrejui Kirilenkai – darbo per akis
 
Nors Rusijos krepšinio federacijos valdžia pasikeitė, R.Kurtinaitis netiki, kad viskas kaipmat nušvis šviesiomis spalvomis. Trenerio teigimu, labai svarbu, kokius žmones naujasis federacijos prezidentas Andrejus Kirilenka pasikvies į savo komandą.
 
„Aišku, Andrejus bent jau turėtų išspręsti finansinę problemą. Pastaruosius ketverius metus opiausia Rusijos krepšinio federacijos problema buvo būtent pinigai. Esu neblogai susipažinęs su visa situacija ir žinau su kokiais dideliais vargais Rusijos rinktinė susidūrė ruošdamasi šioms pirmenybėms.
 
Pavyzdžiui, lietuviai jau vasario mėnesį buvo patvirtinę pasirengimo planą, tuo tarpu rusai gyveno nežinioje iki paskutinės minutės. A.Kirilenka Rusijoje yra panašiai kaip Lietuvoje Arvydas Sabonis, tad ši pavardė turėtų atverti nemažai durų, padėti sulaukti verslininkų palankumo“, – svarstė R.Kurtinaitis.
 
Visgi finansinė gerovė – tik viena medalio pusė. Pinigai pergalių neatneša ir šią tiesą rusams reikia suvokti.
 
„Visi tikisi, kad Andrejui pavyks į rinktinę suburti ir visus pajėgiausius šalies krepšininkus. Tai būtų pirmas labai svarbus žingsnis teigiamų pokyčių link“, – įsitikinęs „Chimki“ strategas.
 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt