Sportas

2020.03.08 11:59

Permainų vėjai lietuvių kilmės Vėjo gyvenime – nuo darbo parduotuvėje iki dominavimo krepšinio aikštelėje

Rytis Kazlauskas, LRT.lt2020.03.08 11:59

Amerikiečiai klausiamai kilsteli antakius į viršų, kai išgirsta Vėjo Gražulio vardą. 22-ejų metų trečios kartos lietuvių kilmės amerikietis dar nė karto neaplankė savo protėvių iš tėčio pusės žemės, tačiau iki 211 cm ūgio ištįsusio krepšininko ryšys su Lietuva vien lietuviškomis raidėmis varde neapsiriboja.

„Vėhas arba Vegas – taip kiti dažniausiai taria mano vardą, – juokėsi V. Gražulis bendraudamas su portalu LRT.lt. – Esu girdėjęs tiek daug savo vardo versijų, kad jūs tikriausiai negalėtumėte patikėti.“

Savo galingu žaidimu V. Gražulis verčia rungtynių pranešėjus Mičigano valstijoje įsikūrusio Maskigono bendruomenės koledžo sporto salėje laužyti liežuvį tariant daugeliui gyvenime negirdėtą vardą ir pavardę.

Aukštaūgis NJCAA čempionato antrajame divizione per rungtynes įmeta vidutiniškai po 14,4 taško, atkovoja po 12,5 kamuolio, dvitaškius meta 60,6 procento tikslumu ir blokuoja po 4 varžovų metimus. Čempionate V. Gražulis yra antras pagal atkovotus kamuolius ir blokus.

View this post on Instagram

3 peat for Mom’s Favorite Team

A post shared by Vėjas Gražulis (@vejasgrazulis52) on

Tokia statistika sezono metu vidurio puolėjui buvo leidusi puikuotis ir geriausio savaitės žaidėjo titulu, o krepšininko vedama Maskigono bendruomenės koledžo (MCC) „Jayhawks“ komanda tapo savo konferencijos čempione bei pateko į atkrintamąsias kovoje dėl diviziono nugalėtojos titulo.

Žinoma, skeptikai gali nė nemirktelėję besti pirštu į žemesnio nei Nacionalinės koledžų atletų asociacijos (NCAA) turnyro – Nacionalinės jaunimo koledžų atletų asociacijos (NJCAA) antrojo diviziono pajėgumą. Visgi vienu metu V. Gražulis krepšinį buvo apskritai palikęs nuošalyje.

Dar 2015–2016 m. sezone baigęs mokytis vidurinėje mokykloje istorijos herojus tapo Šiaurinio Mičigano universiteto (NMU) „Wildcats“ komandos žaidėju. Kaip bebūtų, karjera antrajame NCAA turnyro divizione gimtosios valstijos universitete aukštaūgiui neužsitęsė.

„Metus mokiausi NMU universitete. Žaidžiau savo gimtojo miesto krepšinio komandoje. Tiesa, mano mokslo rezultatai buvo prasti, todėl buvau priverstas palikti mokymosi įstaigą“, – pasakojo V. Gražulis.

Aukštaūgis spėjo sužaisti dvejas parodomąsias rungtynes, per kurias ant parketo iš viso praleido 23 minutes ir pataikė vieną dvitaškį. Vidurio puolėjas viename iš susitikimų spėjo pasistumdyti ir su šiuo metu NBA Vašingtono „Wizards“ klube rungtyniaujančiu vokiečiu Moritzu Wagneriu.

„Buvau nustebęs, kad man pavyko atsilaikyti dvikovose su M. Wagneriu. Iš pradžių maniau, kad visiškai jam neprilygsiu“, – pasakojo žaidėjas.

Kaip bebūtų, netrukus V. Gražuliui teko palikti universitetą. Vietoje krepšinio aikštelės jaunuolis pasirinko darbą maisto prekių parduotuvėje.

„Trejus metus tiesiog dirbau, kad užsidirbčiau pinigų, ir apie grįžimą į krepšinį rimtai negalvojau“, – pasakojo V. Gražulis.

„Tadych`s“ ekologiškų prekių parduotuvėje dirbęs amerikietis likimo nekeiksnojo. Dėliodamas prekes į lentynas ir bendraudamas su klientais jis nekart išgirsdavo tą patį klausimą: „Ar jūs kartais nežaidžiate krepšinio?“

View this post on Instagram

Don’t call it a comeback. Feels good to play again.

A post shared by Vėjas Gražulis (@vejasgrazulis52) on

Išmokti krepšinio judesiai varžovų baudos aikštelėje ar varžovų blokavimas kuriam laikui liko tik prisiminimais arba geriausiu atveju būdavo atkartojami draugiškai žaidžiant su draugais. Viską pakeitė vienas skambutis, atnešęs didžiulių pokyčių į V. Gražulio gyvenimą.

Buvęs NMU „Wildcats“ komandos treneris Billas Sallas, savo karjeroje koledžų lygmenyje rungtyniavęs ir prieš V. Gražulio tėtį, pamatė parduotuvėje dirbantį V. Gražulį ir netrukus susisiekė su „Jayhawks“ treneriu Jimmy Boothu ir pasiūlė jam į savo komandą pasikviesti prekes lentynose dėliojantį milžiną.

„Dirbau ir darbas man visai patiko, bet mane spaudė laikas ir atėjo metas pasirinkti – ar aš pasinaudosiu papildoma galimybe, ar liksiu ten, kur esu“, – apie netrukus gautą pasiūlymą pasakojo pašnekovas.

Taip prasidėjo naujas aukštaūgio karjeros etapas ir tai buvo nauja proga, kurios atsisakyti paprasčiausiai nebuvo jokių priežasčių. Geri rezultatai krepšinio aikštelėje rodo, kad V. Gražulis yra motyvuotas maksimaliai pasinaudoti antruoju šansu.

„Jayhawks“ ekipoje žaidžiantis V. Gražulis džiugina ir visą krepšiniu gyvenančią šeimą. Krepšininko tėtis Marius Gražulis jaunystėje pats gainiojo kamuolį. Vėjo brolis A. J. ir sesuo Daina žaidė krepšinį studijuodami universitete, o jaunesnis brolis Marius gina Mičigano valstijoje įsikūrusio „Grand Valley“ universiteto komandos garbę.

View this post on Instagram

Go Irish 🍀

A post shared by Vėjas Gražulis (@vejasgrazulis52) on

Didžiulė šeima retkarčiais užsuka į „Jayhawks“ komandos, kurioje žaidžia V. Gražulis, rungtynes, tačiau tam neretai koją pakiša nemažas atstumas nuo namų – keliauti tenka 7 valandas.

Akivaizdu, kad lietuvių taip mėgstamas krepšinis yra Gražulių šeimos genuose. Galbūt prie to prisideda ir nepamirštos protėvių šaknys. Vėjo tėtis Marius nuo mažų dienų augino savo atžalas primindamas, kas yra Lietuva.

„Mano seneliai iš tėčio pusės kilus Antrajam pasauliniam karui iš karto paliko Lietuvą ir atvyko į JAV. Jie įsikūrė Detroite. Mano tėtis sekmadieniais lankydavo lietuvišką mokyklėlę. Aš lankydavau lietuviško paveldo stovyklą Mičigano valstijoje. Tėtis norėjo, kad mes išlaikytume savo lietuviškas šaknis. Tai didelė mūsų šeimos dalis“, – šypsojosi lietuviškai nekalbantis, tačiau kelias frazes suprantantis V. Gražulis.

Lietuvą ateityje aplankyti planuojantis krepšininkas šiuo metu susikoncentravęs į vieną tikslą – su „Jayhawks“ ekipa triumfuoti antrajame pagal pajėgumą NJCAA čempionato divizione.

Vėliau laukia ir kiti sprendimai. Sėkmingas asmeninis sezonas MCC koledžo krepšinio komandoje leidžia tikėtis V. Gražuliui pasiūlymų ir iš NCAA antrojo diviziono universitetų, o tai – nauja galimybė užsikabinti už dar aukštesnio lygio krepšinio.

„Žinoma, norėčiau tapti profesionaliu krepšininku – nesvarbu, ar tai būtų rungtyniavimas JAV, ar Europoje. Kitiems metams turiu tikslą įstoti į universitetą, kurio komanda žaidžia aukštesniame divizione, gauti stipendiją ir mokslo diplomą. Paskui jau žiūrėsiu, kur mane nuves gyvenimas“, – tvirtino aukštaūgis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.