Sportas

2015.09.24 14:33

Futbolo turnyrų pertvarka gali atverti duris Lietuvos klubams

Kęstas Rimkus, lrytas.lt2015.09.24 14:33

Lietuvos futbolo klubai ateityje turės galimybių išsilaikyti Europos turnyruose ilgiau nei mėnesį. UEFA ieško būdų, kaip pratęsti tarptautinį sezoną mažesnių futbolo valstybių komandoms.

80 klubų praėjusią savaitę pradėjo kovas Čempionų ir Europos lygos grupių turnyruose. Kaip įprasta, rudenį tarptautinės varžybos vyksta be Lietuvos klubų.

Tačiau ateityje Lietuvos futbolo čempionai ir kitos komandos įgis galimybę ilgiau pasivaržyti Europoje, o ne tik žaisti nacionalinėse pirmenybėse.

Europos futbolo lyderiai jau kurį laiką diskutuoja apie galimybę sukurti trečiąjį Europos futbolo klubų turnyrą.

Užtruktų iki pat žiemos

UEFA susirinkime Maltoje buvo pradėta svarstyti idėja rengti naujas varžybas komandoms, kurios nepatenka į Čempionų ar Europos lygos pagrindinius turnyrus.

„Daug mažesnių šalių klubai pradeda žaisti Europoje liepos mėnesį, baigia liepos mėnesį ir turi laukti kitų metų“, – sakė Lietuvos futbolo federacijos generalinis sekretorius Edvinas Eimontas.

Šiemet keturi Lietuvos futbolo klubai pasirodė tarptautinėje arenoje, bet visi jie kovas baigė dar liepą.

A lygos lyderis „Žalgiris“ 0:0 ir 0:1 nusileido „Malmö“ klubui – Švedijos čempionams, kurie praėjusią savaitę pradėjo Čempionų lygos grupės turnyrą.

„Trakai“ peržengė varžovų iš Farerų salų barjerą, bet kitame Europos lygos etape neprilygo Limasolio „Apollon“ (Kipras) futbolininkams.

Kitos dvi ekipos – Klaipėdos „Atlantas“ ir dėl lažybų istorijos praėjusį mėnesį veiklą sustabdžiusi Pakruojo „Kruoja“ krito jau pirmajame Europos lygos atrankos etape po mačų su Bulgarijos ir Lenkijos komandomis.

Naujos tarptautinės varžybos pratęstų sezoną Europoje kai kuriems klubams iki spalio ar lapkričio mėnesio, o galbūt iki pat Naujųjų metų.

„Kokia forma vyktų tokios varžybos – dar labai daug diskusijų. Galbūt tai būtų regionų modelis, o galbūt visos Europos. Svarstomi įvairūs varžybų modeliai – rengti turnyrą grupių varžybų principu arba kitaip.

Dauguma pritaria, kad tokių varžybų reikėtų, tačiau dar nėra aišku, ką gautų tokių turnyrų nugalėtojas, ar jis žengtų į aukštesnę lygą“, – kalbėjo E.Eimontas.

„Žalgiris“ norėtų pažaisti

A lygos klubų vadovų susirinkime artimiausiu metu ketinama kalbėtis šia tema.

LFF tikisi sužinoti klubų nuomonę ir suformuoti poziciją kitiems UEFA posėdžiams, kai vėl bus diskutuojama apie naująją lygą.

„Be jokios abejonės, mes norėtume ilgesnio sezono Europoje“, – neslėpė Vilniaus „Žalgirio“ klubo direktorius Mindaugas Nikoličius.

Europos futbolo klubų asociacija irgi turėtų parengti savo pasiūlymus dėl naujų varžybų.

Darbo grupė dar tik kuriama, ir „Žalgiris“ tikisi joje būti.

„Vienas siūlymų yra rengti grupių varžybas Čempionų lygos atrankoje, kad sezonas Europoje mažesniems klubams nesibaigtų per šešias dienas, – sakė M.Nikoličius. – Bet aiškumo dar labai trūksta.“

Baimė dėl Europos lygos

Daugiau įdomių rungtynių atvertų daugiau galimybių klubams uždirbti iš UEFA, bilietų prekybos, reklamos ir kitų projektų.

Tačiau niekas neskuba grįžti prie sistemos, pagal kurią anksčiau buvo rengiamos ir trečiosios klubų varžybos – Taurių laimėtojų taurė.

Šis turnyras buvo sujungtas su UEFA taure 1999 metais.

Dabartinė Europos lyga nesikeičia nuo 2009 metų, pakeitusi UEFA taurės turnyrą, kuris prasidėdavo nuo „Intertoto“ varžybų.

„Papildomos varžybos dažnai sumažina kitų turnyrų vertę. Čempionų lygos tai nesujudintų, bet svarstoma, ar trečiasis turnyras nesutrukdytų Europos lygos įvaizdžiui. Baimių irgi yra“, – pripažino E.Eimontas.

Bet kuriuo atveju futbolo klubai ir federacijos turi marias laiko naujų varžybų modelių analizei.

Permainos Europos klubų varžybų struktūroje įmanomos nuo 2018 metų, kai baigsis dabartiniai UEFA sandoriai dėl televizijos transliacijų teisių.

Europos klubų varžybų sistema

Čempionų lyga. Iš viso dalyvauja 78 ar 79 komandos, o grupių varžybose rungtyniauja 32 klubai.

Europos lyga. Iš viso dalyvauja 160 komandų, grupių varžybose žaidžia 48 ekipos.