Sportas

2015.09.24 10:54

Medalius Lietuvai dovanojanti R. Paškauskienė svajoja apie Rio

lrytas.lt 2015.09.24 10:54

Europos stalo teniso čempionatas po septynerių metų pertraukos grįžta į Rusiją. 16 kartų Senojo žemyno čempionatų prizininke tapusi Rūta Paškauskienė sugrįš į šalį, kurioje 2008-aisiais iškovojo bene didžiausią karjeros pergalę – pasidabino aukso medaliu vienetų varžybose.

Rugsėjo 25-spalio 4 dienomis Jekaterinburge (Rusija) vyksiančiame čempionate kompaniją R. Paškauskienei palaikys dar penki Lietuvos stalo tenisininkai, dalyvausiantys tiek asmeninėse, tiek komandinėse varžybose.

Užduotis šalies rinktinės lyderei – pranokti Europoje žibančias Kinijos stalo tenisininkes. Per pastarąjį dešimtmetį ant aukščiausio garbės pakylos laiptelio moterų vienetų varžybose lipo keturios natūralizuotos kinės bei vos dvi Europoje gimusios sportininkės – R. Paškauskienė bei baltarusė Viktorija Pavlovič.

„Sunku kažką prognozuoti, kinių vis daugėja, čempionatai kiekvienais metais darosi vis sunkesni. Viskas priklausys nuo sportinės formos, burtų. Svarbu, jog pavyktų įsižaisti komandinėse varžybose“, – atsargiai tikslais dalijosi R. Paškauskienė.

Prieš pat Europos čempionatą paaiškėjo, jog lietuvė negalės dalyvauti dvejetų varžybose. 2010-aisiais bei 2011-aisiais drauge su ruse Oksana Fadejeva aukso medalius iškovojusi R. Paškauskienė ir šiemet planavo žaisti su patyrusia Rusijos stalo tenisininke, tačiau pastaroji nebuvo įtraukta į Rusijos rinktinės sudėtį.

„Viskas gavosi labai blogai. Iš pradžių buvo kalbama, jog čempionate bus mišrūs dvejetai, o po to juos išvis pašalino iš programos... Dvejetus turėjau žaisti su Oksana, tačiau jos nepaėmė į rinktinę nei asmeninėse, nei komandinėse varžybose. Seniau buvo galima žaisti tik dvejetus, o dabar pasikeitė sistema. Tą sužinojau labai vėlai, neberadau partnerės, nes visos jau buvo sudariusios poras“, – paaiškino R. Paškauskienė.

Pirmą Europos čempionato apdovanojimą R. Paškauskienė iškovojo dar 1994 metais. 38-erių sportininkė nesiryžo prognozuoti, ar šios pirmenybės jai bus paskutinės karjeroje.

„Manau, jog realu patekti į Rio de Žaneiro olimpiadą. Metai bus labai įtempti, planuoju žaisti daugiau tarptautinių varžybų, reikia pakelti reitingą, – sakė R. Paškauskienė. – Ar šis Europos čempionatas bus paskutinis? Nežinau... Nelabai noriu sakyti, bet treniruotėse darosi vis sunkiau, Kaune išvis nebeliko su kuo žaisti. Yra keletas žmonių, kuriuos ne visada sekasi pagauti. Norint tą lygį išlaikyti, reikia vykti treniruotis į užsienį.“

Čempionatą Jekaterinburge R. Paškauskienė pradės komandinėmis varžybomis. Antrame pagal pajėgumą „Challenge“ divizione šalies komandos garbę taip pat gins Lietuvos čempionė Eglė Stuckytė bei šalies pirmenybių prizininkė Ugnė Baskutytė.

„Komandinės varžybos man kiek svarbesnės nei vienetų, kadangi labai gerai žaidžiant galima pakovoti ir dėl patekimo į aukščiausią divizioną. Žinoma, ir antrame yra itin stiprių komandų. Be to, komandinėse varžybose pasirodžius gerai, galima pakelti reitingą, o tą padaryti turnyruose – ypač sunku“, – tikino E. Stuckytė.

Lietuvos komandos varžovėmis F grupėje bus Ispanijos, Šveicarijos bei Estijos stalo tenisininkės. „Challenge“ divizione grumiasi 17 komandų, iš kurių dvi geriausios iškovos teisę kitąmet dalyvauti elitiniame divizione.

 „Merginos grupėje turėtų likti antros, nes Ispanija yra labai galinga komanda – turi natūralizuotą kinę, o dar dvi ispanės yra šalia šimtuko ribos. Šis sąstatas nėra pajėgus patekti į aukščiausią divizioną. Mūsų trečias numeris Ugnė Baskutytė yra silpnesnė, iš jos tikėtis taškų sunku“, – realistiškai situaciją vertino Lietuvos stalo teniso asociacijos prezidentas Rimgaudas Balaiša.

Pasak LSTA vadovo, moterų komandai nepavyko surinkti visų pajėgiausių šalies stalo tenisininkių – čempionatą praleis Lina Misikonytė.

„Gaila, bet kelintą čempionatą neprisikviečiame Linos Misikonytės. Ji gyvena Prancūzijoje, pagal reitingą būdavo arti antro šimtuko. Jei ji padėtų, galėtumėme bandyti kovoti dėl patekimo į aukščiausią divizioną, kuriame prieš eilę metų žaidėme, – sakė R. Balaiša. – Lina Prancūzijoje žaidžia už klubą, bet turnyruose nedalyvauja ir dirba. Merginų užduotis – užimti antrą vietą grupėje bei patekti į diviziono geriausiųjų aštuntuką.“

Būtent dvi pajėgiausios ekipos iš kiekvienos grupės (išvis jų – keturios) tęs kovą dėl kelialapių į elitinį divizioną.

Vyrų „Challenge“ divizione jėgas išbandys Lietuvos čempionas Alfredas Udra, šalies čempionato prizininkas Kęstutis Žeimys bei Tomas Mikutis. Mūsiškių varžovais G grupėje bus danai, slovėnai bei Liuksemburgo stalo tenisininkai.

„Užduotis vyrams – neiškristi į „Standart“ divizioną. Dėl trečios vietoje grupėje kovosime su Liuksemburgu. Yra 5-6 panašaus pajėgumo komandos, kurios bus mūsų varžovės, – pasakojo R. Balaiša. – Lietuvos vyrų komandoje žais stipriausi stalo tenisininkai, turintys aukščiausius reitingus šiuo metu.“

LSTA prezidentas teigė, jog asmeninėse varžybose visiems lietuviams, išskyrus R. Paškauskienei, gali būti sudėtinga įveikti atrankos grupių barjerą, tuo tarpu iš rinktinės lyderės tikisi patekimo į geriausiųjų 16-uką.

Komandines varžybas penktadienį moterų komanda pradės dvikovoje su estėmis, vyrai – su slovėnais. Vienetų varžybų pradžia – rugsėjo 30 dieną.