Naujienų srautas

Sportas2020.02.25 13:31

Penki klausimai, kurie liko iškepus pirmąjį pusiau prisvilusį Lietuvos krepšinio rinktinės blyną

Rytis Kazlauskas, LRT.lt 2020.02.25 13:31

Nuo penktadienio košmaro Monse iki galingo ketvirtojo kėlinio pirmadienį Vilniuje bei pirmosios pergalės. Tokiais amerikietiškais kalneliais pirmose dvejose Europos čempionato atrankos turnyro rungtynėse važinėjosi Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė, pirmą kartą vadovaujama Dariaus Maskoliūno.

Pirmojo išbandymo C grupėje lietuviai neatlaikė prieš belgų rinktinę, jai nusileisdama 21 taško skirtumu (65:86). D. Maskoliūno auklėtiniai atsigriebė savų žiūrovų akivaizdoje įveikdami praėjusių metų pasaulio taurės turnyre dalyvavusią Čekijos rinktinę – 97:89.

Didžiausios mūsų šalies rinktinės duobės Belgijoje (-37) ir didžiausios persvaros rungtynėse Vilniuje (+13) amplitudė siekė net 50 taškų.

Per dvejas rungtynes D. Maskoliūnas varžybine nacionalinės ekipos apranga „aprengė“ 13 žaidėjų, iš kurių taškais pasižymėjo 11 krepšininkų, o taškų atrankos turnyre liko tik aukštaūgis Martynas Sajus ir įžaidėjas Žygimantas Janavičius.

Rezultatyviausiai mūsų rinktinės gretose rungtyniavo aukštaūgis Eimantas Bendžius, rinkęs vidutiniškai po 17 taškų. Dviženklį rezultatyvumą fiksavo ir kitas priekinės linijos žaidėjas – Donatas Motiejūnas (13,5 tšk.) bei Mindaugas Kuzminskas (12 tšk.).

Po pirmojo FIBA lango C grupėje lietuviai šiuo metu užima antrąją vietą, nusileisdami abi pergales pasiekusiems belgams. Į Europos čempionatą pateks dvi geriausią rezultatą pademonstravusios grupės komandos bei čekai, turintys bilietą kaip vieni Senojo žemyno pirmenybių organizatoriai.

Portalas LRT.lt apžvelgia įdomiausius pirmojo atrankos turnyro lango akcentus bei pateikia penkis didžiausią intrigą keliančius klausimus žvelgiant į Lietuvos rinktinės ateitį.

Kokį pažymį galime įrašyti pirmąjį atrankos turnyro langą užbaigusiai rinktinei?

„Visi susikaupę, jaučia tą kvapą, kad ir kiek besipraustum nuo galvos iki kojų”, – po pirmųjų rungtynių Belgijoje, jau surengęs treniruotę Vilniuje, kalbėjo D. Maskoliūnas.

Rinktinės energijos ir kovingumo trūkumas Monse paliko ryškią dėmę rinktinės žaidime pirmajame atrankos turnyro mače, tačiau dvikova su čekais, ypač ketvirtojo kėlinio atkarpa 24:2, gerokai pataisė subjurusias rinktinės nuotaikas.

Lygus pergalių santykis (1-1) po dviejų rungtynių – nėra svajonių rezultatas, tačiau panikos ar raudonų vėliavų kelti nereikėtų.

Prikepęs iki anglies juodumo blynas pirmajame mače pavirto į visai valgomą kepinį antrajame susitikime, todėl rinktinės pasirodymą įvertinti pirmajame atrankos turnyro lange teigiamu pažymiu galima.

Reikia nepamiršti, kad D. Maskoliūnas gyvena su ant sprando užsilipusia ir erzinančia „bedžionėle“ – būsimu olimpiniu atrankos turnyru Kaune.

Pirmosios dvikovos su belgais ir čekais tapo puikia galimybe treneriui supažindinti dalį vasaros pradžioje rinktinėje rungtyniausiančių krepšininkų su savo idėjomis.

D. Maskoliūnui belieka palinkėti, kad pirmasis prikepęs belgiškas vaflis bus išbrauktas iš rinktinės žaidimo raciono.

Ar Donato Motiejūno sportinė forma neužkirs kelio žaidėjui į olimpinį atrankos turnyrą?

„Matėme 50 procentų D. Motiejūno galimybių”, – taip po pergalingų rungtynių su čekais surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo D. Maskoliūnas.

Į rinktinę po pustrečių metų pertraukos sugrįžęs Šanchajaus „Sharks“ komandos lyderis buvo tas žmogus, apie kurį trenerių štabas bandė lipdyti komandos žaidimą.

Tai – visiškai suprantama. Tiek belgai, tiek čekai negalėjo pasigirti jėgos ir ūgio pertekliumi priekinėse linijose, todėl NBA patirties turintis D. Motiejūnas nuo pat pradžių buvo matomas kaip vienas pagrindinių sunkiosios artilerijos pabūklų.

Visgi D. Motiejūno pasirodymą galima vertinti dviprasmiškai. Krepšininkas iš tiesų traukė komandą į priekį dvikovos su belgais pradžioje, privertęs susitikimo šeimininkus pririnkti pražangų. Nors Monse D-Mo rungtynes baigė surinkęs 17 taškų ir atkovojęs 5 kamuolius, tačiau puolant belgams, aukštaūgis neretai buvo atakuojamas dėl savo lėtumo.

Tokia situacija kartojosi ir dvikovoje su čekais, kurioje D. Motiejūnas įmėtė 10 taškų bei atkovojo 7 kamuolius. Mobiliems Čekijos rinktinės aukštaūgiams D-Mo buvimas aikštėje buvo parankus. Tai iš dalies patvirtina ir įmestų bei praleistų taškų rodikliai vienam ar kitam būnant aidėjui aikštėje. D. Motiejūno atveju jo rezultatas dvikovoje su čekais buvo antras pagal blogumą (-7).

Tai matydamas D. Maskoliūnas ilgiau rėmėsi Laurynu Biručiu, kuris buvo greitesnis varžovų „pikenrolo“ situacijose bei geriau susitvarkė su užduotimis gynyboje. L. Birutis susitikimą užbaigė su 15 taškų ir 3 atkovotais kamuoliais.

„Penktoje“ pozicijoje pats dariau klaidas. Daug pasitikėjau Donatui, bet šiai dienai jis negali tiek ištempti“, – po susitikimo su čekais konstatavo D. Maskoliūnas.

Tokią D. Motiejūno sportinę formą šiuo metu suprasti nesunku. Krepšininkas beveik mėnesį neturėjo varžybinės praktikos dėl sustabdyto Kinijos krepšinio čempionato. Be to, rinktinėje aukštaūgis grįžo prie intensyvesnio europietiško krepšinio, kurio nežaidė jau ilgą laiką.

Jeigu pertrauka be krepšinio šiame sezone užsitęs, D. Motiejūno laukia nelengvas iššūkis įsitvirtinti dėl į olimpines žaidynes kovosiančios rinktinės sudėtyje.

Prie nacionalinės ekipos prisijungus Domantui Saboniui ir Jonui Valančiūnui konkurencinėje kovoje dėl minučių svariausi argumentai priklausys NBA žaidžiantiems lietuviams. Be to, reikia nepamiršti, kad Milano „AX Armani“ gretose žaidžiančiam Artūrui Gudaičiui pateikti į rinktinę praėjusiais metais sutrukdė tik sunki kelio trauma.

Ar D. Maskoliūnui rinktinės dvyliktuke olimpiniame atrankos turnyre reikės keturių vidurio puolėjo pozicijoje žaidžiančių krepšininkų, sužinosime jau po klubinio sezono. D. Motiejūnui teks gerai paprakaituoti kovojant dėl savo vietos po saule ir minučių rinktinėje.

Kurie krepšininkai nesulauks kvietimo į olimpinio atrankos turnyro treniruočių stovyklą?

Pirmąjį krikštą su Lietuvos rinktine jau patyręs D. Maskoliūnas birželio mėnesį priims didžiausią iššūkį savo kaip specialisto karjeroje. Treneriui reiks paruošti olimpiniame atrankos krepšinio turnyre Kaune birželio 23–28 dienomis kovosiančią komandą.

Dar iki turnyro D. Maskoliūnas galutinio žaidėjo dvyliktuko neturės, todėl krepšininkai turės treniruočių stovykloje galimybę įrodyti savo vertę bei pakovoti dėl vietos dvyliktuke.

Visgi dalis krepšininkų, dirbusių su rinktine pirmajame Europos čempionato atrankos turnyro lange, kvietimo į olimpinio atrankos turnyro kovoms besiruošiančią rinktinės stovyklą tikriausiai nesulauks.

Tik 4 minutes dvikovoje su belgais žaidęs Žygimantas Janavičius antrajame susitikime su čekais buvo nukonkuruotas jaunojo Roko Jokubaičio, kuris po sėkmingo pasirodymo sulaukė ir gerų D. Maskoliūno žodžių.

Žinant tai, kad vasarą prie rinktinės galės prisijungti ne tik Mantas Kalnietis ar Rokas Jokubaitis, bet ir „Žalgirio“ įžaidėjas Lukas Lekavičius, susiaurėja ir Panevėžio „Lietkabelio“ komandos žaidėjo Pauliaus Valinsko šansai.

Akivaizdu, kad konkurencinės kovos priekinėje linijoje neatlaikys kitas „Lietkabelio“ žaidėjas – Martynas Sajus, kuris nepakilo nuo suoliuką dvikovoje su Čekijos rinktine.

Nėra tvirtos ir „Žalgiriui“ priklausančio, bet Klaipėdos „Neptūno“ klube rungtyniaujančio Gyčio Masiulio pozicijos. Visgi „ketvirtųjų“ numerių trūkumas rinktinėje gali lemti, kad G. Masiulis vasaros pradžioje bent jau pirmose treniruotėse su nacionaline ekipa gali ir pasirodyti.

Kokiame stambiame turnyre su rinktinės apranga pirmą kartą išvysime Roką Jokubaitį?

Dvikovoje su čekais Rokas Jokubaitis tapo vienu iš maloniausių rinktinės akcentų. Susitikime debiutavęs keliais skubotais metimais, po kurių čekai pirmoje pusėje rinko taškus, jaunasis „Žalgirio“ komandos gynėjas savo žaidimu antroje pusėje džiugino D. Maskoliūną.

„Jo debiutas buvo puikus. Mantas yra apsirgęs ir realiai negali įkvėpti oro po dviejų minučių sprinto. Jis nebegalėjo tęsti rungtynių. Visa atsakomybė krito ant Rokelio pečių. Rokas būtų dar geriau pasirodęs, bet labai norėjo rungtynes atsidaryti taikliu metimu. Jis puikiai susitvarkė su spaudimu“, – tikino specialistas.

M. Kalniečiui nebegalėjus tęsti rungtynių, R. Jokubaitis be keitimo atlaikė ketvirtąjį ketvirtį, per kurį lietuviai ir perlaužė rungtynes į savo pusę.

Iš viso dvikovą gynėjas užbaigė surinkęs visus 7 taškus per lemiamą kėlinį, atlikęs 6 rezultatyvius perdavimus ir atkovojęs 3 kamuolius.

Tai, kad jaunasis krepšininkas nepasimetė atsakingu momentu leidžia tikėtis, kad ateityje žaidėjas galėtų sėkmingai įsilieti ir į rinktinės dvyliktuką.

Nors vienerios sėkmingos rungtynės su čekais R. Jokubaičiui vietos rinktinėje olimpiniam atrankos turnyrui tikrai negarantuoja, tačiau kvietimo į treniruočių stovyklą vasaros pradžioje krepšininkas tikrai gali sulaukti.

R. Jokubaičio konkurentais rinktinės dvyliktuke ir toliau išlieka M. Kalnietis bei L. Lekavičius, tačiau, jeigu lietuviai pateks į kitų metų Senojo žemyno pirmenybes, tobulėjantis R. Jokubaitis gali pradėti vis garsiau belstis į pagrindinę nacionalinės ekipos sudėtį.

Nepamirškime fakto, kad „rinktinės smegenemis“ vadinamas M. Kalnietis kažkada užleis savo vietą kitiems. R. Jokubaitis atrodo kaip tas įpėdinis, turintis reikiamas savybes užimti atakų organizatoriaus vietą nacionalinėje ekipoje.

Kaip D. Maskoliūnas spręs „ketvirtojo“ numerio problemą“?

Darius Songaila, Kšištofas Lavrinovičius ar sunkiojo krašto puolėjo pozicijoje galėjęs rungtyniauti Linas Kleiza. Istorinėje perspektyvoje „ketvirtųjų“ numerių mūsų šalies rinktinėje netrūko. Visgi pirmasis atrankos turnyro langas priminė apie dabartinę situaciją.

Eimantas Bendžius žibėjo savo tritaškiais (6/9) bei taškų kraičiu (26) dvikovoje su čekais. Sunkusis rinktinės krašto puolėjas išnaudojo savo pagrindinį ginklą – puikų pataikymą iš distancijos.

Visgi dar pirmoje dvikovoje su belgais pamatėme ir kitą E. Bendžiaus žaidimo pusę. Tolimų metimų nepataikęs (1/4) krepšininkas gynyboje turėjo problemų prieš šeimininkus, kurie stengėsi lietuvių baudos aikštelėje išnaudoti krepšininko jėgos ir kilogramų trūkumą mikrodvikovose.

„Mes puikiai žinome, kokio žaidimo galima laukti iš E. Bendžiaus. Jeigu jis nepataiko iš toli, ant „posto“ (baudos aikštelės prieigos – LRT.lt) jis yra nepavojingas. „Ketvirta“ pozicija pasidaro silpna”, – po rungtynių Monse kalbėjo D. Maskoliūnas.

Tiesa, kelią į rinktinę E. Bendžiui birželį gali atverti paprasčiausios pasiūlos trūkumas tarp „ketvirtųjų“ numerių. Dar vienas likęs kandidatas – Kauno „Žalgirio“ komandos kapitonas Paulius Jankūnas. Visgi pastaruoju metu krepšininkas, dėl sumažėjusio greičio žaidime, beveik visada rungtyniauja tik „penktoje“ pozicijoje.

Žinoma, kad trumpomis atkarpomis D. Maskoliūnas olimpinės atrankos turnyre į „ketvirtojo“ numerio poziciją galės pastumti ir D. Sabonį, kuriam artimesnis vidurio puolėjo vaidmuo.

„Ketvirtoje“ pozicijoje birželį turėtume išvysti ir Joną Mačiulį, rungtyniaujantį kartu su vienu iš nominalių rinktinės vidurio puolėjų.

Variantus „ketvirtojo“ numerio pozicijoje D. Maskoliūnas veikiausiai derins atsižvelgiant į konkretų varžovą ir jo sudėtį, tačiau pasirinkimo galimybės specialistą privers gerokai palaužyti galvą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi