Belgijos vyrų krepšinio rinktinė, vadinama „liūtais“, karaliaus vertais pasiekimais didžiojoje scenoje pasigirti negali. Penktadienio vakarą Monso mieste lietuvių krepšininkus priimsianti ekipa visgi bent jau slapčia tikisi pakartoti praeityje sėkmingų rungtynių su lietuviais rezultatus.
Rungtynes iš Monso nuo 21:30 val. tiesiogiai transliuos LRT RADIJAS.
Prieš 2021 m. Europos čempionato atrankos rungtynes beveik 3700 žiūrovų talpinančioje „Belfius“ klubo namų arenoje Monse bendras lietuvių ir belgų tarpusavio pergalių skaičius turnyruose yra lygus 2:2.
Santykį į Lietuvos rinktinės pusę galėtume nusverti, jeigu į bendrą ankstesnių rungtynių katilą įtrauktumėme ir draugiškas rungtynes, įvykusias 2013-ųjų rugpjūtį, pasibaigusias tuo metu Jono Kazlausko treniruojamos komandos pergale – 66:53.
Pirmąją nesėkmę prieš belgus lietuviai patyrė dar 1995-aisiais, pralaimėję rungtynes Alsto mieste šeimininkams rezultatu 83:85. Tai buvo 1997 m. Europos čempionato atrankos turnyro dvikova.
Šviežiausias prisiminimais alsuoja ir net kontroversijos prieskoniu atsiduoda dvikova 2015 metų Europos čempionato pirmajame grupių etape Rygoje, kurioje mūsų šalies krepšininkai turėjo pripažinti „liūtų“ pranašumą po, kaip vėliau paaiškėjo, „nelegalaus“ Matto Lojeski dvitaškio – 74:76.
Portalas LRT.lt siūlo prisiminti šias rungtynes, kurios prieš penkerius metus nesustabdė pergalingai Senojo žemyno pirmenybėse žygiavusios žaliai–baltos rinktinės.
Pragariškai sunkus grupių etapas Rygoje ir vienintelis kluptelėjimas
Jeigu sėstume į laiko mašiną ir iš naujo su Lietuvos rinktine išgyventumėme prieš penkerius metu Rygoje surengtas Europos čempionato D grupės etapo varžybas, pilkųjų nervų ląstelių jūsų smegenyse gerokai sumažėtų.
Jono Kazlausko treniruojama komanda Latvijos sostinėje sužaidė penkerias rungtynes, iš kurių pralaimėjo tik vienerias, belgams, bei tapo grupės etapo nugalėtojais. Visgi ironiška, kad tik pergalė prieš grupės etapo šeimininkę Latvijos rinktinę buvo įtikinama ir ne tokia varginanti – 68:49. Visos kitos rungtynės priminė ėjimą tarp dviejų dangoraižių ištemptu lynu.
Prieš ukrainiečius buvo laimėta vienu tašku (69:68), prieš estus – dviem (64:62), prieš čekus – keturiais taškais po pratęsimo (85:81). Tik Belgijos „liūtai“ dar vienoje dramatiškoje dvikovoje įveikė lietuvius, tačiau tam dar reikėjo papildomų sąlygų.
Dvikovos pradžia su tuo metu su tuo metu Eddy Casteelso treniruojama rinktine nežadėjo nieko negatyvaus. Lietuvos rinktinė dar pirmoje susitikimo dalyje pirmavo 13 taškų skirtumu, o varžovų baudos aikštelėje dominavęs Jonas Valančiūnas talžė varžovų gynybą.

Visgi antrojo kėlinio pabaigoje spurtavę belgai išlygino rezultatą (35:35). Trečiajame ketvirtyje belgai ne kartą pirmavo, bet artėjant susitikimo pabaigai mūsų šalies krepšininkai ėmė dėti tvirtesnius pamatus pergalei.
Po dviejų Jono Mačiulio baudų metimų Lietuvos rinktinė, likus žaisti 2:05 min, išsiveržė į priekį 6 taškų skirtumu – 74:68. Į Rygos areną susirinkę šimtai lietuvių dar negalėjo net nujausti, kad per likusį laiką jų palaikoma rinktinė taškų neberinks, o tą darys tik belgai.
Jau po dešimties sekundžių į mūsų rinktinės baudos aikštelę įsiveržęs įžaidėjas Samas Van Rossomas aikštės kampe perdavimu surado gynėją Jonathaną Tabu, kuris tritaškiu perpus nukirto J. Kazlausko auklėtinių pranašumą (71:74).
Netrukus tas pats J. Tabu privertė suklysti naują ataką norėjusius surengti lietuvius. Iš Luko Lekavičiaus rankų pamuštas kamuolys aikštelę paliko nuo paties L. Lekavičiaus.
Naują išpuolį organizavę belgai įsviedė dar vieną tritaškį. Šįkart pasižymėjo aukštaūgis Axelis Hervelle. Taigi vos per 24 sekundes nuo dviejų J. Mačiulio baudų metimų rezultatas tapo lygus.
Likus 100 sekundžių dvikovoje buvo nervingos ir ypač nesėkmingos Lietuvos rinktinei. Štai visa sutrumpinta įvykių seka prieš belgų krepšio: J. Mačiulis prameta sudėtingą metimą per M. Lojeski rankas, J. Mačiulio mestas tritaškis, besibaigiant atakos laikui, yra netikslus, L. Lekavičiaus reidas į varžovų baudos aikštelę baigiasi sudėtingu ir netaikliu metimu, M. Kalnietis paskutinės lietuvių atakos metu išmeta skubotą tritaškį ir palieka Belgijos rinktinei 5 sekundes.
Būtent paskutinės sekundės ir tapo kontraversiškomis. S. Van Rossomas staigiai pagriebė kamuolį po netikslaus M. Kalniečio metimo ir nuskubėjo prie lietuvių krepšio. Belgų įžaidėjo metimui sutrukdė M. Kalnietis, bet kamuolį į krepšį aidinti sirenai viena ranka būdamas ore pataisė M. Lojeski. Taškai krepšyje ir triumfuojantys belgai.

Atrodė, kad lietuviams tiesiog nepasisekė. Visgi vėliau kiekvienas rinktinės trenerių štabo narys jums pasakys, kad sėkmė čia niekuo dėta. Komandos turėjo žaisti pratęsimą.
Lietuvių protestai ir neužfiksuotas momentas
„Vis dar turiu nuotrauką telefone, kurioje aiškiai matosi, kad M. Lojeski metimas buvo jau po laiko“, – bendraudamas su LRT.lt yra sakęs Lietuvos rinktinės trenerių štabe dirbantis Benas Matkevičius.
Pagal FIBA numatytas protesto taisykles. Po rungtynių įtarimų dėl varžovų pergalės teisėtumo turinti komanda turi per 15 minučių užpildyti oficialią protesto formą ir ją pateikti FIBA atstovams.
LKF generalinio sekretoriaus aiškinimu, tąkart Lietuvos rinktinės atstovai pasitikėjo teisėjais, kurie atliko žaibišką M. Lojeski kamuolio pamušimo epizodo vaizdo pakartojimo peržiūrą.
Dvikovoje dirbęs ispanas Emilio Perezas Pizarro, bosnis Petaras Obradovičius ir islandas Sigmunduras Hebertssonas įvertino, kad Belgijos pasą turintis amerikietis M. Lojeski spėjo pamušti kamuolį į krepšį.
Jau netrukus rinktinės atstovai patys dešimtis, jei ne šimtus, kartų prasuko lemiamos belgų atakos epizodą ir įsitikino, kad M. Lojeski dar turėjo kamuolį savo rankose, kai ant krepšio lentos sužibo rungtynių pabaigos lemputės.
Pagal galiojusias taisykles Lietuvos rinktinės atstovai jau nebegalėjo pakeisti rungtynių baigties ir teikti naujo protesto.
Tuo metu LKF atstovai kreipėsi į FIBA, kaip kalbėjo patys, norėdami „nubrėžti gaires ateičiai, ką turėtų tokioje situacijoje daryti kiekviena“ komanda. Pergalė liko belgų kraityje.
Lietuvos rinktinės lyderis praeities rungtynėmis negyvena
Galbūt geriausiai apie tai, kaip giliai prisiminimų stalčiuose liko pralaimėta dvikova belgams prieš penktadienį Monse vyksiančią akistatą su šeimininkais kalbėjo Mantas Kalnietis.
„Jeigu čempionatas būtų blogai pasibaigęs, galbūt ir būtume apie tą dvikovą galvoję. Mums viskas vėliau išsirutuliojo normaliai. Tokių rungtynių per visą karjerą gali atrasti begalę. Visiškai kita istorija”, – tikino M. Kalnietis.
Iš tikrųjų, net ir pergalė prieš lietuvius laisvo pakilimo tako į svajonių čempionatą belgams neatvėrė. D grupėje ketvirti likę „liūtai“ aštuntfinalyje užšoko ant graikų, kurie buvo visa galva stipresni – 75:54.

Savo ruožtu lietuviai čempionate nužygiavo iki finalo, kuriame turėjo pripažinti ispanų pranašumą (63:80).
Visgi rungtynės su Lietuva belgų rinktinės lyderiui Jonathanui Tabu vis dar sukelia smagius prisiminimus. Po penkerių metų vėl lietuvių testą su savo tautiečiais bandysiantis atlaikyti krepšininkai apie tai kalbėjo Monse.
„Manau, kad tai buvo mūsų viena didžiausių pergalių tokio stambumo turnyre. Lietuva turėjo stiprią sudėtį, bet mūsų komandoje taip pat netrūko pajėgių žaidėjų, – kalbėjo 34-erių metų Belgijos rinktinės veteranas – Puikiai atsimenu, kaip tada grįžome į rungtynes. Prisimenu tą momentą, kai laukėme patvirtinimo dėl pergalingo metimu. Tikrai puikūs prisiminimai, tačiau dabar yra kiti metai ir kitas turnyras.”