Sportas

2020.01.22 09:50

Geriausia Lietuvos šokių ant ledo pora taikosi į dar neužkariautas viršukalnes Europos čempionate

tiesiogiai per LRT.lt ir LRT PLIUS
Rytis Kazlauskas, LRT.lt2020.01.22 09:50

Užkopti ten, kur dar niekada nebuvo. Tokiomis mintimis trečiadienį prasidedantį Europos dailiojo čiuožimo čempionatą pasitinka geriausia Lietuvos šokėjų ant ledo pora – Saulius Ambrulevičius ir Allison Reed. Renginį tiesiogiai transliuos kanalas LRT PLIUS ir portalas LRT.lt.

Trečią sezoną besitreniruojantis ir varžybose dalyvaujantis lietuvio ir amerikietės duetas Grace (Austrija) antrą kartą karjeroje kartu dalyvaus Senojo žemyno pirmenybėse. Praėjusiais metais Minske vykusiame čempionate pora užėmė 13-ąją vietą.

27-erių lietuviui ir 25-erių amerikietei pasirodymas Austrijoje bus dar viena proga įgauti patirties aukščiausiame lygyje ir bandymas sukaupti dar daugiau taip reikalingos patirties kovojant prieš kitas, gerokai ilgiau kartu pasirodančias poras.

Lietuvos dailiojo čiuožimo federacijos prezidentė Lilija Vanagienė, bendraudama su portalu LRT.lt, teigė įžvelgianti mūsų šokių ant ledo poros progresą.

„Praktiškai visos poros, dalyvaujančios Europos čempionate, kartu čiuožia ilgiau nei mūsiškė. Visgi mums jau pavyksta daug metų kartu čiuožiančias poras aplenkti. Mes labai tuo džiaugiamės. Daug tikimės iš šios poros, apie ją palankiai atsiliepia specialistai, teisėjai ir techniniai kontrolieriai. Svarbu, kad nebūtų traumų“, – tvirtino pašnekovė.

Pirmajame, 2017–2018 m., sezone S. Ambrulevičius ir A. Reed pasaulio čempionate Milane liko dvidešimti, o praėjusiais metais Saitamoje (Japonija) vykusiose planetos pirmenybėse užėmė 17-ą vietą.

Gerais rezultatais pora jau spėjo nudžiuginti šių metų pasaulio dailiojo čiuožimo taurės varžybose. Paskutinę akimirką kvietimo į „Didžiojo prizo“ etapo varžybas Prancūzijoje sulaukę mūsų šalies atstovai kalnų nenuvertė ir liko dešimti. Visgi S. Ambrulevičius ir A. Reed atsigriebė etape Maskvoje, čia jie užėmė aukštą 5-ą poziciją.

L. Vanagienė tikina, kad abu sportininkai puikiai supranta, kad laiko keisti partnerius savo karjerose jau nebeturi.

S. Ambrulevičius yra bandęs čiuožti kartu su kita amerikiete – Taylor Tran, tačiau po trejų metų etapo kartu sportininkų keliai išsiskyrė 2017 metais. A. Reed 2009–2011 m. čiuožė kartu su kartvelu Otaru Japaridze, o 2012–2015 m. – su izraeliečiu Vasilijumi Rogovu.

2017 metais bendradarbiauti pradėję S. Ambrulevičius ir A. Reed, anot Lietuvos dailiojo čiuožimo federacijos prezidentės, tapo „pora iki karjeros pabaigos“.

Portalas LRT.lt kalbėjosi su L. Vanagiene apie netrukus startuosiantį Europos dailiojo čiuožimo čempionatą, Lietuvai atstovaujančios poros pasiruošimą ir kitus dalykus.

– Kokiais lūkesčiais pasitinkate S. Ambrulevičiaus ir A. Reed startą Europos čempionate Grace?

– Mūsų šių metų planas – pabandyti įsisprausti į pirmąjį dešimtuką. Jeigu pavyktų, tai būtų aukštas ir labai geras rezultatas. Žinoma, toks tikslas nėra lengvas. Europos čempionate varžovai yra ypač pajėgūs. Aišku, labai greitai pamatysime, kaip mums seksis.

– Lietuvis ir amerikietė kartu šoka jau trečiąjį sezoną iš eilės. Kaip galite įvertinti šios šokėjų ant ledo poros progresą?

– Praktiškai su kiekvienu sezonu mūsų pora deda kokybinius žingsnius į priekį. Žinoma, ne visose varžybose pavyksta įrodyti savo meistriškumą. Kartais mažos klaidelės neleidžia palypėti aukščiau. Taip nutiko Prancūzijos „Grand Prix“ etape, kuris mums buvo netikėtas ir beveik neplanuotas. Negalėjome į jį nevykti. Tai buvo puikus būdas kaupti patirtį ir gauti naudos ateičiai. Nors varžybos Prancūzijoje apkarto, Maskvos „Grand Prix“ etapas po jų buvo sėkmingas. Saulius ir Allison ištaisė visas klaideles, o ir pasiruošimas buvo žymiai geresnis. Labai džiaugėmės 5-a vieta ir papildytais pasaulio reitingo taškais.

– Minėjote, kad iki minimumo sutrumpėjęs pasiruošimo laikotarpis Prancūzijoje vykusiame „Grand Prix“ etape sutrukdė pademonstruoti gerus rezultatus. Šiam Europos čempionatui pora turėjo gerokai daugiau laiko pasiruošti. Papasakokite, koks buvo šis pasiruošimo procesas?

– Lietuvoje mūsų pora dirbo su choreografu, buvo šlifuojama dalis šokio detalių. Aišku, čiuožėjai pasiruošimą tęsė ir su savo treneriais Oberstdorfe (Vokietija – LRT.lt). Viską, ką pora buvo suplanavusi pasiruošimo metu, pavyko atlikti. Dabar viską matysime jau pačiame čempionate. Bus įdomu pasižiūrėti, ar rezultatas bus panašus kaip Maskvoje. Švarus čiuožimas duoda aukštą rezultatą.

– Saulius ir Allison kartu treniruojasi bei varžybose dalyvauja tik trečią sezoną. Kiek yra svarbu šiai porai kaupti patirtį ir toliau tobulėti?

– Tam, kad pora čiuožtų kartu sėkmingai, reikia daug metų. Turime daug pavyzdžių, o puikiausias iš jų – Margarita ir Povilas (M. Drobiazko ir P. Vanagas – LRT.lt). Kuo daugiau metų pora čiuožia kartu, tuo geriau čiuožia. Praktiškai visos poros, dalyvaujančios Europos čempionate, kartu čiuožia ilgiau nei mūsiškė.

Visgi mums jau pavyksta daug metų kartu čiuožiančias poras aplenkti. Mes labai tuo džiaugiamės. Daug tikimės iš šios poros, apie ją palankiai atsiliepia specialistai, teisėjai ir techniniai kontrolieriai. Svarbu, kad nebūtų traumų.

– Gerėjantys sportininkų rezultatai turbūt jau nekart pakurstė mintis ir kalbas apie poros dalyvavimą olimpinėse žaidynėse. Tokiu atveju A. Reed reikėtų gauti Lietuvos pilietybę. Ar yra toks tikslas?

– Pirmiausia, mes galvojame apie rezultatą. Dabar mes turime pasirodyti kuo geriau. Saulius ir Allison su kiekvienu čempionatu kyla vis aukščiau. Tikimės, kad mums pavyks šiemet gerai pasirodyti Europos ir pasaulio čempionatuose.

Teoriškai galime sakyti, kad mūsų pora jau beveik turi kelialapį į 2022 metų Pekino žiemos olimpines žaidynes. Į šias žaidynes atranka vyks 2021-aisiais, pasaulio čempionato metu. Iš šio čempionato į Pekiną pateks 19 geriausių porų. Dar penkios poros atrenkamos papildomame turnyre Oberstdorfe.

Prieš Pjongčango olimpines žaidynes jie dalyvavo turnyre Oberstdorfe ir buvo pirmi už brūkšnio. Tai nutiko po politinio organizatorių sprendimo, kadangi mūsų Allison neturėjo Lietuvos pilietybės, todėl į priekį buvo praleistos toks poros, kurios turėjo pilietybes. Mūsų pora liko septinta, o į žaidynes keliavo šešios poros.

Mūsų pora užėmė 16-tą vietą su trumpąja programa ir liko 17-ta galutinėje įskaitoje pasaulio čempionate. Tokios pozicijos jau garantuotų vietą pasaulio čempionate. Mūsų dar laukia šių bei kitų metų planetos pirmenybės, todėl nemanau, kad jie gali kristi į žemesnes pozicijas. Šokiuose ant ledo staigaus kritimo dažniausiai nebūna. Jeigu eini į aukštesnes pozicijas, tą ir toliau darai su kiekvienais metais. Teoriškai kalbant, olimpinį kelialapį galime turėti.

Turime dirbti dėl aukštesnių vietų. Jie daug treniruojasi. Allison turi metinę sportininkės vizą gyventi Lietuvoje, todėl situacija kitokia nei Isabellos Tobias atveju. Turėtume gauti ir laikiną gyvenimą Lietuvoje, tad šiuo atveju mūsų situacijoje yra daugiau pliusų.

– Abu sportininkai jau nebėra tik jauni ir perspektyvūs sportininkai. Tikriausiai jie supranta, kad karjeroje keisti partnerius laiko jau nebeliko?

– Žinoma, kad tai puikiai supranta. Jie – pora jau iki karjeros pabaigos. Jie juk nėra tokio jauno amžiaus. Tiek Saulius, tiek Allison yra subrendę ir labai motyvuoti. Pagalvokite, Allison iš JAV negauna jokio atlygio. Tik Saulius gauna stipendiją iš Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK). Jie yra tikri patriotai ir supranta, kad viskas daug kainuoja: treniruotės, treneriai, apgyvendinimas. Taigi jie turi tikslą ir siekia jo.

– Europos čempionate dalyvaus ir čiuožėja Aleksandra Golovkina. Kokios viltys siejamos su šia sportininke?

– Aleksandra buvo padariusi dvejų metų pertrauką, jos metu buvo atlikta ir kojos operacija. Aleksandra nepateko į Pjongčango olimpines žaidynes. Vėliau jai buvo sunku čiuožti dėl kojos traumos, tačiau palengva, įstojusi į mokslus Didžiojoje Britanijoje, Aleksandra grįžo ant ledo. Po truputį ji pradėjo šokinėti ir siuntė savo šuolių vaizdo medžiagą Lietuvoje likusiam treneriui Dimitrijui Kozlovui.

Tai jos pirmas sezonas po traumos. Ji išsikovojo teisę iš mūsų, lietuvaičių, važiuoti į Europos čempionatą. Lietuvoje atranka vyko taip pat įtraukiant rezultatus ir iš tarptautinių varžybų. Ji laimėjo ir Lietuvos čempionatą, o vienose tarptautinėse varžybose laimėjo bronzos medalį. Tai, kad varžybose nedalyvavo dvejus metus, jai daug kainavo. Manau, kad jai turėtų viskas būti gerai. Ji pirmą dieną pradės nuo trumposios programos, kurią ji visuomet čiuožia puikiai. Turime daug vilčių, kad ji pateks į finalą.

***

Europos dailiojo čiuožimo čempionato transliacijų tvarkaraštis:

Sausio 22 d., trečiadienis:

12:30–17:30 val. Vyrai. Trumpoji programa (portale LRT.lt).

20.15–23.15 val. Poros. Trumpoji programa (portale LRT.lt).

Sausio 23 d., ketvirtadienis:

13:00–17:10 val. Šokiai ant ledo (dalyvaus S. Ambrulevičius ir A. Reed). Trumpoji programa (kanale LRT PLIUS ir portale LRT.lt).

19:30–23.30 val. Vyrai. Laisvoji programa (portale LRT.lt).

Sausio 24 d., penktadienis:

12:30–18:10 val. Moterys (dalyvaus A. Golovkina). Trumpoji programa (kanale LRT PLIUS ir portale LRT.lt).

20:00–23.00 val. Poros. Laisvoji programa (portale LRT.lt).

Sausio 25 d., šeštadienis:

14:25–17:45 val. Šokiai ant ledo (dalyvaus S. Ambrulevičius ir A. Reed). Laisvoji programa (kanale LRT PLIUS ir portale LRT.lt).

19:30–23.30 val. Moterys (gali dalyvauti A. Golovkina). Laisvoji programa (portale LRT.lt).

Sausio 26 d., sekmadienis:

15:30–18:00 val. Šokiai ant ledo. Parodomoji programa (kanale LRT PLIUS ir portale LRT.lt).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.