Naujienų srautas

Sportas2020.01.13 20:04

Kaip vienas sprendimas įsiutino visą gimtąjį miestą: Malmė svarsto, ką daryti su Zlatano statula

LRT.lt 2020.01.13 20:04

Spalio mėnesį Švedijos Malmės mieste atidengta skulptūra, skirta vienam geriausių visų laikų šalies futbolininkų Zlatanui Ibrahimovičiui, tapo „Malmo FF“ klubo sirgalių pykčio charizmatiškajam puolėjui simboliui. 

Lapkričio mėnesį futbolininkas paskelbė apie tai, kad įsigijo 25 proc. didžiausių „Malmo FF“ klubo varžovų Švedijoje – „Hammarby FF“ akcijų. Negana to, Z. Ibrahimovičius pranešė, jog sieks šią vienuolikę paversti didžiausia visoje Skandinavijoje.

Po tokių pareiškimų skulptūra buvo nekart išniekinta – nupurkšta dažais, jai buvo nupjauta nosis, o, galų gale, pirmosiomis 2020-ųjų dienomis vandalai ją nupjovė bei nuvertė. Miesto valdžia kuriam laikui pašalino Z. Ibrahimovičių vaizduojančią skulptūrą ir sprendžia, ką daryti su ja toliau.

Europos futbolo aktualijomis rašantis žurnalistas Lee Rodenas BBC paskelbtoje publikacijoje pakalbino Malmės miesto, iš kurio kilo Z. Ibrahimovičius, futbolo sirgalius ir paklausė jų nuomonės apie visą šią istoriją.

„Esame pikti, nes jis (Z. Ibrahimovičius – LRT.lt) galvoja, kad gali daryti, ką nori, ir vis tiek bus mylimas. Jis nesupranta, ką iš tikrųjų reiškia būti tikru sirgaliumi“, – cituojamas Simonas Bengtssonas vienas iš daugelio ant Z. Ibrahimovičiaus dantį griežiančių Malmės gyventojų.

Futbolo sirgalius tikina, kad nepaisant tikrai negražaus žingsnio – skulptūros išniekinimo, Malmės gyventojai nelaužo galvų, kodėl taip buvo pasielgta.

„Pasakyčiau, kad didžioji dalis „Malmo FF“ klubo sirgalių yra visiškai nusivylę Z. Ibrahimovičiumi. Niekas, ką pažįstu, nebando užstoti futbolininko. Žinoma, yra manančių, kad tokie vandalizmo aktai nebuvo būtini, tačiau tuo pat metu žmonės supranta, kodėl taip nutiko“, – pridūrė S. Bengtssonas.

Nors Z. Ibrahimovičius nėra laimėjęs jokio titulo su Švedijos klubais, o ir pats „Malmo FF“ sudėtyje žaidė tik 50 rungtynių, sirgaliai dar visai neseniai su pasididžiavimu sekė puolėjo karjerą ir džiaugėsi, kad tokia pasaulinio lygio žvaigždė yra kilusi iš Malmės.

Spalio mėnesį statulos atidaryme dalyvavo ir pats Zlatanas, kurio vardas, kaip žodis, jau yra įtrauktas ir į švedų kalbos žodyną. Futbolininkas sakė, kad į statulos atidarymą susirinko „visi, kurie paprastai nesijaučia priimami visuomenės". Taip Z. Ibrahomovičius dar kartą priminė, kad Malmėje jo vaikystė nebuvo lengva.

„Anksčiau mes juo tikrai didžiavomės. Pasaulinė žvaigždė, savo karjerą pradėjusi mūsų klube. Tačiau dabar apie jį neišgirsi nieko. Jis galvoja, kad mes turėtume būti jam dėl kažko dėkingi. Tačiau jis čia niekio nelaimėjo ir buvo parduotas už daug pinigų. Tai viskas“, - sakė S. Bengtssonas.

Kitas „Malmo FF“ sirgalius Alexanderis Ivanovskis kalbėjo panašiai: „Priežastis, kodėl mes jaučiamės taip stipriai nusivylę yra ta, kad jis išdavė savo žodžius. Jis visada sakė, kad Malmė yra jo namai, jis myli Malmę ir joks klubas nėra jam didesnis ar svarbesnis.“

Šiuo metu Z. Ibrahimovičiaus statula yra išvežta iš savo vietos, o miesto valdžia galvoja, ką daryti toliau.

Keliai yra du ir abu jie nėra visiškai teisingi.

Valdžia gali gražinti statulą į senąją vietą, tačiau tada reikėtų išleisti daug pinigų, kad aplink teritoriją būtų sustiprinta apsauga ir niekas statulos vėl nenuniokotų. Rinkėjams toks pinigų švaistymas gali nepatikti.

Antras variantas – statulą išmesti ar tiesiog padėti į sandėlį ir į senąją vietą negražinti. Tačiau tada reikštų, kad vandalai laimėjo. Miesto valdžios įvaizdžiui tai irgi būtų negraži dėmė.

Kažką daryti reikės, nes Malmės gyventojų peticija, reikalaujanti atsikratyti statulos, jau surinko aštuonis kartus daugiau parašų, negu reikalinga tam, kad valdžia privalėtų svarstyti šį klausimą.

„Iškart, kai jis įsigijo „Hammarby FF“ akcijas, mes sakėme, kad statula turi būti nukelta. Kada vandalai ją nuniokos buvo tik laiko klausimas. Ji turėjo būti iškart pašalinta, taip būtų buvę geriau.

Po visų metų užsienyje jis prarado žmonių pagarbą. Malmės žmonių mentalitetas „mes – prieš pasaulį“ sukūrė Zlataną, o ne Zlatanas sukūrė Malmę“, - teigė „Malmo FF“ oficialios sirgalių bendruomenės „MFF Support” viceprezidentas Kavehas Houseeinpouras.

Kaip rašo BBC, statulos autorius jau anksčiau siūlė, kad ji galėtų iškeliauti į miestą, kur Z. Ibrahimovičius vis dar yra mylimas ir turi tikros legendos statusą – Milaną.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi