Naujienų srautas

Sportas2020.01.14 09:01

Į NBA latvių desantą atvedęs ir lietuvius pralenkęs agentas: turime parodyti, kad atėjo mūsų laikas

Rytis Kazlauskas, LRT.lt 2020.01.14 09:01

Krepšinio sirgalių debatuose kiekvienas lietuvis išpyškintų neužsikirsdamas – Lietuvos krepšinis yra iškovojęs daugiau pergalių nei kaimynų latvių. Iš tikrųjų, tokia tiesa – ne iš piršto laužta, tačiau pastaraisiais metais „braliukai“ ėmė atsikovoti pozicijas ir vienu aspektu jau gerokai lenkia mūsų šalies krepšinį. 

Ne, kalbama ne apie Lietuvos ir Latvijos rinktinių pasiekimus, o apie abiejų šalių krepšininkus, žaidžiančius stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje – NBA. Jeigu laikrodį atsuktume kelis dešimtmečius atgal, pamatytumėme, kad 1989–2004 m. laikotarpiu latviams lygoje atstovavo tik 13 rungtynių 1992–1993 m. sezone sužaisti spėjęs Gundaras Vėtra.

Lietuviai tuo metu galėjo džiaugtis puikiais Šarūno Marčiulionio, Žydrūno Ilgausko ir Arvydo Sabonio pasirodymais. 2003-aisiais į lygą žengė ir Darius Songaila.

Iki 2004–2014 m. Latvijos krepšinį už Atlanto reprezentavo aukštaūgis Andris Biedrinis, o lietuviai mėgavosi aukso amžiumi. Dar 2005–2006 m. sezone NBA čempionate iš viso ant parketo pasirodė 6 mūsų šalies krepšininkai – D. Songaila, Ž. Ilgauskas, Martynas Andriuškevičius, Linas Kleiza, Šarūnas Jasikevičius ir Arvydas Macijauskas. Tai iki šiol nepagerintas mūsų šalies rekordas, kalbant apie vieno sezono metu NBA žaidusius lietuvius.

Visgi situacija pamažu ėmė keistis pastaraisiais metais. 2015 m. NBA debiutavo greitai Vienaragiu pramintas aukštaūgis iš Liepojos – Kristapas Porzingis (Niujorko „Knicks“/Dalaso „Mavericks“). 2016 m. prie jo prisijungė San Antonijaus „Spurs“ klubo kvietimu pasinaudojęs snaiperis Davis Bertanis. 2018–2019 m. sezono lygoje debiutavo Rodionas Kurucas (Bruklino „Nets“), o 2018–2019 m. sezono pabaigoje Naujojo Orleano „Pelicans“ gretose trumpai rungtyniavo Davio brolis Dairis Bertanis.

Karuselė užsisuko, ir 2019 m. gruodį šanso „Wizards“ ekipoje sulaukė Anžejus Pasečnikas. Aukštaūgis šiuo metu turi dvišalę (ang. two–way – LRT.lt) sutartį su klubu (gali žaisti NBA ir G lygoje) ir bando įsitvirtinti pagrindinės komandos sudėtyje. Kol kas latviui sekasi neblogai – žaidėjas per 12 rungtynių įmeta po 8,4 taško ir atkovoja po 6,2 kamuolio.

Keturi NBA šiuo metu rungtyniaujantys krepšininkai iš Latvijos (K. Porzingis, D. Bertanis, R. Kurucas ir A. Pasečnikas) nusvėrė lietuvių skaičių. Mūsų šaliai lygoje atstovauja du aukštaūgiai – Domantas Sabonis ir Jonas Valančiūnas. Tiesa, į lietuvių gretas galime priimti ir Igną Brazdeikį. Visgi Kaune gimęs ir Kanadoje užaugęs žaidėjas dar turi sulaukti ir biurokratinio palaiminimo iš šalies prezidento, ir suteiktos Lietuvos pilietybės.

Kandidatų išlyginti lietuvių ir latvių žaidėjų santykį NBA lygoje mūsų šalies krepšinio padangėje yra. Tarp tokių pretendentų galime išskirti Detroito „Pistons“ klubui priklausantį Vilniaus „Ryto“ žaidėją Deividą Sirvydį, Šarlotės „Hornets“ ekipos NBA Vasaros lygoje nuolat išbandomą Arnoldą Kulboką ar Artūrą Gudaitį, į kurį teisės priklauso Klivlando „Cavaliers“ ekipai.

Visgi Latvijoje kalbama ir apie R. Kuruco brolį Artūrą. 19-metis žaidėjas gina Rygos VEF komandos garbę ir FIBA čempionų lygoje renka 11,7 taško, atkovoja po 3,7 kamuolio ir atlieka po 1,5 rezultatyvaus perdavimo.

Tikriausiai ne vienas Lietuvos krepšinio gerbėjas gali kelti klausimą – kas nutiko, kad Eurolygos klubą turintis ir ne vieną pergalę tarptautinėje arenoje pasiekęs Lietuvos krepšinis šiuo metu talentų skaičiumi NBA nusileidžia latviams?

Apie tai ir apie Latvijos krepšinio talentų invaziją į NBA portalas LRT.lt pakalbino D. Bertanio, R. Kuruco ir A. Pasečniko agentą Artūrą Kalnitį.

„Turime geresnius krepšinio agentus nei Lietuvoje, – nusijuokė Artūras Kalnitis, paklaustas, kodėl NBA rungtyniauja daugiau latvių nei lietuvių. – Žinoma, juokauju. Latvijos krepšinį pastaraisiais metais lydi didžiulė sėkmė. Turime keletą išaugusių itin talentingų krepšininkų. Prieš dešimt metų padėtis buvo visiškai kitokia. Šiais laikais žaidėjai yra susikoncentravę siekti pačių aukščiausių įmanomų tikslų. Naujoje krepšininkų kartoje yra labai daug talentų.“

– Visgi krepšinio talentų ir potencialiai labai stiprių žaidėjų netrūksta ir Lietuvoje. Kur atsiranda tų skirtumų – galbūt vadybinių ar talento – leidžiančių turėti net keturis latvius NBA lygoje?

– Lietuvoje taip pat dirba keli ypač talentingi krepšinio agentai. Visgi, mano manymu, žmonės ne visada nori prisiimti tokią riziką, kokios ėmėsi Anžejus Pasečnikas. Šis žaidėjas jau vasarą rodė savo talentą NBA klubams ir atsisakė daug pelningų pasiūlymų. Jis tiesiog turėjo tikslą patekti į pagrindinę „Wizards“ komandos sudėtį. A. Pasečnikas rinkosi kelią, kurį reikėjo pradėti nuo labai tolimo taško.

Jis galėjo tenkintis paprastesniu variantu ir pasirašyti sutartį su vienu iš Europos klubų. A. Pasečnikas rinkosi vaikytis savo svajonę – žaisti NBA. Tai unikali situacija Europos krepšinyje. Nedaug žaidėjų renkasi tokį kelią. Prieš Anžejų galiu nukelti kepurę. Savo darbu ir pasiryžimu jis įrodė, kad gali tapti NBA krepšininku.

Vėlgi pasikartosiu, kad jo situacija unikali. Galbūt ateityje Anžejaus pėdomis paseks kiti Latvijos ar Lietuvos krepšinio talentai. Jis atidarė naujas duris.

– Kuo buvo unikali A. Pasečniko situacija? Ar jis tiesiog pasirinko rizikuoti ir kantriai išlaukti, kol reikiamai susidėlios aplinkybės, kad gautų galimybę debiutuoti NBA?

– Būtent. Praėjusią vasarą turėjome priimti labai nelengvus sprendimus. Mums reikėjo rasti susitarimą su Filadelfijos „76ers” klubu, kad šis galėtų atšaukti savo teises į A. Pasečniką. Buvo būtina, kad mums iškristų palankios kortos, jog Anžejus atsidurtų Vašingtone.

Tikėjome, kad tai buvo geriausias variantas žaidėjui. Komanda buvo pradėjusi sudėties pertvarkymą (ang. rebuilding – LRT.lt), todėl tai buvo gera vieta jaunam žaidėjui. Negana to, „Wizards“ krepšininkus pastaruoju metu kamavo nemažai traumų. Sudėjus šias aplinkybes, galima teigti, kad A. Pasečnikui žvaigždės buvo palankios – jis gavo galimybę žaisti NBA. Be to, turime pripažinti – jis įrodė, kad gali žaisti šioje lygoje. Kartais reikia tik vienos suteiktos progos, kad užsikabintum.

Klausimas, kurį sau turi išsikelti kiekvienas agentas, ar tu pasiruošęs prisiimti didžiulę riziką? Nemanau, kad daug agentų nori apskritai rizikuoti. Viena, gali žaidėjui padėti pasirašyti kontraktą už pusę milijono eurų Europos klube ir gauti savo komisinius.

Visai kas kita, kai padedi žaidėjui tiesiog gauti galimybę pasirodyti NBA klube, tačiau tokiu atveju pinigų negauna nei krepšininkas, nei agentas. Tai sunkūs sprendimai, kuriuos reikia priimti. Žinote, nieko nekaltinu dėl tokių pasirinkimų. Nėra lengva eiti kitu keliu. Jeigu viskas susiklosto taip, kaip susiklostė Anžejui, atrandi aukso gyslą. Galėjo susiklostyti ir kitas scenarijus, ir visą sezoną krepšininkas būtų praleidęs G lygoje.

– Ar A. Pasečnikas gali būti ramus dėl savo ateities „Wizards“ klube?

– Šiuo metu Anžejus turi dvigubą kontraktą (gali žaisti NBA ir G lygoje), bet mes tikimės, kad ateityje jis taps pagrindinės sudėties žaidėju. Kol kas apie tai kalbų nėra.

Kad ir kaip būtų, jo puikūs statistiniai rodikliai: jis pirmauja tarp visų lygos naujokų pagal atkovotų kamuolių vidurkį, o „Wizards“ pastaruoju metu iškovojo pergales prieš tris stiprias komandas.

Rungtynėse su jomis A. Pasečnikas žaisdavo daugiau nei po 20 minučių ir pasižymėjo naudingu žaidimu. Jeigu ir neliks Vašingtone, manau, jis gali gauti pasiūlymų iš kitų NBA klubų. Lygos komandos nuolat dairosi perspektyvių talentų, o jis jau spėjo pakelti savo akcijas.

– Kitas latvis – Rodionas Kurucas – praėjusiame sezone, kaip naujokas, fiksavo neblogą statistiką (8,5 tšk., 3,9 atk. kam.). Visgi šiame sezone rodikliai suprastėjo (3,5 tšk., 2,3 atk. kam.). Ar krepšininkas yra patenkintas situacija „Nets“ klube?

– Šitą klausimą reiktų užduoti pačiam žaidėjui, tačiau, kiek žinau, jis yra patenkintas ir užtikrintas savo padėtimi klube. Žinoma, dabar „Nets“ komandai sunkus periodas. Visgi Rodionas tikrai nėra kaltas dėl šios situacijos. Jis tiesiog tikisi, kad ekipos žaidimas pagerės, o kamuolys labiau judės komandos žaidime. Rodionas tiesiog tikisi, kad galės labiau prisidėti prie „Nets“ rezultatų. Kol kas jokių nerimo ženklų nėra.

Žaidėjas turi pasirašęs ketverių metų kontraktą. Jis tiesiog stengiasi tapti geresniu krepšininku ir padėti komandai, kai ateis laikas. Reikia nepamiršti, kad klubas neturi dviejų traumuotų žaidėjų – Kyrie Irvingo ir Kevino Duranto. Dar labai sunku pasakyti, koks komandos žaidimas bus ateityje.

– Dar vienas jūsų klientas – Davis Bertanis – „Wizards“ gretose iki traumos fiksavo lūžio sezono vertą statistiką (15,4 tšk., 4,9 atk. kam.). Kas lėmė tokį kokybinį šuolį į viršų?

– Davis – puikus pavyzdys, kaip galima tinkamai išnaudoti situaciją priimant reikiamus sprendimus. Kartais, atlikdamas pokyčius, iš epizodinio vaidmens žaidėjo gali gauti galimybę kitoje komandoje parodyti savo talentą. Jis dabar tuo naudojasi – žaidžia geriausią savo karjeros sezoną ir mėgaujasi krepšiniu. Šiuo metu laukiame atsakymo, ar jis gaus kvietimą į NBA „Visų žvaigždžių“ savaitgalio tritaškių konkursą. Esame labai patenkinti jo situacija. Jo ateitis šviesi.

– Kalbant apie tritaškių konkursą, kiek yra realu išvysti D. Bertanį, kovojantį dėl tokio titulo?

– Lyga kol kas nepaskelbė tritaškių konkurso dalyvių. Jeigu klaustumėte manęs kaip krepšinio sirgaliaus, sakyčiau, kad jis tikrai turi ten būti. Būtų nelogiška, jeigu jis neturėtų galimybės pasivaržyti dėl titulo. Žinoma, ne aš priimu sprendimus. Manau, kad konkurso dalyviai paaiškės kitą arba dar kitą savaitę.

– NBA rungtyniauja keturi latviai. Ar Latvijoje yra daug perspektyvių talentų, kurie jau yra atsidūrę NBA klubų radare?

– Vienas talentas, kurio vardas iškart ateina į galvą išgirdus šį klausimą – Artūras Kurucas. Jis – mano klientas, Rodiono brolis, tad kilęs iš gilias krepšinio tradicijas turinčios šeimos. Šiuo metu Artūras yra lyderis Rygos VEF klube. FIBA čempionų lygoje jis, kaip 19-metis, renka įspūdingą statistiką. Žinau, kad NBA klubai juo domisi. Manau, jis turi didžiausias galimybes žengti į lygą.

Kitas talentas – Artūras Žagaras, priklausantis Badalonos ekipai. Jis man labai patinka, tačiau aš jam neatstovauju. Jam koją pakišti gali tik fizinės savybės, tačiau talento atžvilgiu – Artūras yra NBA lygio žaidėjas.

– Ne vienas lietuvis, matyt, garsiai nenori pripažinti, kad Latvijos rinktinės sudėtis kai kuriais atžvilgiais atrodo grėsmingesnė nei lietuvių. Ką jūs manote apie Lietuvos ir Latvijos rinktinių pajėgumą?

– Esu latvis, todėl visada palaikysiu savo šalį. Jeigu į visa tai žiūrėtume objektyviai, negalima paneigti, kiek daug talentų yra Latvijos rinktinėje. Įžaidėjo pozicijoje – Janis Strelniekas, antrojo numerio – Dairis Bertanis, praėjusiame sezone debiutavęs NBA, trečiojo – R. Kurucas, ketvirtojo – Davis Bertanis, o penktojo – Kristapas Porzingis. Negana to, ant suoliuko sėdi A. Pasečnikas – žaidėjas, kuris yra arti to, kad užsikabintų už galimybės likti NBA.

Sunku kalbėti, kad esame nekonkurencingi. Net nekalbame apie dvikovas su Lietuva. Norime užkariauti visą Europą. Nedaug rinktinių gali pasigirti, kad jų gretose yra tiek daug NBA krepšininkų.

Žinoma, Lietuvos ir Latvijos rinktinių susidūrimas visuomet kels didžiulį susidomėjimą. Jau esu pastebėjęs, kad krepšinis yra įaugęs lietuviams į kraują. Krepšinis yra komandinis sportas, kuriame žaidžia 12 žaidėjų. Lietuviai visuomet pasižymėjo puikiais ir kokybišką žaidimą demonstruojančiais krepšininkais. Dar visai neseniai Latvija turėjo nerašytą taisyklę: jei nori ką nors laimėti su klubu, sudėtyje turi būti bent vienas lietuvis. Galime grįžti į neseną istoriją ir pasižvalgyti, kokia Rygos „Barons“ ar Rygos ASK komandų sudėtis. Ten žaidė ne vienas žaidėjas iš Lietuvos.

– Tikslas – 2021 m. Europos čempionato auksas?

– Mums, latviams, dabar labai svarbu parodyti, kad mūsų rinktinės laikas jau atėjo. Turime parodyti, kad galime būti aukščiausio lygio komanda. 2021 m. Europos krepšinio čempionate kartelė bus aukštai pakelta. Jeigu nebūsime tarp keturių stipriausių komandų, turėsime atsakyti į daug klausimų. Būtų nelogiškai, jeigu nesugebėtume būti ketvertuke.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi